Jakie szkło wybrać do kabiny prysznicowej?
Łazienka
- 16.11.2020
Kabina prysznicowa w łazience stanowi jej bardzo ważną część. Można wręcz rzec, że pokazową. Poza szerokim wachlarzem wymiarów i kształtów, prysznice różnią się sposobem otwierania, szerokością wejścia, możliwymi wariantami montażowymi, a także produkowane są w różnych rodzajach wykończenia profili i szkła.
Na co zatem zwrócić uwagę wybierając szkło do kabiny i co ma tak naprawdę największe znaczenie?
Przed podjęciem decyzji jakie szkło do prysznica będzie dla nas najbardziej odpowiednie, warto wiedzieć, jakie możliwe opcje mamy do wyboru i czym one się różnią. Dopiero ta wiedza pozwoli zdecydować, który z typów szkła najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Szkło stosowane w kabinach prysznicowych (jak również w drzwiach i samodzielnych ściankach typu walk-in) różni się bowiem nie tylko wyglądem, ale także grubością tafli, lub jej kształtem. Niektórzy producenci kabin oferują w standardzie lub za dopłatą, różne modyfikacje szkła, służące wzmocnieniu i łatwiejszemu utrzymaniu gotowego produktu w czystości.
Jakie rodzaje szkła mamy do wyboru?
Najbardziej tradycyjnym, najczęściej spotykanym rodzajem wypełnienia kabin jest szkło transparentne – bezbarwne, pozbawione jakichkolwiek wzorów, czy ozdób. Nawet taka, z pozoru zwyczajna szyba do prysznica, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i powłok, może czynić produkt niezwykłym. Służy temu na przykład stosowanie w procesie produkcyjnym specjalnych powłok hydrofobowych. Odpychają one cząsteczki wody od szkła, dzięki czemu łatwiej dbać o to, by szyba prysznica pozostała dłużej czysta i odporna na zacieki oraz kamień z wody osadzający się w zakamarkach kabiny.
Osobom, które pod prysznicem oczekują nieco więcej intymności, rynek oferuje matowe szyby do kabin prysznicowych – całe „mleczne”, lub tylko w części np. pod postacią szerokiego poprzecznego pasa przechodzącego mniej więcej w połowie wysokości prysznica. Na klientów czekają także rozwiązania przyciemniane (grafitowe, brązowe, lub satynowe) i duży wybór szkieł wzorzystych, np. Sanplast TX.
Sprawdź >>> Jak urządzić niebieską łazienkę?
W zależności od wybranej marki i modelu kabiny, do wyboru klientów są szkła ornamentowe (z jednolitym na całej powierzchni, powtarzającym się wzorem), lub piaskowane oferowane w gotowych wzorach (np. motywy roślinne, zwierzęce). Niektórzy producenci deklarują nawet możliwość zrealizowania indywidualnego zamówienia na szkło grawerowane dowolnym wybranym wzorem (jak zdjęcie z wakacji, albo portret).
Grube, czy cieńsze – jakie szyby do kabin prysznicowych są najodpowiedniejsze?
Kiedy już ustaliliśmy, jaki rodzaj i styl szkła najbardziej odpowiada gustom oraz oczekiwaniom domowników, często pojawia się pytanie, jak grube powinno być szkło w kabinie i jakie znaczenie ma ta grubość. Czy rzeczywiście tafla grubości 10 milimetrów jest zawsze bardziej trwała od swojej cieńszej konkurentki, która liczy sobie zaledwie 4-6 milimetrów? Dlaczego niekiedy w jednej kabinie szkło jest zróżnicowane: grubsze na ściankach stałych i cieńsze w drzwiach? Czyżby producent chciał przyoszczędzić i do wykonania części produktu użył mniejszej ilości materiału? Nic bardziej mylnego. To, jaka grubość szkła została użyta do wytworzenia konkretnych drzwi, lub ścianki, zależy od ich typu, budowy, techniki montażu (np. użycie dodatkowych wsporników), czy w przypadku drzwi także sposobu ich otwierania.
Przeczytaj nasz poradnik >>> Jak wybrać prysznic?
Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Oczywistym wydaje się fakt, że wolnostojąca ścianka może być grubsza, ale drzwi w systemem jezdnym, które mają postać rolek, powinny być na tyle lekkie, by użytkownicy nie mieli problemu z ich przesuwaniem. Bez względu na grubość szkła, w przypadku markowych produktów nie musimy obawiać się o jego trwałość. Do produkcji szyb prysznicowych stosuje się powszechnie szkło hartowane, lub laminowane specjalną niewidoczną folią, która w razie stłuczenia nie pozwala rozsypać się kabinie na drobne elementy.
Każdy z nas ma inne potrzeby i z pewnością zwróci uwagę na różne elementy prysznica. Warto jednak pamiętać, że to właśnie szkło stanowi najważniejszą część kabiny i nadaje wygląd całej strefie prysznica.
Bez względu na to, jaka szyba do kabiny prysznicowej zostanie przez nas wybrana, na pewno warto o szkło dbać, by służyło jak najdłużej. Nadmiar wody po kąpieli łatwo i szybko można usunąć przy użyciu ściągaczki do wody. Dodatkowym sprzymierzeńcem w walce z matowieniem i zaciekami są specjalne płyny do impregnacji powierzchni szklanych.
Polecane artykuły
Kuchnia
5 sprawdzonych sposobów na zapchany zlew
Woda powinna na bieżąco spływać do rur, nigdy nie zbierać się w komorze...
Czytaj dalej
Łazienka
Jak prać ręczniki?
Piękne, grube, odpowiednio dobrane kolorystycznie ręczniki to prawdziwa ozdoba...
Czytaj dalej
Kuchnia
Perlator do baterii – jak działa i czy naprawdę pozwala zaoszczędzić wodę?
Perlator to mały element montowany na zakończeniu baterii, który skutecznie...
Czytaj dalej
Ogrzewanie i klimatyzacja
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Kiedy na dworze robi się zimno, miło wrócić do nagrzanego domu. Może jednak...
Czytaj dalej
Kuchnia
Kuchnia z jadalnią – wskazówki aranżacyjne
Jadalnia połączona z kuchnią nie jest już niczym nadzwyczajnym – to bardzo...
Czytaj dalej