Jak wybrać termostat grzejnikowy?

Ogrzewanie i klimatyzacja

Poradnik

  • calendar15.12.2015
Głowica termostatyczna Noble ChromeGłowica termostatyczna Noble Chrome

Każda instalacja grzewcza potrzebuje termostatu, ponieważ pozwala on ustawić optymalną temperaturę w pomieszczeniu i jednocześnie wykorzystać taką ilość energii, jaką w danej chwili potrzebujemy. Jak wybrać najlepszy termostat?

W artykule:


Funkcjonalność termostatu


Korzystanie z termostatu grzejnikowego jest niezwykle funkcjonalne, ponieważ dzięki niemu możemy zużyć nawet do 25% mniej energii niż bez niego. Głównym jego zadaniem jest więc precyzyjność w dozowaniu ilości ciepła, jaka przekazywana jest do pomieszczenia. Nie mniej, nie więcej, a dokładnie tyle, ile jest wymagane.

Termostaty grzejnikowe – zasada działania


Zawór termostatyczny składa się z głowicy termostatycznej i zaworu grzejnikowego. Głowica otwiera i zamyka zawór grzejnikowy, przez co zwiększa lub zmniejsza ilość wody docierającej do grzejnika. Każda głowica termostatyczna ma ustawienia stopni grzania oznaczonych cyframi – dzięki temu możemy wybrać odpowiedni poziom ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

Precyzyjny zakres temperatur na termostacie grzejnikowym możemy sprawdzić w instrukcji. Najczęściej jednak standardową temperaturę (czyli ok. 20⁰C) oznacza “3” na skali pokrętła. Cyfra “1” (lub symbol śnieżynki) oznacza utrzymanie tzw. temperatury dyżurnej (minimalnej dla zapewnienia bezpieczeństwa instalacji, ok 5⁰C). Z kolei “5” to najwyższa moc grzejnika.

Bardzo ważne jest to, żeby głowicy termostatycznej nie przykrywać ani meblami, ani zasłonami, gdyż działanie urządzenia nie będzie w pełni funkcjonalne – temperatura pomiędzy grzejnikiem a zasłoną lub meblem jest przecież inna niż ta panująca w pozostałej części pomieszczenia.

Sprawdź >>> Jak oszczędzać wodę?

termostat grzejnikowy


Jak dobrać termostat do grzejnika?


W nowoczesnych modelach grzejników pokojowych i łazienkowych termostat jest zazwyczaj dodawany w standardowym wyposażeniu. Do kaloryfera powinna być także dodana instrukcja, która opisuje kolejne poziomy grzewcze i podaje, jaki poziom temperatury oznaczają kolejne cyfry na termostacie.

Jeżeli jednak potrzebujemy dokupić lub wymienić termostat, wówczas kluczową informacją jest rodzaj i wielkość zaworu przy grzejniku. Modele z mocowaniem o różnych wymiarach, kątowe lub proste, z wkładkami zaworowymi lub bez – choć na rynku jest dostępnych tylko kilka podstawowych rodzajów, to jednak aby dobrać pasujący termostat, jaki dokładnie zawór znajduje się na naszych kaloryferach.  

Rodzaje zaworów


Zawory termostatyczne dzielimy na kilka typów, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Wyróżniamy więc te z czujnikiem działającym zdalnie, połączonym kapilarą z głowicą termostatyczną, a także te z czujnikiem wbudowanym w głowicę termostatyczną. Kolejny typ to te z głowicą działającą zdalnie, a także z rozdzielonym zdalnie czujnikiem i zadajnikiem.

termostat do grzejnika

Co ważne, istnieją też różne rodzaje zaworów: proste, osiowe, kątowe i narożnikowe. Dobre dopasowanie głowic do zaworów zapewni prawidłowe działanie całego urządzenia, dlatego najprostszym, ale też najlepszym krokiem będzie kupno obu elementów od tego samego producenta. W przeciwnym razie musimy zwrócić uwagę na wymiar gwintu, wielkość skoku trzpienia zaworu oraz rodzaj połączenia.

Poznaj nasze inne porady >>> Mała łazienka z wanną

Jak używać termostatu do grzejnika?


Korzystanie z termostatu grzejnikowego wiąże się z kilkoma prostymi, ale jednocześnie koniecznymi do spełnienia zasadami. Przede wszystkim nie należy zbyt często zmieniać ustawień pokrętła w termostacie. Dlaczego?

Elektroniczny termostat grzejnikowy


To nowoczesne rozwiązania, które montuje się na kaloryferze. Są zasilane bakteryjnie i w najnowszych wersjach – mogą być nawet sterowane zdalnie z wykorzystaniem sieci wi-fi. Pozwalają na bardzo precyzyjne regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu niezależnie, z dokładnością do dziesiętnych części stopni Celsjusza. Ma to nie tylko realne przełożenie na oszczędności za ogrzewanie, ale poprawia komfort cieplny w pomieszczeniach. Kiedy mamy ochotę na urządzenie domowego SPA w łazience potrzebujemy wyższej temperatury w pomieszczeniu, podczas gdy w sypialni powinno być nieco chłodniej.

Co więcej, termostaty elektroniczne mają także zazwyczaj możliwość czasowego ustawienia określonej temperatury, np. gdy nikogo nie ma w domu obniżają temperaturę podnosząc ją na godzinę przed powrotem domowników.

Termoregulator grzejnikowy


Możliwość regulacji temperatury w konkretnych pomieszczeniach to ogromna wygoda. Szczególnie ważne jest to w przypadku łazienki, gdzie dla komfortu cieplnego zazwyczaj potrzebujemy wyższej temperatury. Termoregulatory na grzejnikach łazienkowych pozwalają dopasować ciepło w pomieszczeniu do własnych potrzeb. Inne warunki zazwyczaj panuję w małych łazienkach z prysznicem (które szybko się nagrzewają), a inne w dużych łazienkach z wanną wolnostojącą.

Zawór grzejnikowy z termostatem


Zazwyczaj termostat montuje się na zaworze grzejnikowym. Zwróćmy uwagę, aby mieć do niego sprawny dostęp, ale by jednak nie był szczególnie wyeksponowany. Warto się też zastanowić, jak ukryć rury w małej łazience razem z zaworem i termostatem.