Beżowa łazienka – na jakie dodatki postawić?

Łazienka

Aranżacja

  • calendar23.12.2021
  • Autor: Natalia Dur
Beżowa łazienkaBeżowa łazienka

Beżowa łazienka to aranżacyjny klasyk, który mimo upływu lat wciąż nie wychodzi z mody. Nic dziwnego – beż jest kolorem uniwersalnym, dobrze sprawdza się na każdej powierzchni i pasuje do niemal każdego wnętrzarskiego stylu. Podpowiadamy, z czym go zestawić, aby łazienka miała „to coś” i nie trąciła nudą.

W artykule:

 

Zalety beżowej łazienki

Kolor beżowy ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest subtelny i delikatny. Potrafi optycznie powiększyć przestrzeń i nie daje efektu przytłoczenia. Z powodzeniem można go wprowadzić zarówno do dużych, przestronnych łazienek, jak i do tych o bardzo ograniczonym metrażu. Pasuje do niemal wszystkich kolorów, materiałów wykończeniowych i faktur, co sprawia, że jest doskonałą bazą aranżacyjną dla większości popularnych stylów wnętrzarskich. Beż znany jest również ze swoich właściwości wyciszających i kojących – wprowadza do łazienki ład i harmonię oraz sprzyja osiągnięciu wewnętrznego spokoju i relaksu.

Jakie kolory pasują do beżowej łazienki?

Gdyby trzeba było jasno określić, jakie barwy można wprowadzać do beżowej łazienki, odpowiedź brzmiałaby krótko: wszystkie. Dokładnie tak. Beż jest na tyle uniwersalny i łagodny, że doskonale komponuje się z każdym odcieniem. Dlatego tak łatwo uczynić z niego punkt wyjścia do stworzenia wyjątkowej stylizacji. W beżowej łazience szczególnie dobrze prezentują się akcenty: 

  • Białe – pozwalają utrzymać neutralność we wnętrzu i nadają mu nutę nowoczesności. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w niewielkiej łazience, bo dobrze odbijają światło i tworzą wrażenie większej przestrzeni. Biało-beżowa łazienka, jako połączenie dwóch klasyków, jest sprawdzoną opcją na długie lata.

 

  • Szare – łazienka szaro-beżowa to kolejny klasyk, który z pewnością przetrwa próbę czasu i długo pozostanie w modzie. Szary, podobnie jak beż, jest kolorem neutralnym, więc można go bezpiecznie wprowadzić nawet w większych ilościach.

 

  • Złote – razem z beżem tworzą niezwykle elegancki, luksusowy duet. Ale łatwo z nimi przesadzić. Wprowadzając złoto do łazienki (zarówno w wersji błyszczącej, różowej czy postarzanej), trzeba postawić na minimalizm. Za dużo złotych elementów może popchnąć łazienkę w ramiona kiczu.

 

  • Pomarańczowe – świeże, żywe akcenty stanowią świetną przeciwwagę dla łagodnego beżu i wprowadzają do wnętrza energetyczny nastrój. Tu również kluczem do sukcesu jest umiar.

 

  • Czerwone, ciemnozielone, ciemnoniebieskie – wyraziste, głębokie kolory spychają beż na dalszy plan, dlatego trzeba je wprowadzać umiejętnie i w małych ilościach. Warto postawić na nie zwłaszcza w dużych łazienkach, stylizowanych na pokoje kąpielowe. Nadadzą wnętrzu odrobinę wyrafinowania i podkreślą jego indywidualny charakter.

 

Beżowa łazienka – aranżacje

Beż dobrze dogaduje się z różnymi kolorami i wchodzi w interesujące związki z całym zestawem popularnych materiałów wykończeniowych, od chłodnego metalu i szkła, przez elegancki marmur, kamień i granit, aż po naturalne drewno.

Łazienka beżowa z drewnem

Jednym z najbardziej popularnych i modnych połączeń wnętrzarskich jest miks beżu i drewna. Takie zestawienie tworzy ciepłą, przytulną przestrzeń i nadaje łazience prawdziwie domowego charakteru. Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem aranżacyjnym, bo można umieścić je zarówno w standardowych elementach wyposażenia (jak meble, blaty czy półki), jak i położyć je na podłodze albo na ścianie.

Trzeba jednak pamiętać, że w łazience nie sprawdzi się każdy rodzaj tego naturalnego materiału. Do dużej wilgotności i częstego kontaktu z wodą najlepiej przystosowane jest drewno egzotyczne, jak teak, jatoba, merbau czy wenge. Takie drewno pięknie wygląda i jest opcją na lata, pod warunkiem, że jest systematycznie pielęgnowane. Jeśli szukasz mniej kłopotliwego, ale równie zjawiskowego materiału, postaw na płytki drewnopodobne. Te z wysokiej półki świetnie imitują drewno, a są odporne na uszkodzenia i wodę jak tradycyjne kafelki. Nie wymagają też żadnej specjalnej pielęgnacji.

Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę w marmurze i drewnie?

Łazienka beżowa z mozaiką

Inną ciekawą opcją do łazienki, w której dominuje kolor beżowy, są mozaiki. Małe, błyszczące płytki ułożone w ciekawy wzór doskonale przełamują monotonię wnętrza i pozwalają wykreować wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju przestrzeń. Możesz postawić na jednokolorową taflę (np. czarną, białą, złotą, ciemnoniebieską), aby podkreślić luksusowy styl łazienki albo zdecydować się na radosną feerię barw (na podłodze lub na fragmencie ściany), aby nadać wnętrzu bardziej energetyczny ton.

Sprawdź >>> Jak urządzić pralnię w domu?

Jak wyposażyć beżową łazienkę i jak dobrać dodatki?

Wyposażanie beżowej łazienki zależy w głównej mierze od przyjętej stylizacji. Jeśli wnętrze jest inspirowane stylem glamour, meble i dodatki mogą mieć intensywny kolor – czerwony, granatowy albo bordowy. Taki zestaw barw podkreśli elegancki charakter łazienki i nada jej pożądanej wyrazistości i klasy. Aby nie przytoczyć wnętrza i nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu, najlepiej zdecyduj się na jedną intensywną barwę. Kolorowy miszmasz niekoniecznie jest glamour.


W beżowej łazience utrzymanej w klimacie retro sprawdzą się elementy żółte lub złote. W tym kolorze dobrze zaprezentują się np. baterie prysznicowe lub wannowe albo stylowe parawany nawannowe. Łazienkę prowansalską doskonale uzupełnią elementy czarne, srebrne i lawendowe. Z kolei rustykalny styl beżowej łazienki najlepiej podkreślą akcenty (np. ręczniki, dywaniki) w kolorze zgaszonej pomarańczy.

W łazienkach minimalistycznych i nowoczesnych, delikatny beż warto połączyć z czernią lub bielą. Byle ostrożnie, aby zaznaczyć kontrast, ale nie przeładować całej stylizacji. Wystarczą czarna oprawa lamp, ciemna rama lustra oraz czarne słuchawki prysznicowe (ale już odpływy liniowe prysznicowe lepiej zostawić w kolorze płytek, aby nie odznaczały się na tle podłogi).


Elegancka beżowa łazienka dobrze wygląda też w monochromie, nieprzełamana żadnymi wyrazistymi kolorami (wyjątkiem są tu naturalne kwiaty). Takie wnętrze dobrze wycisza emocje i pozwala zredukować codzienny stres. By pomieszczenie pozostało lekkie i spójne uzupełnij stylizację o półki szklane do łazienki, szklane ścianki prysznica i jasną ceramikę.