Baterie łazienkowe - technologie i nowości
Łazienka
Poradnik
- 19.05.2015
Funkcjonalne i nowoczesne wyposażenie łazienki to ogromne wyzwanie! Planując jej aranżację, warto zapoznać się z najnowszymi trendami, również przy wyborze baterii łazienkowych.
Rodzaje baterii
Na rynku dostępny jest olbrzymi wybór baterii, zróżnicowanych pod względem funkcjonalnym (baterie wannowe, prysznicowe, umywalkowe, bidetowe, zlewozmywakowe), sposobu montażu (ścienne lub sztorcowe – montowane na powierzchni poziomej, a także natynkowe i podtynkowe), liczby otworów niezbędnych do instalacji (jedno- i wielootworowe) oraz rozwiązań technologicznych (jednouchwytowe, zwane mieszaczowymi, dwuuchwytowe – tradycyjne z kurkami, a także termostatyczne i z czujnikiem ruchu). Oczywiście w każdej grupie występują podziały cenowe – od stosunkowo tanich do bardzo drogich. W głównej mierze różnice cenowe wynikają z zastosowanych w produkcji komponentów i technologii.
Części składowe i rodzaj podłączenia
Najważniejszą częścią baterii łazienkowych, która ma zasadniczy wpływ na jej trwałość, a także na cenę, jest głowica. Od jej jakości zależy, czy bateria będzie nam służyć długie lata czy po krótkim czasie będzie się nadawała wyłącznie do wymiany. Renomowane firmy produkujące armaturę stosują wyłącznie głowice ceramiczne, które są zdecydowanie trwalsze, zapewniają większą szczelność i szybszą regulację strumienia niż głowice uszczelkowe znajdujące w tanich bateriach. Głowica ceramiczna o szerokości 35 mm stosowana jest w mniejszych bateriach, zaś do większych montuje się te o szerokości 40 mm, które mają możliwość większej regulacji strumienia i są bardziej wytrzymałe.
Poza głowicami ceramicznymi, w bateriach renomowanych firm stosuje się trwalsze, lepszej jakości części składowe, w tym uszczelki, co ma również znaczący wpływ na trwałość i szczelność baterii.
Kupując baterię łazienkową, koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj podłączenia jej do źródła wody. Dobrej jakości baterie wyposażone są w rurki, które są trwalsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu niż standardowe wężyki. Ponadto pod baterię powinniśmy móc zastosować także zaworki kątowe z filtrem, które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza baterii, co może być przyczyną jej nieszczelności lub trwałego uszkodzenia.
Tworzywo do produkcji baterii łazienkowej
Baterie łazienkowe wykonane są z mosiądzu zawierającego określoną ilość miedzi – im jest jej więcej, tym wyższa jest jakość materiału użytego w produkcji. Różnią się między sobą kolorem powłoki – najczęściej spotykane są baterie chromowane, ale można kupić także satynowe, w odcieniu starego złota lub kolorowe – najczęściej białe lub czarne. Ważną kwestią mającą wpływ na jakość wykonania, a tym samym na trwałość i estetyczny wygląd baterii łazienkowych, ma zastosowany w jej produkcji rodzaj powłoki.
Baterie renomowanych firm na dłużej zachowują właściwości nowego produktu, tak pod względem wizualnym, jak i komfortu użytkowania. Zastosowane najnowsze technologie i najwyższej jakości komponenty gwarantują, iż po dłuższym czasie kurki czy dźwignie baterii łazienkowej będą działać z podobną łatwością jak na początku. Przykładem może być tu firma Grohe, która w produkcji swych baterii jednouchwytowych stosuje technologię Grohe SilkMove®.
Dzięki niej uchwyt baterii przesuwa się wyjątkowo płynnie, szeroki jest kąt operowania dźwignią, z łatwością możemy też kontrolować przepływ wody. Firma ta – mając na uwadze dobro klienta i komfort użytkowania baterii już od momentu jej instalacji – stosuje też technologię Grohe QuickFix™, która – dzięki redukcji części montażowych do niezbędnego minimum – niemal o połowę skraca czas montażu baterii nawet przez niedoświadczonego klienta.
Nowości wśród baterii łazienkowych
W branży armatury łazienkowej, oprócz stosowania najnowszych technologii, pojawiają się regularnie różnego rodzaju nowości. Takimi nowinkami swego czasu były baterie termostatyczne, podtynkowe czy bezdotykowe, które obecnie znajdują szerokie zastosowanie w prywatnych domach i mieszkaniach oraz w miejscach użytku publicznego. Niedawno na rynku pojawiły się baterie łączące w sobie funkcjonalność armatury łazienkowej i design sztuki użytkowej.
Przykładem takiego mariażu jest z pewnością podświetlana bateria umywalkowa. Światło LED zmienia się w zależności od temperatury wody – przy ciepłym strumieniu kolor światła jest zielony, przy gorącym – czerwony, a przy zimnym – niebieski. Ale to nie jedyny przykład gry wody i światła zastosowanej w baterii łazienkowej. Wyposażając standardową baterię w specjalną nakładkę z diodami LED, uzyskamy… kolorowy strumień wody wypływający z wylewki.
Nowości dotyczą też formy oferowanych baterii. Dla klientów o wyszukanym guście, którzy standardowy kształt baterii uznają za zbyt nudny i pospolity, niektóre firmy przygotowały ekstrawaganckie baterie łazienkowe o nowoczesnej i zaskakującej linii. Przykładem takiej jest z pewnością bateria umywalkowa Murano firmy Hansa, w której wyjątkowy jest futurystyczny wygląd, jak i rodzaj strumienia wypływający z baterii i wpadający do umywalki niczym wodospad. Wyposażenie łazienki w takie właśnie baterie lub gadżety świetlne sprawi, że przestrzeń ta stanie się zupełnie inna niż wszystkie – wyjątkowa, klimatyczna, zaskakująca.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Granatowa łazienka – jak ją urządzić?
Czasy, w których w łazience niepodzielnie rządziły zachowawcze biele, beże i...
Czytaj dalej
Łazienka
Jasna łazienka
Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o...
Czytaj dalej
Poradnik
Grill ogrodowy – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Grillowanie jest bardzo ważnym elementem naszej kultury. Niektórzy żartobliwie...
Czytaj dalej
Poradnik
Panele do salonu – pomysł na modną podłogę w mieszkaniu
Panele podłogowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym...
Czytaj dalej