Cegła w łazience – nowoczesność w każdym calu
Łazienka
Aranżacja
- 31.01.2018
Jeszcze do niedawna materiał wykorzystywany wyłącznie w budownictwie, dziś udowadnia, że z równym powodzeniem można go wykorzystać w aranżacji wnętrz. Cegła, bo o niej mowa, zachwyca swoim urokiem! Podobnie jak łazienka w cegle, o której przeczytamy w poniższym wpisie.
Łazienka z cegłą – co warto wiedzieć?
Wszelkiego rodzaju naturalne materiały, takie jak kamień, drewno czy cegła, stanowią w obecnych aranżacjach wnętrz nie tylko niezwykle elegancki element, ale i ponadczasowe rozwiązanie. Co więcej – nie dość, że w atrakcyjny sposób uzupełniają daną stylizację łazienki (sprawdzają się w praktycznie każdej, od industrialnej po minimalistyczną) to jeszcze ocieplają całość, są odporne na wilgoć, a także wpływają na akustykę – wyciszając dźwięki panujące w łazience.
Aranżacje z cegłą w łazience nie starzeją się, są ponadczasowe. Mają swój naturalny urok i ponadczasowy design, który z łatwością wpisuje się w wystrój wnętrz w różnych stylizacjach. To materiał, który przyciąga wzrok charakterystyczną fakturą, kształtem i kolorem. Cegła to nie jest zwyczajny element dekoracyjny, to materiał „z duszą”, który wprowadza określony klimat do wnętrza.
Jak dbać o cegłę w łazience?
Niestety wielu z nas obawia się zastosowania cegły w łazience – zupełnie niepotrzebnie! Co prawda łazienka jest trudnym i wymagającym pomieszczeniem, ale cegła (choć z pozoru delikatna) z powodzeniem da sobie tutaj radę. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie jej przygotowanie, czyli impregnacja, która pozwoli również zachować jej naturalną barwę. Co więcej, cegła jest materiałem bardzo odpornym na wszelkiego rodzaju zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz na wilgoć. Co jednak najważniejsze, jest po prostu wyjątkowo piękną dekoracją do absolutnie każdego wnętrza.
Cegła to wprost wymarzony materiał dla leniuszków lub po prostu osób nie lubiących sprzątać, gdyż nie jest pod tym względem wymagająca – nie wnika w nią kurz ani brud. Nie oznacza to jednak, że nie musimy wcale się nią zajmować. Pamiętajmy, że łazienka jest pomieszczeniem wymagającym, warto więc należycie zabezpieczyć cegłę specjalnym środkiem. Jeśli chcemy wykorzystać w łazience nasz stary mur i odkryć cegłę, musimy zdjąć pierwszą warstwę tynku, następnie oczyścić powierzchnię, a potem kolejno dokonać piaskowania i szlifowania cegły. Na koniec myjemy ją i impregnujemy.
Poznaj naszą inspirację >>> Łazienka w stylu loft
Jaką cegłę wybrać do łazienki?
Łazienka z cegłą to zabieg aranżacyjny, który pozwoli nadać pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Zastosowanie tego rozwiązania nawiązuje do dawnych fabryk oraz obecnie popularnych loftów. Niemniej jednak, jeśli jesteśmy wielbicielami stylu vintage, możemy skorzystać z białej cegły, która z kolei może być pomalowana na dowolny kolor. Podobny efekt osiągniemy stosując płytki klinkierowe stylizowane na cegłę.
Cegła może śmiało zastąpić tradycyjne płytki i panele, zarówno podłogowe, jak i ścienne. Uniwersalność i surowość cegły pozwala wykorzystać ją zarówno we wspomnianych łazienkach w stylu industrialnym, jak i w aranżacjach nowoczesnych oraz rustykalnych.
Cegiełka w łazience
Kafelki w kształcie cegieł dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Ciekawą opcją są też pocięte na płytki stare cegły. Zaskakują fakturą i barwą, dając możliwość zaaranżowania ściany wyłożonej oryginalnym materiałem.
Cegiełki układane są na różne sposoby. Zazwyczaj klasycznie z zakładką, by imitować prawdziwy mur. Ale coraz częściej w aranżacjach pojawiają się także cegły lub płytki układane pionowo, które tworzą bardzo ciekawy wzór na ścianie. Optycznie świetnie podwyższają wnętrze. Gdy dodatkowo mają szklistą powierzchnię, to fantastycznie odbija się na nich światło. Ułożenie takich cegieł w pionie na ścianie, gdzie są listwy świetlne lub kinkiety, daje niesamowity efekt wizualny.
Cegła w małej łazience
Decydując się na ten materiał powinniśmy wziąć pod uwagę ważną rzecz, a mianowicie wielkość naszej łazienki. W dużych w domach jednorodzinnych z uwagi na przestrzeń śmiało możemy wykorzystać cegłę licową, ceramiczną lub cementową. W małych łazienkach w bloku, jeśli chcemy zastosować cegłę, warto wziąć pod uwagę płytki klinkierowe imitujące ten materiał lub tzw. cegłę ciętą. Ta ostatnia opcja powstaje poprzez cięcie bloczka z rozbiórki i jest ona lżejsza od typowej cegły. Dzięki temu w łazience uzyskamy pożądany efekt jednocześnie nie zmniejszając optycznie wnętrza.
Jednak we wnętrzu o niewielkim metrażu trzeba rozważnie stosować cegłę. To materiał z charakterem, który w nadmiarze może optycznie przytłoczyć małą łazienkę. Lepszy efekt wizualny stworzy pokrycie cegłą (lub płytkami) wyłącznie jednej ściany lub jej fragmentu, wykorzystanie cegieł w jasnej kolorystyce lub kafelków o szklistej powierzchni, które dodatkowo odbijają światło.
Idealną przeciwwagą do ceglanej ściany będą wiszące szafki łazienkowe o gładkich lakierowanych frontach. Dodadzą wnętrzu lekkości, jednocześnie tworząc ciekawy kontrast z chropowatą i surową fakturą cegły.
Łazienka z cegłą i drewnem?
Dwa naturalne materiały, które same w sobie tworzą niesamowity klimat. Idealne połączenie do wnętrz industrialnych, loftowych, skandynawskich i loftowych. Świetnie komponują się z jasnymi płytkami i biała szklistą ceramiką. Jasne płytki, umywalki i wanna w klasycznej bieli, ściana z czerwonej cegły i drewniane dodatki – to ponadczasowy design, który nigdy nie wychodzi z mody.
Oświetlenie do łazienki z cegłą
Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywista – absolutnie zawsze, a w przypadku łazienki z cegłą tym bardziej! Oświetlenie podkreśli walory dekoracyjne cegły. Tutaj w roli głównej zastosujmy oświetlenie punktowe. Dzięki niemu wszelkie załamania na cegle zostaną subtelnie wyostrzone, co spowoduje, że w łazience wystąpi niezwykła gra światła. Jako główne źródło światła warto rozważyć opcję sufitu podwieszanego, wyposażonego także w punktowe ledy.
By uwypuklić niesamowitą fakturę cegły można wykorzystać listwy świetle wbudowane między płytki, jako symboliczne rozdzielenie stref w łazience lub jako element dekoracyjny w postaci podświetlenia lustra, kabiny prysznicowej lub wanny. Pionowe listwy ledowe to też świetny sposób na optyczne podwyższenie wnętrza – to sprytny sposób na wizualne dodanie głębi łazienkom o niewielkich wymiarach.
Sprawdź >> Oświetlenie w łazience
Łazienka z ceglaną ścianą – pomysły na aranżację
Możliwości zestawienia cegły z innymi materiałami i elementami jest całe mnóstwo. W nowoczesnych projektach łazienki cegła będzie pięknie prezentowała się w towarzystwie lekkich i prostych mebli oraz urządzeń. Najlepiej, jeśli położona będzie na jednej ze ścian, wówczas stanie się ona elementem przykuwającym uwagę, a jednocześnie nowoczesnym akcentem dekoracyjnym. Podobny efekt uzyskamy łącząc cegłę z glazurą, szkłem lub nowoczesną grafiką. Cegłę można również połączyć z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, beton lub kamień. Opcja ta szczególnie sprawdzi się w łazienkach industrialnych i retro.
Zanim przejdziemy do czynów, czyli zmiany naszej łazienki, warto wcześniej przemyśleć jej aranżację w każdym aspekcie, również kolorystycznym. Standardowo do wnętrz skandynawskich wybierzmy szarą lub białą cegłę. W stylizacjach industrialnych warto postawić na mocniejsze akcenty kolorystyczne. Tutaj pięknie prezentować się będzie cegła w mocnej soczystej czerwieni lub czerni.
Najważniejsze jednak, by cała aranżacja była spójna kolorystycznie. Zatem jeśli cegła w łazience występuje w mocnym kolorze, warto dobrać urządzenia i meble o nieco bardziej stonowanej barwie. Pamiętajmy, że co za dużo to niezdrowo, a łazienka ma przecież posłużyć nam co najmniej kilkanaście lat. Warto, by była ona miejscem sprzyjającym naszemu relaksowi.
Polecane artykuły
Łazienka
Łazienka biała z drewnem
Biała łazienka jest zawsze modna, a drewno ponadczasowe. Połączenie tych dwóch...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka na poddaszu
Dawniej poddasza nie były użytkowane. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z prysznicem
Prysznic jest idealnym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń. Wygodny i...
Czytaj dalej
Łazienka
Oświetlenie w łazience
We współczesnych trendach mieszkaniowych łazienka już dawno przestała pełnić...
Czytaj dalej
Łazienka
Duża łazienka – jak ją funkcjonalnie urządzić?
Wygodna i duża łazienka to chyba marzenie każdego z nas. Choć wydaje się, że...
Czytaj dalej