Jak urządzić niebieską łazienkę?
Łazienka
Poradnik
Aranżacja
- 01.10.2021
Łazienka biało-niebieska czy szaro-niebieska? A może niebieska łazienka z drewnem? Sprawdzamy, jak najlepiej zaaranżować łazienkę w błękicie.
Niebieski to kolor, który od wielu lat utrzymuje się w czołówce barw najchętniej wybieranych do łazienki. Nic dziwnego – jest elegancki, wyważony i na tyle uniwersalny, że można go wkomponować w niemal każdy styl wnętrzarski. Aranżacja niebieskiej łazienki może wydawać się trudna – w końcu z wyrazistym kolorem łatwo przesadzić – ale znając zasady łączenia barw i materiałów, stworzenie wymarzonego wnętrza nie będzie dużym wyzwaniem. Przedstawiamy najciekawsze warianty niebieskiej łazienki i podpowiadamy, jak ją urządzić – zarówno w wersji oszczędnej, jak i wystawnej.
Niebieska łazienka – trend, który nigdy nie wychodzi z mody
Kolor niebieski kojarzy się z czystością i spokojem, i sprzyja wyciszeniu i relaksacji, dlatego chętnie sięgamy po niego, urządzając domową łazienkę. Wbrew pozorom to odcień bardzo nieoczywisty i niejednorodny. Pod wspólną nazwą kryje się przecież cała paleta przeróżnych tonacji – lekkie błękity, rozwodniona akwamaryna, mocno nasycony chaber, intensywny kobalt, wpadające w zieleń turkusy i szafiry, skręcające w stronę fioletu indygo, a nawet elegancki granat. Tak szeroki zakres kolorystyczny sprawia, że łatwo znaleźć tu odcień dla siebie i łatwo wkomponować go w niemal każdą przyjętą stylizację.
Niebieski można wprowadzić do łazienki na wiele różnych sposobów. Można uczynić z niego dominantę (ale uwaga – tylko w przestronnych wnętrzach!) i umieścić go na ścianie lub podłodze albo postawić na subtelne, małe i duże dodatki – meble, sanitaria łazienkowe, tekstylia czy dekoracje. W obu opcjach warto zachować umiar – niebieski jest oazą spokoju, ale w wersji maksi może przytłaczać.
Sprawdź >>> Jak urządzić modną łazienkę w 2021 roku?
Jakie kolory pasują do niebieskiego? Z czym można go łączyć?
Niebieski – choć bardzo różnorodny – najlepiej komponuje się z chłodnymi, stonowanymi kolorami. Udane zestawienia tworzy przede wszystkim z bielą i szarościami. Biało-niebieska łazienka i szaro-niebieska łazienka to opcje ponadczasowe, które nie tylko szybko się nie nudzą, ale też na długo pozostają w modzie. Kolor niebieski ciekawie prezentuje się też uzupełniony o złote i srebrne detale (w wariancie eleganckim, retro i glamour), a także przełamany soczystymi żółciami, czerwieniami i pomarańczami – pod warunkiem, że barwy te nie są dominujące i występują jedynie w subtelnych dodatkach.
Niebieska łazienka z drewnem, kamieniem czy stalą?
Jakie materiały najlepiej podkreślą charakter niebieskiej łazienki? W stonowanych, oszczędnych wnętrzach, niebieski warto połączyć z ciemnym kamieniem i stalowymi dodatkami. W łazience, w której dominują chłodne odcienie błękitu najlepiej wprowadzić naturalne drewno. Ten wyjątkowy, uniwersalny materiał, delikatnie ociepli pomieszczenie i nada mu bardziej przytulnego charakteru.
Drewno można umieścić w większych partiach (podłoga, ściany) albo w detalach (okiennice, ramy luster, blaty, a nawet obudowy wanien). W każdej opcji prezentuje się znakomicie! Aby cieszyć się wymarzoną łazienką jak najdłużej, najlepiej wybierać gatunki drzewa odporne na wilgoć i odkształcanie. Z rodzimych drzew warto rozważyć dąb, buk, modrzew lub orzech, a z egzotycznych – teak, iroko czy padouk.
Niebieska łazienka – inspiracje stylistyczne
Niebieska łazienka najczęściej kojarzy się ze stylem marynistycznym, z charakterystycznymi elementami dekoracyjnymi – żaglowcem w butelce, rozgwiazdami, muszlami, słojami z piaskiem – i wszystkim tym, co przywodzi na myśl morze, plażę i beztroski, wakacyjny wypoczynek. Ale błękit świetnie realizuje się także w wielu innych stylizacjach – zarówno tych wyważonych i oszczędnych, jak i bardziej wyrazistych i strojnych.
Niebieska łazienka w stylu skandynawskim
Kolor niebieski często pojawia się w łazienkach inspirowanych stylem skandynawskim, chociaż najchętniej wprowadza się go tu w charakterze dodatku, stanowiącego wyważoną przeciwwagę dla jasnego, oszczędnego wystroju. Dominująca paleta barw we wnętrzach skandynawskich oparta jest bowiem na bieli, beżach i subtelnych szarościach. Niebieski może pojawić się tu na ścianie (pod warunkiem, że wnętrze jest przestronne) albo w dodatkach. W takim układzie ciekawie koresponduje z elementami organicznymi, zwłaszcza z kamieniem i drewnem, które stanowią podstawę aranżacji stylu scandi.
Styl skandynawski stawia na prostotę i harmonijność, dlatego wszystkie elementy wyposażenia powinny mieć klasyczną, geometryczną formę, a dodatki trzeba ograniczyć do minimum. Wnętrze ma sprzyjać wypoczynkowi i relaksowi – musi być więc wygodne, a nie przeładowane.
Jakie elementy pasują do niebieskiej łazienki w stylu scandi?
- białe sanitaria łazienkowe o prostej formie – wanna narożna, klasyczna lub wolnostojąca, oszczędna umywalka, podwieszana miska WC
- dyskretne niebieskie dodatki – pojemniki na kosmetyki i przybory toaletowe, tekstylia łazienkowe (ręczniki, dywaniki)
- pojedyncze, niebieskie płytki wśród białych kafelków
- rośliny w niebieskich donicach
- lustra i grafiki w bambusowych lub metalowych ramach
Niebieska łazienka w stylu minimalistycznym
Subtelne, niebieskie akcenty śmiało można wprowadzić również w łazience utrzymanej w stylu minimalistycznym. Najbardziej pożądane odcienie to stonowany błękit i granat, które nadają wnętrzu wytworności i powagi. Pamiętajmy jednak, że kolory te są dość zobowiązujące i łatwo z nimi przesadzić, dlatego lepiej nie robić z nich bazy, a raczej wprowadzić w formie wysmakowanych dodatków. By narzucić wnętrzu określoną stylistykę, wystarczy, że błękit lub granat pojawią się na jednej ścianie łazienki, we wnęce lub w strefie mokrej (np.; koło wanny lub prysznica).
Sprawdź >>> Jak wybrać kabinę prysznicową?
Uzupełnieniem stylizacji będą stonowane, białe lub szare meble o prostej formie. Jeśli zdecydujemy się na wykończenie szkliwione lub lustrzane, łazienka będzie sprawiała wrażenie bardziej przestronnej.
Jakie elementy pasują do niebieskiej łazienki w stylu minimalistycznym?
- duże lustra bez ram
- subtelne oświetlenie punktowe i taśmy LED (np. pod blatem, w okolicy wanny)
- proste, stalowe baterie łazienkowe
- kamienne blaty i półki
- meble bez uchwytów, z automatycznym systemem zmykania
- granatowe lub błękitne tekstylia
Niebieska łazienka w eleganckim wydaniu
Niebieska łazienka może być delikatna i subtelna, ale potrafi być też bardzo elegancka i dostojna. Luksus, prestiż i wysoki standard wnętrza najlepiej podkreślą ciemniejsze tonacje niebieskiego, jak navy blue delikatnie wpadający w granat. Kolor ten nie nadaje się jednak do małych łazienek, bo może je przytłoczyć. Idealnie sprawdzi się za to w przestronnych wnętrzach stylizowanych na pokoje kąpielowe.
Sprawdź >>> Jak urządzić domowe SPA?
Navy blue świetnie koresponduje z drewnem (którym możemy np. obłożyć podłogę lub fragmenty ścian), srebrem i złotem. Lekko połyskujące elementy ozdobne przełamują chłodny odcień niebieskiego i wprowadzają do łazienki nutę wyrafinowania i przepychu. Pamiętajmy jednak, że łatwo z nimi przesadzić, dlatego każdy złoty lub srebrny element trzeba dobierać z dużą rozwagą (i najlepiej nie łączyć ich obu w jednej stylizacji).
W eleganckiej niebieskiej łazience koniecznie musi pojawić się też biała ceramika łazienkowa o prostej, geometrycznej formie, która subtelnie odciąży wnętrze i nada mu pożądanej lekkości.
Jakie elementy pasują do eleganckiej niebieskiej łazienki?
- masywne półki i blaty oraz gustowne meble wykonane z wysokiej jakości drewna
- duże lustra w złotej lub srebrnej oprawie
- złote lub srebrne baterie łazienkowe
- dyskretne oświetlenie w szklanej lub stalowej oprawie
- prosta wanna wolnostojąca, umywalka o regularnym kształcie (owalna, prostokątna, okrągła itp.)
Niebieska łazienka w stylu retro
Odcienie niebieskiego świetnie odnajdują się też w stylizacjach retro. W zależności od wizji wnętrza, można tu postawić na subtelne granaty, jasne błękity, a nawet wyraziste turkusy, które przy dużych przestrzeniach mogą pokryć nawet całe ściany. Wybór odcienia warunkuje dobór pozostałych elementów wystroju. W bezpiecznej opcji można postawić na białe dodatki (meble retro, białe okiennice, szerokie listwy przypodłogowe). Jeśli jednak zależy nam na bardziej wyrazistym wnętrzu, lepiej wybrać elementy złocone, miedziane albo… niebieskie! Ważne jednak, by te ostatnie były utrzymane w podobnym odcieniu, co ściany, aby zachować pożądaną spójność.
Jakie elementy pasują do niebieskiej łazienki w stylu retro?
- obowiązkowo – wanna wolnostojąca na stylizowanych nóżkach, np. w kształcie lwich łap
- bateria wolnostojąca z retro kurkami do ciepłej i zimnej wody
- duże lustro w złoconej lub drewnianej oprawie
- drewniane, ciężkie meble
- stylizowane krzesła lub siedziska z aksamitnym obiciem
Sprawdź >>> Jak urządzić granatową łazienkę?
Polecane artykuły
Poradnik
Panele podłogowe – jakie wybrać?
Panele od lat pozostają jednym z najpopularniejszych materiałów podłogowych i...
Czytaj dalej
Łazienka
Marmurowa łazienka, czyli ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne
Marmur to jeden z tych materiałów, które mimo upływu lat niezmiennie pozostają...
Czytaj dalej
Poradnik
Meble ogrodowe, na taras i na balkon
Latem czujemy większą potrzebę wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z wanną wolnostojącą – aranżacje
Wanny wolnostojące bez wątpienia przeżywają dziś swój renesans. Coraz chętniej...
Czytaj dalej
Poradnik
Oświetlenie na taras i balkon – jak wybrać?
Rośliny w dekoracyjnych donicach i wygodne meble ogrodowe na taras lub balkon...
Czytaj dalej