Zlew pod oknem – zalety i wady
Kuchnia
31.03.2020


Marzy Ci się zlewozmywak pod oknem, ale masz wątpliwości, czy sprawdzi się w Twojej kuchni? Podpowiadamy, jakie są pozytywne i negatywne strony umieszczenia zlewu przy oknie oraz jak rozwiązać ewentualne problemy.
Kuchnia to serce domu i miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu z rodziną. Jednym z pomysłów na jej aranżację, zyskującym coraz bardziej na popularności, jest umieszczenie zlewu pod oknem. Właściwe zaplanowanie aranżacji kuchni, w tym umieszczenie zlewozmywaka pod oknem, jest kluczowe dla ergonomii i funkcjonalności. Do tej pory takie rozwiązania częściej można było spotkać w filmach aniżeli naszych domach, jednak coraz więcej Polaków decyduje się na taki właśnie krok. Jakie są więc zalety i wady umieszczenia zlewozmywaka pod kuchennym oknem?
Zalety zlewu pod oknem dla mycia naczyń
Zlewozmywak pod oknem ma wiele zalet. Jedną z nich jest zdecydowanie unikalny, elegancki wygląd, który sprawdzi się w różnych aranżacjach. Zarówno w klasycznych kuchniach w stylu angielskim czy nowoczesnych typu Hampton. W takich okolicznościach również niezbyt przyjemny czas zmywania mija o wiele szybciej, a warunki są bardziej praktyczne. Któż bowiem nie chciałby podczas tej rutynowej czynności spoglądać na piękny ogród, bawiące się dzieci lub ukochaną osobę?
Warto także wziąć pod uwagę oświetlenie. W przypadku zlewu pod oknem w głównej mierze korzystamy ze światła dziennego, które w ciągu dnia świetnie rozświetli nam miejsce do zmywania. Naturalne światło nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale również wspiera efektywność energetyczną oraz poprawia warunki wentylacyjne w pomieszczeniu. Mycie naczyń staje się bardziej przyjemne, gdy możemy podziwiać widok za oknem.
Zmywanie naczyń jest bardziej komfortowe, gdy mamy dostęp do naturalnego światła i możemy spoglądać na zewnątrz. Aby korzystanie ze zlewozmywaka było jednak wygodne o każdej porze dnia i nocy, warto zamontować nad nim kinkiet bądź halogen.
Zlewozmywak pod oknem: jakie trudności może nam przysporzyć ryzyko zachlapania szyb?
Wiele osób podchodzi do wizji kuchennego zlewu pod oknem z dystansem i sceptycyzmem z kilku powodów. Po pierwsze – od częstego mycia w zlewie lub płukania warzyw okno szybko się brudzi, a dostęp do niego jest dość ograniczony, zwłaszcza gdy na blacie kuchennym znajdują się różne przedmioty. Po drugie – pojawiają się trudności z jego otwieraniem wynikające z przeszkadzającej baterii. Jak się jednak okazuje, obecnie na rynku mamy tak szeroki wybór specjalistycznego asortymentu, że wyżej wymienione problemy przestają tak naprawdę mieć znaczenie.
Rozwiązaniem problemu mycia okien mogą okazać się specjalne, oscylujące w granicach kilku, kilkunastu złotych akcesoria do mycia szyb z przedłużonymi rączkami. Dzięki nim czyszczenie nawet wysokiego i trudno dostępnego okna nie będzie problemem.
Jeśli planujemy umieścić zlewozmywak pod oknem, warto zaprojektować kuchnię z myślą o dostosowanych do tego specjalnych produktach. Przykładem są tutaj składane baterie podokienne, dzięki którym otwieranie i zamykanie okna będzie niezwykle wygodne i komfortowe, a także pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni na blacie roboczym.
Odpowiednio zaprojektowany blat roboczy jest kluczowy dla komfortu pracy w kuchni, zwłaszcza w kontekście umieszczania zlewu pod oknem. Warto zwrócić uwagę na dobór materiałów blatu roboczego, aby zapewnić zarówno funkcjonalność, jak i estetykę oraz ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni.
Podczas montażu zlewozmywaka pod oknem należy uwzględnić różne aspekty praktyczne, takie jak stabilność, umiejscowienie zlewozmywaka oraz jego połączenia z systemem odpływowym. W przypadku zlewu umieszczonego pod oknem, kluczowe jest także dobranie odpowiedniej baterii kuchennej oraz wysokości parapetu, co wpływa na wygodę użytkowania oraz estetykę kuchni.
Umieszczenie zlewozmywaka pod oknem ma swoje zalety, takie jak lepsze oświetlenie i oszczędność miejsca na blacie. Jednakże, umieszczenie zlewu w tym miejscu wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, takimi jak trudności przy otwieraniu i zamykaniu okna, co podkreśla znaczenie odpowiedniej aranżacji kuchni.
Zlew kuchenny umieszczony pod oknem może znacząco poprawić funkcjonalność oraz estetykę kuchni, pod warunkiem, że zostaną uwzględnione wszystkie praktyczne aspekty montażu. Zlew zamontowany w tej lokalizacji może również poprawić cyrkulację powietrza.
Ograniczenia w projektowaniu i instalacji
Umiejscowienie zlewu pod oknem może naruszać zasady ergonomii. Zbyt niskie parapety mogą wymagać pochylenia się, co może być niewygodne podczas dłuższego mycia naczyń, a zbyt wysokie mogą utrudniać swobodne korzystanie z okna. Istotny jest także wybór odpowiedniej baterii do zlewu, która nie będzie przeszkadzać w otwieraniu okna. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć umiejscowienie zlewu i dostosować projekt kuchni do indywidualnych potrzeb i warunków.
Montaż zlewu
Montaż zlewu pod oknem wymaga starannego zaplanowania i wykonania. Należy upewnić się, że parapet jest odporny na działanie wilgoci, co zapobiegnie jego uszkodzeniu w wyniku częstego kontaktu z wodą. Zlew powinien być umieszczony na odpowiedniej wysokości, aby umożliwić komfortowe korzystanie z niego.
Jak wygospodarować miejsce na suszarkę?
Jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie zlewu pod oknem, suszarkę możemy umieścić na blacie lub wybrać jedno z rozwiązań proponowanych przez sklepy, takie jak np. suszarki nakładane na zlew.
Gdzie umieścić grzejnik?
Brak możliwości zamontowania grzejnika to kolejny problem wymieniany wśród wad dotyczących wyposażenia kuchni z oknem nad zlewem. Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania, gdyż grzejnik można zamontować w szafce pod zlewozmywakiem, a w blacie wyciąć otwory odpowiadające za prawidłową cyrkulację powietrza. To rozwiązanie jednak tylko połowicznie załatwia sprawę. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej zrezygnować z tradycyjnego grzejnika w kuchni i zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, które nie tylko zapewni niezwykły komfort, ale i dodatkowe miejsce w szafce przy zlewie.
Każdy pomysł ma zawsze swoje wady i zalety. Nie inaczej jest ze zlewem pod oknem, aczkolwiek powyższe przykłady pokazują, że obecnie na rynku jest mnóstwo rozwiązań, dzięki którym ewentualne problemy czy też wady zostają zminimalizowane. Podsumowując, jeśli marzymy o zlewozmywaku pod oknem, warto przejść do realizacji tych marzeń i w pełni cieszyć się swoją idealną kuchnią.
Polecane artykuły

Poradnik
Panele podłogowe – jakie wybrać?
Panele od lat pozostają jednym z najpopularniejszych materiałów podłogowych i...

Czytaj dalej

Łazienka
Marmurowa łazienka, czyli ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne
Marmur to jeden z tych materiałów, które mimo upływu lat niezmiennie pozostają...

Czytaj dalej

Poradnik
Meble ogrodowe, na taras i na balkon
Latem czujemy większą potrzebę wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym...

Czytaj dalej

Łazienka
Łazienka z wanną wolnostojącą – aranżacje
Wanny wolnostojące bez wątpienia przeżywają dziś swój renesans. Coraz chętniej...

Czytaj dalej

Poradnik
Oświetlenie na taras i balkon – jak wybrać?
Rośliny w dekoracyjnych donicach i wygodne meble ogrodowe na taras lub balkon...

Czytaj dalej