Kuchnia z jadalnią – wskazówki aranżacyjne
Kuchnia
Poradnik
Aranżacja
- 14.09.2017
Jadalnia połączona z kuchnią nie jest już niczym nadzwyczajnym – to bardzo popularne rozwiązanie. Kuchnia to serce naszego domu, a zmiana stylu życia powoduje, że przyjmujemy inną koncepcje wystroju tego wnętrza.
Kuchnia bez jadalni dzisiaj już prawie nie istnieje. Co prawda nie zawsze dysponujemy dużym metrażem, ale w ogóle nas to nie ogranicza – odrobinę miejsca na stół i kilka krzeseł można z łatwością wygospodarować, odpowiednio aranżując przestrzeń pomieszczenia. Stół i krzesła w kuchni, oprócz swojej podstawowej funkcji, spełniają rolę miejsca, gdzie można odpocząć i zrobić sobie przerwę w trakcie przygotowywania posiłków lub na kawę.
Oprócz mebli, w aranżacji jadalni istotną rolę odgrywają dodatki, współgrające z resztą kuchni, w postaci podkładek do talerzy, oświetlenia i zastawy stołowej. Odpowiednio dobrane elementy wspólnie stworzą przytulny i funkcjonalny kącik jadalny w kuchni. Dla przykładu, jeśli lubimy styl prowansalski i w nim mamy urządzoną kuchnię to w części, gdzie znajduje się jadalnia niech zagoszczą fioletowe świece, talerze z motywem kwiatowym i świeża pachnąca lawenda.
Poznaj >>> 5 sposobów na zapchany zlew
Kuchnia z jadalnią i salonem
Stworzenie dużej przestrzeni łączącej kuchnię, salon i jadalnię to idealne miejsce na wspólne spędzanie czasu i zacieśnianie więzi. Przygotowanie i konsumowanie posiłków zajmuje sporo czasu, który można wykorzystać na rozmowy z domownikami, którzy znajdują się w salonie. Jadalniany stół to nie tylko miejsce na wspólne biesiadowanie, ale też na codzienne rozmowy lub odrabianie lekcji.
Wygodną opcją jest wizualne wydzielenie przestrzeni każdej ze stref z wykorzystaniem innej okładziny podłogi (np. płytki w kuchni, parkiet w części jadalni i salonu). Granicą może być też wyspa lub podwyższony barek, który z jednej strony wydziela przestrzeń kuchenną, a z drugiej – pozwala ukryć kuchenny nieporządek, gdy znajdujemy się w jadalni lub w salonie.
Mała kuchnia z jadalnią – wskazówki aranżacyjne
Jadalnia w kuchni zazwyczaj kojarzy nam się ze stołem i krzesłami, niemniej jednak rozwiązań może być znacznie więcej. Ten zestaw można z powodzeniem zastąpić blatem z krzesłami. Aby taki blat odpowiednio spełniał swoją jadalnianą funkcję, a jednocześnie był wygodny w użyciu powinien mieć wysokość od 62 do 75 cm. Jeśli natomiast chodzi o szerokość to standardowo jedna osoba powinna mieć do swojej dyspozycji około 60 cm, ale można tę przestrzeń nieco jeszcze ograniczyć – wszystko zależy od tego jak duża jest sama kuchnia.
Urządzając jadalnię w małej kuchni warto rozważyć opuszczane lub wysuwane blaty, a do tego opuszczane siedziska zamiast krzeseł – pozwoli to jeszcze bardziej zaoszczędzić cenne miejsce. Atutem opuszczanych siedzisk jest dodatkowo fakt, że można je zawiesić na dowolnej wysokości, zatem wykorzystamy je zarówno przy niskim, jak i wysokim blacie.
Sprawdź inne nasze inspiracje >>> Metamorfoza łazienki
Jak urządzić kuchnię z jadalnią i wyspą?
Aranżując kuchnię z jadalnią i salonem, warto wziąć pod uwagę także względu praktyczne. Łatwa komunikacja z kuchni do jadalni jest ważna dla sprawnego podawania posiłków i odnoszenia naczyń.
W układzie kuchni z wyspą, sąsiadującej z otwartą jadalnią, istotna jest dodatkowo możliwość łatwej rozmowy z osobami przy stole. Jeśli stół jest ustawiony równolegle do wyspy, warto ją nieco osłonić i podwyższyć zewnętrzny front, by ukryć przedmioty znajdujące się na blacie kuchennym. Warto o tym pamiętać, szczególnie w sytuacji, gdy zlewozmywak z baterią jest zamontowany na wyspie. Projektując układ wnętrza, zwróćmy uwagę, które elementy wyposażenia kuchennego widać, gdy siedzimy przy stole, np. wystające ponad blat baterie kuchenne.
Dowiedz się >>> Jak wybrać grzejnik łazienkowy?
Duża kuchnia z jadalnią – pomysł na nowoczesną aranżację
Wspólnie biesiadowanie to jedna z największych korzyści posiadania połączonej dużej kuchni z jadalnią. Otwarta przestrzeń i łatwa komunikacja osób znajdujących się w kuchni i w jadalni tylko to ułatwiają. Zadbajmy jednak, aby projektując pomieszczenia, dyskretnie ukryć pewne elementy wyposażenia. Barek pomiędzy dwiema strefami i odpowiednia aranżacja wyspy to klucze do sukcesu. Sprytną opcją jest montaż spójnego kolorystycznie wyposażenia, by nic „nie rzucało się” w oczy, np. zlewozmywaków granitowych w kolorze blatów.
Kuchnia z jadalnią – postaw na praktyczne inspiracje
Zastanówmy się na sposobami, aby posiłki przygotowane w kuchni szybko i wygodnie przenosić do jadalni. Pomocne są w tym wózki kuchenne, dodatkowe rozkładane blaty, tace oraz deski kuchenne do przenoszenia gorących potraw.
Polecane artykuły
Łazienka
Mała łazienka z prysznicem i pralką
Urządzanie małej łazienki bywa ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Szczególnie...
Czytaj dalej
Łazienka
Marmurowa łazienka, czyli ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne
Marmur to jeden z tych materiałów, które mimo upływu lat niezmiennie pozostają...
Czytaj dalej
Łazienka
Złota łazienka – jak ją urządzić z pomysłem?
W polskich łazienkach rządzą niepodzielnie uniwersalne i mocno zachowawcze...
Czytaj dalej
Łazienka
Jasna łazienka
Jasne, lekkie kolory to idealny wybór do łazienki – szczególnie tej o...
Czytaj dalej
Poradnik
Panele do salonu – pomysł na modną podłogę w mieszkaniu
Panele podłogowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym...
Czytaj dalej