Jak funkcjonalnie urządzić małą łazienkę

Łazienka

Poradnik

  • calendar07.05.2024
  • Autor: Karolina Więcek
mała łazienkamała łazienka

Aranżacja małej łazienki to już nie problem! Zadanie znacznie ułatwia bogata oferta produktów w zróżnicowanych rozmiarach, również kompaktowych. Podpowiadamy, jak urządzić małą łazienkę, by była wygodna i piękna.

W artykule:

Jak urządzić małą łazienkę w bloku, w kamienicy, na poddaszu? Na to pytanie jest tyle odpowiedzi, ile mieszkań. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, niezwykle pomocnych w funkcjonalnym, komfortowym i estetycznym urządzaniu niewielkich wnętrz. Popularnym wyborem do małej łazienki są sprzęty (umywalka, WC, meble, kabina prysznicowa) z oznaczeniem slim lub mini. Podpowiadamy, jak z nich umiejętnie korzystać.

Funkcjonalna mała łazienka. Rozmieszczenie wyposażenia w małej łazience

Podczas projektowania małej łazienki w pierwszej kolejności należy przemyśleć funkcjonalne rozmieszczenie niezbędnych sprzętów oraz wykorzystać rozwiązania wielofunkcyjne, zamiast zaczynać od miniaturyzacji. W końcu korzystać będą z nich raczej osoby o standardowych wymiarach ciała, a naszym celem jest tylko zwiększenie dostępnej przestrzeni.

W przypadku małych łazienek sprawdzają się takie rozwiązania jak:

  • zmniejszone odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami (np. odstępu między umywalką a sedesem),
  • urządzenia typu 2w1 (jak toaleta myjąca, ewentualnie miska WC z deską myjącą czy z baterią typu bidetka; pralko-suszarka zamiast dwóch odrębnych urządzeń; wanna z parawanem prysznicowym zamiast odrębnej kabiny itp.)
  • baterie podtynkowe, zwłaszcza w strefie kąpielowej,
  • sprzęty o zmniejszonych częściach technicznych (np. wyjątkowo płaskie, wąskie, niskie lub narożne stelaże WC, w zależności od potrzeb użytkownika i wymagań pomieszczenia),
  • modele podwieszane (ceramika, szafki),
  • sprzęty i meble wykonane na wymiar albo dopasowane do konkretnej przestrzeni (np. brodziki z kompozytu, które można dociąć).

Jak urządzić małą łazienkę? Krok pierwszy to wydzielenie stref

W małej łazience podstawowe znaczenie ma łatwy dostęp do poszczególnych sprzętów. Niekiedy warto pokusić się o zmianę układu łazienki (np. zamienić miejscami toaletę z kabiną prysznicową albo umywalką), aby zapewnić sobie wyższy niż dotąd poziom wygody, a wnętrzu dodać estetyki. Łazienka już od progu stanie się bardziej przestronna, gdy na wprost drzwi znajdzie się umywalka, a nad nią duże lustro. Drugim znakomitym rozwiązaniem jest usytuowanie w tym miejscu wanny lub prysznica.


Przede wszystkim jednak należy zadbać, aby poszczególne sprzęty nie utrudniały poruszania się po małej przestrzeni. Często dobrym wyborem dla wąskiego wnętrza jest układ, w którym tuż obok drzwi znajduje się strefa umywalki (z niej korzysta się najczęściej), dalej strefa WC, a na końcu strefa kąpielowa (wykorzystywana najrzadziej w ciągu dnia). Jeśli natomiast naprzeciwko drzwi musi stanąć sedes, niech zawiśnie nad nim np. szafka z lustrem.

Jaką toaletę wybrać do małej łazienki?

Producenci toalet wprost prześcigają się w rozwijaniu oferty rozwiązań do małych łazienek. Do najbardziej przydatnych produktów należą:

  • stelaże WC typu slim, o grubości zmniejszonej nawet do zaledwie 8 cm,
  • stelaże WC bardzo wąskie (m.in. do wnęk) lub bardzo niskie (m.in. na poddasza),
  • narożne stelaże WC, pozwalające wygodnie zagospodarować kąt łazienki,
  • miski WC podwieszane o zmniejszonej długości (z modelami kompaktowymi o długości zaledwie 48 cm), równie wygodne co standardowe,
  • rozwiązania wielofunkcyjne zastępujące bidet – takie jak toaleta myjąca, toaleta z deską myjącą albo po prostu bateria typu bidetka obok WC.


Jaką umywalkę wybrać do małej łazienki?

Im większa umywalka, tym lepiej dla jej użytkownika – zwłaszcza w głównej (albo po prostu jedynej) łazience w mieszkaniu. Tu, gdzie cała rodzina co dzień rozpoczyna pielęgnację, preferowane są rozwiązania o bardziej praktycznym charakterze.


Do naprawdę małej łazienki można wybrać małą umywalkę, jednak w trosce o wygodę warto zadbać, by:
  • wąska umywalka była głęboka i/lub szeroka,
  • płytka umywalka była możliwie szeroka i miała wysoką baterię.
Radzimy jednak dla wygody sięgać po największy model, jaki tylko uda się wpasować w przestrzeń twojej łazienki.

Prysznic czy wanna do małej łazienki?

Naturalnym wyborem do małej łazienki jest prysznic, który po prostu zajmuje mniej miejsca. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzoną przestrzeń można wykorzystać np. jako praktyczne miejsce na wysoką szafę z wbudowaną pralką.

Ze względów zarówno użytkowych (od wygody po łatwość utrzymania w czystości), jak i estetycznych znakomitym rozwiązaniem będzie tzw. prysznic bezbrodzikowy, czyli z odpływem liniowym. Estetyczny efekt wizualny można osiągnąć poprzez zlicowanie brodzika z podłogą. Dobrą alternatywą jest niski brodzik typu slim, który (co w małych łazienkach bardzo ważne) nie tworzy odczucia bariery.


Przestrzeni w małej łazience może dodać również zastosowanie kabiny narożnej albo pięciokątnej. Warto pomyśleć także nad wyborem kabiny z przesuwnymi albo łamanymi drzwiami. Popularnym, choć nie najbardziej praktycznym wyborem do małych łazienek są natryski typu walk-in, ze ścianką czy parawanem, ale bez drzwi.

W przypadku wanny jej parametry należy dostosować zarówno do komfortu i potrzeb użytkownika, jak i do dostępnego miejsca w łazience. Rosły mężczyzna preferujący regularne kąpiele będzie potrzebował większego modelu niż rodzice małego dziecka, dla którego głównie zaopatrują łazienkę w wannę. W każdym przypadku miejsce kąpieli warto wyposażyć w parawan nawannowy. Dzięki temu korzystając z prysznica, nie trzeba się martwić o zachlapanie łazienki. Jeśli nie ma miejsca na szerokie skrzydło, problem rozwiąże parawan harmonijka.

Jeżeli czyimś marzeniem jest wanna wolnostojąca, do relatywnie małej łazienki warto wybrać model przyścienny. Upragniony efekt wizualny połączy się z oszczędnością miejsca.

Miejsce do przechowywania i schowki w małej łazience - jak zaplanować

Mała łazienka wymaga wprowadzenia jak największej liczby funkcjonalnych szafek. Są one niezbędne zarówno w kontekście przechowywania (muszą pomieścić kosmetyki, akcesoria łazienkowe, ręczniki i szlafroki oraz papier toaletowy i środki czystości), jak i estetyki wnętrza. Im mniej rzeczy pozostanie na widoku, tym mała łazienka będzie się wydawała większa.

Sprytne rozwiązania w zakresie przechowywania to:

  • zabudowy wykorzystujące każdy załom w pomieszczeniu,
  • szafki czy szafy wypełniające całą szerokość ściany i sięgające pod sam sufit,
  • szafki podwieszane – to rozwiązanie sprzyja utrzymaniu czystości, ułatwia poruszanie się po łazience, a także tworzy poczucie, że pomieszczenie ma większy metraż niż w rzeczywistości,
  • meble z frontami lustrzanymi – duże lustro zarazem powiększy przestrzeń małej łazienki, jak i pozwoli zobaczyć całą sylwetkę czy dopasować szczegóły ubrania.

Zabudowa w łazience, a może szafki modułowe? Pomysły na przechowywanie rzeczy w małej łazience

Przechowywanie rzeczy w małej łazience można rozwiązać na kilka sposobów.

  • Zabudowy meblowe na miarę pozwolą wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, zarówno powierzchni podłogi, jak i wysokości pomieszczenia. Dlatego są najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem do małej łazienki.
  • Meble modułowe są sprzedawane w postaci gotowej, a więc dostępne szybciej i łatwiej (niekiedy też taniej) niż rozwiązania na wymiar. W wielu przypadkach pozwalają efektywnie wykorzystać niewielką przestrzeń.
  • Meble gotowe niejednokrotnie da się szybko i tanio dopasować w konkretne miejsce ze wsparciem fachowców oferujących drobne usługi stolarskie.
   

Lustra i oświetlenie – triki do małych łazienek dodające przestrzeni

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Znakomity punkt wyjścia to jasne kolory na ścianie i meblach. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie dominacja bieli w zestawieniu z błękitem, zielenią, różem, szarością, beżem lub odcieniami drewna. Ciemne kolory mogą pojawić się w charakterze akcentów albo iluzji optycznych (np. czarny sufit pozornie uniesie się do góry, a czarna ściana – odsunie w dal).

Optycznie większą przestrzeń można uzyskać również dzięki zastosowaniu powierzchni, które odbijają światło jeszcze mocniej niż jasne barwy. Dobrym pomysłem są np. fronty mebli lakierowane w połysku, szkło, lacobel, szkło polimerowe itp. Podobnie jest z pozostałymi elementami wyposażenia - blask podkreśla odczucie przestronności wnętrza.

Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie luster. Szczególną uwagę trzeba jednak zwrócić na to, co się w nich odbije. Musi to być przemyślany, uporządkowany widok. Nie ma nic gorszego niż duże lustro, które podkreśla chaos estetyczny.


Odczucie przestronności kreują również fototapety, zwłaszcza z motywem szerokiej przestrzeni czy dalekiej perspektywy. Niektóre wielkoformatowe grafiki ścienne można stosować nawet na ścianach prysznica!

Warto pamiętać, że optycznie powiększą przestrzeń również płytki wielkoformatowe lub ich przeciwieństwo – mozaiki. Jedne i drugie odciągają uwagę od rzeczywistych wymiarów pomieszczenia.

Niezbędne jest ponadto odpowiednie oświetlenie. Nie tylko funkcjonalne (przy lustrze), ale także nastrojowe czy wręcz dekoracyjne. Już sama obecność jasnego, dość mocnego światła sprawi, że mała łazienka stanie się nie tylko optycznie większa, ale przede wszystkim przyjemna w odbiorze.