Osuszacze powietrza
Zbyt wysoki poziom wilgoci to problem wielu mieszkań. Wysoka wilgotność pojawia się zazwyczaj w małej łazience i w kuchni. To pomieszczenia narażone na częsty kontakt z wodą i parą wodną. Jeśli dodatkowo dodamy do tego brak okna i problemy z wentylacją, wówczas wilgoć gromadzi się na powierzchni wyposażenia i na ścianach. Z czasem wnika w głąb, co jest idealnym środowiskiem dla rozwoju pleśni i innych niebezpiecznych drobnoustrojów. Ponadto zbyt wysoka wilgotność w łazience utrudnia wysychanie ręczników i prania oraz zawilgocenie dywaników i całego wyposażenia. Wiąże się z tym zagrożenie dla zdrowia domowników. Osuszacze powietrza i pochłaniacze wilgoci pomagają zmniejszyć jej zbyt wysoki poziom w pomieszczeniu. Jak działa osuszacz powietrza? Ogólna zasada polega na zasysaniu wilgotnego powietrza, z którego w różny sposób „odbierana” jest woda, a do pomieszczenia trafia z powrotem suche (i zazwyczaj też podgrzane) powietrze.
Osuszacze wilgoci
Urządzenia do osuszania powietrza działają na dwa sposoby. Modele kondensacyjne z wentylatorem zasysają wilgotne powietrze, filtrują i przeprowadzają do układu chłodniczego. Woda skrapla się, a powietrze po ogrzaniu wraca do pomieszczenia. System działa odwrotnie niż nawilżacz powietrza. Z kolei osuszacze adsorpcyjne powietrze z pomieszczenia przesyłają do rotatora z substancją wchłaniającą wilgoć. Powoduje to skroplenie wody do zbiornika, a suche powietrze, po wcześniejszym podgrzaniu wydostaje się na zewnątrz. W obu przypadkach warto też zwrócić uwagę, czy grzejniki pokojowe działają prawidłowo i z odpowiednią wydajnością.
Osuszacz powietrza domowy
Sprzęty do usuwania wilgoci do wykorzystania w domowych warunkach zazwyczaj mają funkcjonalność taką jak oczyszczacze powietrza. Czyli nie tylko suszą powietrze, ale też dzięki specjalnym filtrom oczyszczają je z pyłów, drobnoustrojów i drobnych zanieczyszczeń. To opcja szczególnie przydatna w przypadku, gdy wśród domowników są małe dzieci.