PORADNIK ZAKUPOWY
Jak wybrać baterię kuchenną?
Bateria kuchenna stojąca, ścienna czy podtynkowa? Jak wybrać najlepszy model? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Sprawdź!
Bateria kuchenna powinna nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim być trwała, odporna na uszkodzenia i wygodna w użytkowaniu. Dobrze, by pozwalała też dbać o środowisko i ograniczyć wydatki na wodę. Jak zatem wybrać właściwy model? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy.
→ O czym warto pamiętać, wybierając baterię kuchenną?
1. Nie ma jednego modelu baterii kuchennej, który idealnie sprawdzi się we wszystkich typach kuchni. Wybór musi być podyktowany przede wszystkim osobistymi potrzebami i wymaganiami oraz możliwościami aranżacyjnymi (np. bateria montowana pod oknem powinna mieć mechanizm składania, a bateria stojąca na kuchennej wyspie już niekoniecznie). Przed zakupem konkretnego modelu zastanów się, czy wystarczy, że bateria będzie dobrze działała, czy może powinna spełniać jeszcze szereg innych zadań, np. oczyszczać wodę, ograniczyć jej zużycie czy zminimalizować opłaty za energię. Gdy będziesz znać odpowiedzi na te pytania, łatwiej i szybciej podejmiesz właściwą decyzję zakupową.
2. Bateria kuchenna musi być dopasowana do konkretnego modelu zlewu. Źle dobrany rozmiar może zdecydowanie pogorszyć nasz komfort korzystania ze zlewozmywaka. Przykład? Za niska bateria uniemożliwi swobodne umycie większych naczyń, a za długa wylewka sprawi, że woda będzie rozchlapywać się po blacie, zamiast spływać na dno zlewu.
3. Bateria kuchenna powinna być wytrzymała, a jednocześnie prosta w obsłudze i łatwa w utrzymaniu czystości. Ważny jest więc materiał, z którego została zbudowana, a także mechanizm obsługi i powłoka, która ją pokrywa. Wybierając konkretny model sprzętu upewnij się, że te elementy są bez zarzutu.
4. Bateria kuchenna powinna ładnie komponować się z estetyką wnętrza. Chociaż nie jest to najważniejszy aspekt, dobrze by konkretny model, oprócz funkcji użytkowych, spełniał też funkcje wizualne i cieszył oko. Dobierz kolor i kształt baterii do wystroju wnętrza, aby całość wyposażenia była spójna i harmonijnie ze sobą korespondowała.
Ważne: Jeśli cenisz proste rozwiązania, zamiast dwóch osobnych sprzętów (zlewu i baterii) możesz zdecydować się na zakup zlewozmywaka z baterią. Co prawda wybór jest tu nieco skromniejszy, ale za to zyskasz pewność, że wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrają.
→ Baterie kuchenne – podział ze względu na sposób montażu
Jedną z głównych kwestii, którą trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem baterii do kuchni, jest sposób montażu. Mając na uwadze to kryterium, możemy wybrać baterię kuchenną stojącą, ścienną albo podtynkową. Sprawdźmy mocne i słabe strony każdej z nich.
- Bateria kuchenna stojąca
To najpopularniejszy i najlepiej reprezentowany model baterii kuchennych. Można go łatwo zamontować na obrzeżu zlewozmywaka albo na blacie (w specjalnie przygotowanym otworze). Co ważne, rozmiary baterii są zunifikowane, dlatego wymiana na inny model nie stanowi żadnego problemu.
Baterie stojące pasują do wszystkich stylów wnętrzarskich – doskonale sprawdzają się zarówno w kuchniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. W szerokiej ofercie wzorniczej i kolorystycznej sklepu Łazienkaplus.pl bez problemu znajdziesz model pasujący do twojego wnętrza.
- Bateria kuchenna ścienna
Klasyczny model baterii podłączany bezpośrednio do instalacji wodnej znajdującej się w ścianie. Ze względu na dość uciążliwy montaż (konieczne jest bardzo precyzyjne dopasowanie do końcówek rur) i masywny wygląd całej baterii, popularność tego modelu systematycznie spada.
Po baterię ścienną warto sięgnąć wtedy, gdy chcesz wymienić taką samą baterię na nowszą wersję, bez przeprowadzenia remontu instalacji. W ofercie bez problemu znajdziesz modele pasujące do tradycyjnie urządzonej i nowoczesnej kuchni.
- Bateria kuchenna podtynkowa
To bardzo dyskretny i elegancki model baterii, cieszący się dużym uznaniem w… łazience! W kuchni pojawia się dość rzadko, ale jego popularność powoli rośnie. Warto go rozważyć, jeśli cenisz minimalizm lub chcesz podkreślić nowoczesny charakter wnętrza.
Baterie kuchenne podtynkowe są rozwiązaniem nie tylko bardzo estetycznym, ale też wygodnym. Pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni, więc mogą się sprawdzić np. w minikuchni w kawalerce. Dzięki ograniczonej powierzchni łatwo utrzymać je w czystości.
Minusem baterii podtynkowych jest trudna instalacja, która wymaga wykucia odpowiedniego otworu w ścianie – wszystkie elementy montażowe muszą się tu schować. Na zewnątrz widoczne pozostają tylko dwa elementy – wylewka i dźwignia. Montaż takiej baterii trzeba więc zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, przed położeniem płytek, płyty meblowej czy innej ochronnej okleiny.
→ Baterie kuchenne – podział ze względu na sposób obsługi
Kolejną kwestią, którą trzeba rozważyć przed zakupem armatury kuchennej, jest sposób dystrybucji wody. To, czy baterię uruchamia się za pomocą jednej dźwigni czy dwóch kurków albo czy włącza się ją bezdotykowo, wpływa nie tylko na wygodę korzystania ze zlewozmywaka, ale też przekłada się na koszty zużycia wody.
- Bateria kuchenna jednouchwytowa
Ten rodzaj baterii kuchennej, ze wspólnym mieszaczem do ciepłej i zimnej wody, jest jedną z najwygodniejszych opcji na rynku. Siłę strumienia oraz wymaganą temperaturę wody ustala się intuicyjnie za pomocą dźwigni. Bateria jednouchwytowa jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli nie masz zmywarki i naczynia zmywasz ręcznie.
Co ważne, bateria ta pozwala zaoszczędzić nawet o 30% więcej wody niż bateria dwuuchwytowa. Często wyposaża się ją też w dodatkowe funkcje, poprawiające komfort użytkowania i pozwalające na dodatkowe oszczędności.
- Bateria kuchenna dwuuchwytowa
Ten model baterii ma dwa osobne kurki do ciepłej i ziemnej wody. Aby uzyskać optymalną temperaturę trzeba manewrować obydwoma kurkami, co bywa nieco uciążliwe i prowadzi do dużych strat wody. A to z kolei przekłada się na wyższe rachunki.
Niewątpliwym plusem baterii dwuuchwytowych jest ich design. Taki model będzie dobrym rozwiązaniem w kuchni inspirowanej stylem retro, w której ręczne mycie naczyń jest rzadkością.
- Bateria kuchenna elektroniczna
To najbardziej higieniczna i ekonomiczna opcja, chociaż w kuchni nie spotyka się z tak dużym uznaniem jak w łazience. Bateria ta nie wymaga od użytkownika wykonywania żadnych skomplikowanych manewrów. Wystarczy umieścić dłonie pod wylewką, a czujnik automatycznie uruchomi strumień wody. Gdy odsuniemy ręce, woda przestanie lecieć.
Bateria elektroniczna jest dobrym wyborem, jeśli chcesz ograniczyć wydatki i zależy ci na środowisku. Według statystyk, model ten pozwala zaoszczędzić nawet dwa razy więcej wody niż bateria tradycyjna (z kurkami)! Temperaturę wody łatwo tu ustawić, manewrując dźwignią lub odpowiednimi przyciskami.
- Większość „inteligentnej” armatury kuchennej łączy rozwiązania nowoczesne i tradycyjne. Wodę można uruchamiać bezdotykowo, za pomocą dźwigni albo po dotknięciu korpusu lub wylewki. Zazwyczaj w takich modelach woda ma ustawiony czasowy przepływ – standardowo od 6 do 15 sekund. Po tym czasie automatycznie się wyłącza (jednak ustawienia można łatwo zmienić).
→ Ważna wylewka
Na komfort użytkowania baterii kuchennej niebagatelny wpływ ma również wylewka, czyli rurka, z której wylewa się woda. Warto dobrać ją pod kątem zadań, które zazwyczaj wykonujesz w kuchni. Do wyboru masz m.in.:
- Baterię kuchenną z nieruchomą wylewką
Standardowy model przeznaczony raczej do kuchni, z której korzysta się dość sporadycznie. Nieruchoma wylewka utrudnia dokładne umycie i spłukanie zlewozmywaka. Może też być kłopotliwa, jeśli korzystasz ze zlewu podczas przygotowywania posiłku (np. gdy odcedzasz makaron lub ziemniaki).
- Baterię kuchenną z obrotową wylewką
Jest bardzo praktyczna i pożądana w normalnie użytkowanej kuchni. Można nią swobodnie obracać i dostosowywać do aktualnych potrzeb. Jest niezbędna, gdy masz dwukomorowy zlewozmywak.
- Baterię kuchenną ze składaną wylewką (inaczej baterię podokienną)
Przydaje się, gdy zlew jest ulokowany pod oknem, które czasami trzeba otworzyć na oścież (np. aby je umyć lub by przewietrzyć kuchnię). Wylewkę można łatwo zdjąć lub wygiąć, aby nie zahaczała o framugę.
- Baterię kuchenną z wyciąganą wylewką
Bardzo praktyczny model z końcówką, którą w razie potrzeby można wydłużyć (nawet do 150 cm). Przydaje się, gdy trzeba swobodnie umyć większe naczynia lub nalać wody do dużego garnka.
- Baterię kuchenną z wylewką w kształcie litery F
Najwyższa bateria w swojej klasie. Dobrze sprawdza się przy płytkich zlewach (ok. 15 cm głębokości). Dzięki niej z łatwością umyjesz nawet większe garnki.
- Baterię kuchenną z wylewką w kształcie litery U
Ten model również sprawdzi się przy dość płytkich zlewach (16-18 cm), ale ze względu na fakt, że pochyla się nad zlewem bardziej niż poprzedni model, może nieco ograniczać pole manewru.
- Baterię kuchenną z elastyczną wylewką
Jest bardzo wygodna i praktyczna. Wygina się w każdą stronę i pozwala na swobodne umycie każdego rodzaju naczyń i dotarcie do każdego zakątka zlewu.
→ Rodzaje powłok baterii kuchennych
Bateria kuchenna jest bardzo narażona na różnego rodzaju uszkodzenia, przypadkowe uderzenia i ciągłe dotykanie brudnymi rękoma. Dlatego warto poświęcić też chwilę na wybór odpowiedniego materiału pokrywającego jej powierzchnię. W tej kategorii najpopularniejsze są:
- Baterie chromowane (metalowe)
Najczęstszy wybór użytkowników. Są solidne, wytrzymałe i uniwersalne. Dobrze odnajdują się we wszystkich kuchennych stylizacjach. Standardowo wykończone są w połysku lub w macie. Błyszczące baterie są bardziej efektowne, ale na ich powierzchni bardziej widać zacieki z wody i detergentów oraz odciski dłoni.
- Baterie granitowe
Wbrew temu, co wskazuje nazwa, zazwyczaj nie są zrobione z granitu, a jedynie przypominają jego strukturę z wyglądu. Są odporne na uszkodzenia i zarysowania, a na ich powłokach nie widać zacieków i odcisków palców. Bardzo dobrze prezentują się ze zlewozmywakiem granitowym, zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym i industrialnym.
- Baterie ceramiczne
Są najbardziej trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Jeśli zależy ci na długoterminowym rozwiązaniu, to będzie dobry wybór.
→ Baterie kuchenne – dodatkowe funkcje i udogodnienia
Baterie kuchenne mogą być proste albo wyposażone w szereg dodatkowych udogodnień, jak wbudowany pojemnik na detergenty, elektroniczna regulacja temperatury czy oświetlenie LED informujące o temperaturze wody i chroniące przed poparzeniem (w zależności od temperatury wody końcówka wylewki świeci na czerwono, zielono lub niebiesko).
Na szczególną uwagę zasługuje bateria dwufunkcyjna filtrująca wodę. Dzięki innowacyjnemu systemowi złożonemu z wkładu węglowego i filtra, usuwa wszelkie zanieczyszczenia, które woda przyswaja, płynąc przez rury wodociągowe. Jeśli masz opory przed piciem wody z baterii, to może być opcja dla ciebie. Co ważne, cały układ jest kompaktowy i bez trudu mieści się w szafce pod zlewozmywakiem.
Sprawdź >>> Jak oddzielić kuchnię od salonu?
→ Baterie do kuchni a oszczędność wody
Woda powoli staje się towarem deficytowym, a opłaty za nią rosną w błyskawicznym tempie. Kupując baterię kuchenną, warto pomyśleć o opcji pozwalającej zminimalizować niepotrzebne straty wody i utrzymać rachunki na stałym, przystępnym cenowo poziomie.
- Przede wszystkim warto wybrać model wyposażony w ceramiczną głowicę – jest trwała i nie przecieka jak głowica uszczelkowa.
- Dobrą propozycją jest bateria z termostatem, pozwalająca utrzymać stałą (ustaloną przez nas) temperaturę wody. Dzięki niej nie musimy długo manewrować przy kurkach i niepotrzebnie puszczać wody, próbując ustawić optymalną temperaturę za każdym razem, gdy korzystamy ze zlewu. W tym wypadku oszczędzamy i wodę, i energię, więc korzyści są podwójne. Podobne zalety ma bateria z podgrzewaczem. Tutaj możemy uzyskać temperaturę wrzątku, bez konieczności dodatkowego podgrzewania wody.
- Bardzo ekonomiczne są baterie wyposażone w Tryb Eco, które ograniczają maksymalny wypływ wody, np. do 5-7 litrów na minutę. Zazwyczaj tryb ten uruchamia się specjalnym przyciskiem położonym z boku lub z tyłu kranu.
Jeśli interesuje cię najprostszy model baterii, dokup do niej perlator, czyli niewielkie sitko nakładane na wylewkę. Delikatnie napowietrza wodę i sprawia, że zużywamy jej mniej (średnio od 15 do nawet 60%!).