Łazienka w stylu boho – jak urządzić?

Łazienka

Aranżacja

  • calendar18.02.2021
  • Autor: Natalia Dur
Łazienka bohoŁazienka boho

Sprawdź, jak urządzić cudowną łazienkę w stylu boho. Jak dobrać płytki, armaturę, meble i akcesoria do tego eklektycznego stylu?

W artykule:


Boho jest popularnym stylem aranżacyjnym, który często pojawia się w sypialniach, salonach i pokojach dziecięcych. Czy wiesz jednak, że możesz wykorzystać tę eklektyczną i oryginalną estetykę także w łazience? Dzięki temu łazienka nabierze relaksującego i odprężającego klimatu. Poczujesz się w niej jak w domowym spa i oazie spokoju.


Styl boho we wnętrzach – co warto wiedzieć?


Styl boho jest jednym ze stylów eklektycznych, łączących elementy różnych kultur i estetyk. Wywodzi się z XIX wieku. Zapoczątkowała go paryska bohema – barwne środowisko artystyczne, do którego należeli ówcześni pisarze, malarze, aktorzy i muzycy. Prowadzili oni dekadencki styl życia – dużo biesiadowali i zwiedzali świat. Rezultatem licznych egzotycznych podróży były przywożone przez nich pamiątki, które członkowie cyganerii dumnie prezentowali w swoich domach, łącząc je z tradycyjnymi motywami europejskimi. Tak powstawały bardzo zróżnicowane i awangardowe aranżacje wnętrz. Motywami, z których czerpał styl bohemy paryskiej były między innymi orient (kultury wschodnioazjatyckie, np. chińska), kultury arabskie, afrykańskie, indyjskie i słowiańskie. Do dziś możemy odnaleźć elementy tych inspiracji w stylu boho.

Sprawdź >>> Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Kolejny boom estetyka boho osiągnęła w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy pojawił się ruch hippisowski. Hipisi w swojej kulturze w znacznym stopniu nawiązywali do bohemy, również cenili sobie wolność wyrażania siebie i mieszania stylów. Dodali jednak do boho elementy romantyzmu i zwiewności, np. kwiaty, wzory roślinne i motywy indiańskie oraz nawiązujące do dzikiego zachodu, np. rzemyki, koraliki skóry, plecionki. One również pozostały żywe w dzisiejszym boho i obecnie są bardzo dobrze kojarzone z tym stylem. Gdy widzimy dekoracje takie, jak łapacze snów, futrzane dywany, kosze z plecionki czy kwiatowe motywy, od razu kojarzymy je z tym stylem.


Fot. Agnieszka Hundert-Wawrzyniak


Kolejną ewolucję estetyka boho przeżyła w latach 90., kiedy to swoje trzy grosze dorzucili do niej amerykańscy surferzy z zachodniego wybrzeża (głównie kalifornijska kultura surferów). Wówczas eklektyczny styl wzbogacił się o elementy związane z plażowaniem – słomkowe akcesoria, muszle, bursztyny, perły, naturalne kamienie, wzory hawajskie. Te detale wprowadziły do stylu organiczną lekkość i jeszcze bardziej powiązały go z naturą.

Urządzając wnętrze w stylu boho, możesz korzystać ze wszystkich tych inspiracji. Co więcej – styl ten zachęca do własnych eksperymentów.

Charakterystyczne elementy wystroju łazienki boho


Estetykę boho cechuje przepych, dlatego jeśli chcesz mieć minimalistyczną i prostą łazienkę, zdecydowanie nie jest ona dla ciebie. Styl ten lubi nie tylko liczne dodatki i dekoracje, ale również zróżnicowane faktury, kolory i wzory. Dzięki nim wnętrze nabiera wielowymiarowości. Zadbaj więc o to, by wykorzystać w pomieszczeniu ciekawe materiały, np.:

•    drewno – naturalne słoje mają ciekawe kształty i dodają meblom charakteru. Drewno jest też materiałem naturalnym, więc doskonale nawiązuje do motywów hipisowskich, na których opiera się boho;

•    plecionki – może to być mata łazienkowa albo kosze na kosmetyki. Podobnie jak drewniane wykończenia, dodadzą organicznego charakteru aranżacji i sprawią, że dobrze wpasuje się w estetykę hippisowską;

•    różnorodne tkaniny – dywanik łazienkowy i ręczniki powinny mieć różnorodne, ciekawe w dotyku faktury. Dobrze jest zestawiać ze sobą materiały szorstkie i puszyste oraz odważne kolory i wzory kwiatowe lub orientalne, które dodadzą artystycznego sznytu;

•    kamień – jest naturalnym materiałem, który dobrze współgra z organicznymi inspiracjami;

•    elementy błyszczące – boho to także dekadencja i wystawność, nie może więc zabraknąć luster i szklanych wykończeń oraz efektownej armatury.

Ponadto dobrze, by wnętrze prezentowało się bogato. Wystawność stylu świetnie podkreśli wanna wolnostojąca. Alternatywą dla tego rozwiązania może być prysznic typu walk in, dzięki któremu łazienka będzie miała bardziej wakacyjny i surferski klimat.

Jak urządzić łazienkę boho?


Nie ukrywajmy – boho jest stylem trudnym, który wymaga wyrobionego gustu i indywidualnego podejścia. Dodatkowym problemem jest konieczność zachowania funkcjonalności, a więc wprowadzenia do wnętrza koniecznych sprzętów i akcesoriów oraz utrzymania względnej łatwości w sprzątaniu. Szczególnie w przypadku małych pomieszczeń połączenie praktyczności i dekoracyjności może być trudne. Nie zniechęcaj się jednak – przeprowadzimy cię stopniowo przez wszystkie elementy wystroju.

Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać umywalkę łazienkową?

Płytki do łazienki w stylu boho


Najprostszym rozwiązaniem jest wybór płytek w kolorze beżowym, terakotowym lub szarym. To barwy występujące w naturze, dlatego będą dobrym tłem dla innych organicznych elementów, takich jak plecionki, naturalne tkaniny, muszle, drewniane meble. Kolory piaskowe dodadzą łazience świeżego i plażowego klimatu. Barwy terakotowe uczynią ją przytulniejszą. Szare z kolei dobrze stonują krzykliwe wzory i mocne akcenty kolorystyczne. Dzięki temu łazienka w stylu boho zachowa równowagę.


Jeśli chcesz pobawić się fakturą, możesz też wybrać płytki ceramiczne imitujące kamień, cegłę lub beton, a nawet drewno. Wprowadzą dodatkową ciekawą fakturę do wnętrza. Sprawdzą się również wzory, różnego typu mozaiki i dekory. Popularne są motywy muszli i kwiatów, a także ozdobniki perłowe (opalizujące płytki).


Armatura do łazienki boho


Armatura w łazience boho może być zarówno klasyczna i nowoczesna, jak i stylizowana i designerska. Dzięki temu, że styl jest eklektyczny, można dopasować do niego zarówno elementy nowoczesne, jak i postarzane. Sprawdzą się kolory złota i miedzi, czarne żeliwne elementy i klasyczna srebrna opcja. Wszystko zależy od palety barw, jaką wybierzesz do swojej łazienki.


Pamiętaj, że armatura może stanowić ciekawy kontrast dla umywalki i reszty pomieszczania, stanowiąc element ozdobny. Oczywiście, gdy zdecydujesz się na jeden wariant kolorystyczny przy umywalce, zastosuj takie same wykończenia przy prysznicu bądź wannie.

Meble do łazienki w stylu boho


Styl boho lubi materiały pochodzące z natury, dlatego świetnie wpasują się w niego meble wiklinowe (lub stylizowane na plecionki) i drewniane. Najlepiej, by były one w swoim naturalnym kolorze, wówczas podkreślą organiczność aranżacji i dodadzą jej lekkości.

Jasne drewno nada wnętrzu bardziej swobodnego i delikatnego „plażowego” nastroju, z kolei ciemniejszy kolor mebli wprowadzi element dekadenckości.

Poza szafką pod zlew i zamykaną szafką na kosmetyki dobrze jest również zamontować półki wiszące, na których ustawimy buteleczki z kosmetykami oraz bibeloty, np. świece. A jeżeli w pomieszczeniu znajdą się jakieś sprzęty (pralka, suszarka elektryczna), dobrze jest je ukryć w zabudowie. Dzięki temu nie będą zaburzać kompozycji aranżacji.


Łazienka inspirowana naturą


Styl boho w dużym stopniu nawiązuje do natury – wykorzystujemy tu naturalne faktury, drewno i materiały imitujące kamień. Podstawą aranżacji jest też naturalna paleta barw – kolory ziemi, takie jak szary, beżowy, brązowy.


Ich monotonię warto przełamać roślinnym wzorem, np. tapetą w kwiaty, pnącza lub liście. Można dobrać ręczniki w azteckie, roślinne czy zwierzęce wzory lub ścianę akcentową z kolorowymi kafelkami, np. marokańskimi. Nie będzie to zakłócać naturalnego klimatu, a doda wnętrzu ekstrawagancji.
 

Styl boho w łazience – jakie dodatki?


W łazience boho można wykorzystać bardzo różne dodatki:

•    świece zapachowe – tworzą niesamowity nastrój, a jednocześnie doskonale wpasowują się w estetykę hippisowską i dekadencką;

•    kadzidła – element orientu w twojej łazience. Nie dość, że ładnie pachną, to jeszcze nawiązują do wschodnich fascynacji paryskiej bohemy;

•    plecione kosze – zarówno te małe na kosmetyki, jak i te większe na pranie, mogą skutecznie dopełnić estetykę boho w łazience. Plecionki kojarzą się z motywami afrykańskimi, indiańskimi, słowiańskimi. Są też nawiązaniem do natury;

•    wzorzyste dywany – dywan to doskonały sposób na wprowadzenie nie tylko faktury, ale i koloru do łazienki. Możesz wybrać motywy indiańskie, azteckie, marokańskie, arabskie, a nawet imitacje skór i futer zwierząt;

•    wzorzyste ręczniki – w łazience nie ma wielu tekstyliów. Dlatego nawet ręczniki są ważne. Możesz wybrać wersję wzorzystą (np. w etniczne motywy lub kwiaty), albo silny akcent kolorystyczny (np. inspirowaną starożytnymi Chinami cynobrową czerwień);

•    muszle – kojarzą się z wolnością, plażą i wakacjami. Nawiązują do kultury amerykańskich surferów. Mogą to być także pamiątki z wakacji, które dodadzą wnętrzu indywidualnego sznytu;

•    rośliny doniczkowe – dodadzą naturalnego klimatu i uczynią wnętrze bardziej przytulnym i relaksującym. Jeśli nie masz w łazience okna, możesz postawić na sztuczne kwiaty albo girlandę świetlną z liśćmi imitującymi bluszcz i lampkami przypominającymi świetliki;

•    lustra i elementy opalizujące – błyszczące tafle optycznie powiększają wnętrze, nadają wrażenie bogactwa i przepychu oraz wielowymiarowości. Ponadto dobrze kontrastują z fakturami zastosowanymi we wnętrzu;

•    wazony i buteleczki – ceramiczne i szklane akcesoria dodadzą wnętrzu dekadenckości. Można wybrać wazony stylizowane na azjatyckie lub butelki wyglądające jak po magicznych eliksirach, do których będziemy przelewać płyn do kąpieli.