Złote i czarne baterie łazienkowe
Łazienka
Poradnik
Aranżacja
- 13.12.2021
Przez wiele lat w polskich łazienkach niepodzielnie królował jeden kolor baterii łazienkowych – stalowoszary (chromowany). Dziś opcji jest zdecydowanie więcej. Pojawiły się baterie białe, grafitowe, a nawet pomarańczowe czy różowe. Jednak na szczyt aranżacyjnej listy wysunęły się szczególnie dwa kolory – czarny i złoty. Oba wyraziste, nietuzinkowe i przykuwające uwagę. Oba też dość wymagające pod względem wystroju wnętrza. W jakich stylizacjach prezentują się najlepiej? Podpowiadamy.
Co wziąć pod uwagę, wybierając baterie łazienkowe?
Baterie łazienkowe to aranżacyjna kropka nad i, dlatego powinny być wybierane z należytą starannością i uwagą. Podstawowymi zasadami dobierania armatury łazienkowej są harmonijność i spójność. Zasady te nie dotyczą tylko samej estetyki, ale też funkcjonalności baterii.
Zobaczmy to na przykładzie baterii umywalkowych. Zbyt krótka wylewka sprawi, że woda będzie rozchlapywać się po blacie, zamiast gładkim strumieniem spadać na dno umywalki. Podobnie stanie się, gdy zestawimy zbyt wysoką baterię do płytkiej umywalki. Z kolei źle dopasowany rozmiar baterii może utrudnić nam swobodne umycie rąk. Przykłady można mnożyć, ale konkluzja jest jedna – baterie łazienkowe muszą być dopasowane do konkretnych urządzeń sanitarnych pod względem wielkości, ustawienia i montażu. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że wszystko działa i prezentuje się jak należy.
Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę z wanną i prysznicem?
Spójność kompozycji przejawia się też w wyborze armatury tego samego rodzaju. Jeśli stawiamy na baterie montowane podtynkowo, wszystkie modele w łazience (zarówno baterie umywalkowe, jak i baterie wannowe czy prysznicowe) powinny być montowane tak samo. Jeśli wybieramy baterie jednouchwytowe, nie zestawiajmy ich z tymi sterowanymi dwoma kurkami.
Podobnie wygląda kwestia dotycząca warstwy wizualnej. Aby wnętrze nie sprawiało wrażenia chaotycznego i nieprzemyślanego, wszystkie baterie łazienkowe powinny mieć taki sam styl i kolor. Najlepiej wybrać jeden model armatury, wtedy o pomyłce i niedopasowaniu nie będzie mowy.
Złota czy czarna armatura łazienkowa? Którą wybrać?
Topowy zestaw barw baterii łazienkowych to czerń i złoto. Oba kolory, choć tak różne, pełnią bardzo podobną rolę w wystroju wnętrza. Przykuwają uwagę i pozwalają w prosty sposób podkreślić jego oryginalny charakter.
Które baterie wybrać do własnej łazienki? To zależy od wystroju. Czarne baterie łazienkowe to designerski dodatek, który najlepiej sprawdzi się w wyrazistym, niebanalnym wnętrzu. Z kolei złote baterie łazienkowe, jako te, które wprowadzają nutę wyrafinowania i luksusu, pasują najbardziej do wnętrz eleganckich, wytwornych lub urządzonych w typie tzw. bogatej prostoty, gdzie nacisk położony jest na szlachetne materiały (np. marmur, kamień), a meble łazienkowe i pozostałe elementy wyposażenia stanowią tylko aranżacyjne tło i nie rzucają się w oczy.
Złote baterie łazienkowe – gdzie się sprawdzą?
Złoto kojarzy się przede wszystkim z bogactwem, blichtrem i prawdziwie pałacowym przepychem. To naturalne uzupełnienie łazienek urządzonych w stylu błyszczącego glamour, dekoracyjnego rokoko czy luksusowego art déco. Ale można je wprowadzić również do bardziej oszczędnych, niekiedy wręcz surowych wnętrz – minimalistycznych, nowoczesnych czy nawet industrialnych.
Wszystko zależy od wyboru właściwego odcienia. W palecie złotych barw mamy przecież nie tylko połyskliwe, żółte złoto, ale też złoto postarzane, złoto miedziane, a nawet złoto wpadające w czerwień czy delikatny róż. Każde z nich wygląda inaczej i każde nadaje łazience nieco innego charakteru.
Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę w stylu loft?
Klasyczne, błyszczące złoto
Błyszczący, polerowany na żółto klasyk jest szczególnie wymagający pod względem aranżacyjnym, bo łatwo z nim przesadzić. Jeśli takiego złota użyjemy zbyt dużo (albo gdy będzie kiepskiej jakości), zamiast eleganckiej, wysmakowanej łazienki otrzymamy wnętrze trącące tandetą i kiczem.
Warunkiem udanej aranżacji z elementami żółtego złota jest przede wszystkim umiar. Żółte złoto trzeba wprowadzać ostrożnie i w niewielkich ilościach. Jest na tyle wyraziste, że podkręci elegancki klimat łazienki, nawet jeśli wystąpi tylko w kolorze armatury.
Złote baterie łazienkowe w tym odcieniu pasują przede wszystkim do stylizacji glamour, ale ładnie prezentują się też we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych oraz klasycznych. Świetnie wyglądają na tle stonowanych szarości, surowego betonu oraz mocniejszych, bardzo wyrazistych kolorów – granatu, butelkowej zieleni czy rubinu. Najlepiej, gdy mają prostą, klasyczną bryłę, bez zbytnich udziwnień. W takiej formie ciekawie podkreślają niebanalny charakter wnętrza i są świetnym kontrapunktem całej stylizacji.
Złoto postarzane
Innym rodzajem złota, często spotykanym w współczesnych łazienkach, jest złoto antyczne – postarzane. Złote baterie łazienkowe pokryte szlachetną patyną to doskonały sposób na podkreślenie aranżacji w stylu retro, art déco czy modern classic. Ale nie tylko! Postarzane złoto dobrze prezentuje się też we wnętrzach eklektycznych, rustykalnych, a nawet scandi.
Pasuje zarówno do nieśmiertelnego duetu bieli i czerni, jak i do mocniejszych, bardziej zobowiązujących kolorów, jak głębokie bordo, intrygujący granat czy kojący czekoladowy brąz. Modele baterii łazienkowych w kolorze antycznego złota zwykle mogą pochwalić się nietuzinkowym, wyrafinowanym kształtem i eleganckimi detalami z tworzywa sztucznego (zazwyczaj białego lub écru). Takie zestawienie świetnie przykuwa uwagę i stanowi mocny punkt całej stylizacji.
Różowe złoto
W ostatnich latach w łazienkach i pokojach kąpielowych coraz śmielej pojawiają się też złote baterie łazienkowe wykończone w typie rose gold. To propozycja nieszablonowa i ekstrawagancka, idealna dla osób stroniących od aranżacyjnej sztampy i nudy.
Złote krany do łazienki (w kolorze przytłumionego różu) doskonale prezentują się we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych, eklektycznych i loftowych. Różowe złoto łagodnie ociepla przestrzeń i nadaje jej delikatnego, nieco kobiecego charakteru. Ten rodzaj armatury świetnie dogaduje się z pastelowym tłem, betonową szarością oraz z aranżacjami w stylu total look – szczególnie tymi utrzymanymi w klasycznych odcieniach czerni albo bieli.
Gdzie pasują czarne baterie łazienkowe?
Wydaje się, że czarne baterie łazienkowe nie wymagają aż takiej rozwagi i ostrożności, jak złota armatura łazienkowa i można je dopasować do niemal każdej stylizacji. Niestety takie założenie delikatnie mija się z prawdą. To prawda – czarny jest kolorem uniwersalnym i dobrze komponuje się ze wszystkimi kolorami, ale niekoniecznie dobrze wygląda w każdej stylizacji.
Trzeba pamiętać, że czarne krany do łazienki to bardzo wyrazisty akcent, który dodaje aranżacji ostrzejszego wyrazu. Pasują przede wszystkim do łazienek:
- nowoczesnych
- minimalistycznych
- klasycznych
- industrialnych
- retro
- scandi
Niekoniecznie odnajdą się za to w łazienkach romantycznych czy shabby chic, w których tło jest bardziej łagodne i delikatniejsze.
Czarna armatura łazienkowa doskonale prezentuje się na białym tle i na ścianach ozdobionych betonową szarością. Można ją też zestawić ze złotymi płytkami, soczyście barwionymi kaflami albo różnokolorową mozaiką. Stanowi też dobrą przeciwwagę dla ciepłego drewna.
Oprócz armatury czerń może pojawić się też w innych elementach łazienkowej stylizacji, szczególnie gdy we wnętrzu dominuje jasna kolorystyka. Ciemne fugi między białymi kafelkami, lustro łazienkowe w czarnych ramach, stylowe szafki łazienkowe na czarnych nóżkach, ciemne wieszaki na ręczniki czy metalowy klosz lampy – to wszystko dobrze podkręci stylizację i nada jej ciekawszego, bardziej designerskiego charakteru.
Polecane artykuły
Łazienka
Malowanie łazienki
Malowanie łazienki niejedno ma imię. Może być alternatywą dla tradycyjnego...
Czytaj dalej
Łazienka
Organizacja kosmetyków w łazience
Bałagan bywa inspirujący, ale na pewno nie w łazience. Walające się po blatach...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka pod schodami
Łazienka pod schodami to sprytny sposób na wykorzystanie wolnego miejsca w...
Czytaj dalej
Łazienka
Kolorowa łazienka
Biel, beże i szarości to klasyczny zestaw kolorów najczęściej wybieranych do...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka w stylu spa – jak ją urządzić?
Życie w ciągłym biegu jest bardzo wyczerpujące. Aby zyskać chwile wytchnienia i...
Czytaj dalej