Szara łazienka – 9 sposobów na oryginalną aranżację
Łazienka
Aranżacja
- 27.04.2016
Stylizacja łazienki w szarościach jest jedynym z najpopularniejszych trendów w ostatnich latach. Nic w tym dziwnego: szary to neutralny kolor, dobrze wypadający zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach, jak i tradycyjnych.
1. Łazienka w odcieniach szarości
Projekt totalny, odważny, a przy tym zaskakująco prosty: zaaranżuj łazienkę wykorzystując tylko kolor szary. Aby faktycznie nie było monotonnie i nudno, sięgnij po różne odcienie: jaśniejsze, ciemniejsze, zimne lub ciepłe. Ludzkie oko jest w stanie rozpoznać około 30 odcieni szarości, więc jest w czym wybierać! Jeśli chcesz osiągnąć nowoczesny, minimalistyczny efekt, wybierz duże i proste płytki łazienkowe - ceramiczne lub kamienne. Pamiętaj jednak, że małe, słabo oświetlone pomieszczenie w całości wypełnione kolorem szarym wyda się ciemne, ciasne i klaustrofobiczne.
Łazienka, w której pierwszoplanową rolę odgrywa kolor szary, jest idealną propozycją dla dwóch typów ludzi. Na pewno docenią ją ci, którzy preferują proste projekty aranżacyjne, eleganckie a przy tym uniwersalne. To też dobre rozwiązanie, gdy remont trzeba przeprowadzić szybko i bez większego namysłu nad ulubioną stylizacją. Gdy tylko Ci się znuży ten stonowany design, łatwo i tanio będziesz mógł go odmienić. Wystarczy wymiana niektórych akcesoriów na nowe, w nowym kolorze.
2. Szara łazienka z mozaiką
Dość jednolitą paletę barw urozmaicą płytki różnej wielkości i faktury – na przykład pod prysznicem połóż inny wzór niż przy umywalce czy wannie. Szara łazienka stanie się też bardziej instygująca, gdy fragment ściany, wnęki, obudowę wanny wypełnisz ozdobnym motywem. Połyskujące fragmenty mozaiki sprawią, że będzie bardziej szykowna i optycznie większa. Poza mozaiką i płytkami ściennymi, funkcję dekoracyjną pełnić może także wodoodporna fototapeta. Ciekawym pomysłem na oryginalną i ocieplającą wnętrze ozdobę są fotografie lub plakaty, którymi coraz więcej osób ozdabia właśnie łazienki.
3. Dodatki do szarej łazienki
Szara łazienka jest jednak zbyt… szara? Elegancki i minimalistyczny efekt da się zachować także wtedy, gdy sięgniesz po pozostałe kolory bazowe: biel i/lub czerń. Szary powstaje z połączenia białego i czarnego – to zrozumiałe, że właśnie w ich towarzystwie wypada równie dobrze, co solo! Decydując się na takie zestawienie pozostajesz wierny klasycznym wzorcom, choć możesz uzyskać już dużo bardziej kontrastowy rezultat. Masz też nieco więcej artystycznej swobody: białe czy czarne akcesoria łazienkowe? Na dominację którego koloru się zdecydujesz? A może to szary stanie się dodatkiem w biało-czarnej łazience?
4. Mała łazienka szaro biała
Masz małą łazienkę, w dodatku pozbawioną okna? Połącz szary z białym, aby wnętrze wydawało się jaśniejsze. To subtelne połączenie kolorów jest uniwersalne i niejako naturalne, narzuca się nam automatycznie. W końcu już ceramika łazienkowa jest biała! Idealna baza do łazienek realizujących styl skandynawski – prosty i optymistyczny.
Poznaj nasze inne inspiracje >> Egzotyczna łazienka
5. Łazienka szaro czarna
Jeśli jednak myślisz o nowoczesnej, minimalistycznej lub urbanistycznej aranżacji łazienki, połączenie szarego z czernią będzie lepszym rozwiązaniem. To zestawienie kolorystyczne od razu kojarzy się z nowymi technologiami! Zauważ, że większość producentów komputerów, smartfonów i innych gadżetów łączy właśnie czerń z szarym lub jego odmianami (stal, beton itd.).
Szary, sam będąc kolorem neutralnym, bazowym, dobrze się prezentuje z każdym innym kolorem. To, czy zdecydujesz się na intensywne, ciepłe odcienie lub stonowane i chłodniejsze pastele zależy przede wszystkim od Twojego gustu. Warto jednak pamiętać o symbolice kolorów i jak ich proporcja w pomieszczeniu może wpływać na nasze samopoczucie.
Niektóre zestawienia szarego z kolorami są dużo częściej spotykane od innych. Wręcz zaryzykujemy stwierdzenie, że są to połączenia najbardziej klasyczne, których reguły upływającego czasu i zmieniających się trendów nie dotyczą.
6. Nowoczesna szara łazienka
Bardzo popularne połączenie! Fiolet, podobnie jak szary, należy do barw zimnych – dlatego tak dobrze wypadają w swoim towarzystwie. Warto tu zaznaczyć, że w zależności od wybranego odcienia, możesz osiągnąć inne efekty wizualne i emocjonalne. Na przykład, możesz stworzyć łazienkę elegancką, nowoczesną, a przy tym bardziej ekspresyjną wybierając purpurę, fuksję lub cyklamen. Jeśli zaś interesuje Ciebie bardziej tradycyjny i stonowany efekt, wybierz kolor wrzosowy, lawendowy lub fiołkowy.
7. Szara łazienka z żółtymi dodatkami
Propozycja kolorystyczna dla tych, którzy chcieliby przełamać surowy i monotonny szary wesołą i ciepłą barwą. Żółty jako kolor dopełniający jest drugim (po fiolecie) kolorem, który jest niezwykle popularny w aranżacjach szarych wnętrz.
Pamiętaj, że projektując łazienkę, w której szary ma być jednym z odcieni, możesz pomyśleć o mniej standardowych kolorystycznie meblach albo skorzystać z bogatej na rynku oferty akcesoriów łazienkowych.
8. Łazienka szara z drewnem
Połączenie, które doceniają zarówno miłośnicy modernistycznych aranżacji, jak i tych tradycyjnych. Najczęściej kojarzona ze stylem skandynawskim lub łazienką zrealizowaną w duchu SPA, szara łazienka z drewnem opiera się na harmonii przeciwieństw, zaobserwowanych w naturze. Chłód szarego, przywodzący na myśl kamień lub morze, jest równoważony przez ciepłe drewno. Drewniane dodatki, meble czy imitujące ten materiał płytki ceramiczne, są równie ponadczasowe co szare ściany i podłogi. Razem tworzą idealny duet, który nigdy nie odejdzie do lamusa! Zauważ, że ten sposób na szary kolor w pomieszczeniu sanitarnym jest już jaśniejszy i „weselszy” – znakomicie wypadnie nawet w małym wnętrzu.
9. Beton w szarej łazience
Szarą łazienkę wyczarują nie tylko płytki ceramiczne. Jeśli interesuje Ciebie aranżacja w tym odcieniu, dlaczego nie wykorzystać materiałów, w których występuje ta barwa naturalnie? Kamień w łazience w postaci marmuru lub granitu to oryginalny i wysokiej jakości design. Praktycznie każdą odmianę kamienia można wykorzystać w projekcie łazienki, a że jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, wystarczy go tylko zabezpieczyć przez wilgocią, by służył przez wiele lat. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie w łazience płytek ceramicznych imitujących beton.
Oryginalną alternatywą dla płytek czy farby wodoodpornej jest beton architektoniczny. Bardzo dobrze się prezentuje w mieszkaniach typu loft (tam też został po raz pierwszy użyty), ale w wersji wypolerowanej będzie pasował do większości wnętrz i stylizacji.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Marmurowa łazienka, czyli ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne
Marmur to jeden z tych materiałów, które mimo upływu lat niezmiennie pozostają...
Czytaj dalej
Łazienka
Złota łazienka – jak ją urządzić z pomysłem?
W polskich łazienkach rządzą niepodzielnie uniwersalne i mocno zachowawcze...
Czytaj dalej
Łazienka
Jasna łazienka
Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o...
Czytaj dalej
Poradnik
Panele do salonu – pomysł na modną podłogę w mieszkaniu
Panele podłogowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym...
Czytaj dalej