Kocioł kondensacyjny – jaka jest różnica między nim a tradycyjnym piecem?

Ogrzewanie i klimatyzacja

Poradnik

  • calendar31.01.2022
  • Autor: Natalia Dur
Piec kondensacyjnyPiec kondensacyjny

Piec gazowy kondensacyjny to nowoczesne rozwiązanie do ogrzewania domu. Zaawansowany technicznie sprzęt pod wieloma względami przewyższa piec tradycyjny. Warto rozważyć jego zakup zwłaszcza przy szalejących cenach gazu, ponieważ znacząco obniża koszty ogrzewania. Sprawdzamy, jakie jeszcze ma zalety!

W artykule:

 

Kocioł kondensacyjny – co to jest?

Piec gazowy kondensacyjny pod względem funkcji nie różni się od pieca tradycyjnego. Podobnie jak on służy do ogrzania budynku i wody użytkowej. Jednak gdy zwykły piec gazowy emituje spaliny (wraz z zawartym w nich ciepłem) prosto do atmosfery, kocioł kondensacyjny najpierw odbiera z nich dodatkową ilość ciepła, a dopiero później je wyrzuca (przez co spaliny z kotła kondensacyjnego są znacznie chłodniejsze niż spaliny z kotła tradycyjnego).

Obniżenie temperatury spalin i maksymalne wykorzystanie zawartego w nich ciepła jest możliwe dzięki zjawisku kondensacji. Polega ona na wykropleniu wody zawartej w spalinach, co pozwala uzyskać dodatkową ilość ciepła, którą można wykorzystać do ogrzania wody i tym samym obniżyć koszty ogrzewania. Dzięki kondensacji nowoczesny piec kondensacyjny jest oszczędniejszy od kotłów tradycyjnych o ok. 11%. Uzupełniony o innowacyjne rozwiązania techniczne może zwiększyć tę różnicę nawet do 30%. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny gazu, koszt instalacji kotła kondensacyjnego może zwrócić się w ciągu 4-6 lat.

Kocioł kondensacyjny a kocioł tradycyjny – komora spalania

Kocioł gazowy kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania, podczas gdy piec tradycyjny może być wyposażony w komorę zamkniętą lub otwartą. Zamknięta albo otwarta komora spalania określa sposób doprowadzania powietrza do kotła:

  • przy zamkniętej komorze spalania kocioł czerpie powietrze spoza budynku (np. przez ścianę zewnętrzną albo z szachtu kominowego). Dzięki temu w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec, nie trzeba instalować wentylacji nawiewnej (kratki wentylacyjnej), co pozwala uniknąć wychłodzenia pomieszczenia przez zimne powietrze napływające z zewnątrz, 
  • przy otwartej komorze spalania kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym został zainstalowany (czyli najczęściej z kotłowni lub z łazienki). Takie rozwiązanie wymaga zamontowania w ścianie budynku kratki wentylacyjnej, przez którą do pomieszczenia przedostają się kolejne porcje świeżego powietrza, które niestety wychładzają wnętrze domu.

 

Jaki z tego wniosek? Piec gazowy kondensacyjny, w przeciwieństwie do pieca tradycyjnego z otwartą komorą spalania, nie powoduje strat ciepła w pomieszczeniu i sprawia, że ogrzewanie domu jest efektywniejsze.

Kocioł kondensacyjny a kocioł tradycyjny – sprawność kotła

Istotna różnica pomiędzy tradycyjnym a kondensacyjnym piecem gazowym dotyczy sprawności. Kocioł kondensacyjny lepiej wykorzystuje paliwo i zapewnia niższe koszty ogrzewania. Podczas gdy kocioł tradycyjny może osiągnąć maksymalnie 90%-92% sprawności, nowoczesne kotły kondensacyjne osiągają sprawność na poziomie 109%! Jak to możliwe, że wartość jest ponad stuprocentowa? Otóż wynika ona z przestarzałej techniki obliczeniowej. Do obliczania wydajności kotłów stosuje się stary wzór, nieuwzględniający nowoczesnych technologii. Dawniej do tego typu wyliczeń uwzględniano tylko wartość opałową paliwa, bez brania pod uwagę dodatkowej energii, pochodzącej ze skraplania pary wodnej znajdującej się w spalinach, ponieważ kotły starego typu nie były w stanie jej wykorzystać.


Mimo wdrożenia nowych rozwiązań, wzór obliczeniowy wciąż jest obowiązujący. Jeśli chcemy uzyskać bardziej miarodajny pomiar, powinniśmy uwzględnić ciepło spalania (określa ono ilość ciepła powstałą przy całkowitym spaleniu paliwa z uwzględnieniem ciepła parowania, zawartego w parze wodnej spalin). W takim obliczeniu sprawność kotła kondensacyjnego wyniesie 98%, a sprawność kotła tradycyjnego jedynie 82%.


Kocioł kondensacyjny a kocioł tradycyjny – nowoczesne rozwiązania

Jak już wspomnieliśmy, zaawansowane technicznie kotły kondensacyjne są znacznie wydajniejsze od tradycyjnych, więc pozwalają osiągnąć większe oszczędności. Pomagają w tym np. takie rozwiązania, jak:

  • wymienniki ze stali szlachetnej

Stal szlachetna to jeden z najtrwalszych materiałów wykorzystywanych do budowy kotłów. Bardzo skutecznie przekazuje ciepło i ma małą wrażliwość na odkładanie kamienia kotłowego. Dla porównania, w kotłach tradycyjnych wymienniki wykonane są z miedzi (kotły wiszące) lub żeliwa (kotły stojące).

  • palniki promiennikowe

Ich głównym elementem jest siatka wykonana ze stali szlachetnej, która podczas pracy palnika żarzy się i przekazuje wodzie znaczną cześć ciepła, wykorzystując promieniowanie. Spaliny osiągają tu temperaturę 900°C (w piecach tradycyjnych temperatura sięga 1300°C). Niższa temperatura spalin sprawia, że kocioł pracuje z lepszą sprawnością.

  • układ kontrolujący i regulujący proces spalania w czasie normalnej pracy kotła

Układ automatycznie rozpoznaje jakość gazu i dostosowuje warunki jego spalania w ten sposób, by maksymalnie wykorzystać zawartą w nim energię i zapewnić wysoką sprawność kotła zarówno podczas pracy z niewielką, jak i maksymalną mocą grzewczą.

Sposób ogrzewania – kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Zarówno piec gazowy kondensacyjny, jak i piec tradycyjny, dostępne są w wersji jedno- i dwufunkcyjnej. Oba rodzaje kotłów mają za zadanie podgrzać wodę służącą do codziennego użytku i do ocieplenia budynku instalacją grzewczą. Tym, co je różni, jest sposób ogrzewania i wydajność (dostępność) wody użytkowej.

W kotłach jednofunkcyjnych wodę ogrzewają osobne podgrzewacze wody ustawione obok kotła lub pod nim. Dostępność ciepłej wody zależy tu przede wszystkim od pojemności podgrzewacza. Można korzystać z kilku źródeł wody jednocześnie, ale jeśli zbiornik zostanie opróżniony, trzeba czekać, aż podgrzeje się kolejna porcja. W kotłach dwufunkcyjnych wodę użytkową i wodę służącą do ocieplenia domu ogrzewa znajdujący się w kotle wymiennik płytowy. Wydajność wody użytkowej zależy od mocy grzewczej kotła. Kotły dwufunkcyjne zajmują mniej miejsca i z reguły są tańsze niż kotły jednofunkcyjne, ale trzeba liczyć się z tym, że przy korzystaniu z kilku źródeł wody jednocześnie ta szybko traci wysoką temperaturę.

Dlaczego warto kupić piec gazowy kondensacyjny?

  • jest bardzo energooszczędny – w pełni wykorzystuje paliwo gazowe
  • pracuje ze znacznie wyższą sprawnością niż piec tradycyjny, co gwarantuje większe oszczędności paliwa i mniejsze rachunki za ogrzewanie
  • dzięki zamkniętej komorze spalania eliminuje ryzyko wypływu spalin do pomieszczeń
  • dobrze współgra z ogrzewaniem podłogowym
  •  może stanowić tradycyjne wyposażenie kotłowni, ale nie wymaga jej wygospodarowania – równie dobrze można go postawić w łazience, garderobie albo w kuchni, osłaniając np. meblami do zabudowy. Trzeba tylko spełnić wymagania dotyczące wymiarów pomieszczenia, systemu odprowadzania spalin i dostarczania powietrza do komory spalania
  • nie wymaga budowy komina spalinowego, więc redukuje koszty budowy domu – przewody powietrzno-spalinowe mogą być wyprowadzone przez ściany budynku. Zamiast komina murowanego można zastosować stalowy przewód koncentryczny, dwupłaszczowy, który dostarczy świeże powietrze do kotła i usunie spaliny poza budynek 
  • jest tańszy w eksploatacji niż kocioł tradycyjny
  • wyposażony w system nowoczesnej automatyki (np. regulatora pogodowego, który dostosowuje pracę kotła do panujących warunków atmosferycznych) może pracować z jeszcze większą efektywnością