Jak urządzić toaletę w mieszkaniu?

Łazienka

Poradnik

  • calendar20.01.2023
  • Autor: Magda Strzelecka
Mała jasna toaleta zaaranżowana na biało z dodatkami drewna - tytułowa.Mała jasna toaleta zaaranżowana na biało z dodatkami drewna - tytułowa.

Chociaż toaleta to miejsce, z którego korzystamy kilka razy dziennie, często nie myślimy o nim w kontekście dobrego designu. Dlaczego jednak rezygnować z pięknych wnętrz także i w tym przypadku? Urządzenie malutkiej toalety może być aranżacyjnym wyzwaniem, ale dzięki naszym radom i sprytnym trikom stanie się ciekawą przygodą.

W artykule:


Mała toaleta – inspiracje do każdego wnętrza

Przeszło połowa nieruchomości w Polsce to mieszkania. Ich średnia wielkość to 74 m21. Choć wydaje się, że metraż ten nie jest mały, najczęściej cenną przestrzeń przeznaczamy na salon czy kuchnię. Niewiele pozostaje na toaletę. Dlatego też najczęściej WC jest naprawdę nieduże. Można jednak urządzić to wnętrze tak, by było wygodne, praktyczne i pomieściło wszystko, co niezbędne.

Co powinno znaleźć się w małej ubikacji?

  • sedes podwieszany bądź wolnostojący,
  • umywalka,
  • miejsce do przechowywania szczotki do toalety,
  • uchwyty na ręcznik do rąk i papier toaletowy,
  • mydelniczka na mydło w kostce albo pojemnik na mydło w płynie.

 mała łazienka utrzymana w czerni i drewnie

Malutka toaleta – solidna baza stylizacji

Nieduże przestrzenie wymagają bardzo często większego zaangażowania projektanta niż te znacznie przestronniejsze. Niełatwo przecież zmieścić na małym metrażu wszystko, co niezbędne z zachowaniem stylu i nutką dobrego designu. Dlatego też, przygotowując się do remontu, dobrze jest przemyśleć każdy aspekt takiego wnętrza i zatroszczyć się o nie od A do Z.

W jaki sposób rozpocząć pracę nad projektem malutkiej toalety w bloku?

  • Dokładnie wymierzyć całe pomieszczenie: jego wymiary poziome i pionowe.
  • Określić precyzyjnie, gdzie znajdują się przyłącza wody, odpływy czy gniazdka.
  • Zastanowić się, kto będzie przede wszystkim korzystał z tego pomieszczenia – goście czy raczej właściciele.
  • Wybrać dominujący styl niedużego WC, kolory bazowe oraz uzupełniające.
  • Zdecydować się na odpowiednią armaturę, która będzie korespondować z całą aranżacją.
  • Uzupełnić całość o designerskie dodatki.

 

Sprawdź >>> Jaki grzejnik do pokoju wybrać?

Mała toaleta – aranżacja ścian. Na co postawić?

W minionych dekadach kafelki zajmujące całą powierzchnię ścian – od podłóg aż po sufit – wydawały się oczywistością. Dzisiejsi projektanci wnętrz są odważniejsi w swoich wyborach. Coraz częściej oferują klientom ciekawe rozwiązania aranżacyjne, które jeszcze niedawno były zarezerwowane dla pomieszczeń o zupełnie innym przeznaczeniu.

Najtańszym i najprostszym sposobem, by wykończyć ściany w malutkiej ubikacji jest farba. Na rynku znaleźć można produkty dedykowane łazienkom i kuchniom – odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. Dzięki popularności tej metody wybór kolorów jest wręcz oszałamiający. Dostępne są zarówno klasyczne biele, jak i głębokie czernie, pastele czy soczyste barwy. Dlatego też każdy – bez względu na budżet i gust – znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Innym popularnym i wspomnianym wyżej materiałem są kafelki. Można nimi oczywiście wyłożyć całe ściany, jednak bywa to dosyć kosztowne, a zmiana stylu wnętrza staje się problematyczna. Dobrym wyjściem jest umiejscowienie płytek jedynie w dolnej części ściany, do wysokości ok. 120 cm. W ten sposób strefa najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne czy zachlapanie jest odpowiednio chroniona, ale nie przytłacza toalety. 

Miłośnicy stylu industrialnego mogą zastosować natomiast cegły. Dostępne są zarówno prawdziwe, porozbiórkowe cegły cięte na niezbyt grube płytki, jak i wygodne w układaniu imitacje. Popularny jest zarówno naturalny, lekko pomarańczowy kolor tej okładziny, jak i jego pomalowana wersja. Wśród modnych barw są: biel, czerń, szarość i granat.

Jeszcze innym, dawniej niespotykanym sposobem na ozdobienie łazienkowych ścian, jest tynk strukturalny. Świetnie sprawdza się, gdy chcemy, by ozdobiona powierzchnia zyskała trójwymiarowe wykończenie. Prym wśród tynków wiedzie ten przypominający chłodny i ascetyczny beton. Łatwo można wykonać taką pracę samodzielnie.

Mała ubikacja – salonowe wykończenie - infografika.

Sprawdź >>> Jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu? 

Mała toaleta – aranżacja podłogi. Co wybrać?

Wybór podłogi nigdy nie jest prosty. Każdego inwestora dopadają wątpliwości: lepiej sprawdzą się wzory i tekstury czy gładka, jednolita powierzchnia? Warto zainwestować w podłogę wysokiej klasy czy wystarczy tańsza? 

Powierzchnia ubikacji w bloku jest niewielka, dlatego też koszt zakupu okładziny nie powinien zrujnować całego budżetu przeznaczonego na remont. To doskonała okazja, by zastosować zbyt drogie przy dużych pomieszczeniach rozwiązania. 

Co sprawdzi się na podłodze w ubikacji?

  • mozaika o ciekawym kształcie i kolorze, np. marokańska, łezka, okrągła w ciemnej zieleni, granacie, różu,
  • drewno odporne na działanie wilgoci – najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne,
  • szlifowany beton pokryty specjalnym impregnatem i wygładzony – o matowym, satynowym lub błyszczącym wykończeniu,
  • żywica epoksydowa – łatwa w utrzymaniu czystości, pozbawiona fug i w dowolnym kolorze.

 

Wielbiciele klasycznych rozwiązań mogą sięgnąć po kafelki w odcieniach szarości czy bieli. Na niedużej przestrzeni lepiej sprawdzą się nieduże płytki. Dobrze wyglądać będą te o wymiarach 10 x 10 cm czy 2 5x 25 cm. Duże kafle mogą być niezwykle trudne do ułożenia na tak niewielkiej podłodze.

Sprawdź >>> Jaki podkład pod panele podłogowe wybrać? 6 wskazówek.

biała mała toaleta z oknem

Nieduże wymiary toalety – jak zaoszczędzić cenną powierzchnię?

Malutka toaleta to wyzwanie aranżacyjne. Nieduża powierzchnia wymaga często zastosowania rozwiązań oszczędzających każdy centymetr. Na szczęście w dobrych sklepach z wyposażeniem wnętrz znaleźć można ciekawe i niezwykle praktyczne produkty, które ułatwią organizację takiego WC. 

W jaki sposób można optymalnie wykorzystać przestrzeń w niedużej ubikacji?

Przede wszystkim warto wybierać produkty ceramiczne w zabudowie w miejsce klasycznych, wolnostojących. Podwieszana miska toaletowa albo wbudowana w blat umywalka nie tylko pozwolą uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, lecz również ułatwią codzienne sprzątanie WC. 

Ciekawym rozwiązaniem jest także sedes z wbudowaną u góry umywalką. Dzięki temu nieużywane zwykle miejsce zostanie wykorzystane do stworzenia niezbędnego w każdej toalecie kącika do mycia rąk. Ponadto woda używana do higieny dłoni trafi do rezerwuaru i zostanie użyta ponownie, po naciśnięciu przycisku spłukującego WC. 

W tak małym pomieszczeniu ciężko znaleźć miejsce na klasyczne bidety. Nie oznacza to jednak rezygnacji z udogodnień ułatwiających codzienną higienę. Producenci oferują bowiem co najmniej dwa ciekawe rozwiązania tego problemu:

  • bidetka – słuchawka prysznicowa przymocowana do ściany i podłączona do źródła wody,
  • toaleta myjąca – wygodny i praktyczny produkt, który łączy w sobie klasyczną deskę z funkcją mycia w wielu programach.

 

Akcja dekoracja – aranżacje toalety w dobrym stylu

Urządzanie toalety nie polega jedynie na doborze płytek czy miski WC. Aby wnętrze było spójne, niezbędne są dobrane do stylu dodatki. W zależności od tego, jaki ma być ostateczny efekt, należy dobrać akcesoria uzupełniające przestrzeń. Choć wydawać się to może błahostką, właśnie takie drobne elementy pozwalają uzyskać najlepsze rezultaty. 

Jakie oświetlenie do aranżacji małego WC? - infografika.

Jakimi akcesoriami uzupełnić aranżację w różnych stylach?

  • industrialny – metalowy pojemnik na mydło, lustro w metalowej ramie, lampy w czarnym kolorze, dodatki z miedzianymi akcentami, widoczne kable i rury,
  • klasyczny – kremowe lub beżowe akcesoria wykonane z porcelany, plakaty/obrazy w drewnianych ramach, puszysty dywanik łazienkowy,
  • boho – dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, trawa, wazony z suszonymi trawami pampasowymi, lustro w ramie z wikliny albo jasnego drewna,
  • glamour – srebrne albo złote dodatki uzupełnione o błyszczące elementy, zdobiona rama lustra o owalnym kształcie.


Sprawdź >>> Biało-srebrna łazienka – inspiracje, wskazówki, porady