Black Week#4! Taniej z dodatkowym kodem -5%

Black Week#4! Taniej z kodem -5%

Koniec promocji za:

Sprawdź
advice-img
PORADNIK ZAKUPOWY
Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

Jak wybrać grzejnik łazienkowy?

Grzejnik drabinkowy, płytowy czy dekoracyjny? Ze stali, miedzi czy aluminium? Dowiedz się, jaki grzejnik łazienkowy wybrać, by był inwestycją na lata.
Dobry grzejnik łazienkowy powinien cieszyć oko przez cały rok i dawać przyjemne ciepło wtedy, kiedy tylko tego potrzebujemy. Jak wybrać kaloryfer, który spełni wszystkie oczekiwania? Na co zwrócić uwagę, by wybrać porządny model na lata? Jaki kaloryfer łazienkowy najlepiej sprawdzi się w domowej łazience? Podpowiadamy.

→  Czym się kierować przy wyborze grzejnika do łazienki?


Szukając odpowiedniego modelu grzejnika łazienkowego, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

1. Moc grzewczą. To podstawowe, a jednocześnie najłatwiejsze do spełnienia kryterium wyboru kaloryfera łazienkowego. Jednak sama moc to nie wszystko. Liczy się także…

2. Design, wpisujący się w styl wnętrza. Grzejnik może być tylko kompozycyjnym dodatkiem albo stanowić kluczowy punkt wystroju łazienki. Wszystko zależy od tego, jaki masz pomysł na to pomieszczenie.

3. Dodatkowe funkcje i akcesoria. Na niewielkim metrażu przyda się grzejnik, który poza ogrzewaniem może też pełnić rolę półki, suszarki czy lustra. Przed zakupem warto upewnić się, który model można uzupełniać o dodatkowe akcesoria, umożliwiające skomponowanie idealnego sprzętu.

4. Rodzaj materiału. Od tego zależy nie tylko wygląd grzejnika łazienkowego, ale też jego wydajność, waga czy żywotność.

5. Sposób montażu. To ważny parametr, zwłaszcza, gdy wymieniasz grzejnik starego typu (np. żeliwny) i chcesz uniknąć kosztownego remontu.





→  Jaką moc powinien mieć grzejnik łazienkowy?


Kluczowym parametrem określającym wydajność grzejnika łazienkowego jest jego moc. To od niej zależy kontrola temperatury i wilgotności powietrza w łazience, co bezpośrednio przekłada się na komfort korzystania z tego pomieszczenia.

Ogólnie moc grzejników łazienkowych zawiera się w przedziale od 50 W do ponad 1000 W, chociaż niektórzy producenci proponują nawet grzejniki o mocy 2000 W! Jaka moc będzie optymalna do łazienki? Jeśli pomieszczenie ma dobrą izolację, wystarczy ok. 100-130 W na m² (przy wysokości ścian 2,7 m).

Dobór mocy warto jednak uzależnić nie tylko od wielkości łazienki, ale też od takich czynników, jak:

  • przeznaczenie grzejnika łazienkowego – np. czy będzie służył tylko do ogrzewania powierzchni, czy też do osuszania ręczników?

  • obecność okna w łazience – pamiętaj, że ciepłe powietrze może uciekać przez okno, zwłaszcza, jeśli jest ono nieszczelne. 

Jeśli w Twojej łazience dochodzi do strat ciepła, zamontuj grzejnik łazienkowy o mocy co najmniej 400 W (albo zdecyduj się na wymianę lub uszczelnienie okien). Gdy na kaloryferze łazienkowym chcesz dodatkowo suszyć ręczniki, do wyliczonej powierzchni dodaj 10-20% zapasu. Na przykład do łazienki o powierzchni 5 m² powinieneś wybrać grzejnik o mocy 550-600 W.

Uznaje się, że temperatura powietrza w łazience, zapewniająca optymalny komfort, wynosi 24°C.

Sprawdź >>> Modna łazienka 2021 r. – jak ją urządzić?

→  Rodzaje grzejników łazienkowych


Nowoczesne grzejniki łazienkowe mogą przybierać dowolne kształty – od klasycznych płyt, przez popularne drabiki czy rury, aż po fantazyjne fale, ramki, kraty, tafle szkła czy plastry lodu.

Największą popularnością cieszą się:

  • grzejniki drabinkowe do łazienki – złożone z pionowych kolektorów połączonych poziomymi rurkami,

  • grzejniki łazienkowe dekoracyjne – o bardzo rozbudowanej ofercie kolorystycznej i wzorniczej. Nie tylko ogrzewają wnętrze, ale też bywają prawdziwymi działami sztuki!

  • grzejniki elektryczne łazienkowe – mogą być głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu (szczególnie, gdy nie ma tu możliwości zainstalowania tradycyjnych kaloryferów łazienkowych) albo sposobem na dogrzanie wnętrza poza sezonem grzewczym. 

Grzejniki łazienkowe często pokryte są emalią, którą można zabarwić na dowolny kolor (wybrany z palety barw producenta). Najczęściej w sprzedaży dostępne są klasyczne odcienie – biały i chromowany, które z łatwością dopasowują się do każdego wnętrza. Mniej oczywiste zabarwienie trzeba zamawiać indywidualnie. Warto też pamiętać, że chromowane grzejniki, chociaż wyglądają bardzo efektownie, mogą mieć mniejszą wydajność niż białe klasyki. Metaliczna powłoka zmniejsza wydajność urządzenia nawet o 20%!



Sprawdź >>> Jakie płytki do łazienki wybrać?


→  Jaki grzejnik do łazienki wybrać – drabinkowy czy dekoracyjny?


Częstym dylematem przy zakupie grzejnika łazienkowego jest wybór między grzejnikiem drabinkowym a dekoracyjnym. Słusznie odpuszczamy grzejniki płytowe, ponieważ w łazience nie do końca się sprawdzają. Gdy powiesimy na nich ręcznik, zaburza się swobodny przepływ powietrza i urządzenie nie daje tyle ciepła, ile powinno. Z tego względu te modele zdecydowanie lepiej spełniają się jako grzejniki pokojowe.

Ale wróćmy do meritum – czy w łazience lepiej sprawdzi się grzejnik drabinkowy, czy grzejnik dekoracyjny? Jakie są ich mocne i słabe strony? 

  • Grzejnik drabinkowy

To wciąż najpopularniejszy i najchętniej wybierany model kaloryfera łazienkowego. Przekonuje praktyczną formą i łatwym montażem. Na charakterystycznych drabinkach łatwo rozwiesić i wysuszyć ręczniki i drobne elementy garderoby, nie zmniejszając wydajności cieplnej urządzenia. Poszczególne modele grzejników drabinkowych mogą różnić się liczbą, wielkością i układem rurek. Same drabinki mogą być owalne, prostokątne, kwadratowe, proste, wygięte, a nawet cylindryczne. Grzejnik drabinkowy jest dostępny w wielu atrakcyjnych kolorach, więc łatwo dopasować go do wszystkich stylów wnętrzarskich.





  • Grzejnik łazienkowy dekoracyjny

Coraz śmielej wypiera poprzednika, kusząc nieoczywistym designem i interesującą kolorystyką. Można z niego uczynić główny punkt wystroju łazienki, całkowicie rezygnując z dodatkowych akcesoriów. Grzejnik dekoracyjny nie tylko dobrze ogrzewa wnętrze, ale też świetnie wygląda, co jest ważne zwłaszcza dla estetów. Jednak walory estetyczne to jeszcze nie wszystko. Grzejnik dekoracyjny może pochwalić się też dużą funkcjonalnością – może pełnić rolę wieszaka na ręczniki, lustra, półki a nawet przegrody (w takim wydaniu warto zamontować go np. w okolicy kabiny prysznicowej, aby oddzielał strefę mokrą od reszty łazienki).





Ważne!

Szukając najlepszego modelu grzejnika do łazienki, warto kierować się renomą producenta i długością gwarancji. To daje pewność, że grzejnik wykonano z dobrej jakości materiałów, a w razie uszkodzenia, bez trudu będzie można znaleźć pomoc w fachowym serwisie. Grzejnik kiepskiej jakości może szybko niszczeć i korodować, zwłaszcza wtedy, gdy łazienka jest często użytkowana i panuje w niej duża wilgotność.

Sprawdź >>> Łazienka z bidetem czy bez?

→  Z jakiego materiału wybrać kaloryfer łazienkowy?


Grzejniki łazienkowe mogą być wykonane z aluminium, miedzi lub stali:

  • Grzejniki miedziane mogą pochwalić się dużą odpornością na korozję i osiadanie kamienia kotłowego. Mają małą pojemność wodną, więc szybko reagują na zmianę temperatury w pomieszczeniu.

  • Grzejniki aluminiowe mają charakterystyczną żeberkową budowę, szybko się nagrzewają i są bardzo odporne na korozję. Są też bardzo lekkie, dzięki czemu łatwo je zamontować. Trzeba jednak liczyć się z tym, że są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.

  • Grzejniki stalowe cieszą się największym wzięciem wśród konsumentów. Są dostępne w wielu kształtach, wymiarach i kolorach, co daje im przewagę nad grzejnikami aluminiowymi. Zapowietrzają się też o wiele rzadziej i mogą osiągać dużą moc w stosunkowo niewielkich rozmiarach. Mogą jednak korodować, zwłaszcza, gdy dostanie się do nich tlen i słabej jakości woda. Nie powinny być też instalowane w instalacjach otwartych, bo szybko niszczeją.

Jaki rodzaj grzejnika wybrać do swojej łazienki? To zależy od Twoich oczekiwań (dotyczących mocy grzejnika i jego walorów estetycznych) oraz od możliwości pomieszczenia. Dany model należy dopasować do wymiaru ściany i rodzaju poprowadzonej instalacji. Trzeba pamiętać, że kaloryfery łazienkowe mają różny rozstaw przyłączy – w niektórych przypadkach niezbędna może okazać się przeróbka wyjścia instalacji w ścianie.



→  Akcesoria do grzejników łazienkowych


Grzejnik łazienkowy może spełniać tylko funkcję grzewczą albo posłużyć do kilku innych celów. Jeśli cenisz sprytne rozwiązania, poszukaj modeli, do których można dobrać komplet ciekawych akcesoriów grzejnikowych. Szczególnie przydatne mogą być np.:

  • elektryczne grzałki do grzejnika, umożliwiające korzystanie z urządzenia również poza sezonem grzewczym – np. gdy chcemy wysuszyć ręczniki po kąpieli,

  • uchwyty, relingi i wieszaki na ręczniki – można je łatwo zamontować i zdjąć,

  • półki na drobne przedmioty – również są proste w instalacji i demontażu,

  • maskownice do przyłączy – przeznaczone do konkretnych modeli grzejników.





→  Montaż grzejników łazienkowych


Grzejniki łazienkowe można zamontować na dwa sposoby – wykorzystując podłączenie boczne albo dolne. W ofercie dostępne są również grzejniki z opcją uniwersalnego podłączenia.   

  • Grzejnik do łazienki – podłączenie boczne

Podłączenie boczne jest rozwiązaniem obecnym głównie w starszym budownictwie. Grzejnik podłączany w ten sposób będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz wymienić stary grzejnik tego typu na nowy, bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu, związanego ze zmianą całej instalacji grzewczej. Wystarczy wybrać model o podobnych gabarytach i podłączyć go w miejscu poprzednika. Ważne, by rura doprowadzająca wodę znajdowała się u góry, a odprowadzająca wodę – na dole. Jeśli dojdzie do pomyłki, wydajność grzejnika może spaść nawet o 30%.

  • Grzejnik do łazienki – podłączenie dolne

Zwykle z podłączeniem dolnym mamy do czynienia w przypadku grzejników pionowych. Tutaj rura doprowadzająca umiejscowiona jest bliżej środka kaloryfera, a rura odprowadzająca – bliżej jego krawędzi. Jeśli dojdzie do nieprawidłowego montażu, wystarczy wykorzystać specjalne połączenie krzyżowe – ponowna instalacja nie jest potrzebna.

Grzejniki łazienkowe najczęściej wiesza się na ścianie na dwóch uchwytach mocujących (są sprzedawane w komplecie z grzejnikiem). Zwykle dają możliwość regulacji głębokości zawieszenia, a także pozwalają na wypoziomowanie kaloryfera. Ze względów estetycznych, po zamontowaniu powinny być niewidoczne.

Montaż grzejników drabinkowych


Grzejnik drabinkowy podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania podobnie jak grzejniki płytowe. Może być przytwierdzony do ściany lub wspornika stojącego. Pamiętaj, że wszystkie informacje związane z instalacją konkretnego modelu grzejnika łazienkowego powinny być wskazane przez producenta.

Ważne!

Po napełnieniu grzejnika łazienkowego nie należy go opróżniać z wody (chyba, że wystąpił istotny powód, np. awaria). Każde ponowne napełnienie instalacji świeżą wodą (zawierającą rozpuszczony tlen) może przyspieszać procesy korozyjne.

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

Nasza infolinia: 61 899 55 00

Nasze nagrody

Wszystkie

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

diamenty
award23
trusted
award20
ceneo
quality

Odbiór zamówienia w 1986 miastach!