PORADNIK ZAKUPOWY
Jaki zlew do kuchni wybrać?
Jednokomorowy czy dwukomorowy? Granitowy, stalowy czy ceramiczny? Dowiedz się, jaki zlew do kuchni wybrać, by był inwestycją na lata.
Kuchenny zlew powinien ładnie wyglądać i subtelnie podkreślać przyjętą aranżację. Poza tym musi być trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturą oraz łatwy w utrzymaniu czystości. Oprócz tego powinien być wygodny i funkcjonalny i ułatwiać wykonywanie codziennych czynności w kuchni. Dużo tych wymagań, prawda? Ale spokojnie – wybór wcale nie jest taki trudny. Podpowiadamy, jaki zlew do kuchni wybrać, aby spełniał wszystkie oczekiwania i był inwestycją na lata.
Zanim rzucisz się w wir poszukiwań idealnego zlewozmywaka, zastanów się, jakiego sprzętu naprawdę potrzebujesz. Kwestie wizualne, chociaż bardzo ważne, na początku niech zejdą na dalszy plan. Zamiast tego skup się na dwóch podstawowych sprawach:
Znając odpowiedzi na te pytania oszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów – łatwiej ustawisz odpowiednie filtry w wyszukiwarce i szybciej znajdziesz najodpowiedniejszy model zlewozmywaka.
>>> Pamiętaj, że kuchenny zlew ma nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim musi być solidny, praktyczny i wytrzymały oraz łatwy w utrzymaniu czystości. Powinien też dobrze współgrać z blatem – nie tylko pod względem wizualnym, ale i praktycznym. Zwróć uwagę, że nie wszystkie rodzaje zlewów dobrze współpracują z blatami wykonanymi z nasiąkliwych materiałów.
Jeśli masz już w głowie zarysowany ogólny plan, pora przejść do konkretów. Pierwszą kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem kuchennego zlewu, jest jego funkcjonalność i wielkość, związana z liczbą komór. Biorąc pod uwagę te kryteria, na rynku znajdziesz co najmniej pięć rodzajów zlewozmywaków:
>>> Do czego służą małe komory w zlewie?
Małe komory zlewu mogą wydawać się zbędne, ale w rzeczywistości spełniają bardzo praktyczną funkcję. Można tu myć drobne przedmioty, odmaczać sztućce przed właściwym myciem, płukać warzywa, owoce i mięso, odsączać wodę z gotowanych potraw albo odmrażać żywność.
Wszystkie rodzaje zlewozmywaków dostępne są też w wersji z ociekaczem. To dodatkowa półka zintegrowana ze zlewem, która ułatwia zmywanie i zapewnia większą wygodę w kuchni. Można tu szybko odłożyć mokre naczynia lub umyte warzywa i owoce. Nadmiar wody swobodnie spływa do zlewu, dzięki specjalnie wyprofilowanym rowkom lub delikatnemu spadkowi powierzchni ociekacza. Zlewozmywak z ociekaczem jest szczególnie przydatny w kuchni, w której dużo się dzieje i z której korzysta większa liczba domowników.
Część zlewozmywaków ma na obrzeżu wycięty okrągły otwór, służący do zamontowania stojącej baterii kuchennej. Rozmiar otworu jest uniwersalny, więc bez problemu można tu dopasować dowolny model baterii. W przypadku, gdy bateria ma być zamontowana w blacie lub w ścianie, można wybrać zlew bez otworów. W razie potrzeby otwory można też wyciąć samodzielnie, ale… lepiej tego nie robić. W tej kwestii warto zdać się na profesjonalistów, aby nie uszkodzić całego zlewu.
Wygodną i bezpieczną opcją jest też zakup całego kompletu, czyli zlewozmywaka z baterią. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zyskasz pewność, że wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrają, zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym i nie trzeba tu wykonywać żadnych dodatkowych prac.
Ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem zlewozmywaka, są jego wymiary i kształt. Najlepiej dopasować go układu szafek, projektu kuchni i indywidualnych upodobań. W ofercie znaleźć można zlewy okrągłe, prostokątne, kwadratowe, narożne, w kształcie trapezu albo w kształcie litery L. Właściwy dobór modelu pozwoli optymalnie wykorzystać miejsce w kuchni (zwłaszcza, gdy jej powierzchnia jest mocno ograniczona) i podkreślić jej styl.
>>> Ważne: W opisie poszczególnych modeli zlewozmywaków znajdziesz informację o wymaganej szerokości szafki do montażu konkretnego zlewu. Pamiętaj, że wartość ta dotyczy samego zlewozmywaka i baterii kuchennej. Jeśli uzupełnisz swój zlew o komplet dodatkowych akcesoriów, jego całkowita powierzchnia może się zwiększyć. W takiej sytuacji zlewozmywak będzie wymagał więcej wolnego miejsca i szerszej szafki.
Sprawdź >>> Jak urządzić kuchnię z wyspą?
5. Jaki zlew do kuchni wybrać, biorąc pod uwagę sposób montażu?
Warto pamiętać, że nie wszystkie modele kuchennych zlewów montuje się w ten sam sposób. Biorąc pod uwagę typ instalacji, wyróżnia się następujące modele zlewozmywaków:
Dominuje w kuchniach urządzonych z wykorzystaniem gotowych zestawów meblowych. Jest bardzo łatwy w montażu – wystarczy nałożyć go na szafkę, w której znajduje się wycięty odpowiedni otwór, tak, by krawędzie zlewu opierały się o szafkę. Aby zlew był szczelny, szczelinę na styku szafki i zlewu warto zabezpieczyć listwą uszczelniającą. Tylna krawędź zlewu powinna być lekko wygięta, by woda nie przeciekała w dół.
>>> Nie jesteś pewien, z której strony zainstalować zlew (czy większa komora ma być po lewej, czy po prawej stronie)? Zdecyduj się na zlewozmywak odwracalny. Można go montować w dowolną stronę.
To obecnie najpopularniejszy model zlewozmywaków. Montuje się go od góry, w specjalnym otworze wyciętym w blacie. Najczęściej instalowany jest w kuchniach na wymiar, gdzie nie ma problemu z odpowiednim wycięciem otworu. Bardzo ważne jest tu bowiem idealne dopasowanie otworu do wielkości zlewu, aby całość była estetyczna i szczelna. Zlewozmywak wypuszczony można zamontować dwojako – na równi z blatem albo tak, by krawędzie wystawały delikatnie ponad jego poziom. Jest bardzo elegancki i łatwy w utrzymaniu czystości.
Montuje się go od dołu, przez specjalne wycięcie w blacie. Jest bardzo elegancki i doskonale sprawdza się w minimalistycznej kuchni. Jednak ze względu na to, że komora zlewu znajduje się pod blatem, a jego krawędzie są jednocześnie krawędziami zlewu, nie nadaje się do montażu przy blatach wykonanych z nasiąkliwych materiałów. Najlepiej sprawdzą się tu blaty granitowe, z konglomeratu, Corianu (wykonanego na bazie żywicy akrylowej i naturalnych materiałów) czy innych trwałych spieków. Najpopularniejsze rozmiary zlewów podwieszanych to 45, 60, 80 i 90 cm. Zlewozmywak podwieszany pozwala zachować idealną czystość na blacie – dzięki temu, że nie ma tu wystających krawędzi, wszelkie okruszki można łatwo zetrzeć do zlewu.
Sprawdź też aranżację >>> Cegła w kuchni
Istotną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie zlewu, jest też materiał, z którego został wykonany. Wszystkie dostępne na rynku modele są solidne i funkcjonalne, ale różnie reagują na intensywne użytkowanie, uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury czy środków chemicznych. Co oczywiste, różnią się też warstwą wizualną.
To bardzo minimalistyczny i elegancki model, wyróżniający się zarówno prezencją, jak i nieprzeciętną trwałością. Wykonuje się go z kompozytu, będącego mieszanką zmielonych minerałów i żywicy syntetycznej. Jest odporny na uderzenia, pęknięcia i zarysowania. Niestraszna mu wysoka temperatura i działanie środków chemicznych. Dość łatwo utrzymać go w czystości – wystarczy regularne mycie odrobiną płynu do naczyń. Ewentualne zacieki można usuwać sodą oczyszczoną lub octem. Aby nie matowiał, raz w tygodniu warto przetrzeć go odrobiną oleju spożywczego. Zlewozmywaki granitowe zazwyczaj mają neutralne kolory – biały, beżowy, czarny, szary, więc łatwo dopasować je do każdej aranżacji.
Może być wykonany ze stali szlachetnej lub emaliowanej. Stal szlachetna łatwo się czyści i jest odporna na działanie środków chemicznych. Dobrze wytrzymuje wysokie i zmienne temperatury. Co prawda zlew ze stali szlachetnej jest dość akustyczny, ale większość dostępnych na rynku modeli ma od spodu naklejone specjalne płytki redukujące hałas.
Zlewozmywak ze stali emaliowanej jest równie łatwy w utrzymaniu czystości, ale z czasem matowieje i widać na nim nieestetyczne zadrapania i rysy. Przy mocniejszym uderzeniu mogą też odpaść kawałki emalii. Do czyszczenia tego rodzaju zlewu lepiej nie używać kwaśnych preparatów, ponieważ mogą przyspieszyć matowienie powierzchni.
Wykonany z gliny wypalanej w temperaturze +1270°C. Jest odporny na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne, ale z czasem szkliwo może się wytrzeć. Z łatwością znosi wysokie temperatury i łatwo utrzymać go w czystości. Po każdym użyciu dobrze jest jednak wytrzeć go do sucha, aby uniknąć tworzenia się mało estetycznych zacieków. Najczęściej występuje w kolorze białym, czarnym i brązowym. Świetnie współgra z drewnianym blatem i jasnymi płytkami ceramicznymi . To dobry wybór do kuchni w stylu rustykalnym.
Jest bardzo stylowy i nowoczesny. Produkuje się go z twardego, odpornego na uszkodzenia szkła hartowanego, najczęściej w połączeniu z granitową lub stalową podstawą. Zewnętrzna, szklana warstwa zlewozmywaka, dobrze odbija światło i daje wrażenie większej lekkości i przestrzeni. Łatwo można tu wprowadzić dodatkowe motywy i wzory, co stanowi dodatkową wartość wizualną. Ten rodzaj zlewozmywaka idealnie sprawdzi się w nowoczesnej, minimalistycznej i designerskiej kuchni. Wymaga jednak systematycznej pielęgnacji i wycierania do sucha, bo na szkle (zwłaszcza ciemnym) dobrze widać plamy i zacieki.
Jest mniej popularny od poprzedników, ale ma też swoje grono wiernych fanów. Jego trwałość uzależniona jest od konkretnego materiału, z którego został wyprodukowany. Zlewy z tekalonu są bardzo odporne na powstawanie rys, ale już mniej na wysoką temperaturę. Zlewozmywaki z makrolnu (poliwęglanu) są odporne na uszkodzenia i dobrze znoszą temperaturę do 150°C. Najlepiej sprawdzają się zlewy z silduranu – są odporne na uderzenia i bez problemu wytrzymują wysoką temperaturę – do 230°C. Zlewy wykonane z tworzyw sztucznych mają gładką powierzchnię i są łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy myć je miękką gąbką nasączoną delikatnym detergentem. Podobnie jak w przypadku innych modeli zlewozmywaków, po skończonej pracy najlepiej wytrzeć je do sucha.
>>> Ważne: Do mycia zlewów nie używaj proszków i substancji, które mogą podrażnić jego powierzchnię. Bezpieczną opcją są mleczka i płyny.
Kuchenny zlew może być biały, beżowy, czarny, szary, srebrny, złoty, a nawet niebieski czy żółty. W dodatku każda opcja może występować w wersji matowej lub błyszczącej. Jak wybrać właściwy model? Czy lepiej pójść w klasykę, czy postawić na awangardę? Odpowiedź nie jest prosta – dużo zależy tu od twoich preferencji i stylistyki wnętrza (łącznie z rodzajem sąsiadujących ze zlewem płytek ceramicznych).
Gdy jednak weźmiemy pod uwagę samą wygodę, najlepiej uzależnić kolor zlewozmywaka od… twardości wody! Twarda woda zawiera wiele wapnia, który może osiadać na dnie komory, tworząc nieestetyczne zacieki. Jeśli nie chcesz nieustannie usuwać kłopotliwych śladów, najlepiej wybierz zlew w jasnym lub szarym kolorze. Tutaj zacieki nie będą aż tak widoczne.
Zlew warto też dopasować kolorystycznie do blatu, ale nie jest to konieczność.
Sprawdź >>> Jak zadbać o oświetlenie kuchni?
Podobnie jak większość domowych sprzętów, dostępne na rynku zlewozmywaki występują w wersji podstawowej i rozbudowanej (niekiedy nawet bardzo!). Klasyczny zlew w wersji solo będzie zupełnie wystarczający, jeśli nie korzystasz z kuchni zbyt intensywnie i rzadko jadasz w domu. Z kolei bardziej rozbudowany zestaw przyda się, gdy dużo gotujesz i często gościsz znajomych. Jakie udogodnienia ułatwiają pracę w kuchni?
→ Zlewozmywak – jaki wybrać? Co wziąć pod uwagę przed zakupem?
Zanim rzucisz się w wir poszukiwań idealnego zlewozmywaka, zastanów się, jakiego sprzętu naprawdę potrzebujesz. Kwestie wizualne, chociaż bardzo ważne, na początku niech zejdą na dalszy plan. Zamiast tego skup się na dwóch podstawowych sprawach:
- określeniu funkcji, które powinien spełniać idealny zlew – czy będzie służył ci tylko jako wsparcie przy zmywaniu naczyń (bo masz zmywarkę), czy ma być jedynym sprzętem służącym do zmywania? Gotujesz często i dużo, czy mało i sporadycznie? Potrzebujesz udogodnień, ułatwiających pracę w kuchni i przygotowywanie posiłków, czy wolisz klasycznie wyposażony model?
- określeniu miejsca, w którym ma się znaleźć – masz dużą czy małą kuchnię? Zlew ma być okazały, czy musi zajmować minimalną ilość miejsca? Ma być położony klasycznie, czy może na rogu albo po skosie?
Znając odpowiedzi na te pytania oszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów – łatwiej ustawisz odpowiednie filtry w wyszukiwarce i szybciej znajdziesz najodpowiedniejszy model zlewozmywaka.
>>> Pamiętaj, że kuchenny zlew ma nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim musi być solidny, praktyczny i wytrzymały oraz łatwy w utrzymaniu czystości. Powinien też dobrze współgrać z blatem – nie tylko pod względem wizualnym, ale i praktycznym. Zwróć uwagę, że nie wszystkie rodzaje zlewów dobrze współpracują z blatami wykonanymi z nasiąkliwych materiałów.
→ Rodzaje zlewozmywaków – podział ze względu na liczbę komór
Jeśli masz już w głowie zarysowany ogólny plan, pora przejść do konkretów. Pierwszą kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem kuchennego zlewu, jest jego funkcjonalność i wielkość, związana z liczbą komór. Biorąc pod uwagę te kryteria, na rynku znajdziesz co najmniej pięć rodzajów zlewozmywaków:
- Zlewozmywak jednokomorowy – czyli najprostszy model kuchennego zlewu. Jak wskazuje nazwa, ma jedną komorę, w której można wykonywać wszystkie podstawowe czynności kuchenne, takie jak zmywanie naczyń czy płukanie warzyw i owoców. Ze względu na gabaryty (średnio zlewy w tej kategorii mają ok. 40-45 cm) polecany jest raczej do niewielkich kuchni i tam, gdzie częściej korzysta się ze zmywarki niż zmywa ręcznie. To dobra opcja dla singli i par, ale już niekoniecznie dla większych rodzin.
- Zlewozmywak dwukomorowy – to doskonała propozycja dla osób, które dużo zmywają ręcznie. W dwóch głębokich komorach można jednocześnie myć i płukać naczynia – również te większe, jak garnki czy duże miski. Ten typ zlewu wymaga jednak dużo miejsca (średnio ma ok. 60 cm), więc nie nadaje się do małej kuchni.
- Zlewozmywak półtorakomorowy, dwuipółkomorowy i większe – to formy pośrednie zlewów, łączące komory różnej wielkości. Przydają się, gdy dużo i często gotujesz i chcesz korzystać z dwóch komór jednocześnie.
>>> Do czego służą małe komory w zlewie?
Małe komory zlewu mogą wydawać się zbędne, ale w rzeczywistości spełniają bardzo praktyczną funkcję. Można tu myć drobne przedmioty, odmaczać sztućce przed właściwym myciem, płukać warzywa, owoce i mięso, odsączać wodę z gotowanych potraw albo odmrażać żywność.
Zlewozmywak z ociekaczem lub bez
Wszystkie rodzaje zlewozmywaków dostępne są też w wersji z ociekaczem. To dodatkowa półka zintegrowana ze zlewem, która ułatwia zmywanie i zapewnia większą wygodę w kuchni. Można tu szybko odłożyć mokre naczynia lub umyte warzywa i owoce. Nadmiar wody swobodnie spływa do zlewu, dzięki specjalnie wyprofilowanym rowkom lub delikatnemu spadkowi powierzchni ociekacza. Zlewozmywak z ociekaczem jest szczególnie przydatny w kuchni, w której dużo się dzieje i z której korzysta większa liczba domowników.
→ Otwory w kuchennym zlewie – do czego służą?
Część zlewozmywaków ma na obrzeżu wycięty okrągły otwór, służący do zamontowania stojącej baterii kuchennej. Rozmiar otworu jest uniwersalny, więc bez problemu można tu dopasować dowolny model baterii. W przypadku, gdy bateria ma być zamontowana w blacie lub w ścianie, można wybrać zlew bez otworów. W razie potrzeby otwory można też wyciąć samodzielnie, ale… lepiej tego nie robić. W tej kwestii warto zdać się na profesjonalistów, aby nie uszkodzić całego zlewu.
Wygodną i bezpieczną opcją jest też zakup całego kompletu, czyli zlewozmywaka z baterią. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zyskasz pewność, że wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrają, zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym i nie trzeba tu wykonywać żadnych dodatkowych prac.
→ Zlew kuchenny – jak dobrać właściwą wielkość i kształt?
Ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem zlewozmywaka, są jego wymiary i kształt. Najlepiej dopasować go układu szafek, projektu kuchni i indywidualnych upodobań. W ofercie znaleźć można zlewy okrągłe, prostokątne, kwadratowe, narożne, w kształcie trapezu albo w kształcie litery L. Właściwy dobór modelu pozwoli optymalnie wykorzystać miejsce w kuchni (zwłaszcza, gdy jej powierzchnia jest mocno ograniczona) i podkreślić jej styl.
>>> Ważne: W opisie poszczególnych modeli zlewozmywaków znajdziesz informację o wymaganej szerokości szafki do montażu konkretnego zlewu. Pamiętaj, że wartość ta dotyczy samego zlewozmywaka i baterii kuchennej. Jeśli uzupełnisz swój zlew o komplet dodatkowych akcesoriów, jego całkowita powierzchnia może się zwiększyć. W takiej sytuacji zlewozmywak będzie wymagał więcej wolnego miejsca i szerszej szafki.
Sprawdź >>> Jak urządzić kuchnię z wyspą?
5. Jaki zlew do kuchni wybrać, biorąc pod uwagę sposób montażu?
Warto pamiętać, że nie wszystkie modele kuchennych zlewów montuje się w ten sam sposób. Biorąc pod uwagę typ instalacji, wyróżnia się następujące modele zlewozmywaków:
- Zlewozmywak nakładany (nasadowy)
Dominuje w kuchniach urządzonych z wykorzystaniem gotowych zestawów meblowych. Jest bardzo łatwy w montażu – wystarczy nałożyć go na szafkę, w której znajduje się wycięty odpowiedni otwór, tak, by krawędzie zlewu opierały się o szafkę. Aby zlew był szczelny, szczelinę na styku szafki i zlewu warto zabezpieczyć listwą uszczelniającą. Tylna krawędź zlewu powinna być lekko wygięta, by woda nie przeciekała w dół.
>>> Nie jesteś pewien, z której strony zainstalować zlew (czy większa komora ma być po lewej, czy po prawej stronie)? Zdecyduj się na zlewozmywak odwracalny. Można go montować w dowolną stronę.
- Zlewozmywak wpuszczony
To obecnie najpopularniejszy model zlewozmywaków. Montuje się go od góry, w specjalnym otworze wyciętym w blacie. Najczęściej instalowany jest w kuchniach na wymiar, gdzie nie ma problemu z odpowiednim wycięciem otworu. Bardzo ważne jest tu bowiem idealne dopasowanie otworu do wielkości zlewu, aby całość była estetyczna i szczelna. Zlewozmywak wypuszczony można zamontować dwojako – na równi z blatem albo tak, by krawędzie wystawały delikatnie ponad jego poziom. Jest bardzo elegancki i łatwy w utrzymaniu czystości.
- Zlewozmywak podwieszany (podbudowany)
Montuje się go od dołu, przez specjalne wycięcie w blacie. Jest bardzo elegancki i doskonale sprawdza się w minimalistycznej kuchni. Jednak ze względu na to, że komora zlewu znajduje się pod blatem, a jego krawędzie są jednocześnie krawędziami zlewu, nie nadaje się do montażu przy blatach wykonanych z nasiąkliwych materiałów. Najlepiej sprawdzą się tu blaty granitowe, z konglomeratu, Corianu (wykonanego na bazie żywicy akrylowej i naturalnych materiałów) czy innych trwałych spieków. Najpopularniejsze rozmiary zlewów podwieszanych to 45, 60, 80 i 90 cm. Zlewozmywak podwieszany pozwala zachować idealną czystość na blacie – dzięki temu, że nie ma tu wystających krawędzi, wszelkie okruszki można łatwo zetrzeć do zlewu.
Sprawdź też aranżację >>> Cegła w kuchni
→ Zlewozmywak stalowy, granitowy czy ceramiczny? Rodzaje materiałów
Istotną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie zlewu, jest też materiał, z którego został wykonany. Wszystkie dostępne na rynku modele są solidne i funkcjonalne, ale różnie reagują na intensywne użytkowanie, uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury czy środków chemicznych. Co oczywiste, różnią się też warstwą wizualną.
- Zlewozmywak granitowy
To bardzo minimalistyczny i elegancki model, wyróżniający się zarówno prezencją, jak i nieprzeciętną trwałością. Wykonuje się go z kompozytu, będącego mieszanką zmielonych minerałów i żywicy syntetycznej. Jest odporny na uderzenia, pęknięcia i zarysowania. Niestraszna mu wysoka temperatura i działanie środków chemicznych. Dość łatwo utrzymać go w czystości – wystarczy regularne mycie odrobiną płynu do naczyń. Ewentualne zacieki można usuwać sodą oczyszczoną lub octem. Aby nie matowiał, raz w tygodniu warto przetrzeć go odrobiną oleju spożywczego. Zlewozmywaki granitowe zazwyczaj mają neutralne kolory – biały, beżowy, czarny, szary, więc łatwo dopasować je do każdej aranżacji.
- Zlewozmywak stalowy
Może być wykonany ze stali szlachetnej lub emaliowanej. Stal szlachetna łatwo się czyści i jest odporna na działanie środków chemicznych. Dobrze wytrzymuje wysokie i zmienne temperatury. Co prawda zlew ze stali szlachetnej jest dość akustyczny, ale większość dostępnych na rynku modeli ma od spodu naklejone specjalne płytki redukujące hałas.
Zlewozmywak ze stali emaliowanej jest równie łatwy w utrzymaniu czystości, ale z czasem matowieje i widać na nim nieestetyczne zadrapania i rysy. Przy mocniejszym uderzeniu mogą też odpaść kawałki emalii. Do czyszczenia tego rodzaju zlewu lepiej nie używać kwaśnych preparatów, ponieważ mogą przyspieszyć matowienie powierzchni.
- Zlewozmywak ceramiczny
Wykonany z gliny wypalanej w temperaturze +1270°C. Jest odporny na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne, ale z czasem szkliwo może się wytrzeć. Z łatwością znosi wysokie temperatury i łatwo utrzymać go w czystości. Po każdym użyciu dobrze jest jednak wytrzeć go do sucha, aby uniknąć tworzenia się mało estetycznych zacieków. Najczęściej występuje w kolorze białym, czarnym i brązowym. Świetnie współgra z drewnianym blatem i jasnymi płytkami ceramicznymi . To dobry wybór do kuchni w stylu rustykalnym.
- Zlewozmywak szklany
Jest bardzo stylowy i nowoczesny. Produkuje się go z twardego, odpornego na uszkodzenia szkła hartowanego, najczęściej w połączeniu z granitową lub stalową podstawą. Zewnętrzna, szklana warstwa zlewozmywaka, dobrze odbija światło i daje wrażenie większej lekkości i przestrzeni. Łatwo można tu wprowadzić dodatkowe motywy i wzory, co stanowi dodatkową wartość wizualną. Ten rodzaj zlewozmywaka idealnie sprawdzi się w nowoczesnej, minimalistycznej i designerskiej kuchni. Wymaga jednak systematycznej pielęgnacji i wycierania do sucha, bo na szkle (zwłaszcza ciemnym) dobrze widać plamy i zacieki.
- Zlewozmywak z tworzyw sztucznych
Jest mniej popularny od poprzedników, ale ma też swoje grono wiernych fanów. Jego trwałość uzależniona jest od konkretnego materiału, z którego został wyprodukowany. Zlewy z tekalonu są bardzo odporne na powstawanie rys, ale już mniej na wysoką temperaturę. Zlewozmywaki z makrolnu (poliwęglanu) są odporne na uszkodzenia i dobrze znoszą temperaturę do 150°C. Najlepiej sprawdzają się zlewy z silduranu – są odporne na uderzenia i bez problemu wytrzymują wysoką temperaturę – do 230°C. Zlewy wykonane z tworzyw sztucznych mają gładką powierzchnię i są łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy myć je miękką gąbką nasączoną delikatnym detergentem. Podobnie jak w przypadku innych modeli zlewozmywaków, po skończonej pracy najlepiej wytrzeć je do sucha.
>>> Ważne: Do mycia zlewów nie używaj proszków i substancji, które mogą podrażnić jego powierzchnię. Bezpieczną opcją są mleczka i płyny.
→ Czy kolor zlewozmywaka ma znaczenie?
Kuchenny zlew może być biały, beżowy, czarny, szary, srebrny, złoty, a nawet niebieski czy żółty. W dodatku każda opcja może występować w wersji matowej lub błyszczącej. Jak wybrać właściwy model? Czy lepiej pójść w klasykę, czy postawić na awangardę? Odpowiedź nie jest prosta – dużo zależy tu od twoich preferencji i stylistyki wnętrza (łącznie z rodzajem sąsiadujących ze zlewem płytek ceramicznych).
Gdy jednak weźmiemy pod uwagę samą wygodę, najlepiej uzależnić kolor zlewozmywaka od… twardości wody! Twarda woda zawiera wiele wapnia, który może osiadać na dnie komory, tworząc nieestetyczne zacieki. Jeśli nie chcesz nieustannie usuwać kłopotliwych śladów, najlepiej wybierz zlew w jasnym lub szarym kolorze. Tutaj zacieki nie będą aż tak widoczne.
Zlew warto też dopasować kolorystycznie do blatu, ale nie jest to konieczność.
Sprawdź >>> Jak zadbać o oświetlenie kuchni?
→ Dodatkowe wyposażenie – co warto mieć przy kuchennym zlewie?
Podobnie jak większość domowych sprzętów, dostępne na rynku zlewozmywaki występują w wersji podstawowej i rozbudowanej (niekiedy nawet bardzo!). Klasyczny zlew w wersji solo będzie zupełnie wystarczający, jeśli nie korzystasz z kuchni zbyt intensywnie i rzadko jadasz w domu. Z kolei bardziej rozbudowany zestaw przyda się, gdy dużo gotujesz i często gościsz znajomych. Jakie udogodnienia ułatwiają pracę w kuchni?
- deski dopasowane do otworu zlewu – można dokupić je do niektórych modeli zlewozmywaków. Tradycyjnie, służą do krojenia produktów spożywczych, ale można tu też odstawić garnek czy talerze. Dzięki temu, że zasłaniają komorę zlewu, pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni;
- wkłady ociekowe o wszechstronnym zastosowaniu – położone na zlewie są alternatywą dla tradycyjnego ociekacza. Można odłożyć na nie umyte naczynia, mięso, owoce czy warzywa. Zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej albo plastiku, odpornego na działanie wysokich temperatur i przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Sprawdzają się zwłaszcza w niewielkich kuchniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota;
- dozowniki do płynów – pozwalają zorganizować środki czystości najczęściej wykorzystywane w kuchni, jak płyn do mycia naczyń czy kuchenne mydło do rąk. Dzięki spójnej kolorystyce, dają wrażenie porządku i harmonii;
- młynek do rozdrabniania odpadów – to praktyczne urządzenie montowane pod zlewem, umożliwiające rozdrobnienie odpadków spożywczych. Można tu zmielić resztki z obiadu, warzywa, owoce, fusy z kawy i herbaty, a nawet drobne kości drobiowe. Urządzenie jest bezpieczne i wydajne – zmielone resztki swobodnie spływają do kanalizacji i nie zatykają odpływu.