Czym czyścić kabinę prysznicową?
Łazienka
Poradnik
- 18.08.2017
Kabina prysznicowa to przestrzeń w łazience, którą niełatwo utrzymać w czystości. Podczas każdej kąpieli po ścianach kabiny spływa woda z dodatkiem mydła – często tworzy ona osad, który ciężko usunąć. Czym zatem ją czyścić ?
Tworzący się w kabinie prysznicowej nalot z kamienia i mydła możesz z powodzeniem usunąć za pomocą wielu specjalnych preparatów czyszczących lub jeśli wolisz zastosuj domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej. Są one z pewnością bezpieczniejsze dla zdrowia, a przy tym ich skuteczność jest naprawdę spora. Dodatkowo są także polecane alergikom, którzy kategorycznie muszą unikać chemicznych środków czyszczących.
Czyszczenie kabiny prysznicowej chemicznymi środkami
Zanim przejdziemy do przedstawienia naturalnych metod wyczyszczenia kabiny, wspomnimy krótko o detergentach. Sklepowe środki, których na półkach jest całe mnóstwo, doskonale radzą sobie z silnymi zabrudzeniami kabiny. Tego typu preparaty możesz zakupić w formie sprayu, wówczas przecierasz czyszczoną powierzchnię ściereczką lub gąbeczką i gotowe.
Niemniej jednak powinieneś zdawać sobie sprawę, że pozostałości po detergencie mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zawierają bowiem silnie żrący kwas chlorowodorowy. Dlatego zanim zaczniesz czyścić nim całą kabinę, warto byś zakupiony produkt przetestował najpierw na małej powierzchni.
Domowe sposoby na radzenie sobie z zanieczyszczeniami w kabinie
Dobrym sposobem na czyszczenie kabiny prysznicowej jest wykorzystanie naturalnych środków. Coraz częściej sięgają po nie osoby, dla których ważny jest ekologiczny styl życia. Istnieje kilka alternatywnych i skutecznych metod na radzenie sobie z zanieczyszczeniami takimi jak osad z kamienia czy mydła.
1. Ocet
Jak z pewnością wiesz ocet ma wiele zastosowań. W przypadku kabiny prysznicowej może zostać Twoim najlepszym pomocnikiem. Przygotuj więc mieszaninę z wody i octu w proporcjach 1:1. Ocet skutecznie usunie osad z mydła oraz kamienia. Możesz go stosować zarówno na ścianach kabiny, jak i na kafelkach. Przygotowany roztwór nałóż na zabrudzoną powierzchnię i pozostaw na około 10-15 minut.
Sprawdź >>> Łazienka z bidetem
Po tym czasie dokładnie zetrzyj ściereczką zabrudzenia i spłucz kabinę prysznicową wodą. Teraz wystarczy, że przetrzesz powierzchnię suchą szmatką. Co ważne, czyszczenie mieszaniną z octu i wody nie powoduje matowienia szkła i odbarwień płytek. Ten sposób wykorzystaj także myjąc szyny, w których zalega kamień i brud.
2. Soda oczyszczona + woda utleniona
Kolejnym skutecznym sposobem na radzenie sobie z zanieczyszczeniami w kabinie prysznicowej jest połączenie sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Oba produkty sprawdzają się idealnie w walce z grzybami i pleśnią w trudno dostępnych miejscach, np. na fugach. Na zagrzybioną powierzchnię nałóż sodę i zostaw ją na około 10-15 minut.
Po upływie wskazanego czasu intensywnie wyczyść zanieczyszczone miejsca. Niestety soda sama w sobie nie pozbędzie się zarodków grzybowych, dlatego dodatkowo powierzchnię, na której wcześniej była soda, polej wodą utlenioną i pozostaw do wchłonięcia.
Czym nie czyścić prysznica?
Do czyszczenia kabiny prysznicowej nie powinno się używać preparatów ścierających np. past czyszczących lub mleczka. Oczywiście na pierwszy rzut oka środki te dają zadowalający efekt, niemniej jednak tego typu produkty mogą porysować ścianki kabiny, tym samym tworząc mikro zarysowania. To idealne siedlisko groźnych bakterii.
Produkty to jedno, ale są jeszcze przyrządy, którymi posługujesz się w trakcie pracy i je również powinieneś odpowiednio dobierać. Nie stosuj gąbek zmywakowych lub szczoteczek, które mają właściwości ścierne. Postaw na tradycyjne bawełniane ściereczki. Raz, że nie rysują powierzchni szyb, a dwa - świetnie pozbywają się brudu.
Jak zapobiegać zabrudzeniom i tworzącej się na fugach pleśni?
Łazienka jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów i pleśni, która zazwyczaj powstaje w pomieszczeniach wilgotnych i niewentylowanych. Zapobiegawczo możesz, a raczej powinieneś, po każdym użyciu kabiny uchylać jej drzwi. Jeśli masz taką możliwość, wietrz często pomieszczenie. Dzięki temu kabina prysznicowa szybciej wyschnie. Osad z kamienia i mydła możesz zmniejszyć poprzez impregnację szyb.
Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać kabinę prysznicową?
Zarówno na sklepowej półce, jak i w ofertach producentów środków chemicznych znajdziesz szereg produktów, odżywek do szklanych kabin oraz preparatów impregnujących. Możesz stosować je raz na 3 miesiące. Środki te wygładzą mikro wgłębienia, dzięki czemu woda szybciej spływa z kabiny, pozostawiając mniej osadu.
Polecane artykuły
Poradnik
Panele podłogowe – jakie wybrać?
Panele od lat pozostają jednym z najpopularniejszych materiałów podłogowych i...
Czytaj dalej
Łazienka
Marmurowa łazienka, czyli ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne
Marmur to jeden z tych materiałów, które mimo upływu lat niezmiennie pozostają...
Czytaj dalej
Poradnik
Meble ogrodowe, na taras i na balkon
Latem czujemy większą potrzebę wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z wanną wolnostojącą – aranżacje
Wanny wolnostojące bez wątpienia przeżywają dziś swój renesans. Coraz chętniej...
Czytaj dalej
Poradnik
Oświetlenie na taras i balkon – jak wybrać?
Rośliny w dekoracyjnych donicach i wygodne meble ogrodowe na taras lub balkon...
Czytaj dalej