Podczas planowania wystroju łazienki jedną z ważniejszych decyzji jest wybór odpowiedniej baterii do
wanny. Producenci oferują modele dostosowane do różnych sposobów montażu oraz typów instalacji. Warto przyjrzeć się bliżej ich parametrom, by podjąć najlepszą możliwą decyzję – dostosowaną do swoich osobistych preferencji. Na co zwrócić uwagę? Jedną z podstawowych kwestii jest sposób montażu baterii. Jeżeli wybrana wanna posiada szeroki rant lub obok niej planowana jest zabudowa pokryta płytkami, najlepszym rozwiązaniem będzie bateria wannowa stojąca. Jeżeli dobierze się odpowiedni model, będzie ona z powodzeniem pełniła funkcje dekoracyjne, ale przede wszystkim dzięki niej woda nie będzie uderzać w ścianę wanny lub w zabudowę, co pozwoli uniknąć jej rozchlapywania. W przypadku wanny o krótkich rantach, zwłaszcza jeżeli jest ona zlokalizowana w rogu pomieszczenia, warto wybrać baterię wannową ścienną. Wtedy pozostałą przestrzeń można wykorzystać na drobną ozdobę lub pojemnik z żelem do mycia.
Bateria wannowa ścienna
Jeszcze do niedawna to był najpopularniejszy rodzaj baterii wannowej. Montowana bezpośrednio do ściany nad wanną, pozwala na oszczędność miejsca na jej krawędzi. To rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w niewielkich łazienkach, w zabudowanych wannach oraz przy wannach wolnostojących. W tym ostatnim przypadku to jedno z niewielu rozwiązań (oprócz bardzo rzadko spotykanych baterii wolnostojących), które można tu zastosować.
Bateria do wanny
Rodzaj baterii nawannowej jest ściśle zależny od rodzaju wanny, jaką zdecydujemy się wstawić do łazienki. Modele do zabudowy (prostokątne lub asymetryczne) często mają wyznaczone miejsca na jednym z boków, w których można zamontować baterie. Jeśli wybierając jeden z tych dwóch rodzajów, jednocześnie decydujemy się na baterię ścienną, wówczas zwróćmy uwagę, by konkretny model wanny nie miał otworów. Do
wanien wolnostojących najczęściej wybiera się baterie ścienne lub te montowane na posadzce lub specjalnym postumencie. W przypadku tych ostatnich niezbędne jest doprowadzenie instalacji do miejsca w posadzce obok wanny.
Bateria wannowa podtynkowa
Chcąc ukryć jak największą część instalacji w ścianie, warto zdecydować się na podtynkową baterię do wanny. Na zewnątrz widoczna jest jedynie wylewka i uchwyt do uruchomienia wody. Według opinii użytkowników to bardzo wygodne i minimalistyczne rozwiązanie. Dodatkową zaletą jest fakt, że bateria podtynkowa jest łatwa do utrzymania w czystości ze względu na ograniczenie elementów, które mogą gromadzić zanieczyszczenia i osad.
Bateria wannowo-prysznicowa
W naszej ofercie proponujemy różne baterie wannowe. W zestawach dostępne są same
deszczownice, komplety ze
słuchawką prysznicową lub opcje typu wylewka i słuchawka (lub sam kran nad wanną montowany do ściany). Konkretny typ warto dopasować do swoich potrzeb. Do wanno-prysznica najlepiej sprawdza się opcja wylewki nad wanną ze słuchawką lub deszczownicą dla wygodnego wzięcia natrysku.
Baterie łazienkowe wannowe
Decydując się na baterię ścienną do wanny (lub w zestawie z deszczownicą/słuchawką), warto przede wszystkim sprawdzić szerokość rozstawu zakończeń instalacji w ścianie oraz wysokość, do jakiej będzie sięgać krawędź wanny.