Jak wybrać podkład pod panele? Czy każda podłoga wymaga ułożenia na podkładzie? Jaką pełni funkcję podkład i dlaczego jego wybór jest taki ważny? Warto zdać sobie sprawę, że czasami wybór odpowiedniego podkładu jest równie istotny, co dobór paneli i desek podłogowych. W zależności od stanu posadzki (równa lub z wieloma ubytkami), jej lokalizacji (cieplejszy podkład lepiej ułożyć na poziomie gruntu, cieńszy może być na piętrach; w pomieszczeniach częściej eksploatowanych np. przedpokój lepiej sprawdzi się podkład o większej wytrzymałości na obciążenia) i obecności ogrzewania podłogowego, należy zdecydować się na inny rodzaj podkładu.
Podkład podłogowy pod panele
Jeśli zdecydowaliśmy, aby położyć
panele podłogowe, należy zastanowić się także nad wyborem odpowiedniego podkładu. Panele tworzą tzw. podłogę pływającą, która nie jest przyklejona do posadzki. Podkład jest ważny, by nie tylko wyrównać wszelkie nierówności podłogi, ale także by zaizolować
panele laminowane lub deski przed wilgocią i zmianami temperatury. Co więcej, podkład jest swoistą amortyzacją podczas chodzenia po panelach, ociepla podłogę i wycisza odgłosy chodzenia. Brak sztywnego połączenia między panelami a podkładem sprawia, że mogą one swobodnie pracować. To naturalne, że z czasem nieco zmieniają swoje właściwości, a dobry podkład potrafi je kompensować.
Podkład pod deski podłogowe
Producenci drewnianych podłóg mają własne zalecenia co do sposobu montażu. Deski podłogowe można układać na warstwie przyczepionego do podłoża korka (dostępny w formie maty rozwijanej z rolki) lub na płycie drewnopochodnej. Pamiętajmy, by układając podłogę z desek zostawić przy ścianach szczeliny dylatacyjne. By je zamaskować, należy położyć
listwy przypodłogowe, stylem i kolorystyką pasujące do desek. Do wykończenia przydatne będą także
akcesoria do podłóg, takie jak: zaślepki, profile, łączniki i narożniki dostępne w stylistyce nawiązującej do designu podłogi. Dostępne w różnych kolorach i fakturach są przysłowiową wisienką na torcie wykończenia.