Black Week#4! Taniej z dodatkowym kodem -5%

Black Week#4! Taniej z kodem -5%

Koniec promocji za:

Sprawdź
advice-img
PORADNIK ZAKUPOWY
Jak wybrać umywalkę łazienkową?

Jak wybrać umywalkę łazienkową?

Szukasz umywalki łazienkowej do swojej łazienki? Sprawdź, na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem.
Umywalka łazienkowa jest jednym z głównych elementów wyposażenia łazienki. Statystycznie spędzamy przy niej zdecydowanie więcej czasu niż w wannie czy pod prysznicem. Od jej parametrów, wyglądu i ustawienia zależy nasz codzienny komfort. Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy model do własnej łazienki? Podpowiadamy.

→  O czym warto pamiętać, wybierając umywalkę łazienkową?


Jeśli szukasz najlepszego i najbardziej dopasowanego modelu umywalki łazienkowej, przede wszystkim weź pod uwagę:

  • Wielkość pomieszczenia. Chociaż większość dostępnych na rynku modeli umywalek można wkomponować do każdego wnętrza, niektóre z nich (np. wolnostojące) nie nadają się do małych, ciasnych łazienek.

  • Potrzeby użytkowników. Jeśli umywalka ma służyć tylko do mycia rąk, wystarczy zaopatrzyć się w bardzo niewielki model (nawet 40-centymetrowy). Jeśli jednak planujesz dodatkowo wykonywać tu poranną i wieczorną toaletę, powinna być większa. Uznaje się, że wygodne korzystanie z umywalki zapewniają wielkości równe 50-60 cm. Do tego trzeba doliczyć po 5 cm wolnej przestrzeni z każdej strony. Gdy z łazienki korzysta kilkoro użytkowników, warto pomyśleć o zamontowaniu podwójnej umywalki.

  • Wystrój. Umywalka powinna harmonijnie współgrać z resztą wyposażenia. Co wcale nie oznacza, że musi pochodzić z tej samej serii co wanna czy toaleta. Liczy się przede wszystkim pomysł i umiejętna aranżacja.

  • Łatwość w utrzymaniu czystości. Umywalka łazienkowa szybko się brudzi, dlatego ważne jest, by wymycie jej z zacieków, osadów z mydła czy plam z kolorowych kosmetyków nie było problematyczne.




Gdy masz już w głowie ogólny zarys tego, co będzie ci potrzebne, przejdź do kolejnego, bardziej zaawansowanego etapu poszukiwań. 

→  Umywalki łazienkowe – podział ze względu na sposób montażu


Pierwszą kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnej umywalki łazienkowej, jest sposób montażu. Ogólnie do wyboru masz dwie opcje: umywalki wiszące albo stojące - (w przypadku tych drugich oferta jest bardziej rozbudowana). Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.

  • Umywalki łazienkowe klasyczne (wiszące)

Zazwyczaj zajmują niewiele miejsca, dlatego są dobrym rozwiązaniem do toalet i małych łazienek (zwłaszcza w bloku). Świetnie prezentują się też w minimalistycznych, oszczędnie urządzonych i surowych wnętrzach. Montuje się je bezpośrednio do ściany za pomocą odpowiednich śrub. Są dostępne w wielu kształtach i kolorach, również mocno awangardowych.

Sam sposób montażu i konstrukcja umywalek wiszących wymuszają konieczność pozostawienia niezagospodarowanego dołu, co może być postrzegane jako wada lub jako zaleta – w zależności od tego, czego oczekujesz. Równie trudna do jednoznacznej oceny jest kwestia związana z estetyką – przy niektórych modelach syfon wraz z elementami przyłączeniowymi nie są niczym zabudowane i pozostają na widoku. To też może być minusem albo dużym plusem (np. w łazienkach industrialnych to oczywista zaleta).

Słabą stroną tych umywalek jest natomiast fakt, że podczas mycia woda często rozchlapuje się na podłogę (szczególnie przy małych i płytkich modelach).





  • Umywalki łazienkowe z szafką (meblowe)

To jedne z najbardziej funkcjonalnych i praktycznych rozwiązań. Pozwalają zaoszczędzić sporo czasu na kompletowaniu sprzętu oraz na samym montażu. Niewątpliwym atutem tego zestawu jest też spójność i perfekcyjne dopasowanie wszystkich elementów. Z uwagi na to, że misa nie wystaje ponad blatem, nie ma tu trudno dostępnych miejsc, w których może gromadzić się brud, a zatem sprzątanie nie jest zbyt wymagające. Wszystkie elementy przyłączeniowe znajdują się środku szafki i nie zakłócają estetyki wnętrza.

Umywalki z szafką są dostępne w wielu wzorach i kolorach, więc łatwo dopasować je do przyjętej stylizacji. Dobrze sprawdzają się też na niewielkiej przestrzeni, zapewniając jednocześnie miejsce do przechowywania kosmetyków i niezbędnych akcesoriów łazienkowych.




  • Umywalki łazienkowe nablatowe

To ciekawe rozwiązanie, mile widziane zarówno w nowocześnie urządzonych łazienkach, jak i tych stylizowanych. Umywalki nablatowe przykuwają uwagę swoim atrakcyjnym wyglądem i mogą stanowić główny punkt aranżacyjny w łazience. Dzięki temu, że montuje się je na blacie, zyskujemy dodatkowe miejsce do postawienia kosmetyków czy podstawowych akcesoriów łazienkowych. Wyższy rant umywalki sprawia, że łatwo korzystać z niej bez rozchlapywania wody.

Sposób montażu generuje jednak pewne problemy, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. W miejscu, w którym umywalka łączy się z blatem, lubi gromadzić się brud, a niektóre modele są tak skonstruowane, że ciężko swobodnie przetrzeć je z każdej strony (np. gdy umywalka ma kształt zwężającej się misy).

Jeśli interesuje cię taki model pamiętaj też, że szafka pod umywalką powinna być nieco niższa niż zazwyczaj. Górny rant umywalki powinien znajdować się na wysokości 85 cm od posadzki.  





  • Umywalki łazienkowe wpuszczane w blat

Montuje się je w ten sposób, by większa lub mniejsza część misy wystawała ponad blatem. Reszta sprzętu znajduje się pod nim. Jeśli mają być zamontowane na szafce, trzeba liczyć się z ograniczeniem miejsca w górnej części mebla. Z kolei, gdy mają stanąć tylko na blacie, bez dolnej zabudowy, warto pomyśleć o zakupie dekoracyjnego syfonu.

Umywalki wpuszczane w blat są bardzo eleganckie i wygodne. Doskonale prezentują się w każdej stylizacji. Łatwo też utrzymać je w czystości. Dzięki nieco wyższemu rantowi ograniczają rozchlapywanie wody podczas mycia.




  • Umywalki łazienkowe podblatowe

Są bardzo podobne do poprzedniczek, ale montuje się je od spodu blatu – ich rant nie wystaje ponad powierzchnię blatu (misa i przyłącza znajdują się w środku). Z punktu widzenia estetycznego takie rozwiązanie ma same plusy: podkreśla minimalistyczny charakter wnętrza i zdecydowanie ułatwia sprzątanie (wszystkie zabrudzenia z blatu można zgarnąć do umywalki jednym płynnym ruchem).

Z drugiej strony brak wyższego rantu sprawia, że woda może rozchlapywać się po blacie. Kolejny minus to ograniczenie miejsca użytkowego w górnej części szafki.




  • Umywalki łazienkowe wolnostojące

To ekskluzywne rozwiązanie przeznaczone raczej do dużych, przestronnych łazienek, urządzonych w nowoczesnym stylu. Umywalki wolnostojące mogą przybierać dowolny kształt, więc łatwo dopasować je do indywidualnych potrzeb i wymagań. Często wyglądają jak małe dzieła sztuki. Stanowią niebanalną ozdobę pomieszczenia i zdecydowanie podnoszą standard łazienki.




→  Umywalki łazienkowe – podział ze względu na kształt


Określenie preferowanego sposobu montażu to pierwszy punkt na drodze do znalezienia idealnej umywalki łazienkowej. Kolejny to wybór odpowiedniego kształtu misy. Wybór ten uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkowników, a mniej od wymogów samej łazienki.

Rynek wnętrzarski obfituje bowiem w propozycje, które z łatwością można dopasować do możliwości każdego wnętrza, również tego o niestandardowym układzie, wymagającego nietypowych rozwiązań.

Biorąc pod uwagę kształt misy, w ofercie znajdziesz umywalki:

  • prostokątne

  • owalne

  • półokrągłe

  • okrągłe

  • kwadratowe

  • narożne

  • asymetryczne

Równie bogata jest też oferta kolorystyczna. W dobrych sklepach, jak Łazienkaplus.pl, dostępne są modele we wszystkich kolorach tęczy – od klasycznych bieli, czerni i szarości, przez szlachetne złoto i srebro, aż po mniej oczywiste błękity czy róże. Ciekawą opcją są też umywalki dwukolorowe.  

→  Umywalki łazienkowe – podział ze względu na materiał


Kolejną kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze umywalki łazienkowej, jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Do wyboru masz kilka interesujących opcji.

  • Umywalki ceramiczne

Od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników. Są uniwersalne i pasują do każdego stylu wnętrzarskiego, od klasycznego, przez nowoczesne i minimalistyczne, aż po te inspirowane surowym stylem loftowym.

Wykonuje się je z naturalnych materiałów, najczęściej z wypalanej kamionki szlachetnej, glinki ogniotrwałej lub porcelany. Są stabilne, praktyczne i wygodne. Wykazują dużą odporność na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Łatwo też utrzymać je w czystości.




  • Umywalki szklane

Ze względu na swój oryginalny wygląd wprowadzają do łazienki „efekt WOW”. Przykuwają uwagę i często stanowią główny punkt aranżacyjny w nowoczesnym wnętrzu.

Najczęściej wykonuje się je z wytrzymałego szkła hartowanego, odpornego na stłuczenia i zarysowania. Z zewnątrz dodatkowo pokrywa się je specjalnym środkiem, który chroni materiał przed uszkodzeniami i daje efekt hydrofobowy (odpycha wodę). Dzięki niemu krople nie utrzymują się na szkle, ale spływają do odpływu. A to z kolei zmniejsza ryzyko odkładania się kamienia.

Mimo takich zabezpieczeń, utrzymanie szklanej umywalki w czystości nie należy do najłatwiejszych. Na szkle dobrze widać wszelkie zacieki czy osady z mydła, które niestety lubią się nawarstwiać. Trzeba je usuwać na bieżąco, przy pomocy delikatnych środków myjących.


  • Umywalki z kamienia naturalnego 

Najczęściej zrobione są z marmuru, granitu, onyksu, piaskowca, trawertynu lub bazaltu. Podkreślają elegancki i wyszukany charakter łazienki. Dobrze wpisują się w koncepcję wielu stylów wnętrzarskich, również nowoczesnych i minimalistycznych. Występują w wielu odcieniach i kształtach, więc z łatwością dopasujesz je do własnych potrzeb.
Umywalki kamienne są twarde, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale sporo ważą.

Ogólnie łatwo utrzymać je w czystości (przy użyciu specjalnych środków czyszczących niezawierających kwasów). Trzeba jednak liczyć się z tym, że na ciemnych kamieniach i na chropowatych powierzchniach lepiej widać wszelkie zacieki z wody i mydła.




  • Umywalki stalowe (ze stali emaliowanej)

Są ciekawą propozycją do nowoczesnych i loftowych łazienek. Oprócz atrakcyjnego wzornictwa i niebanalnej kolorystyki mogą pochwalić się też wyjątkową trwałością i wytrzymałością. Są odporne na zarysowania i uderzenia, a także na działanie środków chemicznych i inwazyjnych detergentów (farby do włosów, lakiery do paznokci itp.).

Bardzo łatwo utrzymać je w czystości – gładką powierzchnię wystarczy przetrzeć szmatką nasączoną łagodnym środkiem myjącym lub roztworem wody i octu. Nie odbarwiają się i nie blakną pod wpływem promieniowania UV – zachowują wyjściowy kolor przez cały okres eksploatacji.





  • Umywalki drewniane

To propozycja dla prawdziwych koneserów i miłośników naturalnych rozwiązań. Subtelnie ocieplają łazienkę i wprowadzają do wnętrza aurę harmonii i spokoju. Najczęściej wykonuje się je z egzotycznych gatunków drzew, jak teak, padouk, merbau, iroco czy wenge, ponieważ są najbardziej odporne na działanie wilgoci i zmienne temperatury. Ale na rynku można też spotkać umywalki zrobione z rodzimych gatunków drzew, jak dąb, jawor czy wiśnia. Pokrywa się je specjalnymi impregnatami (na bazie oleju lub lakieru), które zapewniają całkowitą wodoodporność i chronią przed uszkodzeniami.

Drewniane umywalki nie tylko są unikatowe, ale też wykazują dużą odporność na naciski i przeciążenia. Wymagają jednak specjalnej pielęgnacji. Do mycia trzeba używać tylko miękkich ściereczek i delikatnych środków czystości, które nie rysują powierzchni. Niektóre z nich trzeba też regularnie impregnować.


Zobacz nasze porady >>> Łazienka marmur i drewno

→  Umywalka łazienkowa – z powłoką ochronną czy bez?


Coraz więcej producentów pokrywa umywalki różnego rodzaju powłokami ochronnymi, które mają za zadanie zabezpieczyć powierzchnię ceramiki przed osadzaniem się brudu i kamienia. To ciekawa opcja, którą również warto rozważyć przy zakupie. Powłoki:

  • ułatwiają utrzymanie umywalki w czystości

  • zmniejszają częstotliwość sprzątania – dzięki nim ceramika dłużej pozostaje higienicznie czysta

  • ograniczają rozwój bakterii i drobnoustrojów

  • zmniejszają zużycie wody – dzięki rzadszemu sprzątaniu

  • sprzyjają zmianie nawyków na bardziej ekologiczne – dzięki nim nie musimy czyścić umywalki silnymi detergentami – wystarczy miękka ściereczka, łagodny preparat myjący albo mieszanka wody i octu

  • zapewniają ceramice lepszą trwałość

  • przeważnie są odporne na działanie kwasów i ługów obecnych w kosmetykach i środkach czystości

A dodatkowo są bezbarwne i w żaden sposób nie wpływają na naturalny kolor umywalki.

→  Umywalki łazienkowe z przelewem lub bez


Ostatnia kwestia, której powinieneś się przyjrzeć przed zakupem umywalki, dotyczy przelewu i wyboru odpowiedniego korka.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje umywalek łazienkowych – z otworem przelewowym i bez niego. Te pierwsze chronią łazienkę przed przypadkowym zalaniem, np. wtedy, gdy zapomnimy zakręcić wodę w kranie. Te drugie (przez to, że nie mają dodatkowego otworu w ściance) są nieco bardziej eleganckie i stylowe. Każda z tych umywalek wymaga skompletowania odpowiedniego korka, najlepiej typu click-clack, który pozwala na zamknięcie i otwarcie odpływu za pomocą jednego dotknięcia.

Jak dobrać korek do umywalki łazienkowej?


  • Umywalka z odpływem przelewowym wymaga zamontowania korka z przelewem, który zapewni swobodny przepływ wody. To bardzo istotne z punktu widzenia higieny. Korek bez przelewu może bowiem zatrzymać nadmiar wody, a ta po pewnym czasie zacznie wydzielać przykry zapach. 

  • Do umywalki bez przelewu trzeba wybrać korek bez otworu przelewowego. Inaczej woda może wypłynąć przez otwór i zaleje szafki i podłogę.

Oprócz rodzaju korka ważny jest też materiał, z którego został wykonany. Najlepiej sprawdzają się korki wykonane z metalu. W przeciwieństwie do plastiku są odporne na działanie silnych detergentów i wysokiej temperatury. Podczas zakupów zwróć też uwagę na model korka i wybierz taki, który będzie pasował do baterii łazienkowych. Dzięki temu cała stylizacja będzie harmonijna i spójna.

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

Nasza infolinia: 61 899 55 00

Nasze nagrody

Wszystkie

Sklep z wyposażeniem łazienek nr 1 w Polsce!

diamenty
award23
trusted
award20
ceneo
quality

Odbiór zamówienia w 1986 miastach!