Jaki kocioł gazowy wybrać do domu? Wyposażenie kotłowni

Ogrzewanie i klimatyzacja

Poradnik

  • calendar08.11.2022
  • Autor: Magda Strzelecka
Na zdjęciu kaloryfer oraz część kotła gazowego za drzwiami - tytułowa.Na zdjęciu kaloryfer oraz część kotła gazowego za drzwiami - tytułowa.

Gdy dni stają się coraz krótsze i pojawiają się pierwsze przymrozki, więcej czasu spędzamy w domu. Przytulne cztery kąty chronią nas przed jesiennym i zimowym chłodem. Aby jednak utrzymać odpowiednią temperaturę, potrzebny jest nowoczesny i ekonomiczny kocioł gazowy. Jaki sprawdzi się najlepiej? Co warto wiedzieć przed podjęciem tak ważnej decyzji jak zakup urządzenia grzewczego? Najistotniejsze informacje na ten temat zawarliśmy w naszym krótkim przeglądzie kotłów gazowych.

W artykule:

Zalety kotłów gazowych  

Podczas budowy lub gruntownego remontu domu trzeba podjąć szereg ważnych decyzji. Część z nich rzutuje na późniejszy komfort mieszkania oraz koszty utrzymania nieruchomości. Do wyboru mamy kilka metod zapewnienia odpowiedniej temperatury wody oraz powietrza w domu:

  • paliwa stałe: węgiel, groszek III, drewno, pelet,
  • gaz płynny: propan,
  • olej opałowy,
  • pompa ciepła,
  • prąd.

 

Ogrzewanie gazowe wydaje się być optymalnym kompromisem pomiędzy drogą instalacją pompy ciepła, a bardzo zanieczyszczającym powietrze paliwem stałym. W przeciwieństwie do pieców na węgiel czy groszek III nie wymaga nieustannej kontroli oraz dokładania paliwa. Istnieje bowiem możliwość zaprogramowania urządzenia, by osiągnąć w domu optymalną temperaturę. Część z nowoczesnych kotłów gazowych posiada także dedykowane aplikacje, które umożliwiają sterowanie systemem grzewczym z poziomu smartfona – także poza domem. Właściwie dobrany kocioł gazowy jest wygodny i ekonomiczny.

Sprawdź >>> Sprytne gadżety do kuchni, które musisz mieć.

Piec na gaz – dlaczego warto wybrać ten sposób ogrzewania domu? - infografika.

Co trzeba wiedzieć, wybierając piec lub kocioł grzewczy gazowy?   

Piec gazowy i kocioł grzewczy – czy to to samo? Wbrew powszechnej opinii są to dwa typy urządzeń. Piec ogrzewa tylko jedno pomieszczenie. Nazwać tak możemy piec kaflowy albo kominek. W przypadku kotła urządzenie to jest przeznaczone do utrzymania właściwej temperatury w całej nieruchomości. Warto pamiętać o tej różnicy, wybierając sposób ogrzewania swojego domu.        

Sprawdź >>> Ogrzewanie podłogowe w łazience – mata czy folia grzewcza?

Aby kocioł gazowy zapewniał właściwą temperaturę powietrza w budynku, nie można zapomnieć o kilku ważnych kwestiach.

  • Coroczny przegląd kotła i instalacji. Jest konieczny, by zapewnić bezpieczeństwo korzystania z urządzenia oraz przedłużyć jego żywotność. Jest także niezbędny, by wypełnić warunki gwarancji.
  • Prawidłowa termoizolacja budynku. Jest konieczna, by w domu było ciepło. Niedostateczne ocieplenie ścian, podłóg i dachu może skutkować dużymi stratami ciepła, a co za tym idzie – droższą i intensywniejszą pracą urządzenia.
  • Dobór właściwej klasy ekologicznej urządzenia:
  • klasa 3. – najmniej efektywna i ekologiczna,
  • klasa 4. – stare kotły, wyprodukowane w czasach, gdy obowiązywały inne normy prawne dotyczące ekologii,
  • klasa 5. – obecnie aktualna, optymalna pod względem ekologicznym i ekonomicznym, zgodna z dyrektywą EcoDesign.
  • Parametry techniczne kotła. Odpowiednia jakość wykonania, materiały, funkcjonalność i możliwości techniczne urządzenia sprawiają, że praca urządzenia jest efektywna.

 

 

Rodzaje kotłów grzewczych do domu

Ciężko jest wybrać właściwy kocioł gazowy do domu, nie mając wiedzy o rodzajach tych urządzeń. Najprostszym podziałem jest ten na kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania.

Na czym polegają różnice w tych sprzętach? Otwarta komora montowana jest w piecach klasycznych (inaczej atmosferycznych). Spaliny są z niego uwalniane poprzez komin, natomiast świeże powietrze zasysane jest z pomieszczenia. W przypadku drugiego rodzaju kotłów, zarówno spaliny, jak i świeże powietrze transportowane są kominami. Każda z tych gazowych substancji posiada wydzielony kanał. Zamknięta komora zapewnia szczelność instalacji oraz ekonomiczny pobór gazu.

Istnieje także inne rozróżnienie urządzeń tego typu. Wyróżnić możemy kotły:

  • tradycyjne,
  • kondensacyjne,
  • pulsacyjne,
  • kaskadowe.

 

Tradycyjny kocioł CO

Tradycyjny kocioł grzewczy ma tylko jedną funkcję. Jest to proste urządzenie, które ma za zadanie ogrzewać pomieszczenie. Nie posiada dodatkowych możliwości, które ułatwiają użytkowanie tego sprzętu oraz sprawiają, że spalanie jest tak efektywne, jak w bardziej skomplikowanych urządzeniach.

Kondensacyjny kocioł na gaz

Jaki kocioł wybrać do domu? Dobrym pomysłem może być zakup urządzenia kondensacyjnego. Jest to nowoczesny sprzęt, którego działanie opiera się na zjawisku kondensacji pary wodnej w spalinach. Po spaleniu gazu, powstałe substancje nie są od razu usuwane kominem, lecz wykorzystywane do ogrzewania wody w wymienniku urządzenia grzewczego. Choć są droższe niż kotły tradycyjne, ich praca jest efektywniejsza. Wytwarzają więcej ciepła oraz mogą podgrzewać wodę użytkową w domu (w przypadku prostszych urządzeń konieczne są zasobniki ciepłej wody).

Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów kondensacyjnych:

  • jednofunkcyjne – ogrzewa jedynie powietrze,
  • dwufunkcyjne – ogrzewa powietrze i wodę użytkową.

 

kocioł gazowy w łazience

Kocioł gazowy pulsacyjny

Kocioł grzewczy CO pulsacyjny to odmiana urządzenia kondensacyjnego. Wyróżnia go pulsacyjny sposób spalania. Nie posiada on tradycyjnego palnika, lecz do jego wnętrza wtłaczana jest mieszanka gazowo-powietrzna. Po zapaleniu się gazów są one niezwykle szybko transportowane do nagrzewnicy, wytwarzając podciśnienie. W ciągu sekundy urządzenie wykonuje ok. 100 cykli takiego szybkiego spalania. Ma to przełożenie na efektywność działania kotła. Zaletami tego rozwiązania są:

  • duża wydajność – zazwyczaj powyżej 109%,
  • mała emisja zanieczyszczeń,
  • efektywne działanie nawet przy długoletnim użytkowaniu,
  • wygodne sterowanie.

 

Sprawdź >>> Oświetlenie do łazienki - jakie LEDy wybrać?

Kaskadowy kocioł grzewczy gazowy

Zdarza się, że nieruchomość jest tak duża, że jeden kocioł nie ma wystarczająco dużo mocy, by ogrzać całą przestrzeń. Czy należy wtedy zamontować więcej samodzielnych urządzeń i każde z nich umieścić w osobnej kotłowni? Na szczęście nie. Rozwiązaniem są kotły kaskadowe. System ten polega na łączeniu dwóch bądź większej liczby sprzętów grzewczych w ramach jednej instalacji. Całością steruje się przy pomocy jednego panelu. Poprawia to wygodę użytkowania i zapewnia stabilność temperatury panującej we wnętrzach.
Gdzie, poza dużymi przestrzeniami, sprawdzą się kotły kaskadowe?

  • w nieruchomościach, w których znajdują się cenne dzieła sztuki,
  • w domach, gdzie są delikatne, kolekcjonerskie rośliny o specjalnych potrzebach.

 

Jaki kocioł wybrać?

Kocioł do domu jednorodzinnego to duży zakup, dlatego też powinien być odpowiednio przemyślany. Warto przeznaczyć możliwie najwyższy budżet na zakup tego urządzenia, ponieważ sprawny kocioł to niższe rachunki za ogrzewanie, cieplejsze powietrze w pomieszczeniach oraz mniejsza emisja spalin.

Jeżeli zależy nam na jak najniższym zanieczyszczeniu powietrza, rozwiązaniem są kotły pulsacyjne. Choć są stosunkowo drogie, emitują znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery.
W przypadku, gdy chcemy ogrzewać zarówno powietrze, jak i wodę użytkową, sprawdzi się podstawowy kocioł kondensacyjny. Do utrzymania jedynie odpowiedniej temperatury we wnętrzu, wystarczy kocioł tradycyjny.
Gdy jeden piec nie posiada odpowiedniej mocy, by ogrzać dużą nieruchomość, warto połączyć kilka urządzeń w systemie kaskadowym.

Sprawdź >>> Jak wybrać miskę WC do swojej łazienki?