Marzy Ci się łazienka spa? Poznaj 8 zasad stylu!
Łazienka
Poradnik
- 25.03.2016
Łazienka spa to wyjątkowo proste rozwiązanie aranżacyjne dla łazienek. Niezależnie od tego, czy masz małą przestrzeń, niewielki budżet, startujesz z remontem od zera, a może jedynie odświeżasz wnętrze – i Ty możesz mieć swoje domowe spa!
Łazienka spa – co to właściwie znaczy?
Z czym Ci się kojarzy termin „spa”? Większość z nas poda – całkiem słusznie – salony kosmetyczne oraz salony odnowy biologicznej, dostarczające ukojenia dla ciała i zmysłów. Nierzadko ta przyjemność wiąże się z okolicznościami zdrowotnymi, wzorem funkcjonujących już w starożytności kurortów leczniczych.
Choć profesjonalne salony wellness mają się całkiem dobrze, dziś mało kto ma czas na ich regularne odwiedzanie. Łatwy dostępny relaksu jest marzeniem wielu, dlaczego więc go nie zorganizować w najbardziej komfortowym miejscu na świecie – u siebie w domu? Ciepła kąpiel, wzbogacona olejkami eterycznymi lub solami zajmie na pewno mniej czasu niż wyprawa do najbliższego salonu spa!
Filozofia spa opiera się na wodzie jako uniwersalnym symbolu witalności, a wszystkie związane z nią czynności mają nam pomóc w osiągnięciu harmonii duszy i ciała. Innymi słowy, celem zabiegów spa jest przywrócenie równowagi wszystkim naszym zmysłom dzięki i poprzez wodę- i tyle! To, na czym konkretnie będzie relaks polegał, zależy od nas. Stąd łazienki zaaranżowane jako spa są tak różne – bo różni są ich właściciele i ich interpretacja relaksu.
Dlatego najważniejszą zasadą aranżacji łazienki w duchu spa jest określenie, co da Tobie najlepszy komfort: schludne wnętrze? Ekskluzywne kosmetyki? A może niestandardowe gadżety? Jeśli jeszcze nie wiesz, o to zbiór zasad. Dobieraj je w dowolnej ilości i zestawieniach!
1.Intymnie …
Jeżeli Twoja łazienka ma pełnić nie tylko funkcję podstawową, ale też dodatkową, relaksacyjną – zaaranżuj przestrzeń tak , aby te dwie strefy na siebie nie nachodziły. I wcale nie chodzi o to, by budować ściany i dzielić łazienkę na dwa pomieszczenia (można jednak zainspirować się luksferami!). Wystarczy zasłona prysznicowa lub parawan, które wyizolują Ciebie od otoczenia i frustrujących myśli.
2. … i przytulnie
Łazienkę kojarzymy z wilgotnością, sterylnością, chłodem płytek. To wrażenie zmienisz, zastępując część płytek specjalną farbą do łazienek, dodają miękki dywanik przy wannie lub po prostu wstawiając kwiat. Choćby zwykłego storczyka! |
3.Porządek kontra chaos
Według niektórych sposobem na odzyskanie wewnętrznego spokoju jest przebywanie w miejscu uporządkowanym, spójnym, minimalistycznym. Wiele salonów spa jest urządzonych według tej zasady, zainspiruj się wiec kilkoma rozwiązaniami.
- Komplet ręczników, najlepiej efektownie złożony i prezentowanych na półce lub wnęce. Koniecznie w kolorze takim, jak pozostałe elementy łazienki.
- Zadbaj o sposób prezentacji. Rzędy różnokolorowych kosmetyków, kosmetyki i akcesoria pozbawione swojego miejsca w szufladzie – taki widok prędzej przysporzy bólu głowy i oczopląsu niż ukojenia.
- Minimalizm od ogółu do szczegółu – zadbaj o spójny wystrój, dobierając armaturę i ceramikę tego samego producenta lub w podobnym stylu. Klasyczny lub kubistyczny design będą najlepsze.
4. Naturalnie, że spa!
W końcu nigdzie nie odpoczniemy tak dobrze, jak w otoczeniu natury. Mogą to być dodatki, rośliny przystosowane do wilgotnego wnętrza albo wzorem salonów wellness dokładnie zaplanowany design, oparty na drewnie i kamieniu. Wybierz drewniane meble i inne naturalne dodatki (np. bambus), uzupełnij je drewnopodobnymi lub kamiennymi płytkami. Myśląc o samych kolorach, wybieraj subtelne, neutralne odcienie , jak biel, brązy, szarości lub błękity.
5. Ukoić wszystkie zmysły
Naszą hydroterapię warto wesprzeć innymi siłami. Pytanie tylko, zadowolenie którego zmysłu daje Ci najwięcej satysfakcji – słuchu, powonienia, a może smaku? Etyczne olejki i świece zapachowe to standardowe wyposażenie salonów spa, a odpowiednio dobrana muzyka relaksacyjna spotęguje ich efekt. Do tego kieliszek ulubionego wina i chyba nic więcej nam nie trzeba!
6. Odpowiednie oświetlenie
Wspomnieliśmy już o świecach, których ciepłe, przytłumione światło wprawia nas w doskonały nastrój, pozwalając się wyciszyć. Podobny efekt osiągniesz przy pomocy oświetlenia sztucznego. Kinkiety lub halogeny pozwolą uzyskać delikatny, klimatyczny strumień światło, które ego efekt wzmocni ciepła barwa żarówek. Możliwość regulacji ilości i natężenia oświetlenia w pomieszczeniu pozwoli uniknąć zbyt silnego i przez to mogącego drażnić światła.
7. Nowoczesne i zaawansowane technologie
Każdy profesjonalny salon spa dysponuje odpowiednim, profesjonalnym sprzętem. Może niekoniecznie będziemy mogli sobie pozwolić na saunę, ale na rynku dostępne są produkty, które namiastkę luksusu są nam w stanie zaoferować. Twoja uwagę powinny przykuć wanna wolnostojąca lub taka z hydromasażem, zestaw prysznicowy z różnymi, regulowanymi opcjami natrysku, a nawet eleganckie i wygodne rozwiązania, jak instalacja bidetu.
8. Spa według Wschodu
Według chińskich filozofów łazienka jest najważniejszym pomieszczeniem. Zaaranżowanie go według zasad feng shui pozwoli osiągnąć harmonię nie tylko nam, ale i naszemu mieszkaniu. W dużej mierze mędrcy z Chin się zgadzają z przekonaniami europejskimi. Więcej o feng shui poczytasz tutaj.
Polecane artykuły
Poradnik
Panele podłogowe – jakie wybrać?
Panele od lat pozostają jednym z najpopularniejszych materiałów podłogowych i...
Czytaj dalej
Łazienka
Marmurowa łazienka, czyli ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne
Marmur to jeden z tych materiałów, które mimo upływu lat niezmiennie pozostają...
Czytaj dalej
Poradnik
Meble ogrodowe, na taras i na balkon
Latem czujemy większą potrzebę wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z wanną wolnostojącą – aranżacje
Wanny wolnostojące bez wątpienia przeżywają dziś swój renesans. Coraz chętniej...
Czytaj dalej
Poradnik
Oświetlenie na taras i balkon – jak wybrać?
Rośliny w dekoracyjnych donicach i wygodne meble ogrodowe na taras lub balkon...
Czytaj dalej