Funkcjonalna kuchnia – jak uniknąć błędów przy projektowaniu

Kuchnia

Poradnik

Aranżacja

Remont

  • calendar31.08.2015
Praktyczna i funkcjonalna kuchniaPraktyczna i funkcjonalna kuchnia

Funkcjonalna kuchnia to marzenie każdego z nas, jednak nie jest tajemnicą, że osiągnięcie jej pełnej funkcjonalności jest niezwykle trudne. Aranżacją kuchni powinniśmy się zająć już na etapie projektowania samego pomieszczenia.

W artykule:


Wydziel strefy w kuchni

Dokładnie zmierzenie kuchni i podzielenie jej na konkretne strefy, z których każda przeznaczona jest do innych czynności, to bardzo ważna kwestia, jeśli chcemy mieć pomieszczenie, w którym każdy domownik będzie się czuł swobodnie.

Strefami, o których nie możemy zapomnieć, są: strefa zapasów z miejscem m.in.: na chłodziarkę oraz szafki, przechowywania z szafkami na np. sztućce, zmywania wraz ze zlewem oraz np. zmywarką, przygotowywania posiłków z odpowiednimi blatami, a także gotowania oraz pieczenia z piekarnikiem, garnkami czy okapem kuchennym.

Pomyśl, czego oczekujesz od funkcjonalnej kuchni

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, jakiej kuchni chcemy tak naprawdę, aby w pełni spełniała nasze oczekiwania i pasowała do naszego trybu życia. Zupełnie inaczej będzie wyglądać ta zaprojektowana dla osób, które nie gotują czy nie przepadają za sprzątaniem, a zupełnie inaczej dla tych, które kochają gotować i nie znoszą brudu.

W takich sytuacjach poleca się inne materiały oraz rozmieszczenie mebli i urządzeń. Jeśli więc lubicie gotować i bardzo dbacie o czystość wnętrz, drewniane oraz ciemne i połyskujące blaty nie będą dla Was odpowiednie. Z kolei blaty granitowe czy stalowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku osób, które często kładą na nie gorące garnki lub formy prosto z piekarnika. Są zdecydowanie bardziej trwałe i wytrzymałe niż np. te z drewna.

Dopasuj blaty kuchenne do swoich potrzeb

Skoro mowa o blatach, warto pamiętać przy projektowaniu funkcjonalnej kuchni o ich odpowiedniej wysokości oraz głębokości. Przede wszystkim należy uwzględnić swój wzrost i do niego dostosować odpowiednią wysokość tych powierzchni, dzięki czemu przygotowywanie posiłków będzie wygodne i przyjemne.

Warto jednak pamiętać, że blaty służą nie tylko do tego. Również się na nich owe posiłki spożywa, świetnie sprawdzają się też w roli baru, przez co ich wysokość powinna być dostosowana do każdego rodzaju czynności, jakie zamierzamy wykonywać w naszej kuchni. Jeśli chodzi o głębokość blatów, to należy ją dostosować głównie do wielkości kuchni, ale też swoich potrzeb.


Oczywiście w przypadku dużej przestrzeni projektowanie ich jest o wiele prostsze, jednak nawet w przypadku nieco mniejszych pomieszczeń można sobie pozwolić na odpowiadającą nam głębokość blatów poprzez jej różnicowanie. W ten sposób będziemy mogli dodać przestrzeni blatowej tam, gdzie tego najbardziej chcemy, a odjąć w miejscu, które ułatwi swobodne poruszanie się w kuchni.

Zastosuj zasadę „trójkąta roboczego”

Bez względu na metraż kuchni, należy pamiętać o strategicznym rozmieszczeniu jej najważniejszych elementów. Najlepiej zrobić to w taki sposób, aby przebywanie w tym pomieszczeniu i związane z tym czynności przebiegały płynnie, były dobrze zorganizowane i nie wymagały przemierzania niepotrzebnych odległości. Elementami, o których mowa, są: chłodziarka, zlewozmywak (ewentualnie wraz ze zmywarką), płyta grzewcza oraz piekarnik. Układ tych punktów musi tworzyć logiczny ciąg, potocznie nazywanym „trójkątem roboczym”. Urządzenia te powinny być umieszczone w jego trzech narożnikach, dzięki czemu jednoczesne korzystanie z wielu z nich będzie wygodniejsze, a nasza kuchnia bardziej funkcjonalna.

Wybierz dobre oświetlenie do kuchni

Oświetlenie kuchni to bardzo ważna kwestia i warto o niej pamiętać już na etapie projektowania tego pomieszczenia. To przecież dzięki odpowiedniemu oświetleniu konkretnych miejsc czy urządzeń nasza kuchnia zyska nie tylko na ładnym wyglądzie, ale też na funkcjonalności. Oświetlenie halogenowe, ledowe czy oprawy świetlne w dnach szafek to obecnie najpopularniejsze rozwiązania, które świetnie oświetlą przestrzeń roboczą i nadadzą jej charakterystycznego designerskiego wyglądu, łącząc w sobie kwestie estetyczne i czysto praktyczne.

Jak można zauważyć, urządzenie funkcjonalnej kuchni i jej aranżacja nie jest końcowym etapem projektowania, ale początkowym, trwającym od momentu wyobrażenia sobie kuchni idealnej, aż do momentu ukończenia prac nad nią.

O wszystko należy zadbać już przed wyborem urządzeń, blatów czy innych elementów wyposażenia w taki sposób, aby użytkowanie tego pomieszczenia, które jest przecież sercem domu i miejscem spotkań członków rodziny, było wygodne i spełniało wszelkie oczekiwania. Podążając za sprawdzonymi zasadami i bazując na własnym doświadczeniu, można zaprojektować piękną, ale i w pełni funkcjonalną kuchnię.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz