Białe meble kuchenne
Kuchnia
Aranżacja
- 23.07.2018
Urządzając kuchnię poświęcamy wiele uwagi na wybór sprzętów AGD, podłogi, kafelków, blatów, a także mebli. Niezmiernie ważną decyzją jest wybór koloru mebli, a szczególnie frontów wiszących i stojących szafek, kredensu czy witryny. Pochylmy się zatem nad plusami i minusami posiadania białych mebli w kuchni.
Biała kuchnia z drewnianymi blatami
To jedno z najbardziej klasycznych i ponadczasowych rozwiązań. Modne, stylowe i nigdy nie wychodzące z mody. Kolejne aranżacje białych kuchni z drewnianymi blatami i dodatkami królują w katalogach projektantów. Nowe nowoczesne odsłony czerpią pełnymi garściami z tego klasycznego zestawienia, dodając jednak ciekawe rozwiązania w unikalnym designie.
Biała kuchnia z drewnianym wykończeniem to też świetna baza, którą można zmieniać w zależności od obecnego pomysłu na wystrój. Wystarczy zmiana dodatków (np. wieszaków, półek, pojemników czy dozowniki do płynów), aby zupełnie zmienić charakter kuchni – od rustykalnego, przez przytulny minimalizm, aż po styl loftowy.
Dowiedz się >>> Jaki zlew do kuchni wybrać?
Kuchnia biała połysk – pomysły na aranżację
Białe lakierowane fronty to nie tylko obowiązkowy element nowoczesnej aranżacji kuchni. To też sprytny sposób na optycznie powiększenie wnętrza. Jak to możliwe? Połyskujące powierzchnie szafek odbijają światło, co dodatkowo doświetla wnętrza i sprawia, że wizualnie wydaje się większe. Lakierowane białe fronty są też świetnym tłem do czarnych lub złotych baterii kuchennych. Gustownie komponują się z nimi także zlewy granitowe – od ciemnych atracytowych po białe, beżowe i szare.
Zalety kuchni z białymi meblami
Białe meble kuchenne, w odróżnieniu od tych w innych kolorach, nigdy nie wyjdą z mody. W ostatnich latach biel była jednym z najpopularniejszych kolorów i jeszcze na długo pozostanie w naszych domach. Białe meble kuchenne można bowiem łączyć z innymi kolorowymi elementami, takimi jak blaty czy lampy.
Ponadto, jeśli będziemy chcieli zmienić wygląd kuchni, wystarczy ożywić ją innym odcieniem farby ściennej lub ozdobić barwnymi kafelkami ułożonymi ponad białymi topami. Dzięki takim zabiegom łatwo możemy odmienić pomieszczenie zmieniając na przykład styl skandynawski w śródziemnomorski. Nie musimy przy tym wymieniać mebli czy zmieniać frontów. Dlatego śmiało można inwestować w solidne drewniane meble kuchenne.
Co więcej, biel rozjaśni ciemne, skierowane na północ lub zachód kuchnie, a także te, w których nie ma okien. Barwa ta, w przeciwieństwie do ciemnych brązów i intensywnej czerwieni, doda małym pomieszczeniom przestrzeni.
Sprawdź >>> Jak działa perlator do baterii?
Dla każdego szefa kuchni niezmiernie ważny jest porządek i czystość. Mało kto lubi spędzać czas sprzątając. Dlatego też istotne jest, by tak popularne otwarte kuchnie zarówno dla domowników, jak i gości wyglądały na zadbane. Biała kuchnia w porównaniu do innych wydaje się bardziej sterylna, nieskazitelnie czysta. Skojarzenia te łączą się bowiem z wolnymi od bakterii laboratoriami i szpitalami.
Wspomnieć należy także, że zaletą białych mebli do kuchni jest nie tylko użyteczność, ale także elegancja. Dodatkowe zdobienia w postaci choćby dekoracyjnych cokolików, frezowań i uchwytów podkreślą urok mebli i spowodują, że oprócz ładu i porządku kuchnia przyciągnie nas swoim klimatem. Natomiast ciepły odcień bieli sprawi, że będziemy chcieli pozostać w niej na dłużej. W białych kredensach i witrynach doskonale prezentują się rodzinne skarby, takie jak porcelana czy szklane naczynia. Przeszklone białe meble pozwolą w najlepszy sposób zaprezentować pamiątki, którymi możemy pochwalić się przed znajomymi, a także sami nie chcemy zapomnieć o miejscach, z których zostały przywiezione.
Wady białych mebli w kuchni
W przeciwieństwie do zalet białych mebli kuchennych, nie znajdziemy wiele ich wad. Głównym i najczęściej powtarzającym się zarzutem jest łatwość brudzenia. Nie można zaprzeczyć stwierdzeniu, iż kolorowe plamy z potraw oraz zacieki tłuszczu widoczne są na białych krzesłach z oparciem czy na białym stole. Jednakże dużo łatwiej usunąć je z białych drewnianych mebli za pomocą zwykłej szmatki zwilżonej wodą niż z lakierowanych kolorowych frontów. Na lakierowanych na wysoki połysk szafkach widoczny jest każdy odcisk palców i odbicia nawet czystych dłoni.
Pojawiającym się czasem argumentem jest nuda i brak wyrazistości białych mebli w kuchni. Tymczasem nie można znaleźć nic mniej zgodnego z prawdą. Meble i ściany w kolorze bieli nadają bowiem wnętrzu spójności, a łączenie ich z innymi barwami i dodatkami wydobywa na światło dzienne unikalny styl i charakter, jaki chcieliśmy nadać pomieszczeniu. Białe meble są bowiem idealne do aranżacji wnętrz, niezależnie od wybranego stylu.
A zatem białe meble kuchenne nadają pomieszczeniu przytulny, rodzinny klimat, czyniąc go miejscem idealnym do pracy jak i prezentacji pamiątek. Zarzuty, że łatwo się brudzą, z powodzeniem możemy włożyć między bajki, a walory dekoracyjne i efekt jasnej oraz przestrzennej kuchni na pewno przemawiają na ich korzyść.
Biała kuchnia nowoczesna
Biel w kuchni nigdy nie wychodzi z mody. Obecnie najczęściej spotykamy ją w nowoczesnych eleganckich i minimalistycznych wnętrzach. Modny w ostatnich sezonach stał się wnętrzarski total white look, w którym całe wyposażenie jest białe: szafki, kamienne blaty, ściany, zlewy ceramiczne, itd. Cała baza wystroju jest utrzymana w bieli. Akcenty kolorystyczne są widoczne jedynie w designerskich dodatkach, np. białe zlewozmywaki z baterią srebrną lub kolorową.
Białe szafki kuchenne – jak dbać o ich czystość?
Choć z pozoru trudne to utrzymania w czystości, to w praktyce zachowanie świeżej bieli szafek nie jest problemem. Dobrze przygotowane i wykończone meble kuchenne nie przyjmują plan, wystarczy jedynie miękka ściereczka z łagodnym detergentem, by usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Z kolei aby uchronić białe blaty kuchenne przed zarysowaniami, warto stosować deski kuchenne.
Sprawdź nasze inne porady >>> Jak dbać o ręczniki?
Kuchnia biała matowa z drewnem
Matowe fronty szafek świetnie sprawdzają się w aranżacjach rustykalnych i skandynawskich. Meble w odcieniu ciepłej bieli nadają wnętrzu przytulny charakter.
Polecane artykuły
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Kiedy na dworze robi się zimno, miło wrócić do nagrzanego domu. Może jednak...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak wybrać termostat grzejnikowy?
Każda instalacja grzewcza potrzebuje termostatu, ponieważ pozwala on ustawić...
Czytaj dalej
Łazienka
Drewno w łazience
Drewno w łazience, czyli garść informacji o sposobach aranżacji łazienki przy...
Czytaj dalej
Kuchnia
Kuchnia z jadalnią – wskazówki aranżacyjne
Jadalnia połączona z kuchnią nie jest już niczym nadzwyczajnym – to bardzo...
Czytaj dalej