Pęknięta płytka w łazience: Jak ją naprawić?

Płytki ceramiczne

  • calendar30.08.2024
  • Autor: Katarzyna Kurek
Jak naprawić pęknięte płytki ceramiczneJak naprawić pęknięte płytki ceramiczne

Choć płytki ceramiczne uchodzą za dość trwały i stosunkowo odporny na uszkodzenia materiał wykończeniowy, to jednak zdarza się, że na pojedynczych elementach może dojść do pęknięcia szkliwa czy też ich odspojenia na większej powierzchni. Jak zatem skutecznie i „bezboleśnie” naprawić pęknięte płytki ceramiczne? Odpowiadamy w artykule!

W artykule:

Wszystkie defekty płytek ceramicznych najczęściej da się naprawić bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu w łazience. Ważnym elementem jest konserwacja nawierzchni, która obejmuje przygotowywanie i stosowanie różnych materiałów oraz preparatów do naprawy i odnawiania powierzchni płytek. Co robić, gdy zostaną jednak uszkodzone? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak naprawić ubytki w płytkach ceramicznych.

Pęknięta płytka - jak naprawić pęknięte płytki ceramiczne?

Gdy dojdzie do uszkodzenia jednej płytki łazienkowej, nie trzeba od razu dzwonić po fachowca - taką usterkę można naprawić samodzielnie. Wiedza o tym jak naprawić uszkodzoną płytkę podłogową jest na wagę złota - w ten sposób możemy uniknąć kosztownego remontu. Ale zacznijmy od początku. Najpierw powinniśmy delikatnie usunąć fugę wokół uszkodzonej płytki, a następnie ją rozbić. W tym celu ustawiamy przecinak w środkowej części i mocno uderzamy - dzięki takiemu zabiegowi nie uszkodzimy sąsiednich płytek. Powoli i delikatnie pionizujemy pękniętą płytkę. Żeby nowa płytka była równo położona, należy posłużyć się tzw. krzyżakami. Na koniec spoinujemy ją, ale dopiero po wyschnięciu kleju.


Naprawa płytek łazienkowych - co zrobić, gdy dojdzie do jej odspojenia?

Odspojenie płytki od podłoża to często spotykana usterka. Gdy dotyczy to tylko jednego elementu, możemy spróbować sami to naprawić. Jeżeli natomiast problem jest większy i dotyczy dużej powierzchni wyłożonej kafelkami, potrzebna może być pomoc fachowca. Jak sprawdzić czy kafle w łazience dobrze się trzymają? Należy “opukać “ podejrzaną ścianę lub kawałek podłogi. Te płytki, które wydają głuchy dźwięk z całą pewnością są odspojone.

Przed ponownym przyklejeniem płytki, konieczne jest dokładne oczyszczenie jej spodu z pozostałości kleju, co jest kluczowym krokiem w procesie naprawy uszkodzonych płytek.

W przypadku, gdy od podłoża odchodzą pojedyncze płytki, możemy spróbować sami to naprawić. Są na to co najmniej dwa skuteczne sposoby:

Sposób 1


Nie wymaga zdejmowania płytek. Wystarczy wprowadzić pod nie zaprawę iniekcyjną na bazie cementu. Pamiętajmy jednak o tym, żeby wcześniej usunąć fugę – jeśli problem dotyczy pojedynczych płytek. W sytuacji, gdy doszło do odklejenia się kafli na większej powierzchni, należy zaprawę wprowadzić przez nawiercone w płytkach otwory. Nie jest to szczególnie trudne, bowiem zaprawy te mają płynną konsystencję, więc można je aplikować za pomocą dużych strzykawek. Taka zaprawa schnie około doby. Po tym czasie spokojnie możemy położyć fugi.

Sposób 2


Polega na całkowitym usunięciu płytki. W pierwszym kroku zeskrobujemy fugę, a następnie odklejamy już i tak odstającą płytkę. Jeżeli praca idzie nam opornie, wówczas możemy posiłkować się długim, płaskim narzędziem, na przykład wąską szpachelką lub śrubokrętem – w szczelinę pomiędzy płytkę, a podłoże wkładamy takie narzędzie i delikatnie ją podważamy.

Następnie musimy dokładnie oczyścić podłożę oraz płytkę. Na oczyszczony kafelek nakładamy nową warstwę kleju – przy pomocy packi zębatej, dzięki której równomiernie rozprowadzimy zaprawę. Ponieważ podłoże po zdjęciu płytki nie będzie już tak równe jak podczas pierwszego kafelkowania, najlepiej jest użyć elastycznej zaprawy klejącej. Zapewni ona nie tylko dobre wiązanie z podłożem, ale też wyeliminuje napięcie i naprężenie wytworzone między podłożem a płytką.


Naprawa płytek - układanie nowych kafli na starych, uszkodzonych płytkach ceramicznych

Pęknięte płytki łazienkowe (o ile nie są zabiegiem artystycznym) nie prezentują się dobrze, dlatego taką usterkę warto jak najszybciej usunąć. Jeżeli żaden z wcześniej zaprezentowanych sposobów nam nie odpowiada, to uwaga: możemy przykleić nowe płytki bezpośrednio na stare, uszkodzone. Takie rozwiązanie działa zarówno w przypadku płytek ściennych, jak i na płytki podłogowe.

Zamiast decydować się na kosztowną i czasochłonną wymianę płytek ceramicznych, warto rozważyć alternatywne metody renowacji, które mogą być skutecznym rozwiązaniem dla osób pragnących odświeżyć swoje wnętrza bez dużych nakładów finansowych. Nie jest to tak trudne, jak może się wydawać, a do tego bez problemu dostaniemy zaprawy przeznaczone do przyklejania kafli na starych okładzinach ceramicznych.

Najważniejsze w tym wypadku to kwestia odpowiedniego przygotowania powierzchni. Przede wszystkim musimy upewnić się, że stare płytki nadal mocno trzymają się podłoża. W przypadku odspojonych kafli należy je usunąć, a luki uzupełnić świeżą zaprawą, aby przywrócić estetykę powierzchni ceramicznych.

Następnie nakładamy zaprawę klejową i przyklejamy do niej nową płytkę. Pamiętajmy przy tym, by przy nowej okładzinie spoiny nie wypadały w dokładnie tych samych miejscach, co w przypadku starej fugi. Najczęściej przesuwa się nowe płytki o połowę długości względem starych. To zapewnia stabilność powierzchni i minimalizuje ryzyko pęknięć.

Podsumowanie

Regularna pielęgnacja płytek ceramicznych, zarówno tych ściennych jak i podłogowych pozwala zachować estetykę i funkcjonalność łazienki, a także zabezpieczyć ją przed wilgocią, pleśnią i osadami kamienia. Jednak, gdy nawet przy największych staraniach i regularnej konserwacji nawierzchni znajdziemy pęknięcie, należy jak najszybciej naprawić płytkę ceramiczną, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom lub przeciekom. Podstawowa wiedza na temat naprawy płytek ceramicznych może nas uchronić od konieczności wzywania fachowca i dodatkowych opłat, jednak jest to zależne od rodzaju problemu. Gdy uszkodzone płytki występują na większej powierzchni, wtedy warto postawić na specjalistyczne umiejętności kogoś bardziej doświadczonego.