Łazienka industrialna – pomysły na aranżację
Łazienka
Poradnik
Aranżacja
- 04.02.2021
Wbrew pozorom styl industrialny w łazience nie jest tylko dla bogatych właścicieli loftów, jak są nazywane mieszkania w budynkach poprzemysłowych. Z naszymi poradami uzyskasz pożądany efekt nawet w niewielkiej łazience w bloku! Wystarczy stosować się do kliku zasad, ale wpierw; zacznijmy od podstaw.
Styl industrialny – co go charakteryzuje?
Styl industrialny narodził się w latach 50-tych w dotkniętym kryzysem gospodarczym Nowym Jorku. Powstał wskutek potrzeby przerobienia starych opuszczonych fabryk na pracownie artystyczne oraz mieszkania. Tamtejsi artyści udowodnili, że można w sposób niezwykle kreatywny połączyć surowe materiały budowlane z funkcjonalnym i nowoczesnym wyposażeniem.
Oczywiście nie trzeba było długo czekać, by styl industrialny zagościł w łazienkach. To była kwestia czasu! Obecnie jest to jeden z chętniej wybieranych stylów wykorzystywanych w aranżacji tego pomieszczenia. Co go charakteryzuje? Przede wszystkim surowość, minimalizm oraz użycie naturalnych materiałów. Choć najlepiej prezentuje się na dużych powierzchniach, to jednak nie przesadzony w swojej formie doskonale potrafi wypełnić mniejsze łazienki.
Styl industrialny kocha stonowane barwy. Do najczęściej stosowanych należą kolory z tzw. trójkąta uniwersalnego, czyli biel, szarość oraz czerń. Odcieniom tym towarzyszy oczywiście drewno, metal, stal, cement oraz beton. Nieobce łazienkom stylizowanym w ten sposób są również akcenty rodem z fabryki.
Łazienka industrialna w 5 krokach
1. Przestrzeń - podstawa industrialnej łazienki
Wysokie pomieszczenia, pionowe linie (podkreślane przez m.in. wysokie okna) i oszczędność w doborze wyposażenia miały eksponować przestrzenność wnętrza – według wielu fundament aranżacji industrialnej. Nie posiadasz wysokiego mieszkania? Nic nie szkodzi! Zastosuj kilka trików, które optycznie powiększą łazienkę, jak na przykład lustra, jasne kolory i minimalistyczne elementy wyposażenia.
2. Kolory: zimne na ścianach i ciepłe w dodatkach
Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, dlatego łazienka industrialna to zwykle zimne biele lub szarości. Są to zwykle odcienie, które naturalnie występują w materiałach budowlanych, o czym więcej jeszcze powiemy. Chłodne kolory można przełamać kontrastującą czernią albo… żywym, ciepłym kolorem!
Fot.Lurvig Projektowanie Wnętrz
Czerwone, żółte „ostrzegawcze” kolory kojarzą się z oznaczeniami stosowanymi w zakładach produkcyjnych i będą świetnym nawiązaniem do przemysłowego wystroju. Grunt, by stosować umiar, ponieważ…
3. Minimalizm w industrialnej łazience
Niewykończony, surowy charakter wnętrza industrialnego jest jednocześnie jego główną ozdobą. Eksponuj go, jak tylko się da! Pomogą Ci w tym oszczędne w designie meble, baterie podtynkowe, przeźroczyste ściany kabin prysznicowych (najlepiej typu walk-in). W industrialnej łazience doskonale się sprawdzi instalacja umywalki na stelażu!
Styl industrialny posiada kilka motywów, które automatycznie się z nim kojarzą i są oparte na materiałach budowlanych. Uważaj, by nie przesadzić z ich łączeniem, szczególnie w niewielkiej przestrzeni! Zacznij od oceny warunków Twojej łazienki: jeśli jest w kamienicy, skup się na naturalnej dla tego budownictwa cegle, a jeśli to mieszkanie w bloku – może cement, beton powinien być Twoim punktem wyjścia?
4. Beton w industrialnej łazience
Chyba najbardziej charakterystyczny materiał stylu industrialnego. Możesz zastosować na ściany betonowe płyty albo betonową farbę, która naśladuje tynk. Dla tych, którzy lubią projekty DIY i dysponują ograniczonym budżetem, jest rada: użyj płyt pilśniowych i samodzielnie je pokryj zaprawą, aby stworzyć imitację płyt betonowych.
Efekt betonu uzyskamy również płytkami, ale jeśli nie interesuje nas aż tak wyraziste nawiązanie do tego materiału, wybór szarej farby tez będzie dobry.
5. Odkryta cegła i surowe drewno
Znasz poznański Stary Browar albo łódzką Manufakturę? Jeden rzut okiem na te obiekty i w mig zrozumiesz, że warto wykorzystywać cegłę w nowoczesnych projektach architektonicznych. Użyj tej naturalnej (odpowiednio zabezpieczonej preparatem do impregnacji!) lub płytek ceramicznych, które naśladują ów motyw.
Surowe, nie obrobione drewno może się pojawić w Twojej industrialnej łazience na różne sposoby! W naturalnej postaci: jako deski podłogowe, odsłonięte belki konstrukcyjne czy ramy okien. Jako dekoracja lub dodatek: stołek, półki czy meble. Na rynku można też znaleźć płytki drewnopodobne o fakturze imitującej właśnie surowe drewno.
Sprawdź >> Jak ukryć rury w łazience?
Industrialna łazienka z konsolą umywalkową
Dobrze zaaranżowana łazienka w stylu industrialnym składa się z kilku spójnie zestawionych elementów. Jeżeli wnętrze nie jest zbyt duże, warto zwrócić uwagę na urządzenia oraz meble, które pozwolą w najlepszy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń.
Nowoczesne spojrzenie na styl industrialny zaprezentowała firma Deante tworząc nadającą się przede wszystkim do minimalistycznych i surowych wnętrz stalową konsolę umywalkową. Taka opcja świetnie uzupełni aranżację oraz optycznie powiększy przestrzeń. – Stalowa konsola, łącząca wytrzymałość z surową, a jednocześnie lekką formą, może być doskonałą alternatywą dla typowej szafki umywalkowej – mówi Michał Łój, projektant konsoli i Product Design Manager w firmie Deante.
Konsola połączona (jak widać na poniższym projekcie) z białą umywalką Temisto oraz czarną baterią Hiacynt stworzy ponadczasową strefę mycia. Wykorzystane na projekcie białe płytki typu metro oraz beton architektoniczny stanowią doskonałe tło dla reszty urządzeń. Pamiętać należy również o zastosowaniu odpowiednich dodatków i akcesoriów łazienkowych. W tym przypadku jest to pasujące do całości lustro w dużej czarnej ramie oraz stylizowane oświetlenie. W łazience w stylu industrialnym nie powinno zabraknąć stalowych konstrukcji, metalowych rur lub ram okiennych.
Łazienka industrialna – inspiracje
Największą ozdobą wnętrza w tym łazienki w stylu industrialnym jest jej surowy i niewykończony charakter. Można go wyeksponować na różne sposoby – jednym z nich jest odpowiedni wybór mebli, armatury łazienkowej oraz ceramiki.
Tutaj sprawdzą się proste w swojej formie meble, przezroczyste kabiny prysznicowe – najlepiej typu walk-in. Świetną opcją będzie również wykorzystanie podtynkowych baterii prysznicowych lub wannowo-prysznicowych. Co zaś tyczy się baterii umywalkowej, warto dobrać model kolorystycznie pasujący do całości aranżacji (np. czarny). W jej towarzystwie sprawdzi się kontrastująca z nią biała umywalka.
Płytki ceramiczne do industrialnej łazienki
Jeśli do dłużej i jasnej przestrzeni, urządzonej w minimalistyczny sposób dodamy tradycyjne płytki łazienkowe, to najpewniej otrzymamy coś, co się większości kojarzy ze szpitalnym pomieszczeniem sanitarnym! Wyjątkiem są płytki łazienkowe typu „subway”, popularne i bardzo uniwersalne – je możesz zastosować bez obaw o niepożądany efekt końcowy. Bądź co bądź, ciężko całkowicie zrezygnować z płytek ceramicznych w pomieszczeniu o tak dużej wilgotności.
W takich sytuacjach najlepszy jest kompromis: szukaj takich płytek, które imitują materiały budowlane, beton, cegłę czy drewno. Wystarczy je położyć wokół umywalki, wanny i toalety, a pozostałą wolną przestrzeń możesz wypełnić specjalistycznymi farbami łazienkowymi (które są odporne na wilgoć i zabrudzenia).
Jakie dodatki sprawdzą się w industrialnej łazience?
Choć industrialna łazienka nie lubi przepychu, odpowiednio dobrane akcesoria łazienkowe wydobędą z przestrzeni jej designerski charakter. Jeśli lustra, to duże i proste – bez ramy albo w obramowaniu nawiązującym do dotychczasowej aranżacji (surowe drewno, metal). Oświetlenie - lampy wiszące (z wyeksponowany kabel), ze stalowym lub miedzianym kloszem , ażurowym. Nada się także szklany klosz albo całkiem goła żarówka! Vintage i DIY: może jakaś stara, metalowa szafka czeka tylko na odmalowanie, by móc przechowywać podstawowe kosmetyki i ręczniki?
Jeszcze kilka lat temu wielu z nas nie do końca wiedziało, czym charakteryzuje się łazienka w stylu industrialnym. Dzisiaj nikogo nie dziwi użycie na ścianach cegły lub betonu architektonicznego. Mimo swojej surowości i czasami niemalże ascetycznego minimalizmu, styl ten cieszy się wciąż rosnącą popularnością.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Granatowa łazienka – jak ją urządzić?
Czasy, w których w łazience niepodzielnie rządziły zachowawcze biele, beże i...
Czytaj dalej
Łazienka
Jasna łazienka
Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o...
Czytaj dalej
Poradnik
Grill ogrodowy – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Grillowanie jest bardzo ważnym elementem naszej kultury. Niektórzy żartobliwie...
Czytaj dalej
Poradnik
Panele do salonu – pomysł na modną podłogę w mieszkaniu
Panele podłogowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym...
Czytaj dalej