Jaki kolor łazienki wybrać?
Łazienka
Aranżacja
- 19.05.2015
Łazienkę urządzamy na kilka czy kilkanaście lat. Dlatego tak ważne jest odpowiednie jej zaprojektowanie – by była funkcjonalna, wygodna i estetycznie urządzona. Decydując o kolorystyce łazienki, warto wiedzieć, jakie są obowiązujące trendy, ale też jakie jest znaczenie poszczególnych kolorów, by zastosowane barwy nie zakłócały funkcji tego miejsca.
Psychologia barw
Naukowo udowodniono, że kolory oddziałują na nas w określony sposób. Warto zatem poznać mowę barw, by podczas urządzania wnętrza zastosować odpowiednie kolory – zgodne zarówno z przeznaczeniem miejsca, jak i naszym usposobieniem. Kwestia wyboru koloru łazienki jest szczególnie ważna. Miejsce to z jednej strony ma nas pobudzać do działania (zazwyczaj w godzinach porannych), z drugiej zaś działać kojąco i sprzyjać relaksacji (zwłaszcza podczas wieczornego odprężenia).
Łazienka skąpana w bieli
Biały jest najczęściej spotykanym kolorem w łazience, choćby ze względu na ceramikę. Co prawda producenci od kilku lat oferują wyposażenie łazienki także w innych barwach, jednak większą część rynku nadal stanowią białe modele. Jest to kolor uniwersalny, który daje wrażenie czystości i higieny. Biały optycznie powiększa i poszerza pomieszczenie, uwypukla inne kolory, jednak w nadmiarze może przytłaczać i dawać wrażenie nieprzyjemnego zimna. To kolor ponadczasowy, opierający się wszelkim modom. Stosując biel w łazience, warto złamać ją ożywczymi dodatkami czy dekorami np. w kolorze czarnym, czerwonym czy brązowym.
Czarny kolor w łazience
Czarny w łazience wykorzystywany jest głównie w dodatkach, ponieważ zbyt dużo czerni optycznie pomniejsza pomieszczenie i działa przygnębiająco. Inaczej ma się rzecz z jaśniejszymi jego odcieniami – grafitem i szarością. Mogą one stanowić przeważające kolory w łazience, które uzupełnione o kontrastowe barwy – czerwień, zieleń, pomarańcz – dają niezwykle udany, nowoczesny efekt.
Odważna czerwień
Czerwony pobudza i zachęca do działania, jednak w nadmiarze może męczyć lub nawet drażnić. Dlatego do łazienki dobrze wykorzystywać ten kolor jedynie w dodatkach czy dekorach, które dodadzą wnętrzu elegancji. Jeśli jednak chcemy zastosować czerwone płytki, dobrze je położyć tylko w części łazienki, np. w kabinie prysznicowej – czerwień wzmocni energetyzujące działanie prysznica.
Niebieska łazienka
Niebieski to idealny kolor do łazienki – działa uspokajająco i łagodząco, dzięki czemu wspomaga wieczorną relaksację. Jednak zbyt ciemny odcień niebieskiego może dawać wrażenie chłodu i działać przygnębiająco. Błękit chętnie wykorzystywany jest na basenach czy w gabinetach kosmetycznych. Sprawdza się w klasycznych aranżacjach, a kiedy zestawimy go z białym kolorem oraz drewnianymi dodatkami, uzyskamy efekt marynistyczny. Niebieski możemy nieco ożywić, łącząc go z innym, ciepłym kolorem – żółtym, pomarańczowym lub czerwonym, dzięki czemu wprowadzimy do wnętrza nieco urozmaicenia i pozytywnej energii.
Zielony – naturalnie
Zielony, podobnie jak niebieski, również dobrze sprawdza się w łazience dzięki swemu działaniu – odświeża, uspokaja, sprzyja relaksacji. Ciemniejsze odcienie zieleni mogą ożywiać wnętrze zaaranżowane w stonowanych kolorach, takich jak biel, beż i jasny żółty. Zieleń to kolor natury, która często bywa inspiracją dla projektantów wnętrz – to oznacza, że rzadko wychodzi z mody. Doskonale wygląda zestawiony z naturalnymi dodatkami w kolorze piaskowym oraz z drewnem, zarówno tym w jasnych odcieniach, jak i w ciemniejszych (np. wenge).
Żółty kolor do łazienki
Żółty rozjaśnia i powiększa optycznie wnętrze, a także pozytywnie na nas oddziałuje – aktywizuje, pomaga pozbyć się zmęczenia, wpływa kojąco na nastrój. Dlatego doskonale nadaje się do łazienki – pobudzi podczas porannej toalety, jak i ułatwi wieczorny relaks. To ponadczasowy kolor stosowany w łazienkach, zaś wybrany rodzaj aranżacji uzyskamy, stosując odpowiednie do określonego stylu płytki i dodatki. To także kolor uniwersalny, który doskonale sprawdza się zarówno jako kolor tła – zwłaszcza jasne, delikatne odcienie – jak i w roli barwy kontrastowej, służącej wyłącznie ożywieniu wnętrza (np. w dodatkach).
Nowoczesna pomarańczowa łazienka
Podobnie działa kolor pomarańczowy, jako pośredni między żółtym a czerwonym – pobudza mocniej niż żółty, ale jest spokojniejszy i bardziej neutralny niż czerwony. W nowoczesnych aranżacjach pomarańczowy łączy się z zielenią, a także z czernią. Pomarańczowy jako kolor dodatków doskonale ożywia łazienki zielone i beżowo-brązowe.
Trendy w ostatnim czasie
W ostatnim czasie w aranżacji łazienek niezwykłą popularnością cieszą się kolory: brązowy i fioletowy. Brąz jest bardziej neutralną barwą, którą łatwo zestawić z beżami, zielenią, bielą oraz naturalnymi, eleganckimi i ponadczasowymi dodatkami z drewna. To barwa uniwersalna, dzięki czemu sprawdza się zarówno w dużych salonach kąpielowych, jak i niewielkich łazienkach. Brązowy łagodzi chłód białej armatury, koi nerwy, daje odczucie ciepła i odprężenia.
Natomiast fioletowy jest zdecydowanym, dominującym we wnętrzu kolorem (zwłaszcza jego ciemne odcienie). Sprawdza się w dużych łazienkach, w których efekt elegancji i szyku uzyskamy poprzez zestawienie go z bielą, grafitem oraz jaśniejszymi odcieniami fioletu – lawendą i wrzosem. Projektanci ostrzegają jednak przed nadmiarem tego koloru w jednym pomieszczeniu, gdyż może powodować przygnębienie lub nawet działać denerwująco. Nie ulega jednak wątpliwości, że odpowiednio zaaranżowany kolor fioletowy daje efekt nowoczesnej, niezwykle eleganckiej i uporządkowanej łazienki.
Kolor a wielkość łazienki
Bez względu na to, jaki kolor wybierzemy, musimy pamiętać o podstawowej zasadzie – ciemny pomniejsza, jasny powiększa. Posiadając małą łazienkę bez okna, lepiej zdecydować się na jaśniejsze odcienie ulubionego koloru, ciemniejsze zaś mogą być dodatki. I na odwrót – jeśli nasza łazienka jest przestronn i dobrze oświetlona (zwłaszcza światłem naturalnym), możemy pokusić się o ciemne barwy z jasnymi dodatkami – armaturą, dekorami, meblami. W dużej łazience lepiej będą się też prezentować kontrastowe zestawienia oraz wzory geometryczne.
Kolorowa łazienka dzięki akcesoriom
Jeśli zdecydujemy się na uniwersalne, ponadczasowe rozwiązanie – zastosujemy stonowane barwy, możemy je ożywić różnymi dodatkami: akcesoriami łazienkowymi o intensywnej barwie, meblami, świeczkami, ręcznikami czy tapetami. Jeśli kolor łazienki po jakimś czasie nam się znudzi, łatwo i stosunkowo tanio będzie ją zastąpić inną, wymieniając właśnie dodatki. Taki zabieg pozwoli nam szybko i prosto odmienić wnętrze, poeksperymentować z zestawieniami kolorystycznymi, tchnąć w dotychczasowe wnętrze powiew świeżości i nowoczesności, bez konieczności drogiego i czasochłonnego remontu.
Indywidualne preferencje
Urządzając łazienkę na kilka lub kilkanaście następnych lat, warto wziąć pod uwagę zarówno aktualną modę, mowę kolorów, jak i własne upodobania. Cóż z tego, że zaprojektujemy naszą łazienkę zgodnie z najnowocześniejszymi trendami, jeśli za 3 lata moda się zmieni, a my pozostaniemy z łazienką, w której nie czujemy się dobrze? Najważniejsze zatem, aby zastosowany kolor był zgodny z naszym usposobieniem i gustem.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Granatowa łazienka – jak ją urządzić?
Czasy, w których w łazience niepodzielnie rządziły zachowawcze biele, beże i...
Czytaj dalej
Łazienka
Jasna łazienka
Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o...
Czytaj dalej
Poradnik
Grill ogrodowy – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Grillowanie jest bardzo ważnym elementem naszej kultury. Niektórzy żartobliwie...
Czytaj dalej
Poradnik
Panele do salonu – pomysł na modną podłogę w mieszkaniu
Panele podłogowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym...
Czytaj dalej