Grzejnik elektryczny – jaki wybrać?

Łazienka

Ogrzewanie i klimatyzacja

  • calendar07.09.2023
Grzejniki elekktryczne łazienkoweGrzejniki elekktryczne łazienkowe

Łazienkowy grzejnik elektryczny w zależności od potrzeb może mieć kilka funkcji. Posłuży za główne źródło ciepła albo pomoże dogrzać wnętrze w chłodniejsze dni poza sezonem grzewczym. Przyspieszy wysychanie ręczników. Pozwoli po kąpieli sięgnąć po przyjemnie ciepłą bieliznę, piżamę czy szlafrok. Odpowiednio dobrany stanie się też prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

W artykule:

Grzejniki elektryczne do łazienki bywają zarówno uzupełnieniem głównego systemu ogrzewania, jak i (zwłaszcza w przypadku pomieszczeń dobrze izolowanych, położonych w centralnej partii budynku) jedynym źródłem ciepła. W zależności od sytuacji można wybrać typ:

• olejowy, zwany też po prostu elektrycznym (w odróżnieniu od wodnych) – najczęściej spotykany, wykorzystywany przede wszystkim jako dodatkowe źródło ciepła oraz suszarka do ręczników,
• wodno-elektryczny – ze specjalnym zaworem, pozwalającym przełączać między zasilaniem w ciepło z sieci C.O. a grzałką elektryczną, użytkowany również jako główne źródło ciepła,
• konwekcyjny (konwektorowy) – służący do ogrzewania pomieszczenia, w przypadku łazienki (inaczej niż w pokojach) koniecznie bryzgoszczelny.

Jak dobrać moc grzejnika elektrycznego do łazienki?

Moc grzejnika elektrycznego należy dobrać w zależności od powierzchni pomieszczenia. Jeśli ma służyć jako jedyne czy główne źródło ciepła, musi mieć od 80 do 100 W mocy na każdy metr kwadratowy podłogi. Warto pamiętać, że temperatura powietrza w łazience powinna być nieco wyższa niż w pozostałych częściach mieszkania i wynosić 22–25oC. Dzięki temu zdejmowanie ubrań przed kąpielą nie będzie wywoływać dyskomfortu.

Sterowanie elektrycznym grzejnikiem łazienkowym

Wszystkie łazienkowe grzejniki elektryczne mają włączniki oraz regulatory pozwalające sterować ilością ciepła emitowanego przez urządzenie. Wybrane modele dodatkowo oferują:

• czujniki temperatury powietrza – automatycznie regulujące grzejnik w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu,
• programatory czasowe – pozwalające w prosty sposób dogrzać łazienkę na czas porannej toalety albo włączać urządzenie w porze tańszej taryfy elektrycznej,
• moduły smart – umożliwiające uruchomienie grzejnika zdalnie, np. przed powrotem z dłuższego wyjazdu.

Popularne kształty grzejników elektrycznych do łazienki

Grzejniki łazienkowe zasilane elektrycznie to przede wszystkim tradycyjne „drabinki”. Ten typ rozpowszechnił się, gdyż pozwala wygodnie suszyć ręczniki czy odzież albo ogrzać bieliznę.

Wiele z nich ma minimalistyczną formę z równomiernie rozłożonymi poprzeczkami.
Inne wyróżniają się fantazyjnie rozwiązanym rytmem szczebelków.
Są też takie, które dowcipnie naśladują dawne drabiny malarskie – szersze u dołu, węższe u góry.

Do nowości należy przetworzenie tradycyjnej drabinki w formie panelu z mniej lub bardziej regularnymi otworami mogącymi służyć do przewieszania ręczników.


Coraz szerszą gamę tworzą grzejniki elektryczne do małych łazienek – stosunkowo wąskie a długie. Dostępne są w dwóch układach:

pionowym – te (dzięki odpowiednim haczykom) często zastępują wieszak na odzież czy szlafrok,
poziomym – doskonałe także w roli drążka na ręczniki.

Ważny segment stanowią elektryczne grzejniki dekoracyjne. Na ogół nie służą do suszenia ręczników (choć niektóre z nich mają dodatkowe relingi lub haczyki), natomiast zdobią wnętrze za sprawą ozdobnego panelu wykonanego np. z:

• lustra,
• kolorowego szkła,
• spieku kwarcowego np. ze wzorem marmuru,
• gładkiej tafli blachy lakierowanej na wybrany kolor.

Warto jednocześnie wiedzieć, że dekoracyjny charakter grzejnika na ogół wiąże się z nieco mniejszą sprawnością grzewczą. Przy zakupie należy zwrócić na to uwagę i np. spośród kilku dostępnych wielkości dobrać tę, która nie tylko harmonijnie wpisze się w dostępną przestrzeń, lecz także zaoferuje oczekiwaną sprawność cieplną.

Łazienkowe grzejniki elektryczne we wszystkich stylach

Grzejnik elektryczny może być jednym z czysto technicznych elementów wyposażenia. W tej roli doskonale sprawdzają się popularne i niedrogie modele o prostych, tradycyjnych kształtach. Coraz częściej jednak (podobnie jak w pokojach) źródło ciepło staje się zarazem ważnym elementem wystroju. Może tu odgrywać naprawdę ważną rolę, gdyż podobnie jak inne elementy tzw. wystroju architektonicznego (od posadzek i pokryć ścian przez stolarkę okienno-drzwiową po osprzęt elektryczny oraz armaturę łazienkową) kreuje styl wnętrza jeszcze zanim pojawią się w nim elementy ruchome – meble, lampy czy dodatki.


Odpowiednio dobrany grzejnik łazienkowy może więc podkreślić charakter aranżacji albo wręcz nadać neutralnemu pomieszczeniu wyrazisty rys. Najważniejsze trendy stylistyczne reprezentują modele:

• minimalistyczne – np. w formie płaskiego, gładkiego panelu albo drabinki wyrafinowanej w swej prostocie, na ogół w matowej bieli lub czerni,
• loftowe – np. w kształcie prostej rury albo surowej w kształtach drabinki, zwykle w matowej czerni lub wykonane z lakierowanego bezbarwnie metalu,
• retro – zainspirowane dawnymi żeliwnymi grzejnikami żeberkowymi albo elegancką armaturą sprzed stu lat, w tym przypadku chromowane lub złote,
• nowoczesne – o dekoracyjnej formie zainspirowanej geometrią.