Perlator do baterii – jak działa i czy naprawdę pozwala zaoszczędzić wodę?
Kuchnia
Poradnik
- 29.10.2019
Perlator to mały element montowany na zakończeniu baterii, który skutecznie zmniejsza zużycie wody. Umieszczenie go w kuchni bądź łazience z pewnością się opłaci. Czym dokładnie jest to urządzenie i ile pomoże nam oszczędzić na rachunkach za wodę?
Co to jest perlator i jak działa?
Perlator to rodzaj specjalnej końcówki zakładanej na wylewkę zbudowany z sitka o niewielkich oczkach. W ofercie producentów znajdziemy perlator prysznicowy, wannowy oraz do baterii kuchennej. Wszystkie mają jednak tę samą zasadę działania. Ich zadaniem jest napowietrzanie wypływającej z wylewki wody. Dzięki czemu, nie tracąc na komforcie korzystania z kranu czy prysznica, oszczędzamy zużycie wody.
Dzięki napowietrzeniu wody realny przepływ jest zmniejszy, dzięki czemu potrzebujemy jej mniej do efektywnego mycia. A to ma realne przełożenie na zużycie i wysokość rachunków.
Perlator do kranu = oszczędność wody i pieniędzy
Perlator nie zmniejsza ilości wody wypływającej z wylewki baterii, a jedynie ją napowietrza (wyjątkiem jest perlator z regulacją przepływu). Dzięki temu wydaje nam się, że wypływa jej znacznie więcej niż w rzeczywistości.
Najtańsze perlatory potrafią zmniejszyć zużycie wody o 15%. Modele droższe mogą ograniczyć wypływ wody o nawet 60%. Perlatory świetnie sprawdzają się w bateriach umywalkowych, gdyż to właśnie one są najczęściej użytkowane w łazienkach.
Perlator możemy również zastosować w naszych kuchniach. Bateria kuchenna z perlatorem to oszczędność przepływu wody do 5 l/min. Dla porównania bateria kuchenna bez perlatora pozwala na przepływ 13 l/min.
Perlator pozwala zmniejszyć zużycie wody wypływającej z kranu, a tym samym zaoszczędzić na rachunkach za wodę i energię. Mniejsza ilość wody do podgrzania to niższy koszt korzystania z pieca gazowego lub elektrycznego. To również mniejsza ilość ścieków.
Sprawdź >>> Jak wybrać baterię kuchenną?
Perlator do baterii kuchennej
Urządzenia do napowietrzania wody można zamontować na każdym rodzaju baterii, także na kranie w kuchni. Dzięki temu także podczas ręcznego zmywania możemy zaoszczędzić spora ilość wody. To niewielka inwestycja dająca duże korzyści.
Perlator prysznicowy
W przypadku kabin prysznicowych, perlatory są najczęściej już wbudowane w baterie. Wybierając deszczownicę i słuchawkę prysznicową, warto zwrócić uwagę, czy mają wbudowany system do napowietrzania wody.
Perlator do baterii umywalkowej
W przypadku baterii do umywalki łazienkowej, perlator może być wbudowany w wylewkę lub możemy zamontować nakładkę do obecnej baterii. Warto o tym pomyśleć już na etapie planowania urządzenia łazienki, jednak można też w prosty sposób doposażyć baterię, by od razu cieszyć się z zalet perlatora.
Jakie rodzaje perlatorów oferuje rynek?
Perlator do baterii – rodzaje
Jak wspomnieliśmy, rynek oferuje szereg perlatorów przeznaczonych do różnego rodzaju wylewek. Decydując się na zakup perlatora np. do baterii umywalkowej, nie warto sugerować się niską ceną. Zazwyczaj bardzo tanie perlatory nie służą przez lata. Są raczej towarem jednorazowym, gdyż nie mamy możliwości wyczyszczenia ich z nagromadzonego kamienia. Z tego powodu lepiej zainwestować więcej pieniędzy i zakupić perlator z wyższej półki i od sprawdzonego producenta.
Kupując perlator, warto także zwrócić uwagę na gwint. Wyróżniamy modele z gwintem zewnętrznym – czyli takim, który umożliwia montaż perlatora do wnętrza baterii. Dostępne są również perlatory z gwintem wewnętrznym, które montujemy na wylewkę od zewnętrznej strony.
Zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonany produkt oraz podzespoły łączące go z baterią. To kluczowe elementy mające wpływ na długie, sprawne i bezawaryjne działanie perlatora na baterii.
Perlatory – rodzaje gwintów
Perlatory nie różnią się od siebie jedynie gwintami, ale również zastosowaniem. Na rynku ze spokojem zakupimy perlator do baterii kuchennej lub umywalkowej, perlatory prysznicowe bądź wannowe, choć ten ostatni nie do końca spełnia swoje zadanie. Mianowicie, o ile w baterii umywalkowej warto stosować ograniczenie przepływu wody, o tyle napowietrzanie wody napełniającej wannę niczego nie zmienia, ponieważ i tak potrzebujemy określonej ilości wody do kąpieli. W takim przypadku perlator wannowy jedynie opóźni napełnienie wanny.
Co ważne, nie tylko potrzeba będzie więcej czasu na napełnienie wanny, ale przez dłuższe jej napełniania woda szybciej wystygnie. Wiedząc to, od razu puścimy cieplejszą wodę, co wymaga od pieca więcej pracy. Z tego względu przed montażem na różnych bateriach, zastanówmy się, gdzie perlator przełoży się na realne oszczędności.
Perlator do wody – z jakich materiałów jest zrobiony?
Perlatory różnią się od siebie także ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Producenci oferują perlatory silikonowe, metalowe oraz plastikowe. Od tego na jaki materiał się zdecydujemy, zależy to w jaki sposób oraz jak często będziemy musieli go czyścić. Przykładowo modele silikonowe są łatwe oraz szybkie w czyszczeniu ze względu na wysoką odporność na działanie wody. W przypadku perlatora metalowego sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ kamień często osadza się na częściach metalowych.
Ponadto ze względu na sposób działania możemy wyróżnić perlatory napowietrzające oraz tworzące strumień igiełkowy. Pierwszy z nich, czyli napowietrzanie, polega na wytwarzaniu podciśnienia w strumieniu wody, która następnie wypływa z drobnej siatki zainstalowanej na końcówce kranu. Podciśnienie sprawia, że powietrze zasysane przez małe otwory. miesza się z wodą. Mamy przez to wrażenie, że wypływającej wody jest więcej, gdyż dzięki napowietrzeniu zyskuje ona na objętości.
Perlatory tworzące strumień igiełkowy z pewnością zainteresują osoby lubiące niecodzienne rozwiązania. Potrafią one bowiem tworzyć z wody fantazyjne strumienie, wymuszając na niej przepływ przez malutkie, precyzyjne punkty. Specjalnie wyprofilowane sitko pozwala na zmianę kierunku strumienia bez rozchlapywania wody.
Poznaj nasze inspiracje >>> Łazienka biało-szara
Jak wyczyścić perlator?
Perlator podobnie jak inne elementy wyposażenia łazienki czy kuchni należy odpowiednio pielęgnować, tak aby nie osadzał się na nich brud. Nagromadzony kamień może sprawić, że perlator nie będzie spełniał swojej funkcji, dlatego należy systematycznie sprawdzać sitko wewnątrz urządzenia.
Jak szybko wyczyścić perlator?
Wykorzystajmy starą szczoteczkę do zębów. Za jej pomocą usuniemy nawet grubą warstwę kamienia. Jeśli szczoteczka nie pomaga, wykorzystajmy wrzącą wodę i ocet. Aby dokładnie oczyścić perlator, najlepiej rozłożyć go na części i umyć każdą z nich. Niestety nie wszystkie modele mają taką możliwość, dlatego warto zweryfikować to przed zakupem.
Zwróćmy uwagę, z jakiego materiału jest wykonany perlator. Ma to realne przełożenie na łatwość utrzymania go w czystości i jego trwałość. Do wyczyszczenia silikonowego perlatora wystarczy szczoteczka i bieżąca woda. Nieco trudniej jest z metalowymi elementami – do usunięcia nagromadzonego kamienia potrzebne są odkamieniacze (lub zwyczajny ocet spożywczy) i gorąca woda.
Dla długiej żywotności i sprawnego działania najważniejsze jest utrzymania drożnego i czystego sitka. Przepływająca przez nie woda jest napowietrzana dzięki wielu niewielkim otworom. Gdy są one zatkane przez kamień i zanieczyszczenia, perlator przestaje pełnić swoją funkcję, a strumień staje się coraz mniejszy.
Polecane artykuły
Łazienka
Jak urządzić niebieską łazienkę?
Łazienka biało-niebieska czy szaro-niebieska? A może niebieska łazienka z...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka 5m2 – praktyczne pomysły na aranżację
Czy mała łazienka musi być dużym wyzwaniem aranżacyjnym? Nie, jeśli masz na nią...
Czytaj dalej
Łazienka
Metamorfoza łazienki – pomysły na efektowną aranżację
Marzy ci się nowa łazienka, ale nie masz czasu lub możliwości, żeby...
Czytaj dalej
Łazienka
Ciemna łazienka – czy będzie praktyczna? Jak ją urządzić?
Ciemna łazienka wcale nie musi być duża! Podpowiadamy, jak zaaranżować...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z bidetem czy bez?
W polskich łazienkach bidet wciąż jest rzadko spotykanym urządzeniem. Tymczasem...
Czytaj dalej