Długa, wąska łazienka – pomysły na aranżację
Łazienka
Aranżacja
- 11.10.2022
Na stronach kolorowych magazynów wnętrzarskich mnóstwo jest aranżacji przestronnych luksusowych łazienek. Duże wnętrza, w których mieści się wszystko, o czym tylko inwestorzy zamarzą, to jednak rzadki widok w polskich domach. Choć uważamy łazienkę za jedno z najważniejszych pomieszczeń, najczęściej jest ono dosyć ciasne.
W jaki sposób urządzić długą i wąską łazienkę, by była funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie? Jakie triki aranżacyjne zastosować w celu optycznego poszerzenia tego pomieszczenia? Oto nasz poradnik.
Jak urządzić wąską łazienkę?
Każdy projekt aranżacji należy rozpocząć od dokładnego zmierzenia całego pomieszczenia. Istotne są nie tylko jego wymiary w poziomie, lecz również wysokość. Od proporcji danego wnętrza zależy kierunek, w którym powinny podążać prace.
Długa i wąska łazienka jest sporym wyzwaniem aranżacyjnym. Niełatwo bowiem urządzić tak wymagające pomieszczenie. Można skorzystać z pomocy specjalisty, który nie tylko wprawnym okiem określi zalety i wady łazienki, lecz także zaproponuje sprytne rozwiązania pozwalające w pełni wykorzystać przestrzeń.
Nie oznacza to jednak, że inwestorzy, którzy nie zdecydują się na pomoc architekta wnętrz, skazani są na niefunkcjonalną łazienkę. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym przeanalizowaniu każdego centymetra, by projekt był kompletny i praktyczny.
Sprawdź >>> Pomysły na aranżację 5-metrowej łazienki
Długa wąska łazienka z oknem – ułatwienie czy wyzwanie?
Okno w łazience bywa obiektem marzeń wielu osób mieszkających w bloku. Jak zaaranżować wąską łazienkę, gdy na jednej ze ścian jest przeszklenie? Czy jest to atut wnętrza, czy raczej przeszkoda w projektowaniu?
Jak w każdym innym przypadku – to zależy. Umiejscowienie okna na przeciwległej do drzwi, wąskiej ścianie (to najczęściej spotykany w polskich mieszkaniach wariant) może być sporym wyzwaniem. Zajmuje przecież tak cenną przestrzeń i dodatkowo optycznie wydłuża. Bywa jednak także pomocą, ponieważ dzienne światło pięknie rozjaśnia łazienkę i sprawia, że wydaje się przestronniejsza.
Jeżeli mieszkanie nie znajduje się na parterze bądź w pobliżu innych budynków, dobrze jest całkowicie zrezygnować z żaluzji czy rolet. W przypadku, gdy sąsiedzi są zbyt blisko, najlepszym rozwiązaniem są naklejane na szybę folie. Mają one przeróżne wzory, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do charakteru wnętrza.
Folie na okno w łazience – dlaczego warto?
- są tanie,
- aby je zamontować, wystarczy spryskać szybę wodą, dokładnie docisnąć folię i usunąć ewentualne bąbelki powietrza,
- nie uszkadzają struktury szyby,
- są łatwo dostępne,
- tworzą efekt zaparowanej szyby – światło bez problemu przenika przez folię, chroniąc prywatność użytkowników.
Sprawdź >>> Jak urządzić niebieską łazienkę?
Wąska łazienka z prysznicem czy z wanną?
Ludzie dzielą się na dwie grupy – miłośników pryszniców i wielbicieli wanien. Która z tych opcji lepiej sprawdzi się w przypadku długiej łazienki?
Wąska łazienka z prysznicem wydaje się być oczywistym wyborem. Dobrze dobrany natrysk pozwala przecież zaoszczędzić cenne miejsce. To prawda, pod warunkiem, że osoba aranżująca łazienkę nie zapomni o kilku ważnych kwestiach:
- kabiny prysznicowe w takim pomieszczeniu powinny być wykonane z dobrej jakości, przejrzystego szkła i mieć prostą formę,
- w niedużych łazienkach najlepiej sprawdzają się niskie brodziki oraz prysznice bezbrodzikowe (syfony do brodzików oraz pryszniców bezbrodzikowych znajdziesz w naszym sklepie), ponieważ nie dzielą optycznie przestrzeni i nie podkreślają dodatkowo problematycznych wymiarów pomieszczenia.
Nie oznacza to jednak, że wanna musi pozostać w sferze marzeń inwestorów. Osoby urządzające wąską i długą łazienkę mogą wybrać tę opcję, jednak nie bez wyrzeczeń. W takich pomieszczeniach zdecydowanie nie sprawdzą się wanny wolnostojące. Choć są niezwykle eleganckie i modne, utrzymanie w czystości przestrzeni wokół nich mogłoby być niezwykle uciążliwe. W tym przypadku zdecydowanie korzystniej wybrać wannę przyścienną. Zajmuje ona mniej miejsca i pozwala na zabudowanie niepraktycznej przestrzeni wokół niej, aby nie gromadziły się zabrudzenia. Nie poleca się również umieszczania wanny wzdłuż dłuższej ściany, co pogłębi dysproporcje pomieszczenia. Najlepszym miejscem będzie ściana węższa. Dobrze jest dobrać rozmiar i model tak, by wypełniał całą tę przestrzeń.
Sprawdź >>> Jak urządzić ciemną łazienkę?
Wyposażenie długiej wąskiej łazienki – czy trzeba z czegoś rezygnować?
Problematyczne pomieszczenia – te o nieregularnym kształcie czy nietypowej wysokości – bywają mylnie postrzegane jako niemożliwe do dobrego zaaranżowania. Wielu inwestorów obawia się, że wąska i długa łazienka wiązać się będzie z pewnymi ustępstwami, np. rezygnacją z części mebli bądź sprzętów.
W praktyce liczy się jednak dobry projekt, który uwzględnia zalety i wady przestrzeni oraz wykorzystuje 100% jej możliwości. Indywidualnie dobrane rozwiązania sprawiają bowiem, że w takiej łazience może zmieścić się niemal wszystko.
Jakie najczęściej rozwiązania sprawdzają się w tak ciasnych i długich łazienkach?
- zabudowa wnęk meblami na wymiar, dopasowująca się do niestandardowych kształtów pomieszczenia,
- zabudowa sięgająca sufitu, wykorzystująca przestrzeń pionową,
- podwieszane meble, które zwiększają powierzchnię podłogi i ułatwiają poruszanie się po łazience,
- sprzęty, takie jak pralka i suszarka bębnowa ustawione jeden na drugim.
Sprawdź >>> Jakie ogrzewanie domu i mieszkania warto wybrać?
Jak optycznie powiększyć wąską łazienkę? Sprytne triki
Istnieją sprytne rozwiązania, które pozwalają optycznie powiększyć wąskie i długie pomieszczenie. Choć w rzeczywistości będzie miało ono oczywiście te same wymiary, ludzkie oko postrzegać je będzie jako symetryczne i przestronne.
Pierwszym sposobem na wizualną poprawę proporcji łazienki są lustra. Choć przyjęło się, że w pomieszczeniach tego typu jest zazwyczaj jedno lustro, warto wyjść w tym przypadku poza schemat. Cała ściana w lustrzanej tafli może optycznie dodać głębi wnętrzu, poszerzając je. Podobne działanie mają lustra powieszone na dwóch przeciwległych ścianach. Odbijają się one nawzajem, tworząc złudzenie znacznie większej łazienki.
Także przy pomocy odpowiedniego doboru kolorów ścian oraz malowanych wzorów można łazienkę poszerzyć albo skrócić, by zbliżyć się nieco do uniwersalnego kształtu – kwadratu. Krótsze ściany warto pomalować na ciemniejsze kolory, dzięki czemu optycznie zbliżą się do siebie. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie na nich motywu poprzecznych pasów – zarówno w formie malowanej, jak i z kafelków. Ściany dłuższe powinny być natomiast jaśniejsze, stonowane, pozbawione krzykliwych wzorów i nieprzyciągające wzroku.
Umiejętne operowanie światłem to także sposób, by poprawić wizualny odbiór pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest utworzenie kilku punktów świetlnych, które podkreślą wybrane strefy, eksponując je.
Gdzie warto zastosować oświetlenie punktowe w łazience?
- nad umywalką,
- przy krótszych ścianach pomieszczenia,
- w strefie prysznica bądź wanny.
Sprawdź >>> Pomysły na oświetlenie sypialni
Polecane artykuły
Łazienka
Excellent Blanko – meble łazienkowe do każdej łazienki
Łazienka to bardzo ważne miejsce w każdym domu, nie zawsze jest jednak ono tak...
Czytaj dalej
Łazienka
Technologia EcoSmart — rewolucja w oszczędzaniu wody
Ochrona środowiska i zmniejszenie rachunków za wodę oraz energię to cele, które...
Czytaj dalej
Łazienka
System centralnego ogrzewania – jakie grzejniki wybrać? Co warto wiedzieć przed sezonem grzewczym?
Ciepły, miękki koc, parująca herbata z imbirem i goździkami czy puszyste...
Czytaj dalej
Łazienka
Oszczędzaj wodę z Deante!
Następujące w szybkim tempie zmiany klimatu, widoczne każdego dnia gołym okiem...
Czytaj dalej
Poradnik
Porządki jesienne w ogrodzie – akcesoria ogrodowe
Jesień w ogrodzie to nie tylko wypoczynek wśród bajecznie kolorowych drzew i...
Czytaj dalej