Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?
Łazienka
Poradnik
- 19.05.2015
Łazienka z racji swego przeznaczenia jest najbardziej narażonym na wilgoć pomieszczeniem w domu. Niemal każda czynność wykonywana w łazience – kąpiel, korzystanie z toalety, mycie rąk, pranie – wymaga udziału wody.
Mokre są elementy ceramiki łazienkowej i ich okolice, woda niejednokrotnie spływa na podłogę, zaś para wodna tworząca się podczas kąpieli wnika w ściany i sufit. Choćbyśmy nie wiadomo jak się starali, nie unikniemy wilgoci w łazience. Dlatego aby przeciwdziałać jej negatywnym skutkom, należy łazienkę odpowiednio zabezpieczyć.
Izolacja przeciwwilgociowa
Zanim położymy płytki na ścianie, zadbajmy o to, aby wilgoć nie wchodziła w mury. W tym celu możemy posłużyć się jednym z trzech preparatów, które je zabezpieczą:
Folia w płynie
Można ją stosować na betonie, tynkach gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych oraz na płytach gipsowo-kartonowych. To elastyczna substancja, która przeznaczona jest do zabezpieczenia powierzchni chwilowo narażonych na oddziaływanie wody.
Folię nakłada się pędzlem lub wałkiem w dwóch, prostopadłych do siebie warstwach, pokrywa się w ten sposób drobne niedociągnięcia w podłożu i wzmacnia je od zewnątrz. Pamiętajmy, aby nie pokrywać folią ścian przeznaczonych do malowania, na takiej ścianie farba nie będzie się trzymać i po krótkim czasie się złuszczy.
Zaprawa hydroizolacyjna
Stosowana jest na każdym rodzaju podłoża, z wyjątkiem murów mieszanych. Doskonale nadaje się do pomieszczeń o wysokim stopniu zawilgocenia, na powierzchniach stale mokrych i w zbiornikach wodnych. Wykonana jest na bazie cementu i przed położeniem miesza się ją z wodą.
Masa uszczelniająca
To półpłynna substancja na bazie żywic syntetycznych oraz cementu, bardzo zbliżona w swym działaniu do folii w płynie. Podobnie jak ona zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią, a dodatkowo również przed środkami chemicznymi – kwasami, zasadami, roztworami soli, wapna i chloru.
Nakłada się ją tak samo jak folię w płynie, ponadto należy wzmocnić zabezpieczenie przeciwwilgociowe poprzez położenie mat z włókien szklanych i taśm hydroizolacyjnych.
Zanim położymy warstwę izolacji przeciwwilgociowej, pamiętajmy o zastosowaniu preparatu gruntującego, co dodatkowo wzmocni powierzchnię i zabezpieczy ją przed wilgocią. Ponadto wybierając płytki do łazienki, zwracajmy uwagę na ich współczynnik nasiąkliwości – najlepiej zdecydować się na takie, których nasiąkliwość określana jest na poziomie 3%.
Polecane artykuły
Ogrzewanie i klimatyzacja
Top 5 zalet kotłów kondensacyjnych
Wybór sposobu ogrzewania domu czy mieszkania to jedna z ważniejszych inwestycji...
Czytaj dalej
Łazienka
Mała łazienka z wanną i pralką
Masz małą łazienkę, a chcesz zmieścić w niej i wannę, i pralkę? Dowiedz się, co...
Czytaj dalej
Łazienka
Nowoczesna łazienka z czarną armaturą
Jeszcze kilkanaście lat temu rynek wyposażenia wnętrz nie oferował nam tak...
Czytaj dalej
Kuchnia
Dodatki do kuchni w stylu skandynawskim
Styl skandynawski to niezaprzeczalnie ulubiona forma aranżacji wnętrz w...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z bidetem czy bez?
W polskich łazienkach bidet wciąż jest rzadko spotykanym urządzeniem. Tymczasem...
Czytaj dalej