Czym wyczyścić fugi z pleśni? Poradnik jak usunąć pleśnie i grzyby w łazience
Łazienka
Poradnik
- 02.08.2024
Chcąc zadbać o estetykę i sterylność łazienki ważne jest, aby utrzymywać czyste fugi. Jeśli jednak w naszej łazience nie zastosowaliśmy ochrony przeciwwilgociowej lub okazało się, że została niedokładnie wykonana i w związku z tym jest nieszczelna, w miejscach zacieków mogą pojawić się grzyby lub pleśnie. Jak się ich pozbyć? Z poniższego artykułu dowiecie się jak je skutecznie usunąć, korzystając z domowych sposobów lub używając specjalistyczne środki.
Najlepiej razem z fugą
W przypadku wystąpienia czarnego lub zielonego nalotu na brudnych fugach, najlepiej całkowicie je usunąć, a następnie zastosować środek grzybobójczy i – po osuszeniu powierzchni – położyć nową fugę. Możemy zastosować także fugi epoksydowe, które mają wysoką odporność na zawilgocenia, mniejsze jest zatem prawdopodobieństwo wystąpienia na nich pleśni czy grzybów. Jeżeli zabrudzenia dotyczą silikonu, należy postąpić tak samo jak w przypadku fug.
Usuwanie fug
Usuwanie fug to pracochłonne i niełatwe zajęcie, które dodatkowo wymaga wiedzy i obycia, gdyż nieuwaga może doprowadzić do uszkodzenia płytek. Najłatwiej się ich pozbyć, gdy są już stare i same zaczynają się wykruszać. Aby usunąć brudne fugi należy zaopatrzyć się w specjalne noże lub pilniki, ale najwygodniejszą opcją jest elektryczna mikroszlifierka, do której możemy dokupić końcówkę frezującą.
Gdy już usuniemy fugi, musimy oczyścić puste miejsca – w tym celu najlepiej sprawdzi się sztywna szczotka i odkurzacz. Ważne jest dokładne usuwanie zabrudzeń z powierzchni przed nałożeniem nowych fug. Następnie możemy przystąpić do ponownego położenia fug.
Czym wyczyścić fugi i silikon?
Jeśli nie chcemy od razu usuwać zabrudzonych fug i silikonów, możemy spróbować je wyczyścić. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych właśnie do czyszczenia fug, walki z grzybem i pleśnią (taka informacja znajduje się na opakowaniu), które nakłada się na zabrudzoną powierzchnię i po kilku minutach zmywa.
Sprawdź >>> Jakie płytki do łazienki wybrać?
Należy jednak pamiętać o wykonywaniu tych prac w gumowych rękawiczkach, ponieważ preparaty te mają silne działanie żrące. Regularne czyszczenie fug jest kluczowe, aby zapobiec gromadzeniu się pleśni i brudu. Efekt czystości przedłuży zastosowanie impregnatu, który również można nabyć w sklepach budowlanych czy z artykułami chemicznymi.
Soda oczyszczona jest jednym z najskuteczniejszych środków do czyszczenia fug. Użycie sody oczyszczonej w połączeniu z wodą tworzy gęstą konsystencję pasty, którą można nałożyć na fugi, aby usunąć brud i pleśń. Można również użyć sody oczyszczonej z octem lub sokiem z cytryny, co jest naturalnym i skutecznym sposobem na czyszczenie fug. Po nałożeniu pasty, należy ją dokładnie zetrzeć wilgotną ściereczką, aby usunąć wszelkie pozostałości.
Jak usunąć pleśń domowymi metodami?
Z zabrudzeniami możemy walczyć także domowymi sposobami, co jest równie skuteczne w czyszczeniu fug i zapobieganiu pleśni. Wymagają one zazwyczaj więcej wysiłku (nie unikniemy szorowania szczoteczką), jednak nie mają tak silnie żrącego działania, przez co są bardziej przyjazne naszym dłoniom oraz środowisku. Domowe sposoby, takie jak użycie octu, sody oczyszczonej czy pary wodnej, są bezpieczne i szczególnie skuteczne w czyszczeniu fug silikonowych. Łatwa dostępność tych produktów pozwala również utrzymać w ryzach systematyczne czyszczenie. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby.
Proszek do pieczenia to także – poza kuchennym zastosowaniem – doskonały środek czyszczący; najlepiej posypać nim brudną powierzchnię, pozostawić go na ok. 20 minut, po czym usunąć za pomocą szczoteczki lub mokrej gąbki.
Ocet – na jego bazie uzyskamy doskonały środek czyszczący, przygotowując go w proporcji: jedna część octu na dwie części wody. Usunie on zabrudzenia nie tylko na fugach i silikonach, ale także na kafelkach, lustrze i szybie kabiny prysznicowej. W przypadku czyszczenia silnego zabrudzenia możemy dodać do tego roztworu sodę oczyszczoną – przygotowaną papkę zostawiamy na fudze/silikonie i po 10 minutach szorujemy powierzchnię szczoteczką.
Pasta do zębów – ma działanie ścierne i wybielające, dzięki czemu dobrze nadaje się do czyszczenia zagrzybionych i zapleśniałych fug oraz silikonów. Należy większą jej ilość nałożyć na zabrudzoną powierzchnię i szorować za pomocą szczotki.
Płyn do mycia naczyń – przydaje się szczególnie, jeśli oprócz pleśni i grzybów na powierzchni są również tłuste plamy. Jak usunąć pleśń za pomocą płynu do mycia naczyń? Należy postępować jak w przypadku pasty do zębów.
Sok z cytryny – pozostawiamy go na 10 minut na brudnej powierzchni, a następnie szorujemy i spłukujemy. Sok z cytryny ma silne działanie wybielające.
Należy czyścić fugi regularnie, aby utrzymać je w dobrym stanie i zapobiec rozwojowi pleśni oraz grzybów. W osiągnięciu oczekiwanych efektów pomogą nam zarówno specjalistyczne środki, jak i domowe metody. Szczególnie należy zadbać o łazienki, w których występuje duża wilgotność. W ten sposób znacznie przedłużymy funkcję użytkową strefy kąpielowej i dodamy blasku swojej łazience.
Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać baterię kuchenną?
Polecane artykuły
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak wybrać termostat grzejnikowy?
Każda instalacja grzewcza potrzebuje termostatu, ponieważ pozwala on ustawić...
Czytaj dalej
Łazienka
Mała łazienka z wanną i pralką
Masz małą łazienkę, a chcesz zmieścić w niej i wannę, i pralkę? Dowiedz się, co...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Ogrzewanie domu i mieszkania – na jakie rozwiązanie się zdecydować?
W naszym klimacie ogrzewanie domu jest koniecznością. Stąd wybór metod...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka w stylu francuskim
Łazienka w stylu francuskim jest elegancka i wygodna. Kusi pałacowym przepychem...
Czytaj dalej
Poradnik
Pomysły na oświetlenie sypialni
Sypialnia jest wyjątkowym miejscem w każdym domu. Z założenia powinna sprzyjać...
Czytaj dalej