Biała łazienka – o czym warto pamiętać w aranżacji?

Łazienka

Poradnik

  • calendar13.01.2023
  • Autor: Magda Strzelecka
Przestronna biała łazienka z drewnianymi i czarnymi akcentami - tytułowa.Przestronna biała łazienka z drewnianymi i czarnymi akcentami - tytułowa.

Z jednej strony wnętrzarski klasyk, z drugiej – świetny punkt wyjściowy do realizacji w każdym stylu czy eleganckie tło dla wyrazistych dodatków. Biała łazienka to ponadczasowa propozycja, która świetnie sprawdzi się zarówno w większych domowych przestrzeniach, jak i mniejszych mieszkaniach. Choć wydaje się, że jej aranżacja to nic trudnego – w końcu biel jest neutralna oraz doskonale komponuje się z innymi kolorami i wszelkimi dodatkami – w rzeczywistości może stanowić spore wyzwanie. Dlatego sprawdź, o czym warto pamiętać, projektując białą łazienkę i poznaj sprawdzone sposoby na jej wyjątkową aranżację.

W artykule:

 

Biała łazienka – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Biel w każdym aspekcie kojarzy się z czystością. Nic więc dziwnego, że w łazience – czyli pomieszczeniu o właśnie takim przeznaczeniu – sprawdza się doskonale i jest jednym z nieprzemijających od lat wnętrzarskich rozwiązań. Bez wątpienia jedna z jej największych zalet to ponadczasowy charakter – trendy przemijają, a biała łazienka nigdy nie wychodzi z mody.

marmurowe płytki w białej łazience

Charakteryzuje się eleganckim minimalizmem, który można zinterpretować na wiele sposobów – pozostawić monochromatyczne wnętrze lub przełamać dowolną barwą, wybranym oświetleniem czy bardziej wyrazistymi dodatkami. Dla przykładu, białe kafle oraz armatura zestawione z chromem są wszechstronną bazą do różnorakich realizacji oraz uzupełnienia stylizacji według osobistych preferencji.

Sprawdź >>> Jak wybrać najlepszą umywalkę nablatową?

W przypadku każdego pomieszczenia biel zapewnia wrażenie przejrzystości i świeżości. Dlatego świetnie sprawdza się także w łazienkach o mniejszym metrażu, optycznie powiększając pomieszczenie i nadając mu lekkości. Natomiast w dużych salonach kąpielowych pozwala podkreślić przestronność i aranżacyjną czystość wnętrza.

Zastosowanie najjaśniejszej i najbardziej uniwersalnej z barw umożliwia także różne metamorfozy pomieszczenia, jeśli np. po latach zechcemy zmienić wnętrze łazienki. Wystarczy dobrać inne dodatki, dodać dowolny kolor, a nasza łazienka nabierze nowego charakteru. Decydując się na białą łazienkę, możemy także wybierać spośród wielu tonacji – od tej śnieżnobiałej, przez różne odcienie kremu, kości słoniowej czy écru. Nie ma więc mowy o nudzie!

Warto wspomnieć, że pomimo wielu zalet, wybór bieli do łazienki jest też ryzykowny pod względem utrzymania pomieszczenia w czystości. Niektóre zabrudzenia czy zacieki mogą być bardziej widoczne niż w przypadku innych kolorów.

 Jak ożywić białą łazienkę? - infografika.

O czym warto pamiętać, aranżując białą łazienkę?

Choć łazienka w bieli jest uniwersalnym i ponadczasowym rozwiązaniem, na przestrzeni lat zmieniają się jej charakter i zastosowane rozwiązania. Możemy aranżować ją na wiele sposobów, dobierając rozmiar kafli, pracując fakturą czy decydując się na designerskie duże lustra, wannę o nietypowym kształcie, stylowe baterie umywalkowe czy oświetlenie, które ma ogromny wpływ na wygląd wnętrza.

Co szczególnie ważne, już na etapie projektu i wyboru wyposażenia konieczny jest przemyślany koncept i spójny pomysł na połączenie wszystkich elementów białej łazienki. Aby uniknąć aranżacyjnego chaosu oraz wydobyć wszystkie zalety tego rozwiązania warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Dobranie wyposażenia z trwałych i wytrzymałych materiałów

Przy wyborze ceramiki oraz mebli niezwykle ważna jest jakość surowców ich wykonania, ponieważ ma decydujący wpływ na długotrwałe zachowanie wybranego odcienia. Ze względu m.in. na wilgoć, częsty kontakt z kosmetykami czy środkami czyszczącymi, ryzyko przebarwień w białej łazience jest bardzo wysokie. Dlatego należy wybierać elementy odporne na urazy mechaniczne, zarysowania czy działanie silniejszej chemii gospodarczej.

Sprawdź >>> Jakie drzwi prysznicowe wybrać do łazienki?

  • Spójność odcieni bieli

Biel ma wiele odcieni, więc zastosowana w łazience jest – wbrew pozorom – bardzo wymagającym kolorem. W jej przypadku wszelkie niuanse są widoczne na pierwszy rzut oka, co wpływa negatywnie na spójność estetyczną. Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór kolekcji płytek czy wszystkich elementów wyposażenia (jak miska WC, bidet, umywalki, wanna) z portfolio jednego producenta. Niezwykle pomocne będą też konsultacje i porady łazienkowe profesjonalistów.

  • Optyczne powiększenie pomieszczenia

Szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń, warto wykorzystać biel, aby je wizualnie powiększyć. Wyjątkowo dobrze prezentują się w jasnych kolorach, a aby spotęgować ten efekt warto zdecydować się na gładkie kafle, duże lustra, białą armaturę oraz fronty mebli w połysku, które pięknie odbijają światło.

  • Wybór armatury

Przyjęło się, że najlepszym wyborem do białej łazienki jest chromowana armatura. Jednak obecnie znajdziemy na rynku ogromny wybór innych opcji, np. złotą, czarną, białą czy w odcieniach różu. Warto eksperymentować i postawić na rozwiązania, które najbardziej nam się podobają. Wszak ta dowolność aranżacyjna jest największą zaletą białej łazienki!

Sprawdź >>> Jak wybrać płytki pod prysznic bez brodzika?

  • Meble w białej łazience

To, jakie meble wybierzemy do naszej łazienki jest istotne z dwóch powodów. Po pierwsze – ze względu na funkcjonalność korzystania z tego pomieszczenia (pojemna szafka pozwala na wygodne przechowywanie kosmetyków, artykułów pierwszej potrzeby czy chemii gospodarczej, które mamy zawsze pod ręką), a po drugie – zapewnia spójny wystój wnętrza.

 

 O czym warto pamiętać przy zakupie miski sedesowej do łazienki? - infografika.

Biały total look w łazience – na co zwrócić uwagę?

Jeśli decydujemy się na całą łazienkę w bieli, czyli pokrycie ścian i podłóg białymi płytkami, należy dostosować ich kształt i wymiary do metrażu pomieszczenia. W tych mniejszych świetnie sprawdzą się duże i średnie kafle w formie prostokątów, które optycznie powiększą wnętrze w układzie pionowym, a poszerzą – w poziomym. Fugi w tym samym kolorze spotęgują wizualny efekt większej powierzchni.

Natomiast w dużych salonach kąpielowych możemy swobodnie zestawiać rozmiar i kształt płytek, korzystając z wielu ozdobnych rozwiązań, np. dekorów, mozaiki czy kompozycji kilku różnych wielkości. Ciekawym rozwiązaniem są także płytki strukturalne, których charakterystyczna faktura doskonale komponuje się z bazowymi gładkimi gresami czy drewnianymi dodatkami. Dzięki nim łazienka utrzymana w bieli nie będzie sprawiać wrażenia chłodnej sterylności.

drewniane dodatki w białej łazience

Biała łazienka z drewnem – jak ją zaaranżować?

Aby uzyskać stylowy i elegancki efekt przy aranżacji białej łazienki z drewnem, warto postawić na stylowe meble i dodatki. Ich charakter powinien komponować się ze wstępnym, spójnym założeniem, które sprawi, że wnętrze pozostanie utrzymane w podstawowej kolorystyce, a jego wygląd, forma i charakter nabiorą ciepła.

Do dyspozycji mamy m.in.: meble w stylu kolonialnym, bambusowe detale i naturalną zieleń, które pozwolą przenieść się podczas czynności higienicznych na odległą, egzotyczną i piękną Bali. Wszelkie zabiegi kosmetyczne w takim pomieszczeniu będą czystą – metaforycznie i dosłownie – przyjemnością, tym bardziej, jeśli zadbamy o odpowiednią oprawę, np. w postaci świec i kadzidełek.

Drewno w pomieszczeniu kąpielowym otwiera także możliwości aranżacyjne w stylach:

  • boho,
  • skandynawskim,
  • minimalistycznym,
  • czy vintage.

 

Wszystko zależy od tego, jakie meble, oświetlenie i dodatki dobierzemy. Bowiem drewno, podobnie jak biel, posiada wiele odsłon, odcieni i rozwiązań aranżacyjnych – od tych klasycznych, przez egzotyczne po nowoczesne.

Sprawdź >>> Jakie akcesoria kuchenne powinny być w każdej kuchni?

Najważniejsze, aby nie zapominać o aspekcie praktycznym. Dobierając meble, szafki pod umywalkę czy dodatki należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ich przed działaniem wilgoci i zadbać o komfort częstego czyszczenia. Drewno nie jest odporne na działanie wody, więc wymaga dodatkowego zastosowania odpowiedniej wentylacji. Szczególnie, jeśli marzy nam się drewniana podłoga w białej łazience. Wówczas lepiej zdecydować się na materiał imitujący drewno, a nie prawdziwe deski.