Wybór oświetlenia do łazienki
Łazienka
Poradnik
Aranżacja
Oświetlenie
- 19.05.2015
Dobranie rodzaju oświetlenia do łazienki i zaplanowanie rozmieszczenia lamp powinno mieć miejsce jeszcze przed rozpoczęciem remontu czy urządzania wnętrza. Zobaczcie w jaki sposób zrobić to prawidłowo.
Kupując lampy do łazienki powinniśmy kierować się z jednej strony estetyką i stylistyką wnętrza, a z drugiej strony – i to bezwzględnie – bezpieczeństwem. Zatem: jakie oświetlenie do łazienki będzie najlepsze?
Parametry techniczne
Do łazienki najlepiej wybierać oświetlenie z zasilaniem 12V o wysokim współczynniku szczelności – IP44 lub IP55. Takie rozwiązanie zapewnia większe bezpieczeństwo, powoduje też mniejsze skutki w razie przypadkowego porażenia prądem. Niestety, wadą tego oświetlenia jest dodatkowy sprzęt w postaci zasilacza.
Zgodnie z obowiązującą normą PN-91/E-05009/701 oświetlenie należy rozmieścić w odległości co najmniej 60 cm od wanny czy prysznica oraz powyżej 2,25 m od podłogi. Jeśli zaś chodzi o moc lampy, przyjmuje się, że do ogólnego oświetlenia łazienki o powierzchni ok. 6 m2 wystarczy żarówka o mocy 75W, zamontowana w centralnym miejscu na suficie. Dobierając moc żarówki, warto także uwzględnić kolor dominujący w łazience. Jeśli na ścianach i podłogach mamy ciemne płytki, powinniśmy zdecydować się na żarówki o nieco większej mocy niż w przypadku jasnych kolorów.
Rozmieszczenie światła w łazience
Skoro już wiemy, jakie parametry techniczne powinno posiadać nasze oświetlenie do łazienki, czas zastanowić się nad jego rozmieszczeniem, tak aby było funkcjonalne o każdej porze. Jak wspomnieliśmy na początku, rano potrzebujemy jasnego oświetlenia: kobiety, aby dobrze wykonać makijaż, mężczyźni zaś, by dokładnie ogolić zarost. Wieczorem jednak wolimy ciemniejsze, bardziej nastrojowe i odprężające światło.
Aby pogodzić tak różne oczekiwania, najlepiej zdecydować się na kilka punktów świetlnych rozmieszczonych w różnych częściach łazienki. W mniejszym pomieszczeniu wystarczy oświetlenie górne oraz dodatkowe lampy przy lustrze. W większej łazience, a tym bardziej w salonie kąpielowym, możemy zamontować oświetlenie górne (np. 2 plafony lub kilka halogenów), doświetlenie lustra oraz dodatkowe lampy ścienne przy wannie czy prysznicu – zwłaszcza, jeśli są oddzielone w pomieszczeniu ścianką działową.
Oświetlenie łazienkowe nad lustrem
Oświetlenie lustra jest sprawą kluczową w łazience. Strefa umywalki z lustrem powinna mieć możliwość dodatkowego doświetlenia, poza światłem lampy górnej. Światło wokół lustra należy ustawić tak, by równomiernie oświetlało twarz i nie powstawały np. cienie pod oczami; światło nie powinno także zmieniać kolorytu skóry.
Fot. Targi Home Decor
Dlatego najlepiej zamontować równolegle po obu stronach lustra oświetlenie wykończone matowym szkłem (np. kinkiety z zamkniętymi kloszami i żarówkami o mocy 60W każda lub świetlówki energooszczędne). Dodatkowo można umieścić takie oświetlenie nad lustrem.
Nie należy natomiast montować oświetlenia naprzeciwko lustra (np. reflektorów), będzie się ono bowiem odbijać w lustrze i nas oślepiać. Lepiej zrezygnować też z kolorowych opraw, ponieważ dają znacznie przyciemnione światło i mogą zmieniać koloryt skóry.
Wieczorne oświetlenie do łazienki
Jasne oświetlenie wokół lustra jest najczęściej wykorzystywane podczas aktywnych poranków. A co z relaksującymi wieczorami? Na taką okazję najlepsze jest ciemniejsze, nastrojowe oświetlenie do łazienki. Mogą to być kinkiety z żarówkami mlecznymi o słabej mocy, umieszczone w bezpiecznej odległości od wanny czy prysznica.
Fot. Targi Home Decor
W ostatnim czasie bardzo popularne stało się też instalowanie oświetlenia – LEDowego bądź za pomocą specjalnych świetlówek – pod wanną lub prysznicem. Taki rodzaj światła, uzupełniony o kojący blask płomieni świeczek, z pewnością pomoże nam się odprężyć po pracowitym dniu i wprawi w doskonały nastrój na cały wieczór. Gdy nie wiesz jakie oświetlenie do łazienki wybrać, aranżacje podpowiedzą Ci sprawdzone i pomysłowe rozwiązania.
Wygodne i ekonomiczne włączniki
Wiedząc już, jakie rodzaje oświetlenia do łazienki zamontujemy, zadbajmy także o to, by każdy z nich miał osobny włącznik. Górną lampę (plafon lub halogeny), najbardziej uniwersalną i najczęściej wykorzystywaną w ciągu dnia, najlepiej podłączyć do włącznika na ścianie przy drzwiach łazienkowych.
Natomiast dodatkowe światła – jasne przy lustrze oraz nastrojowe przy wannie lub prysznicu – najlepiej podpiąć do osobnych włączników i włączać tylko wtedy, gdy ich potrzebujemy. Takie rozwiązanie będzie z pewnością praktyczne i ekonomiczne.
Polecane artykuły
Łazienka
Jakie płytki wybrać do łazienki?
Płytki ceramiczne nie bez powodu są najczęściej wykorzystywanym materiałem...
Czytaj dalej
Łazienka
Jak urządzić niebieską łazienkę?
Łazienka biało-niebieska czy szaro-niebieska? A może niebieska łazienka z...
Czytaj dalej
Łazienka
Jak zrobić domowe spa?
Aby w pełni cieszyć się z dobrodziejstw wanny z hydromasażem, łazienka musi...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Ogrzewanie domu i mieszkania – na jakie rozwiązanie się zdecydować?
W naszym klimacie ogrzewanie domu jest koniecznością. Stąd wybór metod...
Czytaj dalej
Poradnik
Te miejsca w sieci musisz znać!
Inspiracje do życia i aranżacji domu czy mieszkania możemy znaleźć wszędzie....
Czytaj dalej