Materiał sponsorowany marki Ravak
Materiał sponsorowany marki Ravak

Czerń w łazience – tajemnicza, a jednocześnie ponadczasowa

Łazienka

Poradnik

Aranżacja

  • calendar11.04.2022
  • Autor: Natalia Dur
Ravak cegła w łazienceRavak cegła w łazience

Kilka poprzednich lat w aranżacji nie tylko łazienek, ale również innych wnętrz zdecydowanie przejął styl minimalistyczny, intensywnie bazujący na wnętrzach skandynawskich oraz industrialnych. Niestety, dość mocno ograniczający, bo nie oferujący nic ponad bielą i szarością. Nadszedł jednak czas na zmiany! Do wnętrz wkroczyła szlachetna i tajemnicza czerń w postaci zarówno dodatków, jak i większych elementów wyposażenia.

W artykule:


Monochromatyczna łazienka w czerni

Pomysłów na wykorzystanie czerni w łazience jest naprawdę wiele. Jednym z nich jest totalność. To rozwiązanie dedykowane jest jednak dla posiadaczy łazienek o większej powierzchni. Monochromatyczne wnętrze – w całości pokryte czernią – to propozycja bez kompromisów, która z pewnością przytłoczyłaby małą powierzchnię.

czarna łazienka z kabiną blix ravak

W takiej aranżacji ciemne jest absolutnie wszystko: od ścian i podłóg, przez ceramikę, po najmniejszy element dekoracyjny. Chcąc poeksperymentować nieco z formą, warto sięgnąć w tym przypadku po materiały o różnych odcieniach. Należy jednak pamiętać, aby wnętrze nie zostało zupełnie pochłonięte przez czerń: dla uzyskania efektu totalności i zarazem nie gubiąc się w jego absolucie, warto sięgnąć po nowoczesne oświetlenie punktowe oraz lustra. Sprawią, że ciemna łazienka zyska intrygujący wygląd, ale jednocześnie nie okaże się przytłaczająca. Taka aranżacja łazienki z pewnością przypadnie do gustu osobom pewnym siebie ceniącym wyrazisty styl i nutę ekstrawagancji.

Ponadczasowy kontrast bieli i czerni

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie czerni w łazience jest skontrastowanie jej z innym kolorem. Klasyczne połączenie bieli i czerni doskonale sprawdzi się, w szczególności w małej przestrzeni. Jak z powodzeniem wykorzystać oba te kolory? Tłem dla aranżacji powinna zostać biel , czerń zaś można wykorzystać tylko na fragmentach ścian lub w postaci wyposażenia – jak czarna armatura czy czarna ceramika.

czarna armatura Ravak w łazience

Aranżując tego rodzaju łazienkę warto przypomnieć sobie o materiałach, które na jakiś czas zniknęły z naszych wnętrz, aby powrócić w pięknym stylu! Mowa o płytkach ceramicznych o eleganckim wykończeniu, a także gresie, który zyskał nowe, bardziej intrygujące oblicze głębokiej czerni.  Bardzo modny efekt da również zestawienie płytek o różnej strukturze – gładka biel i chropowata czerń to pewny sposób na stworzenie eklektycznej kontrastowej łazienki.

kabina ravak supernova aranżacja

Nowoczesna łazienka jak w negatywie

Inspirację, która pozwoli nam na stworzenie łazienki eleganckiej i przytulnej, można czerpać zewsząd – także z fotografii. Zdaniem projektantów przyszedł znakomity moment, aby odwrócić kolorystykę wnętrza i zaprezentować ją w negatywie. Dotychczas w pomieszczeniu królowała biel? Niech stanie się inaczej! Czarne detale to totalna nowość, która przypadnie do gustu poszukiwaczom oryginalności.

kabina ravak walk-in

W ofercie marki RAVAK nie zabrakło modnych rozwiązań, które odnajdą się w tego rodzaju aranżacjach. Producent odwrócił klasyczną kolorystykę popularnych serii i zamiast białych zaproponował czarne detale.

To, co dotychczas kojarzyło się tylko z bielą nabiera zupełnie innego, bo niecodziennego charakteru. Czarne elementy, takie jak wsporniki oraz mocowania, wraz z kabiną prysznicową typu walk-in, tworzą minimalistyczne połączenie.  Transparentności całemu zestawowi nadaje obecność pięknie wykończonych, czarnych ścian.

Propozycje producenta obejmują także rozwiązania uwzględniające stworzenie domowej strefy relaksu dla lubiących kąpiele. Minimalistyczna, symetryczna wanna ,,Formy 01” przeznaczona do kamiennej zabudowy okaże się idealnym wyborem. Ciemna oprawa wanny prezentuje się nowocześnie w otoczeniu industrialnego oświetlenia i marmurowych płytek o białym użyleniu. Na uzyskanie ciekawego kompromisu między wanną a przestrzenią natryskową pozwoli z kolei parawan nawannowy z czarnymi mocowaniami. Nie dość, że uchroni podłogę przez zalaniem, to dodatkowo zaakcentuje nowoczesny efekt wykończenia łazienki.

Magia detali – łazienka industrialna z czarnymi elementami

Czerń bez wątpienia jest kolorem stanowczym, otulającym przestrzeń, a często również pełni rolę brakującego ogniwa designerskiego i bezkompromisowego wykończenia. Dlatego, też znajdzie swoje miejsce w każdym stylu, od skandynawskiego, poprzez industrialny, skończywszy na klasycznym.


Czarne ręczniki, rolety, dywaniki i inne akcesoria łazienkowe, a nawet meble podkreślą charakter wnętrza, nadając mu niepowtarzalnego i dość tajemniczego klimatu.

akcesoria łazienkowe czarne Ravak

Czarne akcesoria i dekoracje w szczególności ceni styl industrialny.  Sekretem ciekawego efektu łazienki zaaranżowanej w tym duchu jest łączenie wspomnianych czarnych dodatków z wnętrzem, w którym dominuje chłodna szarość. Betonowe ściany otulone ciemnymi detalami uzyskają jeszcze nowocześniejszy look: czarny uchwyt na papier toaletowy, czarne wsporniki kabiny natryskowej czy siedzisko prysznicowe z czarnymi profilami to wybór wręcz stworzony dla tego rodzaju łazienki.


Dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków w takiej aranżacji łazienki mogą stanowić półeczki łazienkowe, które dostępne są w dwóch kształtach (standardowy kształt półki i narożna). Pozwalają one na zaaranżowanie w interesujący sposób przestrzeni łazienkowej.


Czerń dla każdego

Pomysłów na łazienkę z dodatkiem czerni istnieje całkiem sporo, a każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia. Efektownie będzie wyglądać wnętrze, w którym czerń jest jedynie dodatkiem, wrażenie zrobi także łazienka niemal w całości pochłonięta czernią. Ostateczna decyzja zależy jednak od tego, jaką łazienką chcemy cieszyć się każdego dnia.

Czerń, czy jako kolor dominujący, czy jedynie jako  towarzyszący bieli bądź szarości, zawsze będzie wyborem odpowiednim dla pomieszczeń, które mają przeobrazić się w funkcjonalne, eleganckie, designerskie wnętrza.