Oświetlenie łazienkowe – 8 porad dotyczących lamp do łazienki
Łazienka
Aranżacja
- 10.01.2022
Dobrze dobrane i właściwie rozłożone oświetlenie łazienkowe nie tylko zapewnia komfortowe korzystanie z łazienki i ułatwia wykonywanie codziennych zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych. Może też optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie! Jak wybrać lampy łazienkowe i gdzie je ulokować, by we wnętrzu było jasno, klimatycznie i przytulnie? Podpowiadamy.
Jak zaplanować oświetlenie łazienki?
Prawidłowe oświetlenie łazienki wymaga podziału wnętrza na strefy i dopasowania do nich konkretnego rodzaju lamp. Podział powinien wyglądać następująco:
- oświetlenie górne (lampy główne, sufitowe) – powinno równomiernie oświetlać całą powierzchnię.
- oświetlenie funkcyjne (kinkiety, lampy boczne i punktowe) – stosowane tam, gdzie wykonujesz precyzyjne czynności, jak golenie czy robienie makijażu, czyli przede wszystkim w okolicy lustra.
- oświetlenie dekoracyjne (dyskretne listwy LED, oprawy typu oczko, punkty świetlne) – niezastąpione, gdy chcesz stworzyć przytulny nastrój i wyeksponować określone części pomieszczenia. Można je zamontować np. we wnękach czy przy półkach, aby wizualnie ocieplić wnętrze.
To, ile źródeł światła warto umieścić w łazience, jest sprawą indywidualną i zależy przede wszystkim od stylu pomieszczenia oraz od jego powierzchni. W dużych łazienkach utrzymanych w ciemnych tonacjach punktów świetlnych może być nawet kilkanaście. W mniejszych i jaśniejszych można postawić na minimalizm, ponieważ światło odbijające się od białych powierzchni (zwłaszcza wykończonych na wysoki połysk) będzie dostatecznie rozjaśniać wnętrze, a dodatkowo wizualnie je powiększy.
Oświetlenie w łazience – jaka moc światła na m2?
Kolejna kwestia dotyczy mocy światła. Aby dobrze doświetlić łazienkę, zaleca się, by na 1 m 2 zastosować ok. 500 xl. Oznacza to, że do łazienki o powierzchni 10 m2 trzeba zamontować żarówki o szacunkowej mocy 250 W. Jeśli jednak chcesz uzyskać bardziej nastrojowy klimat, na każdy m2 wystarczy ok. 150 xl czyli (ok. 10 W mocy). W klimatycznej łazience o powierzchni 10 m2 sprawdzą się zatem żarówki o mocy 100 W.
Te wartości nie są jednak ściśle określone, ponieważ wszystko zależy od twoich indywidualnych potrzeb i wielkości łazienki. Warto wziąć też pod uwagę dominującą kolorystykę wnętrza i liczbę okien. Ciemna i pozbawiona okien łazienka będzie wymagała mocniejszego światła, a w pomieszczeniu jasnym i nieprzytłaczającym można spokojnie wykorzystać żarówki o mniejszej mocy.
Jaka barwa światła do łazienki?
Czy jest istotne, czy łazienkę oświetlisz chłodnym, neutralnym czy ciepłym światłem? Okazuje się, że tak. Aby zapewnić sobie efekt przytulności i zbudować atmosferę odprężenia i relaksu, warto zastosować żarówki o ciepłej barwie światła (od 2700 K do 3200 K). W takiej opcji świetnie zaprezentują się np. lampa główna i lampy dekoracyjne.
Jednak już w okolicy lustra ciepłe światło nie zda egzaminu, ponieważ daje lekko żółtawy efekt i zaburza postrzeganie odcieni, a zatem ciężko przy nim wykonać perfekcyjny makijaż. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu światło neutralne (barwa światła pomiędzy 4000 K a 5000 K). Chłodne światło (od 4600 K do 6500 K), mimo że sprzyja wykonywaniu precyzyjnych czynności, może zanadto rozjaśnić twarz, przez co makijaż również nie wypadnie korzystnie. Taka barwa światła może być wykorzystana przy oświetleniu głównym, jeśli chcesz utrzymać wrażenie sterylności i czystości w łazience. Zimne światło szczególnie dobrze współgra ze stylem minimalistycznym i nowoczesnym.
Sprawdź >>> Jakie oświetlenie wybrać do mieszkania?
Oświetlenie do łazienki na sufit – jakie lampy wybrać?
Przejdźmy do konkretów, czyli do wyboru lamp. Zacznijmy od lampy sufitowej. Polskie łazienki (szczególnie te w blokach) są zazwyczaj niskie i dość małe. Dlatego w roli głównego źródła światła najlepiej sprawdzą się dyskretne lampy szynowe, lampy punktowe albo klasyczne plafony. Tego typu lampy podsufitowe zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie dobrze doświetlają pomieszczenie.
Czy lampa wisząca do łazienki do dobra opcja? Jak najbardziej, pod warunkiem, że dysponujesz wysokim wnętrzem. W niskich łazienkach lampy wiszące dodatkowo obniżą sufit i mogą przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. A przecież komfort jest tu najważniejszy. Jeśli twoja łazienka urządzona jest w typie salonu kąpielowego możesz śmiało łączyć wiszące i punktowe lampy, by stworzyć oryginalną, jasną przestrzeń.
Żyrandole do łazienki – czy to dobry pomysł?
Jeśli urządzasz łazienkę w stylu glamour i marzysz o żyrandolu, upewnij się, że masz na niego miejsce. W mieszkaniu o standardowej wysokości (260 cm), żyrandol na długim kablu czy łańcuchu niekoniecznie się sprawdzi – zdominuje wnętrze i może ulec uszkodzeniu, np. gdy będziesz zdejmować ubranie i nieopatrznie machniesz ręką. Jeśli pomieszczenie jest wyższe i w dodatku ma dużo wolnej przestrzeni, żyrandol może być ciekawym uzupełnieniem stylizacji.
Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym?
Oświetlenie lustra łazienkowego
Jak wspomnieliśmy wyżej, lustro łazienkowe wymaga specjalnego oświetlenia. Światło nie powinno być ani za ciepłe, ani zbyt chłodne, aby wykonywanie makijażu nie było uciążliwe i efekt nie dawał wrażenia maski. Przy wyborze oświetlenia lustra warto również zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw (CRI). W przestrzeni nad lustrem współczynnik ten powinien wynosić co najmniej 80%, aby można było spokojnie dostrzec wszystkie szczegóły podczas wykonywania makijażu czy golenia.
Jakie lampy wybrać do łazienki przy lustrze? Świetnie sprawdzą się tu oprawy zintegrowane z lustrem, kinkiety lub długie lampy wiszące, zamontowane po obu stronach lustrzanej tafli. Dla lepszego efektu warto pomyśleć dodatkowo o oprawach montowanych nad lustrem. Ważne, by ustawić lampy w ten sposób, by strumień światła padał na osobę stojącą przed umywalką i równomiernie oświetlał całą twarz. Pamiętaj też, by nie umieszczać żadnych lampek naprzeciwko lustra. Powstałe w ten sposób odbicia i refleksy zakłócą obraz i utrudnią wykonanie codziennych czynności pielęgnacyjnych.
Oświetlenie prysznica i wanny
Lustro i umywalka wymagają porządnego oświetlenia. A co z prysznicem i wanną? Czy w tych miejscach również warto stosować oświetlenie łazienkowe? Jak najbardziej! Doskonale sprawdzi się tu oświetlenie dekoracyjne, które wprowadzi nastrojowy klimat podczas relaksującej kąpieli i pomoże osiągnąć wyższy poziom odprężenia i relaksu.
W okolicach wanny możesz zamontować:
- oświetlenie boczne
- lampy punktowe montowane w suficie podwieszanym
- dyskretne taśmy LED (np. w obudowie wanny czy pod półkami)
- designerskie lampy wiszące – jeśli tylko układ i wysokość wnętrza na to pozwolą
Ciekawą opcją są też wanny z wbudowanym podświetleniem LED (zazwyczaj są to modele wanien z hydromasażem), wykorzystujące chromoterapię, czyli terapię barwami. Diody LED, zamontowane w różnych punktach wanny, emitują różnego rodzaju światło (w zależności od programu), które wprawia w miły nastrój, koi, relaksuje i sprzyja osiągnięciu wewnętrznego wyciszenia.
Prysznice również można doświetlić subtelnymi taśmami LED (wokół kabiny, we wnękach, przy półce na kosmetyki) albo oprawami typu oczko, ulokowanymi nad natryskiem. Jeśli liczysz na efekt WOW, zamontuj deszczownicę z wbudowanym oświetleniem. Zapewnia niesamowite wrażenia wizualne i jest bardzo funkcjonalna.
O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie łazienkowe?
Wiesz już, że wybierając oświetlenie łazienki warto właściwie rozplanować rozkład źródeł światła i dobrać odpowiednią moc i barwę żarówek. Ale to nie wszystko. Niezwykle istotne są też kwestie bezpieczeństwa – w końcu łazienka jest specyficznym miejscem, o dużym stopniu wilgotności powietrza i wielu strefach narażonych na częsty kontakt z wodą.
Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto sięgać po oprawy o odpowiedniej szczelności (IP). W miejscach, w których występuje duże ryzyko zachlapania czy zalania, minimalny stopień szczelności lamp powinien wynosić IP 44. W strefach oddalonych od sanitariów można bezpiecznie zamontować oprawy oznaczone jako IP 21.
Polecane artykuły
Łazienka
Organizacja kosmetyków w łazience
Bałagan bywa inspirujący, ale na pewno nie w łazience. Walające się po blatach...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka w stylu rustykalnym
Łazienka w stylu rustykalnym to propozycja dla tych, których męczy katalogowy...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka dobrze ogrzana – rozwiązania marki Excellent
Dobrze ogrzana łazienka, szczególnie w okresie zimowym to podstawa jej...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka w stylu nowojorskim
Przestronna, elegancka, sprawnie łącząca elementy różnych stylistyk,...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka w stylu spa – jak ją urządzić?
Życie w ciągłym biegu jest bardzo wyczerpujące. Aby zyskać chwile wytchnienia i...
Czytaj dalej