Jakie płytki wybrać do łazienki?
Łazienka
Płytki ceramiczne
Poradnik
Aranżacja
- 12.08.2021
Płytki ceramiczne nie bez powodu są najczęściej wykorzystywanym materiałem wykończeniowym w łazience. Dzięki niezwykle bogatej ofercie kolorystycznej i wzorniczej, pozwalają stworzyć we wnętrzu wymarzoną przestrzeń – w każdym stylu. Co więcej, są trwałe i odporne na uszkodzenia, a dzięki temu, że produkuje się je z naturalnych materiałów, są ekologiczne i nie wywołują alergii. Jednak nie każdy rodzaj płytek nadaje się tak samo dobrze do obłożenia ścian i podłóg w łazience. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy model i na co zwrócić uwagę, by zakup kafli łazienkowych był inwestycją na lata.
Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do łazienki?
Wygląd kafelków łazienkowych jest bardzo istotny – to on w znacznej mierze decyduje o prezencji i klimacie całego pomieszczenia. Umiejętne zestawienie kształtów, kolorów i faktur pozwala optycznie powiększyć łazienkę i nadać jej odpowiedniego wyrazu. I odwrotnie – źle dopasowane kafelki łazienkowe mogą przytłaczać i optycznie zaburzyć proporcje wnętrza. Jednak wygląd zewnętrzny to niejedyny aspekt, który powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając płytki łazienkowe. Oprócz tego bardzo ważne są też takie parametry, jak:
- nasiąkliwość, czyli skłonność kafelków do absorbowania wody i płynnych zabrudzeń. Poziom nasiąkliwości zwyczajowo wyrażany jest w procentach – im niższy, tym lepiej, bowiem wtedy na kafelkach nie powstają nieestetyczne zacieki i plamy. Gdy szukasz płytek do obłożenia ścian, sięgnij po te o poziomie nasiąkliwości wynoszącym maksymalnie 10%. W przypadku płytek podłogowych poziom ten nie powinien przekraczać 6%,
- stopień antypoślizgowości – wyrażany w skali od R9 do R13. W łazience wystarczy położyć płytki o poziomie R9 lub R10. Mają odpowiednio dużą przyczepność i dostatecznie chronią przed wypadkami,
- klasa ścieralności – im wyższa, tym większa odporność kafelków na ścieranie i powstawanie rys. W łazience zazwyczaj chodzi się boso lub w miękkich kapciach, więc wystarczającym zakupem będą płytki klasy II (według 4-stopniowej skali EN 154 albo 5-stopniowej ISO 10545-7).
Sprawdź >>> Jak urządzić modną łazienkę w 2021 r.?
Rodzaje płytek łazienkowych
Płytki ceramiczne, mimo zbiorczej nazwy, nie są jednolitą grupą. Różni je materiał, z którego zostały wykonane oraz metoda produkcji, a to z kolei determinuje ich przeznaczenie. Do najpopularniejszych rodzajów kafli należą:
- Glazura – cienkie płytki pokryte szkliwem. Wytwarza się je z kaolinu lub glinki porcelanowej i wypala w najniższej temperaturze. Wyróżniają się niską nasiąkliwością, średnią wytrzymałością i bardzo szeroką ofertą wzorniczą. Są dość odporne na pękanie i wysoką temperaturę, ale nie wytrzymują kontaktu z mrozem. Najlepiej sprawdzają się jako okładzina ścian lub urządzeń sanitarnych. Ze względu na kruchość, nie poleca się układać ich na podłodze.
- Terakota – płytki kamionkowe wytworzone z oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny. Mają niską nasiąkliwość i są odporne na uderzenia i naciski, dlatego najczęściej układa się je na podłodze (ale śmiało można ich użyć również do dekoracji ścian). Płytki z terakoty najczęściej są pokryte szkliwem, który nadaje im wykończenie błyszczące, matowe lub półmatowe. Łatwo przyjmują kolory i wzory, więc z powodzeniem mogą imitować inne materiały, np. drewno.
- Gres porcelanowy – twarde płytki wykonane z glinek z dodatkiem skalenia, kaolinu czy drobno zmielonego kwarcu. Mają niską nasiąkliwość, małą porowatość i są bardzo odporne na pęknięcia, uszkodzenia i ścieranie, dlatego poleca się je szczególnie do wykończenia podłóg. Gres, podobnie jak terakota, łatwo imituje inne materiały, jak drewno czy kamień, ale jest mniej podatny na kruszenie, więc warto go położyć w szczególnie eksploatowanej łazience.
Inną odmianą gresu jest tzw. gres techniczny. Jest trwały i nie wchłania plam, ale przez nierówną fakturę łatwiej zatrzymuje brud i może z czasem szarzeć, dlatego polecany jest raczej do pomieszczeń technicznych, np. magazynów czy garaży.
- Klinkier szkliwiony – bardzo twarde płytki wykonane z mocno spieczonej gliny z dodatkiem barwników. Może pochwalić się wysokimi parametrami technicznymi i dobrze akumuluje ciepło, przez co świetnie nadaje się na podłogi (zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym).
Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę w stylu prowansalskim?
Kafelki do łazienki na ścianę – jakie wybrać?
Biorąc pod uwagę materiał, ściany w łazience możesz obłożyć dowolnym rodzajem płytek. Sam wybór wzorów i kolorów powinien być uzależniony od przyjętej stylizacji albo od twojej fantazji i własnej wizji wnętrza. Ważne jest, by aranżacja była przemyślana i spójna. Łazienka powinna przecież sprzyjać wypoczynkowi, a nie przytłaczać natłokiem barw i przypadkowym zestawieniem wzorów i faktur.
Jeśli wnętrze jest duże i przestronne, możesz zdecydować się na wielkoformatowe płytki XXL (120 x 120 cm, 120 x 180 cm itp.) z delikatnie zarysowaną fugą. Fachowo ułożone, tworzą jednolitą, gładką taflę, która wizualnie powiększa przestrzeń i daje wrażenie doskonałej harmonii. Co prawda tego rodzaju megapłytki można położyć też w mniejszej łazience, ale tu trzeba wykazać się o wiele większą rozwagą, bowiem zbyt duża ilość cięć może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Uniwersalnym rozwiązaniem są za to klasyczne płytki prostokątne o standardowej wielkości (np. 20 x 60 cm, 40 x 40 cm czy 60 x 60 cm). Ich montaż nie jest skomplikowany i pasują do niemal każdej łazienki.
Jeśli lubisz nietuzinkowe wykończenia, pomyśl nad zastosowaniem mozaiki. Płytki w kształcie rybiej łuski, plastrów miodu, arabeski czy diamentów, to świetny sposób na zaakcentowanie jednej ściany lub jej fragmentu (np. przy kabinie prysznicowej czy przy wannie narożnej) i urozmaicenie stonowanego wystroju wnętrza. Równie ciekawy efekt uzyskasz, układając na ścianie płytki o niewielkim formacie (10 x 10 cm, 10 x 20 cm czy 20 x 20 cm). Mogą to być zarówno klasyczne cegiełki, płytki heksagonalne, patchworki, jak i błyszczące płytki zellige. Ale uwaga – minipłytki nie nadają się do obłożenia wszystkich ścian, bo mogą być przytaczające.
Sprawdź >>> Jak urządzić łazienkę skandynawską?
Jakie płytki na podłogę do łazienki?
Jeśli nie chcesz przeprowadzać remontu co kilkanaście miesięcy, szukając płytek podłogowych w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ich parametry techniczne. Wybierz kafle, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia i ścieranie, a ponadto nie przyjmują płynów i są odporne na działanie chemicznych środków czystości. Dobrze sprawdzi się tu klinkier szkliwiony, gres i terakota (chociaż ta ostatnia powoli odchodzi już do lamusa).
Ważną opcją w przypadku kafelków podłogowych jest też ich zdolność do gromadzenia brudu. Jeśli nie jesteś fanem sprzątania, postaw na płytki z nieregularnym wzorem, utrzymane w neutralnej kolorystyce. Dobrym wyborem będą kafle drewnopodobne, szare płytki imitujące beton lub kamień, płytki z marmurkową teksturą czy płytki patchworkowe. Gładkie, błyszczące płytki o jednolitym kolorze (np. białe albo czarne) wyglądają bardzo efektownie, ale bardziej widać na nich zabrudzenia i kurz. W dodatku na błyszczących, bardzo ciemnych płytkach szybciej pojawiają się przetarcia i rysy.
Sprawdź >>> Jak urządzić granatową łazienkę?
Jakie płytki położyć pod prysznicem bez brodzika?
Planujesz montaż prysznica bez brodzika? Musisz tak wyprofilować podłogę, aby wokół odpływu powstał dwucentymetrowy spadek, który umożliwi swobodne odprowadzenie wody. Na takiej powierzchni najlepiej sprawdzi się kwadratowa mozaika na siatce. W przeciwieństwie do dużych płytek gresowych czy kafli z terakoty, jest łatwa w obróbce i doskonale maskuje nierówności powierzchni.
Fot. Pracownia projektowa Ideovo
Wybierając płytki do ułożenia w strefie mokrej, koniecznie weź też pod uwagę względy bezpieczeństwa. Zamiast gładkich, śliskich płytek postaw na kafle o nieregularnej powierzchni (np. w wyżłobieniami) albo o matowym lub półmatowym wykończeniu. Zapewniają lepszą przyczepność i zmniejszają ryzyko poślizgnięcia i upadku.
Płytki do małej łazienki
O ile w dużych łazienkach można sobie pozwolić na pełną swobodę wyboru płytek, o tyle w małych pomieszczeniach trzeba wykazać się większą rozwagą i uważnością. Gdy dysponujesz niewielkim metrażem, twoim priorytetem powinno być optyczne powiększenie wnętrza. Jak to zrobić? Przede wszystkim wybierz jasne, połyskliwe płytki, które dobrze odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie nabierze większej przestronności.
Bezpiecznym wyborem będą standardowe płytki średniej wielkości. Można ułożyć je klasycznie, w jodełkę albo w karo (na ścianach tylko do 2/3 wysokości!). Ważne, by odstępy między płytkami były jak najmniejsze. Koniecznie trzeba też zastosować jasną fugę, która stworzy efekt jednolitej przestrzeni. Kontrastowa za bardzo poszatkuje wnętrze i wizualnie je zmniejszy. Taki sam efekt dadzą bardzo małe płytki, dlatego na ograniczonej powierzchni lepiej ich unikać.
Polecane artykuły
Łazienka
Łazienka biała z drewnem
Biała łazienka jest zawsze modna, a drewno ponadczasowe. Połączenie tych dwóch...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka na poddaszu
Dawniej poddasza nie były użytkowane. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach...
Czytaj dalej
Łazienka
Łazienka z prysznicem
Prysznic jest idealnym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń. Wygodny i...
Czytaj dalej
Łazienka
Oświetlenie w łazience
We współczesnych trendach mieszkaniowych łazienka już dawno przestała pełnić...
Czytaj dalej
Łazienka
Duża łazienka – jak ją funkcjonalnie urządzić?
Wygodna i duża łazienka to chyba marzenie każdego z nas. Choć wydaje się, że...
Czytaj dalej