Oferta producentów obejmuje szereg przydatnych akcesoriów do źródeł światła, dzięki którym można udoskonalić posiadaną instalację. Po odpowiednich modyfikacjach możliwe stanie się np. ściemnianie żarówki, gdy akurat potrzebujemy łagodniejszego światła. Wśród dostępnych produktów znajdują się także piloty i sterowniki, pozwalające zmieniać parametry oświetlenia, leżąc wygodnie na kanapie. Kompleksowy system oświetleniowy możesz stworzyć również w ogrodzie, pod warunkiem jednak, że sięgniesz po odpowiednie akcesoria do źródeł światła.
Piloty
Producenci nowoczesnych źródeł światła posiadają w ofercie piloty, dopasowane do pozostałych swoich artykułów. Urządzając dom lub mieszkanie, można więc stworzyć spójny system oświetleniowy, podzielony na poszczególne strefy. W każdej chwili możliwe staje się włączanie i wyłączanie świateł w różnych miejscach, a także regulacja ich jasności lub barwy. A to wszystko za pomocą jednego pilota. Większość modeli posiada kompaktowe wymiary, więc można je swobodnie nosić w kieszeni. Ich atutem jest też zasilanie – baterie CR2025 oraz CR2032 są zdecydowanie lżejsze od popularnych „paluszków”, a więc i sam pilot waży zdecydowanie mniej niż ten od telewizora. Co więcej, jeżeli wybierasz produkty obsługujące protokół Zigbee, nie muszą one nawet pochodzić od jednej firmy, a i tak będą ze sobą kompatybilne.
Przewody z gniazdem i oprawki do źródeł światła
Wśród dostępnych produktów znajdują się przewody zakończone rozmaitymi gniazdami na
żarówki. Przydadzą się one w warsztacie – kabel można zawiesić w dowolnym miejscu, by skorzystać ze światła dokładnie tam, gdzie jest ono aktualnie najbardziej potrzebne. Do ważnych akcesoriów zaliczają się także oprawki na żarówki, które podpina się do instalacji. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na maksymalną dopuszczalną temperaturę, jeżeli zamierzamy zamontować tradycyjną żarówkę. Producenci dostarczają również bardziej nietypowe oprawki, np. wyposażone we włącznik na łańcuszku – pociągając za niego, uruchomimy światło.
Sterowniki
Do tworzenia złożonych systemów oświetleniowych potrzebne będą sterowniki. Dzięki nim możliwe jest grupowanie źródeł światła – zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Po umieszczeniu jednego sterownika na początku instalacji, możemy włączać i wyłączać wszystkie oprawy jednocześnie. Jeżeli jednak zamontujemy osobne sterowniki przed pojedynczymi źródłami światła lub przed ich grupami, będziemy mogli osobno regulować to, co znajduje się za każdym ze sterowników. Ściemniać i rozjaśniać diody LED, włączać je i gasić, a także zmieniać barwę światła – oczywiście jeżeli oprawa bądź żarówka posiada taką opcję. Wszystko to można obsłużyć za pomocą pilota lub – w niektórych przypadkach – nawet przy użyciu własnego smartfona. Warto w ten sposób stworzyć kilka grup oświetlenia w salonie – jedną nad stołem, przy którym jada się posiłki, drugą w strefie relaksu z kanapą i telewizorem, a trzecią przy fotelu, w którym czytamy książki, gdzie potrzebne będzie nieco mocniejsze światło. Do tego można dołożyć
paski LED meblowe, służące do oświetlenia elementów dekoracyjnych, np. ozdobnej zastawy lub pucharów, które zdobyliśmy za udział w zawodach. Równie ciekawe może być oświetlenie ogrodu – zapaleni floryści montują osobne oprawy w różnych jego obszarach. Następnie wieczorami i nocami stojąc na balkonie, podświetlają każdy ze swoich skarbów i podziwiają go z zachwytem.
Ściemniacze do żarówek
Ciekawym rozwiązaniem, chętnie stosowanym w wielu polskich domach, jest montaż ściemniacza do żarówek. Urządzenie to reguluje natężenie prądu przepływającego przez żarówkę, zmieniając intensywność świecenia. Trzeba jednak pamiętać, że
ściemniacze stosowane do żarówek żarnikowych i halogenowych to urządzenia pracujące w inny sposób niż te służące do diod LED i świetlówek. Niezależnie od tego, jakie źródło światła posiadamy, zastosowanie ściemniacza pomoże dopasować oświetlenie do aktualnej sytuacji. Przyda się to zwłaszcza w niedużych pomieszczeniach, gdzie zwyczajnie nie ma miejsca na montaż wielu zróżnicowanych źródeł światła. Jedna główna
żarówka może świecić intensywnie, gdy czytamy lub odrabiamy z dzieckiem lekcje przy stole. Jeśli jednak chcemy zrelaksować się na kanapie z lampką wina i obejrzeć film, możemy maksymalnie ściemnić światło. Mamy więc odpowiednie oświetlenie na każdą sytuację.
Przejściówki
Gdy w danym miejscu posiadamy gniazdo z określonym gwintem, ale chcemy tam zamontować inną żarówkę, nie musimy przerabiać instalacji. Wystarczy zaopatrzyć się w stosowną przejściówkę. Dostępne są np. adaptery E27 na GU10 czy E14 na E27. Takie akcesoria do źródeł światła kosztują przysłowiowe „parę groszy”, a mogą bardzo ułatwić życie. Produkowane są także rozgałęźniki wkręcane do oprawki, które posiadają miejsca na dwie żarówki, by zwiększyć ilość światła w pomieszczeniu.