Oświetlenie lustra w łazience

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

Oświetlenie

  • calendar30.08.2024
  • Autor: Natalia Dur
Lustro w łazienceLustro w łazience

Jak rodzaj lamp w łazience wpływa na wykonywane w niej czynności? Jak właściwie dobrać oświetlenie lustra łazienkowego? Odpowiadamy!

W artykule:

Lampa sufitowa, choć wyłania łazienkę z mroku, nie jest w pełni wystarczającym źródłem światła dla tego pomieszczenia. Nawet jeśli dawane przez nią światło jest odpowiednio mocne, nie zapewnia bezpośredniego oświetlenia twarzy użytkownika - powoduje powstawanie cieni i utrudnia dostrzeżenie drobnych szczegółów. Nie sprzyja też precyzyjności w układaniu włosów, robieniu makijażu, regulacji brwi czy przy goleniu. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie wokół lustra, by takie codzienne czynności były dokładniejsze i przyjemniejsze.

Lustro łazienkowe – jak je oświetlić?

Lustra łazienkowe pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale przede wszystkim praktyczną. Mają nam pomagać przy codziennych czynnościach higienicznych. Wykonujemy przy nich również takie czynności, jak makijaż. Złe oświetlenie może wpływać na precyzję w jego aplikacji, jak również na naszą percepcję kolorów, sprawiając, że nieodpowiednio dobierzemy odcień kosmetyków do cery (np. użyjemy za ciemnego podkładu czy bronzera). Złe światło może również utrudniać blendowanie kosmetyków, a nawet sprawiać, że nie dostrzeżemy niedociągnięć czy niedoskonałości w ich aplikacji.

Jeśli często zdarza ci się być zadowoloną ze swojego makijażu w łazience, by później zauważyć, że wygląda fatalnie w świetle dziennym, to niechybny znak, że warto zmienić oświetlenie lustra w łazience.


Panowie także powinni zwrócić uwagę na to, jakie lampy nad lustro do łazienki wybierają. Odpowiednie oświetlenie lustra jest bardzo ważne podczas golenia się. Pomaga zachować dobrą widoczność i dokładność zarówno podczas trymowania zarostu, jak i golenia twarzy na gładko. Jeśli często zdarza ci się niedokładnie ogolić, być może twoje obecne oświetlenie łazienkowe nad lustrem jest po prostu niewystarczające.

Odpowiednio dobrane oświetlenie lustra w łazience poprawia komfort użytkowania łazienki, a także pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Warto zwrócić uwagę na estetykę i funkcjonalność oświetlenia, szczególnie w kontekście okrągłego lustra, które może dodać elegancji i nowoczesności łazience.

Sprawdź >>> Jak urządzić jasną łazienkę?

Dobre światło nad lustro do łazienki jest ważne także przy zabiegach stylizacji czy farbowania włosów. Pomoże równo podciąć końcówki czy dostrzec ewentualne miejsca, gdzie farba nie do końca pokryła odrosty. Jest też istotne dla oczu, które mniej się męczą. Jeśli często mrużysz powieki przy czynnościach wymagających precyzji, to również sygnał, że musisz zmienić oświetlenie na lepsze.

Do oświetlenia lustra możemy wybrać różne rodzaje oświetlenia. Najpopularniejszymi są:

  • kinkiety po obu stronach lustra – tworzą wrażenie symetrii, które podkreśla estetykę wnętrza. Ponadto gwarantują dokładne i dwustronne oświetlenie twarzy oraz zminimalizowanie tworzenia się cieni;
  • pojedyncza lampa nad lustrem – rozwiązanie minimalistyczne, idealne do prostych aranżacji. Nieodpowiednio dobrane i rozmieszczone może jednak sprzyjać tworzeniu się cieni na twarzy;
  • wbudowane oświetlenie – obecnie dostępne są lustra z wbudowanymi lampami LED. Daje to równomierne światło. Jest ono jednak zazwyczaj za słabe, dlatego najlepiej jest sparować takie lustro z dodatkową z lampą wiszącą nad lustrem;
  • taśmy LED wokół lustra – dają ten sam efekt, co wbudowane w lustro oświetlenie, ale są nieco tańsze.

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że łazienka to specyficzne pomieszczenie o wysokim stopniu wilgotności. Zwykłe oprawy do pokojów się do niej nie nadają, mogą nawet powodować niebezpieczeństwo, np. zwarcie. Właściwe oświetlenie łazienkowe powinno mieć zabezpieczenia przeciwko dostawaniu się wody do środka lampy i spełniać odpowiednie normy szczelności (minimum IP44).

Jak powinno być oświetlone lustro w łazience?

Najwięcej problemów z oświetleniem lustra zazwyczaj przysparza barwa światła. Ciepłe światło ma tendencję do zniekształcania kolorów, może też męczyć wzrok. Dlatego przyjmuje się, że w łazience najlepiej stosować oświetlenie chłodne. Jest ono bardziej zbliżone do barwy naturalnego światła dziennego. Sprzyja także widzeniu szczegółów – potęguje kontrast, co pozwala nam lepiej widzieć detale.


Ważne jest też, by lampa nie tworzyła nam cieni na twarzy i nie raziła nas w oczy. W tym celu należy zastosować klosze mleczne, które zapewnią rozproszone światło. Lampy LED charakteryzują się długą żywotnością i niskim zużyciem energii, co czyni je idealnym wyborem do nowoczesnych wnętrz.

Jeśli stosujemy więcej niż jedną lampę, dobrze jest zadbać o równomiernie rozlokowanie punktów światła. To szczególnie ważne w przypadku kinkietów, które powinny być symetryczne nie tylko ze względów estetycznych. Nawet mała różnica w nachyleniu czy wysokości może powodować tworzenie się cieni.

Sprawdź >>> Jak oszczędzać wodę?


Lampa do łazienki nad lustro

Takie oświetlenie montujemy tak, by było równoległe do lustra. Lampa musi być wycentrowana względem jego tafli, by równomiernie oświetlać przestrzeń oraz stworzyć odpowiednio symetryczną aranżację. Kinkiet łazienkowy jest nie tylko praktyczny, ale także estetyczny i powinien spełniać wymogi związane z wilgotnością w łazience.

Lampa nad lustrem powinna emitować światło bezpośrednio na osobę stojącą przed nim, a nie je rozpraszać. Oprawa nie może też kierować światła wyłącznie ku górze, gdyż da to jedynie efekt powiększenia przestrzeni i nie będzie miało wymiaru praktycznego.




Warto także wybierać lampy, które mają więcej niż jedno źródło światła. Pojedyncze żarówki są zwykle mocniejsze i mogą oślepiać. Oczywiście, nie powinny być także zbyt słabe. Za minimalną uznaje się moc 60W. Wielopunktowa lampa może także wprowadzić ciekawy element estetyczny do pomieszczenia.

Jaką długość powinna mieć lampa wisząca nad lustrem?

Lampa powinna równomiernie oświetlać przestrzeń lustra, dlatego najlepiej jest wybrać model równy lub niewiele mniejszy od szerokości jego tafli (nigdy większy). Popularne są tu świetlówki, które z łatwością można dopasować długością do prostokątnego lustra.


W przypadku luster zdobnych i o nieregularnych kształtach również należy zachować powyższą zasadę dotyczącą długości.

Kinkiet do łazienki nad lustro

Na rynku można spotkać duży wybór kinkietów łazienkowych. Kwestia estetyczna to sprawa indywidualnego wyboru i upodobań, jednak warto zwrócić uwagę na takie detale, jak rodzaj oprawy. Kinkiety montuje się bowiem zwykle na wysokości wzroku, przez co dawany przez nie blask może nas oślepiać. Wybierając klosze mleczne lub satynowe, sprawisz, że światło lampy będzie mniej cię razić. Kinkiety łazienkowe łączą elegancję z nowoczesnymi rozwiązaniami, co ma na celu stworzenie spójnego systemu oświetleniowego. Ważne jest, aby wybierać wysokiej jakości kinkiety łazienkowe, odporne na wilgoć i dopasowane do stylu łazienki.


Warto też dobrać takie kinkiety do łazienki, które są przystosowane do żarówek o różnym gwincie (będą bardziej uniwersalne i dadzą więcej możliwości wyboru mocy i natężenia światła). Obie lampy powinny mieć też założone takie same oprawy i identyczne żarówki, by światło było równomierne i jednolite.

Na jakiej wysokości zamontować kinkiet do łazienki nad lustro?

Zwykle zaleca się ok. 170 cm nad ziemią, ale w zależności od wzrostu domowników ta wartość może się nieco różnić. Jeśli zamieszkujące mieszkanie osoby są bardzo wysokie lub bardzo niskie, powinny po prostu dopasować ulokowanie lampy do swojej wysokości oczu. Zawieszenie kinkietów znacznie poniżej lub powyżej linii wzroku może sprawić, że na twarzy pojawią się cienie.

Czym się kierować przy wyborze oświetlenia lustra łazienkowego?

Poza wszystkimi wyżej wymienionymi kwestiami, przy wyborze oświetlenia warto zwrócić uwagę na:

  • praktyczność i łatwość w utrzymaniu czystości – lampy i kinkiety lubią zbierać kurz, a im bardziej są zdobne i bogate w detale, tym trudniej będzie je doczyścić;
  • sposób włączania i wyłączania – niektóre lampy działają na przełącznik ścienny, a inne mają wbudowany przełącznik. Niektóre lampy łazienkowe mogą działać także na pilota. Dobrze jest się zastanowić, która z tych opcji będzie najwygodniejsza dla domowników;
  • dopasowanie do stylu łazienki – lampy nie powinny zanadto różnić się stylem od samej łazienki. Oryginalne i ozdobne mogą stanowić ciekawy akcent estetyczny, jednak jeśli rozdźwięk między nowoczesnymi i stylizowanymi elementami będzie zbyt duży, stworzy się wrażenie chaosu i bałaganu;
  • możliwość zmiany kąta padania światła – niektóre lampy i kinkiety są regulowane. Możliwość ich wychylenia i nakierowania światła na wybrane miejsce może pomóc nam przy precyzyjnych czynnościach, np. przy pielęgnacji paznokci i manicure, regulowaniu brwi, wkładaniu soczewek kontaktowych.


Odpowiednie oświetlenie może również podkreślić atrakcyjność strefy wokół okrągłego lustra, łącząc estetykę z funkcjonalnością.

Pomysły na oświetlenie lustra w łazience

Estetyka stosowanych przez nas rozwiązań jest równie ważna, co ich funkcjonalność. Odpowiednie oświetlenie do lustra zapewnia komfortowe korzystanie z łazienki, a także podkreśla estetykę i funkcjonalność przestrzeni. Oto kilka inspiracji, które pomogą ci wybrać właściwy styl lamp do oświetlenia lustra w łazience:

  • nowoczesne lampy z halogenami – proste kinkiety z halogenami to rozwiązanie, które sprawdzi się w łazienkach w stylach nowoczesnych i minimalistycznych. Halogeny dają światło o odpowiednim natężeniu i są praktyczne;
  • żeliwne kinkiety – industrialne rozwiązanie, które doda łazience charakteru. Takie „surowe” lampy świetnie sprawdzą się w męskiej łazience;
  • listwy LED dookoła lustra – pomagają osiągnąć efekt „podświetlanej toaletki”. Jednocześnie mają tę zaletę nad gotowym lustrem podświetlanym, że w razie usterki łatwo je wymienić i naprawić. Proste listwy LED świetnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, a stylizowane – w łazienkach w stylu retro, vintage i glamour;
  • lampy zmieniające kolor – pozwalają na dobór barwy światła w zależności od wykonywanej czynności. Jeśli zechcesz zrelaksować się w wannie, możesz ustawić ciepły kolor, który pomoże ci się odprężyć i stworzy przytulną, intymną atmosferę. Jeżeli planujesz precyzyjne zabiegi pielęgnacyjne albo makijaż, możesz zmienić barwę na chłodną, która sprzyja dokładności i skupieniu.


Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać grzejnik łazienkowy?