Meble ogrodowe, na taras i na balkon

Poradnik

Aranżacja

Ogród

  • calendar21.05.2021
  • Autor: Natalia Dur
Meble ogrodoweMeble ogrodowe

Latem czujemy większą potrzebę wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym powietrzu – w ogrodzie, na tarasie, a nawet na balkonie. Jednak by można tu było wygodnie usiąść czy należycie wypocząć, potrzebujemy odpowiedniego wyposażenia. Jak wybrać najlepsze meble ogrodowe, balkonowe i na taras, by sprzyjały niespiesznej rekreacji? I na co zwrócić uwagę, by posłużyły nam dłużej niż tylko jeden sezon? Podpowiadamy.

W artykule:


Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając meble balkonowe i ogrodowe?


Gdy przymierzasz się do zakupu mebli ogrodowych lub balkonowych, przede wszystkim weź pod uwagę dwa główne aspekty:

  • dostępną przestrzeń


  • przeznaczenie mebli


Jeśli dysponujesz wąskim balkonem albo skromnym tarasem, lepiej nie decyduj się na duże komplety wypoczynkowe, szerokie ławki czy wielkie rozkładane stoły, ponieważ zajmą całe dostępne miejsce i znacznie ograniczą ci swobodę ruchu. Zamiast nich lepiej postaw tu mały stolik i krzesła (najlepiej składane), przy których będziesz mógł wypić poranną kawę lub spędzić miły wieczór z kieliszkiem wina.


Ciekawą propozycją na małe powierzchnie są też wygodne pufy, które mimo niewielkich rozmiarów mogą zapewnić naprawdę komfortowy wypoczynek.

Zdecydowanie więcej możliwości aranżacyjnych zapewniają duże tarasy i rozległe ogrody. Nie musisz walczyć tu o każdy centymetr powierzchni, dlatego możesz bardziej skupić się na drugim aspekcie – funkcjonalności mebli. Najlepiej wybrać modele, które maksymalnie uprzyjemnią ci chwile spędzane na zewnątrz, w zależności od tego, co lubisz robić.

Zestaw ogrodowy ze stołem – dla fanów grilla


Jeśli lubisz grillować i często urządzasz przyjęcia dla rodziny czy znajomych, stwórz w ogrodzie wygodną przestrzeń do spożywania posiłków i wspólnego biesiadowania. Przyda się tu przede wszystkim stabilny zestaw mebli ze stołem ogrodowym i kompletem odpowiednich krzeseł. Warto zadbać również o zakup profesjonalnego grilla. Rozmiar zestawu meblowego koniecznie dopasuj do wielkości ogrodu. Pamiętaj, że meble nie powinny zajmować całej dostępnej powierzchni.


Przed zakupem upewnij się też, że masz wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie takich mebli podczas zimy. Jeśli nie dysponujesz odpowiednio dużym garażem czy składzikiem, wybierz meble składane.

Fotel ogrodowy, hamak i huśtawka – dla tych, którzy lubią wypocząć


Gdy taras, balkon lub ogród to miejsca, w których przede wszystkich wypoczywasz, resetujesz się i spędzasz niespieszne chwile w gronie najbliższych, postaw na wygodne komplety – kanapy, sofy i fotele ogrodowe z miękkimi poduchami.


W cieniu rozłożystych drzew możesz dodatkowo rozłożyć hamak albo postawić nowoczesny szezlong, na których będziesz mógł uciąć sobie poobiednią drzemkę.


Ciekawą opcją na taras i do ogrodu są również huśtawki i wiszące fotele ogrodowe. Potrafią cudownie ukołysać do snu, a przy tym stanowią piękny element dekoracyjny.

Leżak na balkon i do ogrodu – dla miłośników opalania


Innym meblem, dla którego warto znaleźć nieco miejsca w ogrodzie lub na tarasie jest leżak – szczególnie, gdy lubisz zażywać słonecznych kąpieli. Leżaki są nie tylko bardzo wygodne, ale też lekkie i poręczne. Łatwo je złożyć, przenieść w nowe miejsce i ponownie rozłożyć, co ważne, gdy szuka się najdogodniejszego miejsca do opalania.


Przy leżaku warto postawić niewielki stolik kawowy, na którym będzie można postawić kubek z orzeźwiającym napojem czy małą przekąskę.


Parasol na balkon i taras – gadżet czy niezbędnik?


Kompletując meble ogrodowe, balkonowe i na taras, warto pomyśleć o dodatkowym zacienieniu. Szczególnie wtedy, gdy w pobliżu nie ma rozłożystych drzew ani żadnego zadaszenia, które mogą ochronić nas od letniej spiekoty a nawet od niewielkiego deszczu.


Na mniejszych terenach bardzo dobrze sprawdzą się parasole ogrodowe – ustawianie centralnie lub bokiem. Mają regulowaną wysokość, więc łatwo dopasować je do indywidulanych potrzeb. W większych ogrodach (szczególnie przy dużych stołach z krzesłami) lepiej sprawdzą się pawilony i nowoczesne altany ogrodowe. Chronią przed słońcem i deszczem i subtelnie wyznaczają miejsce biesiadowania.

Sprawdź >>> Jak wybrać oświetlenie na taras i balkon?

Z jakich materiałów powinny być zrobione meble ogrodowe?


Jeśli szukasz mebli, które mają ci służyć przez kilka sezonów, zwróć szczególną uwagę na to, z czego są zrobione.


Meble przeznaczone do użytku na zewnątrz powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów odpornych na działanie wilgoci, zmienne temperatury i promieniowanie UV. Do wyboru masz:

  • Meble ogrodowe drewniane


Są bardzo uniwersalne – z łatwością dopasowują się do nowoczesnej i tradycyjnej architektury i doskonale harmonizują z ogrodową roślinnością. Przy właściwej pielęgnacji (czyszczenie, olejowanie, impregnacja) będą ci służyć przez wiele sezonów. Jednak zaniedbane mogą szybko szarzeć i niszczeć. Najmniej wytrzymałe na warunki pogodowe są meble wykonane z sosny, świerku czy olchy.

Większą wytrzymałość mają meble bukowe i dębowe, ale zdecydowanie najlepszą trwałością mogą pochwalić się meble wykonane z drewna egzotycznego. Ceniony jest zwłaszcza teak, merbau, ipe czy iroko. Drewno egzotyczne nie pęcznieje, nie odkształca się i nie jest podatne na działanie grzybów. Aby zachowało doskonały wygląd, wystarczy je systematycznie olejować.

  • Meble ogrodowe z rattanu i wikliny


Są lekkie i trwałe, ale lepiej chronić je przed deszczem. Przy niskich temperaturach mogą się odkształcić. Ich niewątpliwymi zaletami są stylowy wygląd i duża wygoda użytkowania. Trzeba je jednak często czyścić i na bieżąco uzupełniać ubytki lakieru. Bardziej nadają się na zadaszony taras i balkon niż do ogrodu. Dobrze komponują się ze stylistyką śródziemnomorską.

  • Meble ogrodowe ze sztucznego tworzywa


Są lekkie i eleganckie, a przy tym odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością na zmienne warunki pogodowe i promieniowanie UV. Jednym z najpopularniejszych materiałów w tej grupie jest technorattan. Doskonale imituje naturalny materiał, ale przewyższa go trwałością. Mimo swej lekkości meble z technorattanu są bardzo wygodne i stabilne. Łatwo też utrzymać je w czystości.

  • Meble ogrodowe z aluminium


Wyglądają bardzo nowocześnie, dlatego najlepiej prezentują się w minimalistycznym ogrodzie lub w otoczeniu współczesnej architektury. Są lekkie i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ nie korodują. Jednak wystawione na pełne słońce mogą z czasem się odbarwić. Aluminium może występować solo, ale często połączone jest z innymi materiałami – drewnem, szkłem, tkaniną czy plastikiem.

  • Meble ogrodowe stalowe i żeliwne


Są ciężkie, solidne i bardzo stabilne. Ze względu na swój wygląd świetnie pasują do starych willi, dworków i ogrodów urządzonych w romantycznym stylu (chociaż dostępne są też modele o prostej, oszczędnej formie, dobrze wpisujące się w styl nowoczesny). Wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne, ale mogą rdzewieć, dlatego muszą być pokryte powłoką antykorozyjną. Przy dużym nasłonecznieniu szybko się nagrzewają, więc dobrze jest położyć na nie dedykowane poduszki.  


Meble ogrodowe i balkonowe – jaki kolor wybrać?


Meble przeznaczone do wypoczynku na świeżym powietrzu bez wątpienia muszą być trwałe i wygodne, ale powinny też ładnie komponować się z najbliższym otoczeniem. Przed zakupem starannie przeanalizuj dostępne opcje i wybierz model, który najlepiej podkreśli stylistykę twojego ogrodu czy tarasu. Pośpiech, impuls czy gorączka wyprzedażowa nie są tu dobrymi doradcami, bo możesz skompletować zestaw, który zupełnie do siebie nie pasuje.


Istotną rolę odgrywa nie tylko styl mebli, ale też ich kolorystyka. Gdy wybierasz meble na taras lub balkon upewnij się, że będą dobrze współgrać z wykończeniem ścian. Całość ma być harmonijna i spójna. Aby uniknąć stylistycznych wpadek, najlepiej postaw na bezpieczne, stonowane kolory – naturalne drewno, brązy, beże, biele, szarości czy klasyczną czerń. Mocniejsze kolory i bardziej wyraziste akcenty możesz przemycić w dodatkach, np. w ozdobnych poduszkach, wygodnych pufach czy kinkietach zewnętrznych.