Aranżacja małego ogrodu – jakie meble wybrać?
Mały ogród jest dość wymagający, jeśli chodzi o aranżację. Łatwo go zagracić, trudniej stworzyć tu kącik estetyczny, wygodny i sprzyjający wypoczynkowi. Nie jest to jednak niemożliwe. Mając dobry plan, jasno określone przeznaczenie i garść wiedzy o ogrodowych meblach i dodatkach, wykreowanie ciekawej i funkcjonalnej przestrzeni będzie łatwiejsze niż myślisz.
→ Aranżacja małego ogródka – od czego zacząć?
Urządzanie małego ogrodu trzeba zacząć od podstaw, czyli od określenia, jaką powierzchnią faktycznie dysponujesz. Aby móc dokonać wprawnych obliczeń, przede wszystkim trzeba dokładnie oczyścić teren. Skoś trawę, przytnij przerośnięte krzewy, uprzątnij zalegające gałęzie, usuń przedmioty, które są zbędne i dopiero wtedy zabierz się za planowanie nowej przestrzeni.
→ Jak zaaranżować mały ogród?
Podstawową kwestią, którą trzeba określić na początku urządzania ogrodu, jest jego przeznaczenie. Czy ma służyć tylko do wypoczynku, czy może też do rozrywki, do grillowania albo do zabawy z dziećmi? A zatem czy mają tu być tylko wygodne meble i ładnie wyglądające rośliny, czy może też stolik z krzesłami, piaskownica, trampolina, drzewka owocowe, a nawet grządki warzywne? Gdy ustalisz tę kwestię, podziel ogród na strefy, w których zrealizujesz poszczególne założenia.
Ogród z kącikiem dla dzieci
W małym ogrodzie, z którego oprócz dorosłych mają korzystać i dzieci, warto wyznaczyć miejsce na niewielki plac zabaw. W zależności od wieku dzieci, może tu stanąć mała piaskownica, stolik z wygodnymi krzesełkami, domek na palach czy zjeżdżalnia. Aby kącik zabaw dla dzieci nie przytłoczył całego ogrodu, warto postawić na konstrukcje budowane w pionie (np. na górze domek, na dole piaskownica). Najlepiej też zaaranżować go w rogu ogrodu – wtedy zyskasz więcej miejsca na „dorosłe” wyposażenie.
Ogród dla dorosłych
Jeśli ogród ma służyć tylko osobom dorosłym, nie trzeba wyznaczać w nim miejsca na plac zabaw czy domek ani zostawiać wolnej przestrzeni do kopania piłki. Możesz więc postawić na wygodny komplet wypoczynkowy, zamiast dobierać tylko pojedyncze krzesła i stolik. Warto dorzucić tu również hamak lub huśtawkę, na których można uciąć sobie poobiednią drzemkę. Aby ochronić się przed słońcem, można zainwestować w duży parasol albo większy tkaninowy żagiel. Jeśli nastawiasz się na biesiadowanie w gronie bliskich i znajomych, wyznacz odpowiedni obszar na grille.
Z kolei gdy lubisz się opalać, wygospodaruj trochę miejsca na leżak. Pamiętaj, że zarówno on, jak i komplet wypoczynkowy, powinny być rozstawione na trawniku, nie na betonie. Ten kumuluje ciepło i sprawia, że w upalne dni możesz czuć się jak na patelni, co nie sprzyja odpoczynkowi. Koniecznie zaplanuj tu też miejsce dla roślin.
Jeśli chcesz zapewnić sobie odpowiednią intymność i uchronić się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów, wokół płotu lub balustrady zasadź rośliny pnące – bluszcz, chmiel, fasolę wielokwiatową czy powojniki. Pionowe nasadzenia pozwalają stworzyć w małym ogrodzie pachnącą, wielobarwną oazę, bez wyraźnego uszczuplenia powierzchni.
Sprawdź >>> Jak wybrać meble łazienkowe?
→ Jakie meble wybrać do małego ogrodu?
Zastanawiasz się, jakie konkretnie meble wybrać do małego ogródka? Projektanci zalecają, by podchodzić do tej kwestii podobnie, jak do meblowania niewielkiego mieszkania.
- Najlepiej sprawdzą się tu meble wielofunkcyjne, np. takie, które można wykorzystać zarówno do siedzenia, jak i do przechowywania różnych akcesoriów i narzędzi, np. poduszek, doniczek czy ziemi do kwiatów. W małym ogrodzie warto postawić np. na skrzynię z podnoszonym wiekiem, która może pełnić rolę schowka i siedziska czy stolik z podnoszonym blatem, który można wykorzystać do przechowania poduch i koca.
- Meble do małego ogrodu powinny być też lekkie i mobilne, aby w razie potrzeby można je było łatwo przenieść. Ciężkie, złożone komplety wypoczynkowe, spore narożniki czy solidne zestawy obejmujące duże stoły i kilka krzeseł nie są dobrą propozycją. Przede wszystkim skutecznie zagracą dostępną przestrzeń, a dodatkowo utrudnią korzystanie z pozostałej części ogrodu. O wiele lepszym wyborem są modele składane lub takie, które można układać jedne na drugich.
- Mimo niewielkiej wagi meble do ogrodu powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia, wilgoć, promieniowanie UV i zmienne warunki pogodowe. Jeśli nie planujesz chować ich do garażu na zimę, koniecznie muszą wytrzymywać mroźne temperatury.
- Meble ogrodowe powinny być też odpowiednio dobrane pod względem kolorystyki i stylu, który panuje w ogrodzie. Najlepiej postawić tu na jednolite, stonowane barwy, bez wyrazistych kontrastów i intensywnych odcieni. Bardziej wyraziste kolory mogą pojawić się jedynie w detalach. Gdy będzie ich zbyt dużo, mały ogród będzie zbyt przytłaczający, a nawet kiczowaty.
Sprawdź >>> Kocioł kondensacyjny – jaka jest różnica między nim a tradycyjnym piecem?
→ Meble ogrodowe – z jakiego materiału?
Meble ogrodowe powinny być nie tylko wygodne, lekkie i funkcjonalne, ale też trwałe. Dlatego tworzywo, z którego zostały wykonane powinno być kwestią kluczową. Co masz do wyboru?
- Meble ogrodowe drewniane
Jedne z najpopularniejszych modeli na rynku. Są eleganckie i bardzo uniwersalne, więc z łatwością dopasują się do każdej stylizacji, zarówno tradycyjnej, jak i bardziej nowoczesnej. Ładnie współgrają z ogrodową roślinnością i przeważnie są bardzo wygodne. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Bez regularnego czyszczenia, olejowania i impregnacji mogą szybko niszczeć i wypaczać się.
Ze zmienną pogodą i wilgocią najsłabiej radzą sobie meble zrobione z sosny, świerku i olchy. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się meble dębowe i bukowe, a już prawdziwymi długodystansowcami są meble wykonane z drewna egzotycznego: ipe, iroko, merabu czy teaku. Ogrodowe komplety wypoczynkowe, krzesła i stoliki zrobione z takiego drzewa to inwestycja na długie lata. Drewno egzotyczne nie szarzeje, nie odkształca się, nie pęcznieje i jest odporne na grzyby. Wystarczy tylko systematycznie je olejować, a na zimę przykryć ochronną folią.
- Meble ogrodowe z rattanu i wikliny
Meble wykonane z naturalnych materiałów są stylowe, lekkie i wygodne, ale niekoniecznie trwałe. Nie lubią kontaktu z wodą, dlatego w czasie deszczu lepiej wnieść je do altanki albo przykryć ochronną folią. Źle znoszą też niskie temperatury (mogą się odkształcić). Mając na uwadze powyższe, to lepsza opcja na osłonięty balkon czy taras niż do ogrodu. Jeśli szukasz mebli ogrodowych, o których nie musisz ciągle pamiętać, postaw na inny materiał.
- Meble ogrodowe ze sztucznego tworzywa
Odznaczają się wysoką trwałością i odpornością na zmienną temperaturę, wilgoć i promieniowanie UV. Do tego są lekkie i mają ciekawy design, więc są świetną propozycją do małego ogrodu. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym przy produkcji mebli ogrodowych jest technorattan – łudząco podobny do naturalnego rattanu, ale zdecydowanie bardziej wytrzymały. Meble wykonane z technorattanu nie sprawiają kłopotów podczas eksploatacji. Są stabilne, wygodne i łatwo utrzymać je w czystości. Same plusy!
- Meble ogrodowe z aluminium
Ze względu na swój minimalistyczny charakter świetnie prezentują się w nowoczesnym ogrodzie. Najczęściej połączone są z innymi materiałami – plastikiem, szkłem, drewnem czy tkaninami. Są lekkie, odporne na zmienne temperatury i wilgoć. Nie korodują, więc nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać. Mogą się jednak odbarwiać pod wpływem mocnego słońca.
- Meble ogrodowe stalowe i żeliwne
Są ciężkie, stabilne i solidnie wykonane. Ciekawie prezentują się w ogrodzie nowoczesnym (proste ramy) albo romantycznym (modele na giętych i ozdobnych nóżkach). Są odporne na uszkodzenia, ale narażone na częsty kontakt z wodą mogą rdzewieć, dlatego wymagają odpowiedniej impregnacji. Stal i żeliwo dobrze kumulują ciepło – aby nie narażać się na poparzenia, w upalne dni warto osłonić je parasolem albo przykryć siedziska miękkimi poduszkami lub cienkim pledem.
Sprawdź >>> Oświetlenie łazienkowe – 8 porad dotyczących lamp do łazienki.
→ Piękny mały ogród – oświetlenie i dekoracje
Niewielki ogród, podobnie jak ten duży, oprócz zestawu dobrych mebli wymaga też odpowiedniego oświetlenia i stylowych akcesoriów. Warto pamiętać, że to właśnie drobne detale budują odpowiedni klimat i sprawiają, że ogród sprzyja wypoczynkowi i relaksowi i pozwala zapomnieć o otaczającym świecie.
W małym ogródku dodatki trzeba jednak dobierać uważnie i starannie. Powinny dobrze podkreślać przyjętą aranżację, ale jej nie przytłaczać. W wersji minimum wystarczy kilka wygodnych poduszek oraz ciepły koc i lampion ze świecą, by umilić sobie długie letnie wieczory na łonie natury. Zamiast lampionu można postawić też na girlandy świetlne (solarne lub podłączane do prądu). Przyda się również kilka źródeł światła, a przynajmniej jedno, jeśli ogród jest bardzo malutki. Dobrze dobrane oświetlenie ogrodowe sprzyja wyciszeniu, ale też zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wygody. Nie trzeba działać po omacku i narażać się na uszkodzenia i urazy.
Sprawdź >>> Oświetlenie na taras i balkon – jak wybrać?