Kuchnia z wyspą – wymarzone miejsce dla każdego

Kuchnia

Aranżacja

  • calendar14.07.2015
  • Autor: Joanna Dederko
Aranżacja kuchni z wyspą od DeanteAranżacja kuchni z wyspą od Deante

Kuchnia z wyspą do niedawna uchodziła za element luksusowy wystroju mieszkania. Choć obecnie większość z nas może sobie pozwolić na taką aranżację kuchni, popularność wyspy nie słabnie, a pomysłów na jej zagospodarowanie wciąż przybywa.

W artykule:


Kuchnia z wyspą otwarta na salon


Fakt, że kuchnia z wyspą to coraz częstsza decyzja dotycząca zaaranżowania naszych kuchni, nie dziwi, gdyż takie rozwiązanie spełnia wiele funkcji i pięknie wygląda. Kuchnia z wyspą to świetny pomysł nie tylko do nowoczesnej i minimalistycznej kuchni, ale i romantycznego lub rustykalnego wnętrza.

I wbrew pozorom takie rozwiązanie sprawdza się nie tylko w dużych i otwartych pomieszczeniach, ale również w tych mniejszych oraz zamkniętych. Wystarczy zadbać o odpowiedni układ mebli oraz o to, aby wyspa nie przysłoniła całego pomieszczenia, a otrzymany efekt będzie zadziwiający.


Wyspa w kuchni – dla kogo?


Wyspa jest idealnym rozwiązaniem dla osób szukających dodatkowej przestrzeni zarówno do przyrządzania posiłków, jak i ich spożywania z rodziną czy znajomymi. Jeśli chcemy, aby nasza wyspa służyła właśnie jako dodatkowe miejsce do przyrządzania potraw, dzięki któremu unikniemy ciągłego potykania się o inne osoby, wtedy warto zdecydować się na szeroki blat bez montowania w niej dodatkowych urządzeń.


Kuchnia z wyspą Deante

To dobre rozwiązanie zarówno do dużych przestronnych kuchni, jak i do salonów połączonych z aneksem kuchennym. W tej drugiej opcji świetnie sprawdza się jako fizyczna granica pomiędzy strefą kuchni i salonu, która jest jednocześnie elementem łączącym, pełniącą funkcję jadalni. Kuchnia z wyspą świetnie sprawdzi się zarówno w małym mieszkaniu, jak i w dużym przestronnym domu.

Sprawdź >>> Jak urządzić jasną łazienkę?


Nowoczesna kuchnia z wyspą


Wyspę można zagospodarować również jako barek, który świetnie sprawdzi się podczas domowych przyjęć. W takiej sytuacji blat może być nieco węższy i dłuższy, choć tak naprawdę jest to kwestia indywidualna i zależna od preferencji. Warto wspomnieć, że coraz więcej ludzi decyduje się na połączenie tych dwóch opcji i tworzy wyspę podzieloną zarówno na część użytkową, jak i na barek, pamiętając o dobrze dobranej wysokości stojących przy niej krzeseł, dzięki którym funkcjonalność mebla jeszcze bardziej wzrośnie.

Bryła wyspy pełni też czysto praktyczne funkcje. To nie tylko pojemne miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych i drobnych zapasów spożywczych, ale też wygodna przestrzeń na zabudowanie zmywarki lub małej lodówki na wino. Górną powierzchnię można zaadaptować jako dodatkowy blat kuchenny do przygotowywania posiłków, jako stół do spożywania wspólnych posiłków lub jako barek na imprezę. Gdy wyspa jest odpowiednio duża, warto zastanowić się nad organizacją kuchni i strefy gotowania. To idealny okazja do przygotowywania wspólnych posiłków z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki centralnie położonej wyspie z łatwym dostępem, każdy może zaangażować się we wspólne pichcenie.


Ruchoma wyspa kuchenna


To jeden z najciekawszych trendów w projektowaniu nowoczesnych kuchni. Ruchoma wyspa daje ogromne możliwości aranżacyjne. Największą zaletą tego rozwiązania jest jego elastyczność i możliwość rearanżacji układu wnętrza. Wyspa może stać w centralnej części podczas imprezy lub przygotowywania wspólnych posiłków lub stać z boku jako dodatkowy blat podczas codziennego korzystania z kuchni. Praktyka pokazuje, że ta opcja szybko zyskuje popularność.


Wyspa kuchenna to również miejsce na gotowanie i zmywanie


Wyspa w kuchni to również idealne miejsce do zagospodarowania przestrzeni z funkcją zmywania lub gotowania. W takim przypadku wystarczy uwzględnić szerokość baterii i zlewozmywaka, ewentualnej zmywarki czy kuchenki. Najczęściej tego typu wyspy są nieco szersze, a bardzo ważne jest zadbanie o to, aby pod wyspą, gdzie jest mnóstwo miejsca na szafki i półki, ulokować najpotrzebniejsze artykuły, takie jak garnki czy patelnie w przypadku mebla przystosowanego do gotowania. Wszystko po to, aby jak najbardziej zwiększyć swój komfort użytkowania.

Planując tego rodzaju układ wyspy, warto zadbać wcześniej o odpowiednie doprowadzenie instalacji elektrycznej i wodno-odpływowej.

Sprawdź >>> Jak oddzielić kuchnię od salonu?


Wyspa kuchenna w małej kuchni


Dla tych, którzy oczekują jak największej funkcjonalności od wyspy kuchennej, powstała tzw. wyspa łączona, która zgrabnie łączy w sobie cechy wszystkich powyższych wysp. W takim miejscu znajdzie się przestrzeń na gotowanie czy zmywanie, ale również przygotowywanie posiłków i wspólne spędzanie czasu.

Utarło się, że jeśli wyspa, to tylko w kuchni dużej. Całe szczęście jest to tylko mit, niezwykle prosty do obalenia. Oczywiście, że należy się zgodzić z tym, że im większa kuchnia, tym większa wyspa, ale z odrobiną kreatywności i praktycznego zaaranżowania przestrzeni w małej kuchni również można zamontować wymarzoną wyspę.

Warto pamiętać, że takie miejsce jest niezwykle funkcjonalne i oprócz możliwości korzystania z niego na wiele sposobów można w nim także schować najpotrzebniejsze artykuły, szpargały czy urządzenia, na które nie ma już miejsca nigdzie indziej.


Kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą


Białe lub szare szafki przykryte drewnianym blatem – to modelowy obraz wyspy kuchennej w skandynawskim stylu. Wybór jasnej kolorystyki pozwala uniknąć efektu przytłoczenia wnętrza. Półka na wino wkomponowana w bryłę wyspy oraz drewniane doniczki z ziołami staną się idealnym dopełnieniem kuchni w skandynawskim stylu.


Wyspy w kuchni otwartej a zamkniętej


Na pewno zamontowanie wyspy w kuchni otwartej daje o wiele więcej możliwości i jest dużo łatwiejsze niż w przypadku kuchni zamkniętej. Jednak mając kuchnię zamkniętą, nie należy się poddawać i rezygnować z marzeń. Oczywiście, taka kuchnia nie może być zbyt mała, powinna mieć minimum ok. 4 m długości i 3,5 m szerokości.
 
Kuchnia z wyspą Deante Aster
W takich warunkach wyspa nie będzie przeszkadzać i będzie należycie spełniać swoje funkcje, a ponadto nada niesamowitego charakteru i wyglądu pomieszczeniu. Kuchnia otwarta, połączona z salonem czy jadalnią, to niemalże idealne miejsce do zamontowania wyspy. Wystarczy pamiętać, że jest to poniekąd łącznik pomiędzy tymi pomieszczeniami, dlatego niezwykle ważne jest, aby zarówno jej konstrukcja, jak i wygląd pasowały i do kuchni, i do salonu czy jadalni.

Ciekawym kompromisem jest opcja ruchomej wyspy, którą z łatwością można ustawić według aktualnych potrzeb, zarówno w kuchni połączonej z salonem, jak i w zamkniętym pomieszczeniu.

Kuchnia z wyspą do siedzenia


Jeśli wyspa ma jednocześnie pełnić funkcję jadalni lub barku, warto zaplanować jej blat na odpowiedniej wysokości, a poniżej wnękę pozwalającą na wygodne siedzenie. W praktyce często wyspa od strony „kuchennej” pod blatem jest zabudowana blatem i półkami do przechowywania, a od strony „salonowej” jest zaaranżowana jako wygodne miejsce do siedzenia i spożywania posiłków.

Poznaj nasze inne porady >>> Jak urządzić złotą łazienkę?

Jak zamontować wyspę w kuchni?


Kuchnia z wyspą niewątpliwie wymaga zaangażowania do jej montażu specjalisty, dzięki któremu dobranie odpowiednich elementów – począwszy od materiału na blat, a na bateriach kuchennych skończywszy – będzie nie tylko przyjemniejsze i prostsze, ale również efektowniejsze. Uzyskanie jak największej funkcjonalności połączonej z niebanalnym i oryginalnym wyglądem to jeden z najważniejszych celów w aranżowaniu wyspy kuchennej.

Uzyskanie takiego efektu wymaga cierpliwości i kreatywności, ale wszystkie zalety płynące z tak zagospodarowanego miejsca wynagradzają największy trud. Oprócz pięknego wnętrza i doznań estetycznych można otrzymać mnóstwo dodatkowego miejsca nie tylko do przechowywania różnych urządzeń czy przygotowywania posiłków, ale i miło spędzonego czasu z rodziną czy znajomymi.

To rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu – od małych kawalerek do przestronne kuchnie połączone z salonem.