Kolorowa łazienka

Łazienka

Aranżacja

  • calendar22.11.2021
  • Autor: Natalia Dur
Kolorowa łazienkaKolorowa łazienka

Biel, beże i szarości to klasyczny zestaw kolorów najczęściej wybieranych do łazienki. Nic dziwnego – są uniwersalne, ponadczasowe i łatwo można z nich stworzyć naturalną, harmonijną aranżację. Z drugiej strony taki układ barw niektórym może wydawać się zbyt zachowawczy, a nawet nudny. Szukasz czegoś innego? Rozważ urządzenie łazienki w kolorze. Podpowiadamy, jak dobrać barwy i gdzie je umieścić, by wnętrze było intrygujące, ale nieprzesadzone.

W artykule:


Aranżacja łazienki z kolorowymi płytkami


Jednym z najbardziej widowiskowych sposobów na wprowadzenie żywszych barw do łazienki są kolorowe ściany. Pożądany efekt można uzyskać na co najmniej trzy sposoby:

  • malując powierzchnię farbą odporną na działanie wilgoci

  • naklejając na ściany starannie wybraną fototapetę

  • albo obkładając je fantazyjnymi płytkami ceramicznymi

Pierwszy i drugi sposób raczej nie potrzebuje rozwinięcia, jednak przy kafelkach może być już kłopot. Jakie płytki do łazienki sprawdzą się przy wprowadzaniu koloru? Mówiąc ogólnie – każde.

Można pójść w klasykę i wykorzystać klasyczne płytki kwadratowe i prostokątne – małe, średnie lub całkiem duże albo postawić na efektowne płytki wielkoformatowe XXL (zazwyczaj w rozmiarach od 50x100 cm do 160x320 cm). Takie kafle mogą zdobić całe ściany albo tylko wybrany fragment powierzchni.  


Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla kolorów są też designerskie kafelki o oryginalnym kształcie (heksagony, patchworki, zellige) oraz zachwycające mozaiki (rybia łuska, plastry miodu, arabeski czy diamenty). Kafelki w takim formacie nie nadają się jednak do obłożenia całej łazienki. To raczej sposób na zaakcentowanie wybranego fragmentu wnętrza, np. okolic umywalki, wanny czy prysznica.

Sprawdź też >>> Jak urządzić łazienkę z marmurem i drewnem?

Płytki to nie wszystko – jak inaczej wprowadzić kolor do łazienki?


Kolor można wprowadzać do łazienki nie tylko w postaci intrygującej terakoty. Pożądany efekt zapewnią również inne elementy, jak:

  • kolorowa ceramika łazienkowa – kolorowe umywalki, miski WC i bidety, ścianki prysznicowe (zazwyczaj szklane, z nadrukowaną grafiką) i przede wszystkim królowe łazienkowego wystroju – kolorowe wanny, stojące bezpośrednio na podłodze bądź na stylizowanych nóżkach. Ciekawą opcją są też białe wanny i kolorowe parawany nawannowe,

  • kolorowa armatura – żółte, czerwone, granatowe albo zielone baterie prysznicowe, wannowe lub umywalkowe,
pokryte intensywną barwą w całości lub tylko we fragmentach (np. w okolicach uchwytu),

  • kolorowe tekstylia – np. zasłony, dywaniki czy puchate ręczniki,

  • kolorowe akcesoria – ciekawe plakaty, przykuwające uwagę obrazy, funkcjonalne koszyki na drobiazgi, a nawet kwiaty w kolorowych donicach – możliwości jest mnóstwo!


Kolorowa łazienka – inspiracje i pomysły aranżacyjne


Tym, co wyróżnia kolorową łazienkę spośród wszystkich innych jest jej niepowtarzalność. Paleta barw i odcieni jest tak ogromna, że bez trudu można stworzyć aranżację wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju. Jak to zrobić, by wyszło zjawiskowo, ale jednocześnie estetycznie i ze smakiem? Sprawdźmy trzy najpopularniejsze opcje.


Biała łazienka – idealne tło do ekspozycji kolorów


Jeśli jesteś typem człowieka, który ostrożnie podchodzi do wszystkich innowacji i ekspresyjnych szaleństw, a jednocześnie chcesz wprowadzić do łazienki odrobinę świeżości i oryginalnego charakteru, zacznij od… bieli.

Biel jest uniwersalna i ponadczasowa i świetnie dogaduje się z każdym kolorem. Dzięki temu świetnie sprawdza się w roli tła dla odważniejszych barw. Wystarczy dosłownie kilka dyskretnych akcentów, by sterylne na pozór wnętrze zmieniło się w intrygujące, nieoczywiste pomieszczenie.

W zachowawczej opcji możesz zdecydować się na kolorowe fragmenty ścian, wyrazistą fototapetę lub przykuwającą uwagę armaturę łazienkową. Idąc o krok dalej, możesz wprowadzić do łazienki kolorową ceramikę. Różowa miska wc, granatowa umywalka, a może czerwona wanna ulokowana w centralnym punkcie pomieszczenia? Na cokolwiek się zdecydujesz, efekt WOW gwarantowany!


Energetyczna, kolorowa łazienka w intensywnych barwach


Lubisz, gdy w łazience dużo się dzieje? Postaw na intensywne, świeże kolory, wobec których nie sposób przejść obojętnie. W energetycznej łazience świetnie zaprezentują się słoneczne żółcie, soczyste pomarańcze, ogniste czerwienie, intrygujące fuksje oraz cała paleta zielonych odcieni.

Intensywne kolory mogą pojawić się standardowo na płytkach, w ceramice łazienkowej (sporym zainteresowaniem cieszą się np. kolorowe umywalki) lub bardziej dyskretnie – w dekoracjach i tekstyliach. Kolor może być zatem motywem przewodnim całej aranżacji albo wysmakowanym dodatkiem, podkreślającym niebanalny charakter wnętrza.


Energetyczne barwy dobrze wyglądają nie tylko na białym tle, ale też w otoczeniu beżu, szarości, a nawet głębokich granatów czy czerni.

Kolorowa łazienka w pastelowej tonacji


Kolor goszczący w łazience niekoniecznie musi być intensywny czy bardzo soczysty. Świetnie odnajdują się tu również pastele, szczególnie te inspirowane naturą, jak rozmyte odcienie beżu, subtelne piaski, delikatny pudrowy róż, szałwiowa zieleń czy rozwodniony błękit.

Eteryczne barwy dobrze prezentują się np. we wnętrzach stylizowanych na retro czy tych urządzonych w romantycznym stylu. Można je wprowadzić na wiele sposobów, korzystając z całej palety farb łazienkowych, kafli, ceramiki czy połyskliwej mozaiki, która ładnie odbija światło i nadaje wnętrzu pożądanego blasku.


Co ważne, pastele nie są przytłaczające, więc można je wprowadzić również do niewielkiej łazienki. Uwaga tylko na ilość. Łazienka, w której pastelowe barwy zdobią wszystkie ściany, armaturę, a nawet sprzęty, będzie zdecydowanie przesłodzona, a nawet kiczowata. Zdecydowanie warto zachować tu zdrowy rozsądek i umiar.

Aby ustrzec się przed zbytnią ckliwością i nadać wnętrzu ostrzejszego charakteru, delikatne barwy można zestawić z surowymi, naturalnymi materiałami, jak beton czy kamień. Pastele można też przełamać bielą albo bardziej intensywnymi kolorami – żółcią, rudościami czy czekoladowym brązem. Takie zestawienie wymaga jednak większej uwagi i wprawy w łączeniu kolorów i z pewnością nie jest opcją dla każdego.

Sprawdź też >>> Łazienka z bidetem czy bez?

Jak nie przesadzić z kolorem? Zasady dobierania i mieszania barw


Soczyste kolory można prezentować w pojedynkę albo zestawiać je ze sobą w mniej lub bardziej oczywisty sposób. Jak dobierać i mieszać barwy, by stworzyć oryginalną, ale wysmakowaną i nieprzesadzoną aranżację?  

  • Kieruj się światłem

Przede wszystkim dopasuj kolor do poziomu nasłonecznienia swojej łazienki. Jeśli pomieszczenie nie ma okien, bardzo ciemne, głębokie odcienie płytek, jak purpurowa czerwień czy fiolet, mogą być zbyt przytłaczające i ponure. W takim wypadku lepiej postawić na lżejsze kolory albo mocniej popracować nad sztucznym oświetleniem.

Odpowiedniej uwagi wymaga też dobór kolorów w łazience z dużym oknem. Trzeba pamiętać, że silne promienie słońca, odbijające się od kafelków, mogą sprawić, że odcień będzie wyglądał nieco inaczej niż zakładaliśmy. Jeśli nie masz pewności co do koloru, lepiej postaw na naturalne wybarwienia kafelków, nie skręcające w neony czy złocenia.

  • Wybierz trzy kolory

Aranżacja łazienki będzie udana, jeśli nie przesadzisz z kolorem. Styliści wnętrz radzą, by skupić się tu na maksymalnie trzech barwach. To wystarczająco dużo, by uzyskać ciekawy efekt i nie zahaczyć o kicz.

  • Postaw na sprawdzone połączenia kolorystyczne

Z pomocą w doborze udanych zestawień kolorystycznych do łazienki przychodzą także sprytne akcesoria, jak koło barw, czyli wzornik graficzny, który pokazuje, jakie związki zachodzą pomiędzy poszczególnymi kolorami.

Kolory umieszczone koło siebie pomagają wykreować subtelną aranżację, natomiast te leżące po przeciwnych stronach stworzą zestawienie kontrastowe, nieoczywiste i bardziej intrygujące. Jeśli zależy Ci na bardziej jednolitym wnętrzu, po prostu wybierz kilka odcieni tej samej barwy.