Oświetlenie kuchni - jak dobrać?
Kuchnia
Aranżacja
Oświetlenie
- 27.12.2019
Projektując dom czy mieszkanie, najczęściej łączymy kuchnię z salonem, tworząc jedno otwarte pomieszczenie. Kuchnia zawsze była centrum domowego życia. Tutaj nie tylko przyrządzamy posiłki i jemy, ale również pracujemy, czytamy, spędzamy czas z rodziną i przyjmujemy gości. Dlatego tak ważne jest, aby oświetlenie w kuchni było jak najlepiej dopasowane do potrzeb domowników oraz jej funkcji, tak by bezpiecznie wykonywać codzienne czynności.
W przypadku kuchni musimy dobrze przemyśleć, gdzie będziemy potrzebowali źródła światła. Podzielmy pomieszczenie na mniejsze strefy według ich funkcji i zgodnie z tym zaplanujmy rozkład instalacji elektrycznej. W bogatej ofercie producentów oświetlenia na pewno znajdziemy coś wpisującego się w nasze gusta i wymagania.
Lampy sufitowe - główne źródło światła w kuchni
Funkcjonalna kuchnia potrzebuje kilku rodzajów oświetlenia w strategicznych punktach, aby zapewnić właściwy rodzaj światła potrzebny do wykonywania wszystkich codziennych czynności.
Wybór głównego oświetlenia w kuchni z pewnością zajmie nam najwięcej czasu. Możemy zdecydować się na jedną główną lampę lub parę punktów świetlnych. W kuchni najlepiej sprawdza się światło rozproszone, czyli takie, które najpierw odbija się od sufitu, by następnie równomiernie objąć całą kuchnię. Pozwala to uniknąć efektu cieni rzucanych na ścianę.
Do wybranych lamp warto kupić energooszczędne żarówki – górnego oświetlenia używamy zdecydowanie najczęściej i najdłużej, dlatego ta inwestycja z pewnością szybko się zwróci.
Oświetlenie blatów kuchennych, czyli światło do zadań specjalnych
Miejsce, w którym przygotowujemy posiłki musi być dobrze oświetlone.Tam gdzie w stałym użyciu są ostre przedmioty, dobra widoczność to priorytet. Stojąc przy blacie, najczęściej zasłaniamy sobie główne źródło światła, więc warto zadbać o dobre oświetlenie dodatkowe w tym miejscu. Praktycznym i wygodnym rozwiązaniem są taśmy LED – nie przegrzewają się i dobrze znoszą dużą wilgoć i parę. Montujemy je bezpośredniou u dołu szafki lub w specjalnej oprawie pod szafkami.
Poznaj nasze inspiracje >> Biała kuchnia retro
Jakie oświetlenie kuchni?
Lampy wiszące
Jeżeli kuchnia jest sporych rozmiarów, możemy pokusić się o wiszącą lampę z dużym kloszem. Musimy mieć jednak na uwadze, że będzie ona widocznym akcentem dekoracyjnym pomieszczenia, powinna zatem korespondować ze stylem kuchni.
Istotne jest również, żeby klosz lampy dawał wspomniane wcześniej odbicie. W przeciwnym wypadku kuchnia będzie niedostatecznie doświetlona i zwyczajnie ciemna.
Plafony
W mniejszej kuchni zamiast klasycznej lampy wiszącej, zdecydowanie lepiej sprawdzą się powracające do łask plafony lub lampy kierunkowe.
Plafony wykorzystywano niegdyś głównie jako doświetlanie korytarzy lub bonusowe światło montowane na ścianie, bardziej w charakterze dekoracji niż oświetlenia.
Jakiś czas temu odeszły do lamusa, by obecnie przeżywać swój wielki powrót w nowoczesnej, odświeżonej postaci. Ze względu na fakt, że dziś wykorzystuje się w nich technologię LED, mogą z powodzeniem pełnić funkcję głównego źródła światła w pomieszczeniu. Doskonale sprawdzą się w przypadku niskich pomieszczeń, ponieważ jedną z ich głównych zalet jest płaska forma.
Oświetlenie nad stół
Centralnie nad stołem warto zainstalować oświetlenie typu downlight w postaci lampy lub zestawu lamp z kloszem (jeżeli stół jest długi, jedna lampa może okazać się niewystarczająca), które nie tylko będą dodatkowymi punktami świetlnymi, ale również stylowo dopełnią wnętrze. Ponadto dodatkowe oświetlenie przyda się również przy wspólnych posiłkach lub grze w planszówki. Dostępnych jest wiele ciekawych kształtów kloszy do lamp wiszących, np. tuby, stożki, kielichy. Będą ciekawym akcentem dekoracyjnym każdej kuchni. Najlepiej wybrać lampy z możliwością modyfikacji długości klosza. Pozwoli to na dostosowanie wysokości zawieszenia odpowiednio do naszego stołu.
Oświetlenie LEDowe w kuchni
Rozwinięcie skrótu LED w języku angielsku oznacza Lighting Emitting Diode, czyli dioda emitująca światło. Jest to możliwe dzięki zjawisku elektroluminescencji.
Taśmy LED nie zawierają szkodliwej rtęci ani ołowiu i bardzo szybko się nagrzewają. Z powodzeniem stosuje się je w kilku wariantach oświetlenia, możemy wybierać spośród lamp, taśm, żarówek oraz profili, co pozwala dostosować oświetlenie w kuchni do indywidualnych potrzeb i upodobań.
Powiedzmy, że planując główne źródło światła w kuchni, nie chcemy ograniczać się do jednego punktu na suficie. Decydując się np. na oświetlenie w postaci profili LED, mamy większą swobodę w aranżacji. Oprócz zalet wizualnych, są one również bardzo ekologiczne – jedna dioda LED o mocy 12 W emituje takie samo światło jak tradycyjna świetlówka 60 W, a jej żywotność szacuje się na około 20 lat.
Nie musisz również martwić się o ewentualne podwieszanie sufitu, ponieważ do tego typu rozwiązań z powodzeniem stosuje się montaż natynkowy. Oświetlenie w oprawach LED, poza oczywistą zaletą jaką są mniejsze rachunki za prąd, nie będzie widocznie ingerowało w wystrój pomieszczenia i dopasuje się do każdej kuchni, zapewniając doskonałe oświetlenie.
Parametry oświetlenia LED, czyli co nas powinno interesować:
1. lumeny – im wyższa ich wartość, tym mocniejsze światło,
2. gwarancja trwałości – określana przez producentów w latach lub godzinach pracy,
3. temperatura barwowa – podawana w kelwinach,
4. technologia jaką zastosowano – Power LED będzie oznaczało, że mamy do czynienia z diodą najwyższej jakości,
5. opis barwy – zazwyczaj na opakowaniu producent podaje informację o “ciepłym” lub “zimnym” świetle.
Światło zimne i ciepłe – jakie wybrać do kuchni?
Oświetlenie główne, czyli sufitowe, oraz to nad stołem, powinno być neutralnej barwy. Ewentualnie lekko ciepłe, gdyż kuchnia będzie wtedy bardziej przytulna. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o lampy e pod szafkami, które powinny zapewniać nam dobre oświetlenie blatów. W tym wypadku najlepsze będzie mocne światło o neutralnej barwie, np. białe światło LED.
W oświetleniu dekoracyjnym nie musimy sztywno trzymać się wytycznych. Panuje to zdecydowanie większa dowolność: światło może być białe, ciepłe białe lub kolorowe. Jego zadanie to stworzyć odpowiedni nastrój, więc barwa światła to kwestia naszego gustu i preferencji.
Oświetlenie w kuchni to bardzo istotna kwestia, dlatego dobór odpowiednich lamp, żarówek i ich oprawy, powinniśmy stawiać na równi z wyborem mebli czy zlewozmywaka. Może się okazać, że prawidłowo wybrane oświetlenie pokaże naszą kuchnię dosłownie w innym świetle.
Polecane artykuły
Kuchnia
Mała kuchnia w bloku
Kuchnia o powierzchni 3-5 metrów kwadratowych? Czy na tak niewielkiej...
Czytaj dalej
Kuchnia
Kuchnia z wyspą – wymarzone miejsce dla każdego
Kuchnia z wyspą do niedawna uchodziła za element luksusowy wystroju mieszkania....
Czytaj dalej
Poradnik
Klimatyzacja w mieszkaniu
Klimatyzacja wbrew pozorom nie tylko pomaga przetrwać upały, ale może również...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka w stylu prowansalskim
Bezkresne pola lawendy i zagajniki z ziołami stanowią idealną inspirację do...
Czytaj dalej
Łazienka
Męska łazienka
Nie od dzisiaj wiadomo, że to, co podoba się kobietom, niekoniecznie przemawia...
Czytaj dalej