8 domowych sposobów na czystą łazienkę
Łazienka
Poradnik
- 01.06.2020
W łazience spędzamy wiele czasu, w niej rozpoczynamy każdy dzień, w niej też przeprowadzamy wieczorne czynności higieniczne i pielęgnacyjne. Powinna być zatem miejscem wygodnym, funkcjonalnie urządzonym i bezwzględne czystym.
Łazienka jest tym pomieszczeniem w domu (zaraz obok kuchni), w którym najtrudniej utrzymać porządek – zwłaszcza przy kilkuosobowej rodzinie. Jakie triki zastosować, aby sprzątanie łazienki było szybsze i przyjemniejsze?
Systematyczność to niewątpliwie klucz do sukcesu w walce o czystą łazienkę. Jeśli najważniejsze czynności porządkowe – czyszczenie toalety, prysznica, wanny, umywalki oraz armatury – będziemy wykonywać stosunkowo często (np. raz na tydzień), nie doprowadzimy do poważniejszych zanieczyszczeń, a co za tym idzie – rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, grzybów i pleśni.
1. Ekologiczne środki czystości
Soda oczyszczona i ocet to niezawodny zestaw jeśli chodzi o ekologiczne środki czystości, dlatego w tym wpisie nie może ich zabraknąć! Są bardzo skuteczne (zarówno w duecie, jak i osobno), a co także istotne, jeśli chodzi o domowe sposoby na czystą łazienkę – tanie, łatwo dostępne i wydajne. Oba środki są pomocne nie tylko w łazience, ale i w całym gospodarstwie domowym, w tym w kuchni – chociażby wtedy, gdy chcesz wyczyścić do połysku swój zlewozmywak.
Ocet – usuwa resztki mydła i kamień (np. nieestetyczne zacieki na kabinie prysznicowej i bateriach), nadaje połysk (płytkom, ceramice, ale też oknom i szklanym powierzchniom), pomaga usunąć tłuszcz i pleśń.
Soda oczyszczona – o ile ocet jest dobry do przecierania powierzchni i efektów wykańczających, to jako środek myjący znakomicie sprawdza się soda. Dzięki swoim właściwościom czyszczącym i zmiękczającym skutecznie wspiera walkę z kamieniem i różnymi zabrudzeniami. Czyszczącą pastę z sody otrzymasz z połączenia jej z wodą w stosunku 3:1. W zależności od intensywności zanieczyszczeń, możesz nią szorować powierzchnie lub pozostawić na kilka minut i przetrzeć mokrą, miękką szmatką.
Znakomitym sojusznikiem octu i sody może być kwasek cytrynowy lub sok z cytryny (odświeża i podobnie jak ocet likwiduje kamień), a także olejek eteryczny – najlepiej herbaciany, ponieważ ma jednocześnie właściwości antybakteryjne i odkażające.
2. Czyszczenie płytek
Płytki ceramiczne to największy problem, jeśli chodzi o sprzątanie łazienki. Widać na nich wszystko: zacieki z wody i mydła, wszelkiej maści plamy czy zabrudzenia. Jak je zabezpieczyć i odpowiednio czyścić? W sklepach AGD dostępne są specjalne emulsje do czyszczenia płytek, które je nabłyszczają i sprawiają, że są bardziej odporne na wilgoć. Jednak ten sam efekt uzyskasz stosując wosk do karoserii samochodowych – wystarczy przetrzeć nim płytki raz na pół roku, a będą się wolniej brudzić.
3. Sposób na lśniące fugi
Jak wyczyścić fugi? W sklepach chemicznych znajdziesz sporo preparatów, które pozwalają utrzymywać fugi w czystości. Można sięgnąć też po domowe sposoby – proszek do pieczenia naniesiony na fugi i pozostawiony na 30 minut, sodę oczyszczoną zmieszaną z octem w proporcji 1:1 czy sam ocet z wodą (1:2) i kropelką cytryny dla zabicia zapachu. Chcesz czyścić fugi łatwiej? Zamiast standardowej zużytej szczoteczki do zębów wykorzystaj zużytą głowicę od szczoteczki elektrycznej – będzie znacznie łatwiej! Pamiętaj jedynie, by nie dociskać włosia zbyt mocno i nie uszkodzić tym samym fug.
4. Pleśń w zakamarkach
Z czasem w zakamarkach fug i silikonu może pojawić się nalot pleśni – poza dedykowanymi preparatami usunąć ją można roztworem wody z octem (wystarczą 4 łyżki octu na pół szklanki wody), którą można dodatkowo wzmocnić olejkiem herbacianym. Do niektórych kącików trudno się dostać – wtedy przyda się szczoteczka do zębów.
5. Czyszczenie baterii
Baterie łazienkowe najlepiej czyścić co 2-3 dni, używając miękkiej ściereczki i wycierając armaturę do sucha, dzięki czemu nie pozostaną na niej nieestetyczne zacieki. Jeśli na baterii osadził się kamień, możemy go usunąć stosując ekologiczny sposób: nasączony octem spirytusowym lub roztworem kwasku cytrynowego kawałek waty owijamy zakamienioną część baterii i pozostawiamy na ok. godzinę, a następnie dokładnie spłukujemy i wycieramy baterię do sucha.
Kilkukrotne powtórzenie tego zabiegu powinno przywrócić baterii blask. Jeżeli mamy w domu twardą wodę, to czyszczenie baterii (a w szczególności okolic wylewki) będzie wyjątkowo uciążliwe. Z tego względu warto wybierać te baterie umywalkowe i słuchawki prysznicowe, które mają technologie ułatwiające utrzymanie ich w czystości. Szukaj takich określeń, jak Quick Clean czy anti-calc.
6. Czyszczenie sedesu
Uporczywe zabrudzenia wewnątrz muszli klozetowej usuniesz – a jakże! – pastą z sody oczyszczonej. Sięgnij po szczotkę, zamocz ją w masie sodowej i… przygotuj się na intensywne szorowanie. Gdy już się z tym uporasz, zajmij się kamieniem. Mamy na niego dwa sposoby. W pierwszym główną rolę odegra… cola! Jedna puszka lub resztki z litrowej butelki w zupełności wystarczą.
Dokładnie obmyj napojem wnętrze muszli i zostaw na minimum godzinę (a najlepiej na noc) – im dłużej płyn będzie reagował z kamieniem, tym łatwiej się go pozbędziesz. Po odczekaniu wyczyść muszlę szczotką i spłucz. Drugi sposób uwzględnia znany Ci już ocet, który nie tylko usunie kamień (wystarczy szklanka), ale dodatkowo zadziała antybakteryjne.
Ważną kwestią, o której często zapominamy (lub może nawet jej sobie nie uświadamiamy), jest opuszczanie deski sedesowej. Z badań wynika, iż spuszczenie wody w toalecie przy niezamkniętej desce powoduje unoszenie się w powietrzu bakterii kałowych, które następnie osiadają np. na szczoteczkach do zębów. Myjąc zęby, wprowadzamy drobnoustroje do organizmu, gdzie mogą wywołać wiele dolegliwości i zakażeń. Dla własnego zdrowia pamiętajmy zatem o tej prozaicznej czynności, jaką jest opuszczenie deski przed spuszczeniem wody.
7. Świeży zapach w łazience
W łazience częstym problemem jest nieświeży zapach: wilgotne ręczniki, brudne pranie, kanalizacja... To wszystko powoduje, że często unosi się tam niezbyt przyjemna woń. Jak zatem odświeżyć powietrze w łazience? Chemiczne odświeżacze w sprayu zazwyczaj jedynie maskują problem – poza tym mogą nie być w 100% bezpieczne dla naszego zdrowia.
Co zatem zastosować? Jak zwykle z pomocą przychodzi nam ocet (który wlewamy do spłuczki oraz do pojemnika na szczotkę klozetową – wystarczy pół szklanki), soda oczyszczona lub tabletka do czyszczenia protez wrzucona do muszli klozetowej na 2 godziny oraz regularne wietrzenie. Warto stosować również naturalne odświeżacze – np. potpourri domowej roboty!
8. Czysta łazienka to funkcjonalna łazienka
Choć sprzątanie łazienki to syzyfowa praca, można zaoszczędzić sobie sporo wysiłku i zachodu już na etapie urządzania łazienki. Dobrze przemyślany wybór wyposażenia oraz całościowej stylizacji łazienki pomoże zapanować nad nieładem – szczególnie wtedy, gdy codzienność nie pozwoli nam na systematyczne sprzątanie. Jak urządzić łazienkę, którą łatwo będzie utrzymać w czystości?
- wybierz podwieszana miskę WC oraz inne wiszące elementy wyposażenia. Im mniej przedmiotów znajduje się na podłodze, tym szybciej i łatwiej ją umyjemy,
- zlikwiduj stojące na podłodze akcesoria oraz zbyt dużą liczbę kosmetyków i preparatów w różnych kształtach i kolorach, ustawionych na półkach i szafkach,
- zamykane kosze na bieliznę pozwolą Ci zmniejszyć bałagan spowodowany porozrzucaną w łazience odzieżą. Otwarte kosze są wygodne, ale niestety to kolejne źródło nieporządku w tym pomieszczeniu,
- dobieraj kolor ręczników do barw dominujących w łazience i staraj się wywieszać je dla domowników kompletami – dzięki jednej kolorystycznej tonacji unikniesz wrażenia pstrokacizny,
- bądź na bieżąco z nowoczesnymi technologiami w zakresie wyposażenia łazienek, które na pierwszym miejscu stawiają higienę i funkcjonalność (np. bezkołnierzowe miski WC).
Polecane artykuły
Łazienka
Łazienka biała z drewnem
Biała łazienka jest zawsze modna, a drewno ponadczasowe. Połączenie tych dwóch...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka na poddaszu
Dawniej poddasza nie były użytkowane. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z prysznicem
Prysznic jest idealnym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń. Wygodny i...
Czytaj dalej
Łazienka
Oświetlenie w łazience
We współczesnych trendach mieszkaniowych łazienka już dawno przestała pełnić...
Czytaj dalej
Łazienka
Duża łazienka – jak ją funkcjonalnie urządzić?
Wygodna i duża łazienka to chyba marzenie każdego z nas. Choć wydaje się, że...
Czytaj dalej