Baterie prysznicowe podtynkowe – jak je zamontować i czyścić?
Łazienka
Poradnik
- 12.09.2022
Trendy w urządzaniu wnętrz zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Są jednak ponadczasowe elementy, dzięki którym aranżacja wygląda stylowo, modnie i luksusowo przez wiele lat. Tak właśnie jest z bateriami prysznicowymi podtynkowymi. Ukryte pod kafelkami instalacje i pozostające na widoku modne modele baterii pozwalają stworzyć wnętrze spójne, wizualnie jednolite i eleganckie.
Co warto wiedzieć o armaturze tego rodzaju? Jak wygląda montaż baterii podtynkowej? Zapraszamy do naszego poradnika.
Baterie prysznicowe podtynkowe – czy warto mieć je w łazience?
Baterie prysznicowe podtynkowe są obecnie niezwykle modne. Świetnie sprawdzają się w każdej łazience – bez względu na jej wymiary czy styl. Rozwiązanie to polega na ukryciu w ścianie elementów niezbędnych do działania baterii, które nie są zbyt estetyczne: wężyków czy całego korpusu. Na zewnątrz widoczne są tylko uchwyty do regulacji temperatury oraz kran, deszczownica czy dysze do hydromasażu.
Wyróżnia się dwa rodzaje baterii podtynkowych:
• mieszaczowe
• termostatyczne
Zalety baterii prysznicowych podtynkowych
Baterie podtynkowe są rozwiązaniem, które dopiero niedawno pojawiło się w polskich domach. Dlatego też wiele osób podchodzi do tej kwestii nieufnie, wybierając sprawdzone przez dziesięciolecia zestawy natynkowe. Warto jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zapoznać się z atutami baterii podtynkowych.
Dlaczego warto wybrać baterie z ukrytym w ścianie korpusem?
- doskonale sprawdzają się w każdej aranżacji, dobrze komponują się ze wszystkimi stylami wnętrzarskimi,
- zajmują znacznie mniej miejsca w łazience, co jest ważne zwłaszcza przy niewielkich przestrzeniach,
- mają większą przepustowość wody, dzięki czemu nie trzeba martwić się o spadek ciśnienia podczas korzystania z pryszniców bocznych czy deszczownicy i słuchawki jednocześnie,
- nie nagrzewają się nawet podczas dłuższego użytkowania.
>>> Sprawdź również inne rozwiązania do małych łazienek.
Wady baterii prysznicowych podtynkowych
Instalacja podtynkowa prysznicowa to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę i komfort użytkowania. Ma jednak pewne wady, które także należy wziąć pod uwagę podczas urządzania łazienki.
Przede wszystkim montaż baterii podtynkowej jest znacznie bardziej skomplikowany niż ma to miejsce w przypadku klasycznej, natynkowej wersji. Aby zainstalować cały korpus należy skuć istniejące płytki i ścianę. Niesie to za sobą konieczność przeprowadzenia mniejszego bądź większego remontu. Podnosi też koszty wykończenia łazienki.
Także podczas awarii baterii konieczne jest usunięcie warstwy kafelków i ściany, by dostać się do źródła problemu. Choć modele podtynkowe są dokładnie sprawdzane i testowane na wypadek ewentualnych usterek, czasem się one zdarzają.
Baterie prysznicowe podtynkowe są też droższe niż ich natynkowe odpowiedniki tej samej jakości, a potencjalna wymiana na inny model pociąga za sobą ponowny remont.
>>> Poznaj pomysły na łazienkę z wanną i prysznicem.
Montaż baterii podtynkowej – jak się za to zabrać?
Montaż deszczownicy i montaż prysznica podtynkowego to czynności, do których warto dobrze się przygotować. Niedokładnie zainstalowany zestaw nie spełni swojej funkcji, a nawet może skutkować awarią i zalaniem łazienki czy wnętrza ściany.
Dlatego też należy wcześniej:
- Przygotować niezbędne narzędzia.
- Wykonać dokładne pomiary.
- Zakupić właściwy model baterii podtynkowej.
- Sprawdzić szczelność zestawu.
Zestawy prysznicowe i elementy podtynkowe do baterii dobrze jest zamawiać u sprawdzonych sprzedawców z wieloletnim doświadczeniem. Od ich jakości oraz umiejętności ekipy remontowej zależy przecież ostateczny efekt.
Krok 1. – montaż elementu podtynkowego
Aby zamontować elementy podtynkowe, trzeba usunąć część tynku oraz wydrążyć otwór, który pomieści cały korpus urządzenia. W przypadku, gdy ściany pokryte są kafelkami, również należy je skuć. Konieczne jest także doprowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą.
Bateria prysznicowa podtynkowa powinna znajdować się na wysokości ok. 110-120 cm od podłogi. Po zainstalowaniu zestawu należy wypełnić ponownie ubytek w ścianie oraz wykończyć ją w wybranym przez siebie stylu, np. dużymi kaflami gresowymi albo mozaiką.
Krok 2. – montaż deszczownicy podtynkowej
Podobnie jak w przypadku baterii, również na deszczownicę należy odpowiednio przygotować ścianę. Niezbędne jest usunięcie fragmentów pokrycia ściany, by umieścić w jej wnętrzu rury. Samą deszczownicę umieszcza się na specjalnym ramieniu (w przypadku większych rozmiarów korzysta się z dwóch do czterech ramion). Wysokość należy dobrać indywidualnie. Powszechnym rozwiązaniem jest umiejscowienie deszczownicy 40 cm ponad najwyższym użytkownikiem prysznica.
Krok 3. – montaż elementów natynkowych
Gdy wszystkie elementy podtynkowe znajdują się już na odpowiednich miejscach, czas przystąpić do montażu elementów natynkowych, deszczownicy, słuchawki prysznicowej i ewentualnych dysz do hydromasażu. Ich rodzaj zależy od stylistyki wnętrza.
>>> Sprawdź, jakie lampy wybrać do ogrodu.
Jak dbać o baterie prysznicowe natynkowe?
Baterie prysznicowe podtynkowe są droższe niż ich natynkowe odpowiedniki. Dlatego też warto odpowiednio je pielęgnować i czyścić, by służyły jak najdłużej.
Właściciele takich systemów natryskowych powinni przede wszystkim unikać silnych, żrących detergentów.
Jakich składników się wystrzegać?
- alkoholu,
- chloru,
- wybielacza.
Zdecydowanie lepszym wyborem będą produkty oferowane przez producentów baterii. Są one dostosowane do delikatnej powierzchni kranów.
Wielbiciele ekorozwiązań ucieszą się z pewnością z kolejnego rozwiązania, które z powodzeniem sprawdzi się w pielęgnacji zestawu podtynkowego. Wystarczy roztwór octu, aby bateria była czysta i lśniąca. Ocet pomaga też usunąć nagromadzony kamień. Dlatego też rozwiązanie to jest wręcz idealne dla tych osób, które w swoich kranach mają twardą wodę.
Kran najlepiej jest czyścić miękką ściereczką w mikrofibry albo delikatniejszą stroną gąbki, Dzięki temu na armaturze nie pozostaną nieestetyczne zarysowania.
Polecane artykuły
Łazienka
Wanna czy kabina prysznicowa w małej łazience?
Jednym z najczęstszych dylematów, pojawiających się podczas urządzania...
Czytaj dalej
Poradnik
Jaką podłogę najlepiej wybrać do sypialni?
Eleganckie deski podłogowe, klasyczny parkiet, niedrogie panele, a może...
Czytaj dalej
Łazienka
Jak zaprojektować łazienkę, żeby była funkcjonalna?
Dobry projekt to podstawa udanej aranżacji. Bez względu na to, czy urządzaniem...
Czytaj dalej
Łazienka
Kremowa łazienka – aranżacje, wskazówki, inspiracje
Kremowy to kolor, który koi zmysły. Nie jest tak zimny jak biel i wyrazisty jak...
Czytaj dalej
Łazienka
Meissen Keramik – marka, która zobowiązuje
Światowy design, niemiecka precyzja oraz technologicznie rozwiązania – oto czym...
Czytaj dalej