Jak dobrać płytki do wnętrza? Pomysły i inspiracje.

Płytki ceramiczne

Poradnik

  • calendar06.02.2023
  • Autor: Magda Strzelecka
Paleta różnych kolorów i faktur płytek.Paleta różnych kolorów i faktur płytek.

Wybór odpowiednich płytek do wnętrza jest ważną decyzją w aranżacji przestrzeni. Mogą one wpłynąć na atmosferę danego pomieszczenia, a także na jego funkcjonalność. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek do różnych stref mieszkalnych, poznaj ich rodzaje oraz aktualne trendy w wykańczaniu wnętrz.

W artykule:


Czym kierować się przy wyborze płytek?

Wybierając płytki, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim, warto określić strefę, do której będą one stosowane. Do wiatrołapu lub korytarza najlepiej wybierać płytki o klasie ścieralności PEI 4 lub PEI 5, ponieważ są one bardziej odporne na zarysowania i ścieranie. Do kuchni i łazienki, gdzie występuje większa wilgotność, sprawdzą się płytki o niskiej nasiąkliwości oraz klasie ścieralności PEI 3 lub PEI 4.

Kolejnym istotnym aspektem jest dobór kolorystyki i stylu płytek. Płytki ceramiczne dostępne są w różnych odcieniach, od zimnych niebieskich i zielonych po ciepłe srebrne, czerwone i złote. W zależności od preferencji możesz wybrać płytki monokolorowe, imitujące kamień, beton, drewno, patchwork, marmur czy wzory florystyczne.

aranżacja łazienki z ciemnymi płytkami

Rodzaje płytek i ich zastosowanie

Warto wiedzieć, że dostępne są w różne rodzaje płytek ceramicznych, np, glazura, gres, klinkier czy terakota.

Glazura ma dużą odporność na działanie domowych środków chemicznych, więc tego rodzaju płytki stosuje się jako wykończenie ścian lub obudowę urządzeń sanitarnych. Natomiast gres to mieszanka glinki i skalenia lub innego materiału. Ten rodzaj płytek można przyklejać zarówno na ścianach i podłogach łazienek czy innych pomieszczeń, dzięki temu, że są trwałe i mają niską nasiąkliwość. Z kolei klinkier to materiał z naturalnej, mocno spieczonej gliny z domieszką różnych barwników. Używa się go nie tylko do wykańczania wnętrz domu, lecz także na zewnątrz. Tym, którzy lubią rustykalny styl z pewnością do gustu przypadnie terakota. To wytrzymałe szkliwione płytki wykonane z kamionki o gładkiej lub fakturowanej powierzchni. Wykończysz nimi posadzki w każdym pomieszczeniu.

jasne płytki ceramiczne w nowoczesnej łazience

Płytki do stref wejściowych

Płytki ceramiczne do stref wejściowych muszą być trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Najlepiej sprawdzą się tu płytki matowe lub półmatowe w jasnych, stonowanych kolorach, które nie tylko efektownie wyglądają, ale również nie wchłaniają wilgoci. Dobrym pomysłem będą gresowe płytki imitujące naturalny kamień, drewno lub beton.

Strefa wejściowa, czyli wiatrołap bądź korytarz, to pierwsze, co zobaczą Twoi goście. Zadbaj o to, aby ta część domu była gustownie zaaranżowana. Do takich miejsc najlepiej wybrać płytki odporne na zarysowania i ścieranie. Przykładowo, możesz zdecydować się na te w ciemniejszych odcieniach, takich jak grafit, czerń lub bordo. Jeśli natomiast chcesz utworzyć ozdobną ścianę z motywem cegły, sięgnij po klinkier. Dostępne są również inne płytki dekoracyjne, np. z motywami roślinnymi, co pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego wyglądu strefy wejściowej.

szare płytki gresowe w kuchni

Modne płytki do kuchni i łazienki

W przypadku kuchni dużą popularnością cieszą się płytki ceramiczne wielkoformatowe, które pozwolą na stworzenie minimalistycznej, eleganckiej przestrzeni. Występują w rozmaitych wzorach i kolorach, dzięki czemu uzyskasz pożądany efekt z Twoimi meblami lub kuchennymi akcesoriami.  Między blatem a szafkami górnymi, możesz ułożyć cegłę klinkierową, która zwróci uwagę gości.

W łazience można zastosować podobne rozwiązania, jednak należy wybrać modele o niskiej nasiąkliwości, np. gres. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu eleganckiego i luksusowego efektu, rozważ płytki ceramiczne imitujące marmur. Dużym zainteresowaniem cieszą się także mozaiki, łączące różne odcienie i style płytek.

Wybierając płytki ceramiczne, pamiętaj, że trendy aranżacyjne się zmieniają. Z tego powodu kieruj się przede wszystkim swoim gustem i stylem, którym chcesz cieszyć się w swoim domu lub mieszkaniu.