Jak wybrać i zamontować stelaż podtynkowy
Łazienka
- 03.09.2020
Projektując naszą wymarzoną łazienkę, musimy podjąć szereg decyzji, które będą miały wpływ nie tylko na ostateczny wygląd pomieszczenia, ale przede wszystkim jego funkcjonalność. Obecnie większość osób przy montażu ceramiki i armatury łazienkowej, decyduje się na wykorzystanie stelaża podtynkowego. Jakie korzyści wynikają z takiego rozwiązania?
Podwieszenie na stelażu podtynkowym – zalety zastosowania
Stelaż podtynkowy umożliwia zamontowanie podwieszonej ceramiki w łazience i ukrycie elementów instalacyjnych w specjalnej zabudowie. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca w łazience, która często ma bardzo mały metraż w stosunku do reszty mieszkania. Standardowy stelaż do tzw. zabudowy lekkiej, który ze względu na prosty montaż jest najchętniej wybieranym systemem, ma wymiary od 35 do 50 cm szerokości oraz od 10 do 25 cm głębokości. Bez problemu ukryjemy go więc za ścianą kartonowo – gipsową.
Taka konstrukcja nie dość, że wygląda schludnie, jest również bezpieczna i stabilna. Producenci deklarują, że zamontowana w ten sposób miska WC jest w stanie udźwignąć do 400 kg obciążenia. Jeżeli do wykończenia zabudowy stelaża podtynkowego użyjemy materiałów spójnych z wykorzystanymi do aranżacji pozostałej części łazienki, całość będzie miała gustowny i harmonijny wygląd.
Walory estetyczne to argument, którym najczęściej kierują się osoby wybierające montaż przy użyciu stelaża podtynkowego. Oprócz ukrycia całego mechanizmu spłukującego, którego czyszczenie w przypadku zwykłych toalet kompaktowych jest dość uciążliwe, możemy wybierać spośród wielu atrakcyjnych i ergonomicznych kształtów misek WC oraz kolorów przycisku spłuczki toaletowej. Pozwoli to nadać naszej łazience niepowtarzalny i indywidualny charakter.
Warto zwrócić uwagę, że podwieszenie ceramiki łazienkowej na stelażu podtynkowym, pozwala nam również na regulację wysokości na jakiej zostanie zamontowana miska WC lub przycisk spłukujący, co bez wątpienia przekłada się na komfort użytkowania toalety. Ponadto decydując się na ten rodzaj instalacji, łatwiej będzie nam utrzymać czystość wokół toalety. Dzięki temu, że miska WC, czy też bidetowa, w żadnym miejscu nie jest przytwierdzona do podłogi, mamy łatwy dostęp do wszystkich czyszczonych powierzchni, a sama łazienka sprawia wrażenie bardziej przestronnej.
Zabudowa ciężka i lekka – różnice w konstrukcji i montażu
Stelaż podtynkowy możemy zamontować na dowolnym rodzaju ściany. Chcąc przymocować go do ściany murowanej, powinniśmy wybrać model dedykowany do tzw. zabudowy ciężkiej. Jest to rozwiązanie mniej popularne i wymagające zdecydowanie więcej pracy, jednak również dużo tańsze, niż instalacja w tzw. zabudowie lekkiej. Na stelażu podtynkowym do zabudowy ciężkiej, nazywanej również mokrą, nie możemy bezpośrednio montować urządzeń sanitarnych.
Do przymocowania na ścianie ramy stelaża podtynkowego wraz ze zbiornikiem spłukującym, niezbędne jest zastosowanie dodatkowych śrub, którymi przytwierdzamy go do muru. Po podłączeniu spłuczki do instalacji wodociągowej i odprowadzeniu rur, musimy dodatkowo wzmocnić całą konstrukcję poprzez obmurowanie cegłą: po bokach i od dołu, jeżeli odpływ spłuczki jest pionowy, lub zastosować dodatkowe wsporniki od dołu w przypadku odpływu bocznego. Te dodatkowe wzmocnienia, zwane nogami montażowymi, przytwierdzamy do ramy stelaża oraz podłogi, a następnie obkładamy po bokach cegłami.
Stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej (inaczej suchej) to wariant najczęściej stosowany w domowych łazienkach. Wykonane są one z bardzo wytrzymałych profili stalowych. W przeciwieństwie do stelaży podtynkowych używanych w zabudowie ciężkiej, bez problemu są w stanie udźwignąć powieszone na nich urządzenia sanitarne wraz z ciężarem użytkujących je osób. Możemy wybrać instalację do zabudowy niskiej (stelaż o wysokości 80 – 90 cm) lub wysokiej (110 –130 cm).
Żeby zamontować taki stelaż, należy przymocować go w czterech punktach, używając śrub z kołkami rozporowymi: zazwyczaj dwie z nich znajdują się na ścianie i dwie w podłodze. Po zamontowaniu, wysuwamy stalowe nogi, ustalając pożądaną wysokość na której będzie wisiała miska WC lub bidet (idealna wysokość to 40 cm nad podłogą, licząc od krawędzi). Całość obudowujemy wodoodporną płytą kartonowo – gipsową.
Na jaki rodzaj stelaża podtynkowego powinniśmy się zdecydować?
Nie ma żadnej różnicy w sposobie osadzania miski WC lub bidetowej na stelażu do zabudowy ciężkiej i lekkiej. W obu przypadkach postępowanie jest identyczne. To samo tyczy się serwisowania urządzeń, które zawsze wykonuje się przez specjalny otwór rewizyjny. Część osób wybierając stelaż do zabudowy ciężkiej, oprócz niższej ceny, może kierować się możliwością schowania go całkowicie w ścianie, bez konieczności zostawiania półeczki nad toaletą.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że wszelkie prace murarskie generują dodatkową wilgoć w łazience, gdzie niekoniecznie jest to pożądane. Stelaż do zabudowy lekkiej to bez wątpienia preferowana przez większość opcja. Jego instalacja jest o wiele prostsza, a sam stelaż sam w sobie bardziej wytrzymały. W przeciwieństwie do stelaża wykorzystywanego w zabudowie ciężkiej, nie wymaga dodatkowych wzmocnień.
Nakład prac budowlanych i związany z nimi nieporządek w łazience, ograniczony jest do niezbędnego minimum. Remont łazienki przeprowadzimy więc szybko i sprawnie. Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej z powodzeniem zastosujemy w ścianach kartonowo – gipsowych, jak również na ścianie murowanej.
Opisy produktów poszczególnych producentów stelaży podtynkowych zawierają szczegółowe informacje o wymiarach, podłączeniach i elementach zabudowy. Możemy więc łatwo sprawdzić, które rozwiązanie będzie odpowiednie dla naszej łazienki i dokonać najlepszego wyboru.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Granatowa łazienka – jak ją urządzić?
Czasy, w których w łazience niepodzielnie rządziły zachowawcze biele, beże i...
Czytaj dalej
Łazienka
Jasna łazienka
Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o...
Czytaj dalej
Poradnik
Grill ogrodowy – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Grillowanie jest bardzo ważnym elementem naszej kultury. Niektórzy żartobliwie...
Czytaj dalej
Poradnik
Panele do salonu – pomysł na modną podłogę w mieszkaniu
Panele podłogowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym...
Czytaj dalej